Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Microsoft lansează Windows 11

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
592 replies to this topic

#37
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 18.07.2018
Windows10.iso este gratuit de descarcat si instalat. Doar licenta ( product key ) costa.

#38
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 28.04.2014
Construcția de la începutul lui iunie pentru insideri a fost scăpată pe internet (10.0.21996.1.co_release.210529-1541).  Am lăsat mai jos poze cum arată instalarea și desktop-ul. Până la urmă noul Windows 11 este doar o combinație între Windows 10 și Windows 10X.

Un moderator ar trebui să creeze și o secțiune și pentru Windows 11.

Attached Files


Edited by Vasiloiu99, 15 June 2021 - 21:20.


#39
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Hai să vedem ce se menționează în 24 și facem cu siguranță... :)

#40
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu stiu daca sa-l bag.
Nu-mi place ca are iconitele din taskbar, pe mijloc.
M-ar interesa totusi daca este freeware. Sau cum dracu se numeste. Adica sa mearga folosit fara activare, ca Windows 10.
Windows 10X nu stiu ce este.

#41
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

View Postlost_in_a_dream, on 15 iunie 2021 - 21:26, said:

Nu-mi place ca are iconitele din taskbar, pe mijloc.
ai setare să le poți pune în partea stângă.

#42
CoolZone

CoolZone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 07.05.2005

View Postlost_in_a_dream, on 15 iunie 2021 - 21:26, said:

Nu stiu daca sa-l bag.
Nu-mi place ca are iconitele din taskbar, pe mijloc.
M-ar interesa totusi daca este freeware. Sau cum dracu se numeste. Adica sa mearga folosit fara activare, ca Windows 10.
Windows 10X nu stiu ce este.

Merge instalat fara product key in mod trial fara probleme, la fel ca si Windows 10.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Un moderator ar trebui să creeze și o secțiune și pentru Windows 11.
Inca nu se stie daca va fi 11...

Iar pozele alea nu stiu ce sa zic... Windows OSX ?
Ca pare a fi inspirat de Mac nu de 10X...

Quote

Windows 10X nu stiu ce este
Se dorea a fi un windows universal - sa mearga pe tablete, laptopuri, PC-uri, indiferent de arhitectura hardware - adica x86, ARN...
Ar fi fost ceva modular - cand instalai punea in functie de dispozitiv doar modulele necesare ptr hardware-ul respectiv.

#44
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Windows 11 (Sun Valley) are multe functii integrate din Windows 10X (la care (deocamdata) s-a renuntat).

Iar wallpaper este acesta:

Attached Files


Edited by breitner, 16 June 2021 - 10:12.


#45
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Numele e oficial, Windows 11: https://www.theverge...hots-start-menu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VMHgM_hTzlw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
"Oficial" este cand MS il anunta - este posibil sa fie reale pozele/filmuletul sau, cum toate au baza un forum chinezesc, este posibil sa fie doar o joaca de "copii" in care cineva s-a jucat cu o versiune de w10 sa apara ca ar fi w11... Eu presupun ca este o joaca - prea arata "baza" la fel ca la w10...

#47
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
La el se lucreaza din 2019.

Nu l-au anuntat paentru a nu pati ca si cu Windows 7 (care trebuia sa fie in locul lui Vista) dar problemele de proiectare si anuntarea datei de lansare au facut sa lanseze un SO intermediar (si ca data si ca functionalitate).

E posibil ca Windows Sun Valley sa fie un fel de Vista!
P.S. Adica testare reala a viitorului Windows.

Edited by breitner, 16 June 2021 - 10:28.


#48
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006

View PostRavy, on 16 iunie 2021 - 10:13, said:

"Oficial" este cand MS il anunta - este posibil sa fie reale pozele/filmuletul sau, cum toate au baza un forum chinezesc, este posibil sa fie doar o joaca de "copii" in care cineva s-a jucat cu o versiune de w10 sa apara ca ar fi w11... Eu presupun ca este o joaca - prea arata "baza" la fel ca la w10...
Corect, oficial e cand il anunta oficial, dar microsoft a lansat deja cateva indicii ca numele e 11 https://www.theverge...h-teaser-rumors si o sa-l anunte oficial pe 24 iunie. Nu cred ca theverge sau alte publicatii mari faceau atata tamtam pe joaca unui copil...

#49
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Oficial este doar de la Microsoft.
Daca ei nu sunt pregatiti (au anuntat ca va fi cu totul altceva ca si Surface Duo) va fi cum am scris mai sus.
Ca exista windows 11 nu este niciun dubiu dar data lansarii depinde de prea multi factori (mai ales "macro" nu de cei pentru consumatorii "home").

View PostRavy, on 16 iunie 2021 - 10:13, said:

"Oficial" este cand MS il anunta - este posibil sa fie reale pozele/filmuletul sau, cum toate au baza un forum chinezesc, este posibil sa fie doar o joaca de "copii" in care cineva s-a jucat cu o versiune de w10 sa apara ca ar fi w11... Eu presupun ca este o joaca - prea arata "baza" la fel ca la w10...

Pozele sunt reale [mai ales nu pentru ca le-au publicat niste site-uri chinezesti preluindu-le din alta parte) si apartin Windows Sun Valley.
Aceasta e denumirea oficiala pana acum!

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu l-au anuntat paentru a nu pati ca si cu Windows 7 (care trebuia sa fie in locul lui Vista) dar problemele de proiectare si anuntarea datei de lansare au facut sa lanseze un SO intermediar (si ca data si ca functionalitate).
Total incorect.
Practic lucrau la un sistem nou de operare numit Longhorn. S-a renuntat la el dupa 3 ani si alemente din el au fost integrate in Vista. Care insa nu a fost optimizat suficient, fiind facut pe genunchi.
Windows 7 e separat - facut ca o continuare a Vista - optimizat. Ptr el s-a schimbat si seful departamentului Windows, cel care a facut Vista a fost schimbat, oarecum si ptr esec.

#51
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nimic nu e gresit (in afirmatiile mele):

"Longhorn” a fost numele de cod al sistemului de operare care urma să fie succesorul Windows XP.
Vista a fost doar un SO intermediar pentru ca Microsoft a resetat proiectul din cauza multiplelor erori.

Peste trei ani după lansarea inițială planificată (exact ce sustineam ca data de lansare) Microsoft a lansat „Longhorn” ca Windows Vista (ianuarie 2007) dar era un SO "neterminat" (cine a folosit stie).

P.S. Probabil de aceea au pus "la conservare" windows 10X: lumea asteapta noul SO care "va fi altfel" (cum a zis S Nadella)

Edited by breitner, 16 June 2021 - 11:38.


#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tu ai zis de Windows 7.

Iar Longhorn nu a mai fost lansat niciodata. Doar elemente din el au fost luate si puse peste Windows Server 2000 si a rezultat Vista.
Vista nu a fost un sistem intermediar - istoria pare sa se repete acum cand vor integra elemente 10X in 10 si poate va rezulta 11, poate nu.

Vista a fost un esec si din alte puncte de vedere - in fazele alfa si beta au introdus in sistem cam tot ce cereau utilizatorii. Exista o pagina web unde te logai cu contul Microsoft si acolo faceai sugestii. Practic a fost un "Windows cu de toate". 3 sugestii din 5 care le cerusem si eu au fost integrate in RTM.
Una cel putin a fost extrem de utila - oprea Aero cand rulai un program incompatibil. In ultima versiuen RC primeai doar un avertisment ca programul nu poate rula.

Windows 7 a fost o continuare a Vista, pe alta directie - dupa cum a gandit Sinofsky. Practic S-a luat varianta Server de Vista si s-a lucrat pe ea cizeland unele functii si eliminand altele, inclusiv mult cod inutil. Asta nu a mai acceptat nicio sugestie ptr versiunea in lucru. A lucrat strict pe materialul existent.
Din pacate cam batut in cap omul. Cand i-am zis ca e o problema cu meniul de start ptr ca deja aparusear mulet laptopuri si AIO cu touch care aveau XP si Vista si deveneau nefunctionale cu noul Start meniu a zis ca nu se poate face nimic, dar se gandeste ptr urmatoarea versiune - a iesit o varza ca a luat interfata de la Windows Mobile si a portat-o pe 8.

#53
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteiffel, on 16 iunie 2021 - 11:43, said:

...............
Iar Longhorn nu a mai fost lansat niciodata.
.................

Vezi imaginea de mai jos (gasesti oriunde informatia)

View Posteiffel, on 16 iunie 2021 - 11:43, said:

.............
Vista a fost un esec si din alte puncte de vedere - ..........
..............

Asta am spus si eu (si Microsoft nu vrea sa repete greseala).

View Posteiffel, on 16 iunie 2021 - 11:43, said:

Vista nu a fost un sistem intermediar - istoria pare sa se repete acum cand vor integra elemente 10X in 10 si poate va rezulta 11, poate nu.
............
Windows 7 a fost o continuare a Vista, pe alta directie
..............

Vista a fost in primul rand ceva gresit conceptual!
Eu i-am zis intermediar pentru ca (exact cum ai zis) a preluat ce era bun din proiectul abandonat pentru adevaratul continuator (windows 7) al lui XP (si nu a fost o continuare a lui Vista ci ce trebuia sa fie SO de la inceput).

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   23.13K   19 downloads

Edited by breitner, 16 June 2021 - 12:03.


#54
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
https://economie.hot...mul-operare.htm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate