Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Case strambe pe radar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#541
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,842
  • Înscris: 14.12.2019
Hai să ne mai relaxăm un pic cu ceva pozitiv.

Uite aici un bloc făcut ok, vedeți notele arhitecților pe astea două pagini pe fiecare slide și cum se gândește un bloc

https://studio-est.r...oject/bloc-era/


https://www.a19.ro/c...rtamente-pipera



Sunt blocuri de genul ăsta și în oraș.

Edited by MarcoSemedo, 29 July 2021 - 12:27.


#542
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 MarcoSemedo, on 29 iulie 2021 - 12:27, said:

Hai să ne mai relaxăm un pic cu ceva pozitiv.

Uite aici un bloc făcut ok, vedeți notele arhitecților pe astea două pagini pe fiecare slide și cum se gândește un bloc

https://studio-est.r...oject/bloc-era/


https://www.a19.ro/c...rtamente-pipera



Sunt blocuri de genul ăsta și în oraș.


Cu cat e mai scump sa construiesti ceva decent ca blocul din imagini?  Cum educi cumparatorii sa ceara ceva functional si locuibil daca voteaza doar cu portofelul?

#543
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002

 figo1988, on 29 iulie 2021 - 11:37, said:

Exact, nu puteai sa descrii mai bine. El e mecanicul care iti explica cu ce au gresit inginerii care au proiectat masinile respective. Sa proiecteze el o masina? Nici vorba.

Ma rog, puteti sa va uitati si sa-l cititi cat vreti, e ca si cum v-ati uita la review-uri de Logan unde se arata cat de naspa e plasticul de pe bord. Corect, dar costa 10 mii de euro, nu 50 de mii. Sunt apartamente pentru toata lumea in Bucuresti, de la foarte bune si cu pozitionare imbatabila si care costa >1 milion de euro, pana la apartamente medii si foarte proaste.
El e mecanicul care iti spune, "fratica" daca cumperi masina asta nu treci ITP-ul, ai de schimbat motorul si are toate airbagurile sarite. Te poate duce din punctul A in punctul B, adica are 4 pereti, dar la drum mai trebuie sa mai completezi ulei si te mai lasa daca te duci in a 5-a/

Sunt multe aspecte de INCALCARE A LEGII semnalate de el, in multe proiecte analizate, nu doar de confort. Pana sa citesc lucruri scrise de el, nu stiam de existenta acelor legi si mai ales ce e trecut in ele. Am citit, am invatat, am aplicat. 3 schite de apartament am gasit in ultimii ani in proiecte noi din orasul Iasi, care sa respecte legea la 3 camere.
Cati mai sunt ca el? Cati mai fac educatie, in domeniul acesta, unde se cheltuiesc zeci/sute de mii de euro, greseli destul de mari.
Cati atrag atentia si gratuit, vedeti ca asta proiectul ala e cu belea acolo si acolo si incalca legea cu aia si aia. Unde sunt autoritatile care ar trebuie sa nu aprobe asemenea proiecte.

@figo1988 Ti-ar conveni sa ne intalnim frontal cu masinile, pentru ca nu am avut bani si de anvelope, placute de frana si cu un mic ajutor am trecut ITP-ul? Asta imi era bugetul, ce sa ii fac...

Edited by vestale, 29 July 2021 - 12:47.


#544
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 vestale, on 29 iulie 2021 - 12:43, said:

El e mecanicul care iti spune, "fratica" daca cumperi masina asta nu treci ITP-ul, ai de schimbat motorul si are toate airbagurile sarite. Te poate duce din punctul A in punctul B, adica are 4 pereti, dar la drum mai trebuie sa mai completezi ulei si te mai lasa daca te duci in a 5-a/

Sunt multe aspecte de INCALCARE A LEGII semnalate de el, in multe proiecte analizate, nu doar de confort. Pana sa citesc lucruri scrise de el, nu stiam de existenta acelor legi si mai ales ce e trecut in ele. Am citit, am invatat, am aplicat. 3 schite de apartament am gasit in ultimii ani in proiecte noi din orasul Iasi, care sa respecte legea la 3 camere.
Cati mai sunt ca el? Cati mai fac educatie, in domeniul acesta, unde se cheltuiesc zeci/sute de mii de euro, greseli destul de mari.
Cati atrag atentia si gratuit, vedeti ca asta proiectul ala e cu belea acolo si acolo si incalca legea cu aia si aia. Unde sunt autoritatile care ar trebuie sa nu aprobe asemenea proiecte.

@figo1988 Ti-ar conveni sa ne intalnim frontal cu masinile, pentru ca nu am avut bani si de anvelope, placute de frana si cu un mic ajutor am trecut ITP-ul? Asta imi era bugetul, ce sa ii fac...

Punctual la ce incalcari de lege te referi? Comparatia cu accidentul din trafic e incorecta pentru ca in mod obiectiv pe mine nu ma afecteaza lipsa sau confortul tau extra.

Daca tu te bazezi pe sfaturile unui nene de pe net ca sa cumperi o proprietate, din start e o mare problema. Fiecare achizitie, daca sunt suspiciuni, se verifica cu inginer/avocat la fata locului.

Edited by figo1988, 29 July 2021 - 12:53.


#545
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 figo1988, on 29 iulie 2021 - 12:02, said:



Ca nu le spune oamenilor si in mod realist la ce se pot astepta la bugetul pe care-l au. Eventual sa le dea alternative in sume asemanatoare.

De acord aici
Lumea nu cumpără abominații pentru că nu știe că sunt abominații, mă rog pe fi și unii retarzi care nu realizează, dar majoritatea știu bine ce e.acolo și fac acele compromisuri pentru că altceva mai bun nu găsesc la banii respectivi.

Nu e o chestie de alegere, ci o constrângere mult mai concretă, financiară. Daca dezvoltatorii ar respecta standardele și suprafețele și tot ar sari la 4-5 mii de euro mp.  De fapt sunt și acuma blocuri cu apartamente generoase, dar ar fi un fel de insultă sa ii spui unui cumpărător de la Plaza residence că trebuia să aleagă la.one Rachmaninov..

Eu am văzut că el merge pe ideea utopică că oamenii nu vor mai cumpăra nimic și atunci constructorii vor spune ah! Trebuie sa fac apartamente mari și frumoase de.acum încolo, și la.aceiasi bani :)

#546
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
@figo1988 Poti vedea aici si incepi cu articolul 17 si bineinteles legea 114/1996. In articole e trecut cat de ilegale sunt.
Da, am nevoie de un avocat, sa imi numere baile din schita si sa imi spuna ca acel apartament nu e legal. Si nu de sfaturile unuia care face evaluari ala apartementelor si preda in facultate cum ar trebuie sa fie apartamentele si confortabile, nu doar "profitabile" pentru dl dezvoltator.

Daca se darama blocul peste tine(vecin sau trecator) nu te afecteaza(Miami)?
Daca tu stai la casa si vecinul construiesc pe baza unei autorizatii in loc de 3 etaje, 6 nu te afecteaza deloc (Bucuresti)?

@Flat De unde stiu ei ce e acolo, daca platesc avansul la nivel de schita? Iar conform schitei, patul are 1,6m lungime, ca sa dea bine.
De ce sa creasca preturile la 4-5k euro la mp. Suprafata e aceeasi pe bloc per etaj, trebuie doar sa le compartimenteze legal. Din contra ar avea mai putini pereti, mai putine apartamente. Dar si mai greu de vandut ca nu s-ar incadra in bani acceptati pentru imprumuturi, nu? Dar sa mai lase din profit nu ar face?
Daca aduc si vand in tara masini ce respecta normele din India, imediat sunt "agatat" de autoritati. Dar daca construiesc bloc cu suprafete ilegale, 2-3 etaje in plus, nu ii nici o problema. Platesc amenda de 10k lei, am intrat in legalitate, profitul sa curga, fraierii sa stea in ghetou, ca de atat au avut bani.

Edited by vestale, 29 July 2021 - 14:19.


#547
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
E simplu, in loc de.20 de amărășteni pe etaj cu apartamente mici de 90k euro faci 12 apartamente ca lumea pe care trebuie sa le vinzi cu 150k euro bucata sa ieși la aceiași bani

Între 90 și 150 este o falie de netrecut pentru majoritatea romanilor care ar merge la bănci sa ceară un credit

#548
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

 Flat, on 29 iulie 2021 - 14:24, said:

E simplu, in loc de.20 de amărășteni pe etaj cu apartamente mici de 90k euro faci 12 apartamente ca lumea pe care trebuie sa le vinzi cu 150k euro bucata sa ieși la aceiași bani

Între 90 și 150 este o falie de netrecut pentru majoritatea romanilor care ar merge la bănci sa ceară un credit

Poti sa duci ideea mai departe si in loc de 20 de ‘amarasteni’ la 90k sa inghesui 30-40 la 50k spatiu deschis modern, s a mai vazut lux cu 50 de ap pe etaj … intrebarea e unde se opreste suveica

#549
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
Daca acele apartamente de 90k euro nu ar fi pe piata, pentru ca sunt blocate din faza de aprobare de proiect de autoritatile competente, ele nerespectand legea. Atunci dl dezvoltator ar umbla la preturi si poate si la marja sa de profit sa ar duce preturile din 150k euro mai jos.

In afara de pretul initial al terenului si poate ceva costuri legate de forta de munca, cum se pot justifica diferentele de preturi din marile orase si cele mai micute per metru patrat nou construit? Sau "ungerile" necesare sunt asa de scumpe, pe langa profit.

Iar asa cum detinerea unei masini nu e un drept, la fel nu e nici detinerea unui apartament nou construit. Dar sa te protejeze de unele posibilele "tepe" e si datorita statului si autoritatilor sale, daca tot a reglementat lucrurile.

Edited by vestale, 29 July 2021 - 14:51.


#550
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 vestale, on 29 iulie 2021 - 14:49, said:

Daca acele apartamente de 90k euro nu ar fi pe piata, pentru ca sunt blocate din faza de aprobare de proiect de autoritatile competente, ele nerespectand legea. Atunci dl dezvoltator ar umbla la preturi si poate si la marja sa de profit sa ar duce preturile din 150k euro mai jos.


:)))
Si porcii zburau



#551
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 vestale, on 29 iulie 2021 - 14:49, said:

Daca acele apartamente de 90k euro nu ar fi pe piata, pentru ca sunt blocate din faza de aprobare de proiect de autoritatile competente, ele nerespectand legea. Atunci dl dezvoltator ar umbla la preturi si poate si la marja sa de profit sa ar duce preturile din 150k euro mai jos.

Pai uita-te la colegii care construiesc case. Ies pe la 600 eur/mpc, facand totul la negru, cu echipe de te miri unde, cat crezi ca are marja de profit un dezvoltator la o dezvoltare pe 3 ani?

#552
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Mi-a fost dat sa vad oameni care il critică pe unul care zice: "Bă, e și urât și ilegal, nu cumpăra", si, după ce că aduce argumente despre urâțenie (că e doctor în arhitectură), mai și citează legile încălcate.

Cei care sparg semințe aici pe marginea subiectului suferă de disonanță cognitivă, probabil.

#553
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 Flat, on 29 iulie 2021 - 13:31, said:

majoritatea știu bine ce e.acolo și fac acele compromisuri pentru că altceva mai

Esti sigur ca majoritatea intelege ce inseamna un apartament de calitate?

#554
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
@mnezo Vai vrei sa ii strice marja de profit sau nu isi mai vanda apartementele sau poate are ceva comisionale la vanzare
Bine ca nu il acuza de denigrarea proiectelor si cer daune materiale.

 figo1988, on 29 iulie 2021 - 15:15, said:


Pai uita-te la colegii care construiesc case. Ies pe la 600 eur/mpc, facand totul la negru, cu echipe de te miri unde, cat crezi ca are marja de profit un dezvoltator la o dezvoltare pe 3 ani?
Da, e scump tare, pentru fiecare metru patrat dar de pe fiecare etaj, bagi banii in fundatie la fel ca si in fiecare metru patrat din casa.
Poate daca faci casa pentru tine, ai grija ca ce e in proiect sa fie si in teren, daca e pentru altii, se mai optimizeaza din costuri...
Daca eu ma duc ca persoana fizica pentru casa mea iau la acelasi pret si tona de fier pentru armatura si CIFA de beton, ca si nea dezvoltatorul/constructorul ce toarna etaj dupa etaj ?

#555
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@vestale

Da 🤭 la ce m-ai intrebat

Edited by mnezo, 29 July 2021 - 16:12.


#556
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ah, ce ma bucur ca ne intoarcem la probabil cel mai inutil articol de lege din legislatia romana. Si e concurenta, nu gluma! Am mai spus, utilitatea domnului pseudo-arhitect (ca nu profeseaza, sau cel putin nu ne arata ce face) e limitata si e probabil 5% din verificarile care ar trebui sa fie facute la o achizitie.

Parerile lui nu se refera la structura de rezistenta a blocului, deci nu inteleg legatura cu exemplul Miami.
Nu inteleg legatura cu un caz ipotetic in care se construieste in mod ilegal ceva langa tine/mine. Cu ce ma ajuta o pagina de Facebook unde unul face glumite despre apartamente? Posted Image

Daca vrei sa faci apartamente ieftine cu mai multi mp, apuca-te. A fost si un dezvoltator aici pe forum care a prezentat totul intr-un mod incredibil de transparent, inclusiv marje de profit. Intre timp a plecat din cauza unora ca tine care stateau sa-i numere banii din portofel. Avand in vedere ce sume se risca la un astfel de proiect, marjele lui chiar mi se pareau mici.

 slx29, on 29 iulie 2021 - 14:44, said:

Poti sa duci ideea mai departe si in loc de 20 de ‘amarasteni’ la 90k sa inghesui 30-40 la 50k spatiu deschis modern, s a mai vazut lux cu 50 de ap pe etaj … intrebarea e unde se opreste suveica

Sunt si apartamente la 50, si la 90k si la 150. Fiecare ia ce poate. E atat de simplu.

 vestale, on 29 iulie 2021 - 15:49, said:

Daca eu ma duc ca persoana fizica pentru casa mea iau la acelasi pret si tona de fier pentru armatura si CIFA de beton, ca si nea dezvoltatorul/constructorul ce toarna etaj dupa etaj ?

Posted Image Am inteles. Nu ai nici o treaba cu subiectul. Tu crezi ca de acolo vin costurile, de la beton si fier. Cred ca nu iti dai seama ce inseamna sa-l ai pe Gogu, adus 2 luni sa stea intr-o baraca si caruia ii dai banii in plic ca sa-ti ridici P+1+M si ditamai echipa angajata prin firma, cu toate taxele platite (sau cel putin incluse in pret).

Edited by figo1988, 29 July 2021 - 18:01.


#557
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,302
  • Înscris: 24.11.2002
Nu e doar un articol, ci o lege intreaga, plus ceva norme de sanatate publica, nu mare lucru.
Dar de ce este inutila?
Ca nimeni nu o respecta?
Eu nu numar banii nimanui, dar am o ca singura pretentie sa se respecte legile, din partea dezvoltatorilor si din partea autoritatilor sa isi faca treaba, adica sa verifice respectarea lor si sa ii sanctioneze pe cei care nu o fac. Daca se respectau legile, nu se intampla ce a fost in Miami, Bucuresti sau Iasi
Cine construste cu adevarat in Romania, nu prea mai construieste cu angajati romani.

#558
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 slx29, on 29 iulie 2021 - 14:44, said:



Poti sa duci ideea mai departe si in loc de 20 de ‘amarasteni’ la 90k sa inghesui 30-40 la 50k spatiu deschis modern, s a mai vazut lux cu 50 de ap pe etaj … intrebarea e unde se opreste suveica

Nici chiar așa
Suveica se oprește cam la limita de sus a creditării in masă

Statul a setat această limită la 140k euro
Înțeleg că de la anul nu va mai fi prima casa și atunci vom vedea adevărata putere de cumpărare a românilor, fara suportul statului și cu avans concret, 15-20%

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate