Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Microsoft lansează Windows 11

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
592 replies to this topic

#577
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008
Instalat pe 6 octombrie prin Windows Update, nicio problemă până in acest moment.

#578
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
am windows 11 pe stick ssd,  de cand a aparut si tot isi face upgrade, am ajuns la ultima versiune, merge perfect dar ma intorc tot timpul la win 10 ca principal, nu vad de ce trebuie sa stau cu icoanele alea mari pe taskbar si nici sa dau click-uri aiurea sa ajung unde la 10 ajungeam cu un click, e acelasi windows poate mai luminos dar modificari pe visual care n-au nici un rost, doar colturile rotunjite pare un plus, cam putin !

#579
mihaiLLL

mihaiLLL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 11.10.2004
o noua varianta de windows 11
22000 282

#580
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Aplicatii android pe windows 11:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/92mxv238Pk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#581
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
A mai observat cineva cât de complicat a devenit să treci la alt browser și să-l setezi ca implicit? Mi-a luat câteva minute și au tot băgat mesaje să folosesc Edge, că e minunat, de ce vreau Chrome? Chrome e câh. Oricum bănuiesc că tot nu scap de Edge, Windows nu ține cont de browserul implicit.

#582
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
subsistemul android se poate instala si manual, urmind pasii de aici. si pentru cei nemultumiti de numarul aplicatiilor android existente in amazon store, aici este un tutorial pentru instalarea (cu riscurile aferente) de fisiere .apk.

#583
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009

View Postpetre1st, on 16 octombrie 2021 - 16:37, said:

...nu vad de ce trebuie sa stau cu icoanele alea mari pe taskbar si nici sa dau click-uri aiurea sa ajung unde la 10 ajungeam cu un click...

Mi-a venit si mie ieri window 11 prin update. Nu arata rau, se misca parca mai rapid dar, intr-adevar, taskbar-ul ocupa prea mult spatiu. Pe internet circula un hack simplu via registry care rezolva marimea dar care, din pacate, zapaceste iconurile din zona notification (pozitionare aiurea, text taiat etc)

Dar cel mai neplacut imi pare faptul ca programele/ferestrele deschise nu mai au etichete individuale in taskbar, toate sunt grupate fortat in spatele iconului corespunzator. Adica trebuie mereu sa faci un click in plus sa ajungi mai intai la sublista iar abia apoi un click final pentru fereastra la care in mod normal aveai acces direct via taskbar.

Eu mi-am instalat programul StartAllBack care rezolva toate problemele de mai sus. Din pacate costa (cam 20 ron) si cam deranjeaza sa platesti pentru functii care ar fi trebuit sa fie implicit prezente in sistemul de operare. Nu neaparat default, dar macar ca optiuni.

Edited by doimici, 30 October 2021 - 12:46.


#584
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.07.2018

View PosttEo, on 25 octombrie 2021 - 11:16, said:

subsistemul android se poate instala si manual, urmind pasii de aici. si pentru cei nemultumiti de numarul aplicatiilor android existente in amazon store, aici este un tutorial pentru instalarea (cu riscurile aferente) de fisiere .apk.
Din pacate e versiune Beta si restricionat pe regiune. E valabil doar pentru U.S. In versiune finala o sa avem acces.

#585
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
de ce nu ma lasa sa instalez 11?

Attached Files



#586
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@xperia_ray, nu ai procesor compatibil si nu ai TPM 2.0 enabled (asta daca suporta TPM 2.0).

#587
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Nu indeplinesti conditiile. In plus procesoarele pe socket FM2 au fost extrem de slabe si ai nevoie si de placa video compatibila directX12 cu driver WDDM 2.0.
Faci imaginea cu Rufus si il instalezi pe curat. Daca merge imi zici si mie ca am si eu o placa dx10 in dulap si sunt curios daca merge.

Edited by Leo2006, 25 November 2021 - 00:29.


#588
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merge Windows 11 pe acel CPU, eu l-am instalat accidental în locul W10. Nu știu despre GPU însă,sistemul pe care l-am pus eu avea GPU dedicat (era un HP 6300 ceva). Curios mi se pare faptul că setupul nu s-a opus de fel instalării (bine, TPM era activat, Uefi boot, Secure boot etc).

#589
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostLeo2006, on 25 noiembrie 2021 - 00:29, said:

Nu indeplinesti conditiile. In plus procesoarele pe socket FM2 au fost extrem de slabe si ai nevoie si de placa video compatibila directX12 cu driver WDDM 2.0.
Faci imaginea cu Rufus si il instalezi pe curat. Daca merge imi zici si mie ca am si eu o placa dx10 in dulap si sunt curios daca merge.
cu Rufus merge - am instala pe un sistem mult mai vechi
Core2 Duo E8400, Radeon Hd 5450 direct x11

#590
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
sa fie sanatosi eu nu schimb pc ul pt 11 le lor, avand in vedere ca windows ul e prost indiferent ce nr are. sa isi actualizeze ei cerintele, un pc cu ssd si 8 gb de ram la ei nu e bun
multumesc pt lamuriri

#591
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

View Postxperia_ray, on 25 noiembrie 2021 - 14:50, said:

sa fie sanatosi eu nu schimb pc ul pt 11 le lor, avand in vedere ca windows ul e prost indiferent ce nr are. sa isi actualizeze ei cerintele, un pc cu ssd si 8 gb de ram la ei nu e bun
multumesc pt lamuriri
Nu e cazul că schimbi PC-ul:

View Posthorny_hornet, on 24 octombrie 2021 - 14:28, said:

Am descărcat Windows 11 de pe site-ul Microsoft, l-am pus pe un stick cu Rufus, i-am zis să nu mă frece cu TPM și secure boot, că n-am, i-am zis că am MBR și legacy BIOS (nu UEFI), apoi l-am instalat ca și cum ar fi fost Windows 10:
Attachment not_supported.jpg


#592
dikar

dikar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 30.04.2011
Salut,
De cand am instalat 11 nu mai apare optiunea sa se opreasca laptopul daca sta un anumit timp, este numai optiunea de sleep. Nu mai este, sau nu gasesc eu?
Mersi.

#593
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Recomand acest tool, merge si pe "vechiul " Windows 10. Este de incredere si scade cu aproximativ 40% numarul de procese ce ruleaza in background daca rulati "Essential Tweaks".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate