Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Case strambe pe radar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#523
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pe vremea noastra erau 2 masini fara benzina la bloc si zero pedofili. Lasati voi copiii sa zburde pe-afara.

Daca auziti copii de la vecini stati intr-un apartament de cacat, nu copiii sint de vina. Ar trebui sa auziti doar bassu de la manele, pentru asa ceva nu exista izolatie. Da nici nu aveti curaj sa mergeti sa le ziceti sa opreasca gutza, va luati la tranta cu copiii :w00t:

Edited by Mosotti, 27 July 2021 - 21:23.


#524
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu, vecinii sunt de căcat
O tropăiala se aude orice ar fi planșeu de 1m sa fie și tot se propagă ca undele seismice

Unul bătea minge de baschet în casă, unde stăteam acum câțiva ani, așa l-a dus capul pe el, sa își pună cos de baschet în dormitor.. am fost și i-am bagat mingea pe gât

#525
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postleusteanul, on 26 iulie 2021 - 16:52, said:

Uite, dau eu exemplu de un bloc unde am fost recent și care mi-a plăcut mult: https://centraldistr....business.site/
Și eu sunt Gică-contra, in general.
Asta chiar mi-a plăcut.
Preturile nu sunt ptr sărăntoci.

Preturi ai? E vechi blocul...

#526
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostFlat, on 27 iulie 2021 - 21:35, said:

Nu, vecinii sunt de căcat
O tropăiala se aude orice ar fi planșeu de 1m sa fie și tot se propagă ca undele seismice

Unul bătea minge de baschet în casă, unde stăteam acum câțiva ani, așa l-a dus capul pe el, sa își pună cos de baschet în dormitor.. am fost și i-am bagat mingea pe gât
Yeah, right :first:

#527
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 14.12.2019

View Postleusteanul, on 26 iulie 2021 - 16:52, said:

Uite, dau eu exemplu de un bloc unde am fost recent și care mi-a plăcut mult: https://centraldistr....business.site/
Asta chiar mi-a plăcut.
Preturile nu sunt ptr sărăntoci.

View PostPavilion8373, on 26 iulie 2021 - 21:00, said:

Pune aici daca ai lista

View PostTsunnnami, on 26 iulie 2021 - 23:52, said:

Pune poze ca n-am vazut nimic

View Poststiinta82, on 26 iulie 2021 - 21:13, said:

Depinde ce înțelegi prin "preturi ptr sarantoci". Ai cumva mai multte detalii despre compartimentări și o lista de preturi?

View PostAlexEn, on 27 iulie 2021 - 11:22, said:

Foarte credibil.
2 poze cu exteriorul cladirii, in rest 0 informatii despre apartamente, suprafete, compartimentare, pret. Contact punctual ca sa obtii oferta...


Blocul ăla a fost finalizat în 2008.

https://nimvo.com/br...harest-romania/


Are vedere la blocul acesta vechi, masiv, dar cu acces mai ascuns de care știe puțină lume

https://arhivadepres...piata-lahovari/

http://arhivadearhit...c-a-m-lahovary/


[ https://arhivadepresa.files.wordpress.com/2014/01/lahovari93.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarcoSemedo, 28 July 2021 - 13:43.


#528
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
flat, nu mai vb man despre copii pana nu-i ai, ca spui numai tampenii. cine are copil zambeste condescendent cand iti citeste postarile pe tema asta. mi-aduc aminte cand si eu vorbeam la fel, imi dadeam ochii peste cap daca vedeam un copil mic in avion. acum rad de ce prost eram, asa cum rad si de tine cand citesc ce scrii pe tema asta.

#529
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Sorry
Argumentul "nu vorbi dacă nu ai" mă lasă rece

Aștept argumente logice, nu emoționale

#530
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
pai e singurul argument valabil in chestiunea asta. sunt foarte multe lucruri pe care nu le poti intelege nici daca ti se explica pana nu treci prin ele. crezi ca le poti intelege, ti se pare ca, rational, n-are ce sa fie in plus fata de intelegerea ta, o sa ceri "argumente" samd, dar la final tot nu o sa intelegi nimic pana nu treci prin asta. e ca si cum o fiinta bi-dimensionala discuta despre lumea cu 3 dimensiuni, crede ca intelege, isi da cu parerea. dar pana nu capata a treia dimensiune, toate referintele sale sunt din lumea cu doua dimensiuni si, evident, gresite. sau, daca vrei, e ca si cum imi explici tu mie acum cum e sa traiesti intr-un tesseract. sorry, da' o sa cred fiinta care traieste acolo, nu ce zici tu aici, fiind doar tridimensional. alt argument mai bun decat - I've been there, eram la fel de sigur ca tine, stiam tot, judecam parintii samd ce mai vrei. daca o sa ai un copil, daca esti cinstit, o sa vii aici si o sa-mi dai dreptate ca habar n-aveai ce vorbesti.

#531
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View PostFlat, on 29 iulie 2021 - 08:27, said:

Sorry
Argumentul "nu vorbi dacă nu ai" mă lasă rece

Aștept argumente logice, nu emoționale

N ai ce argument logic sa astepti pentru ca ‘lumina ochilor’ e subiectiv, emotional, teren minat ‘de evitat’. E suficient sa vezi la plaja familii de romani/straini cu copii ca sa fie clar ca din babuini nu poate sa iasa civilizatie si mai ales ca asta nu e discutie despre cei mici care ‘nu stiu ce fac’ ci despre adulti - care se presupune ca le ofera ‘educatie’.

De asta si argumentu tzatza firea ‘n ai copii nu vb’ e bullying pumn in gura sa taci, ba sa te simti inconfortabil ca ai intrebat/comentat.

Sa revenim la topic si capcanele ‘diversitatii’
https://www.digi24.r...-romania-973943


Erorile mai frecvente, nu neaparat în ordinea importanței, sunt:

Conformația nefericită apartamentului. Se manifestă prin apariția situațiilor jenante sau incomode mai ales când intrarea în casă are acces direct spre dormitorul matrimonial în loc de camera de zi, sau când baia este foarte departe de dormitor iar accesarea ei presupune traversarea camerei de zi. Alteori intrarea în locuință se face pur și simplu prin bucătărie care, fiind deschisă, poate deveni locul pentru depozitat pantofi și haine.

Lipsa unor spații necesare pe care reglementările în vigoare le impun: spațiile de depozitare dedicate mai degrabă lipsesc în majoritatea apartamentelor noi. Sigur, există o zonă gri a legii – nu se precizează explicit că trebuie să ai debara, scrie doar că în apartament trebuie un număr minim de metri pătrați pentru depozitări – acest lucru nu schimbă faptul că fiecare avem nevoie de un loc pentru ținut hainele de iarnă, un mop cu găleată și un aspirator. Debarale am găsit foarte rar în planurile primite.

Suprafața prea redusă (vis-a vis de reglementări) sau îngustimea exagerată a câte unui spațiu din locuință: de multe ori dormitoarele din planuri apar fie fără paturi reprezentate în imagine, fie cu ele micșorate de autorul imaginii. Acest lucru nu schimbă faptul că paturile din comerț au dimensiunile standard raportate la cele ale omului, iar într-un dormitor mult prea strâmt fiecare ocolire a patului poate fi o sursă de enervare zilnică (în cazul fericit când ocolirea este posibilă). Similar și pentru băi (dar nu numai) – uneori deschiderea ușii trebuie să se facă odată cu o mică eschivă pentru “ferirea” vasului de toaletă de care nu ne dorim să ne atingem.

Lipsa luminării naturale directe este o problemă frecventă: orientarea cardinală a apartamentelor nu permite întotdeauna expunerea de minim 1,5 ore la lumina solară directă (la solstițiul de iarnă) a încăperilor de locuit (prevedere din Ordinul 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației) – cu toate că știm că starea de bine este legată de expunerea la lumină naturală.

Detaliile uitate sunt o mare problemă – am găsit, de exemplu, situații în care peretele care trebuia perforat pentru tubulatura de tiraj a hotei sau centralei termice era din beton armat. Acest lucru impune prelungirea tubulaturii cu mai mulți metri și ancorarea acesteia de tavan pentru posibilitatea scoaterii ei afară într-un punct unde peretele este din zidărie și permite perforarea. Rezolvarea este inestetică și reprezintă o complicație de care noul locatar nu are nevoie.



#532
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Negoita asta e cam ca burtosii care comenteaza fotbal de pe margine :D

#533
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
sorry, slx, nu era bullying, era doar o observatie. eu nu fac pledoarie pentru a creste copii nesimtiti, fara reguli. eu doar spuneam ca oamenilor fara copii le lipseste experienta si se grabesc sa judece neavand cu adevarat toate informatiile. si da, si pe mine m-a suprins treaba asta, dar efectiv e o chestie pe care nu ai cum sa o stii sau sa o intelegi pana cand nu ai copilul. it's a fact of life, testat pe pielea mea, testat de toti parintii pe pielea lor. dar voi clampaniti in continuare despre cum trebuie sa cresti un copil, mai am si eu motive sa rad la cafea :))

#534
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View PostOigen, on 29 iulie 2021 - 09:08, said:

dar voi clampaniti in continuare despre cum trebuie sa cresti un copil, mai am si eu motive sa rad la cafea :))

no offence, observ pe ultimele pagini ca dumneata clampanesti cel mai consistent pe subiectul copii, educatie - cred ca exista topicuri intre mamicute unde poti sa te desfasori pe larg cu sfaturi despre parenting etc

incercam doar sa radem cu radu si altii despre sfaturi utile sau aberante, compartimentari, imobiliare, spatii de locuit etc


#535
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002

View Postfigo1988, on 29 iulie 2021 - 09:07, said:

Negoita asta e cam ca burtosii care comenteaza fotbal de pe margine Posted Image
Da, fix de pe margine, de asta e asistent universitar la o facultate care formeaza viitori arhitecti, fix pe chestia asta, mai are o carte tiparita in care a scris la ce sa fii atent si mai face si a mai facut evaluari pro-bono.
El e service-ul la care iti duci masina SH la verificat inainte sa o cumperi sau serviciile care iti dau informatii pe baza VIN-ului. Doar ca implicatii financiare difera un pic, pentru un apartament multi platesc 25-30 de ani, pentru o masina sh cateva luni. Dar daca masina e naspa, te vad toti; cum te  chinui in apartamentul "prost compartimentat" stii doar tu.

#536
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvestale, on 29 iulie 2021 - 10:53, said:

Da, fix de pe margine, de asta e asistent universitar la o facultate care formeaza viitori arhitecti, fix pe chestia asta, mai are o carte tiparita in care a scris la ce sa fii atent si mai face si a mai facut evaluari pro-bono.
El e service-ul la care iti duci masina SH la verificat inainte sa o cumperi sau serviciile care iti dau informatii pe baza VIN-ului. Doar ca implicatii financiare difera un pic, pentru un apartament multi platesc 25-30 de ani, pentru o masina sh cateva luni. Dar daca masina e naspa, te vad toti; cum te  chinui in apartamentul "prost compartimentat" stii doar tu.

Exact, nu puteai sa descrii mai bine. El e mecanicul care iti explica cu ce au gresit inginerii care au proiectat masinile respective. Sa proiecteze el o masina? Nici vorba.

Ma rog, puteti sa va uitati si sa-l cititi cat vreti, e ca si cum v-ati uita la review-uri de Logan unde se arata cat de naspa e plasticul de pe bord. Corect, dar costa 10 mii de euro, nu 50 de mii. Sunt apartamente pentru toata lumea in Bucuresti, de la foarte bune si cu pozitionare imbatabila si care costa >1 milion de euro, pana la apartamente medii si foarte proaste.

#537
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postfigo1988, on 29 iulie 2021 - 11:37, said:


El e mecanicul care iti explica cu ce au gresit inginerii care au proiectat masinile respective. Sa proiecteze el o masina? Nici vorba.

Ma rog, puteti sa va uitati si sa-l cititi cat vreti, e ca si cum v-ati uita la review-uri de Logan unde se arata cat de naspa e plasticul de pe bord. Corect, dar costa 10 mii de euro, nu 50 de mii. Sunt apartamente pentru toata lumea in Bucuresti, de la foarte bune si cu pozitionare imbatabila si care costa >1 milion de euro, pana la apartamente medii si foarte proaste.

Fiecare e cu treaba lui, cum bine zici - nu te duci la inginerul proiectant sa ti repare masina, nu? Si dupa aia sa te plangi ca e prost si nu se pricepe. Asa cum nu te duci in service sa ti o proiecteze … si nici nu dai 30k pe un logan ca ‘se cere’, s au scumpit piulitele.

Si daca tot dai exemplul cu masina, curios e ca ai un drive test fie noua/sh macar sa simti cum se aseaza curu in scaun dar un ap se  cumpara la stadiu de ppt, proiect, poza - in contextul asta o parere a unuia ca radu nu strica la casa omului, dimpotriva.



#538
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Si cu ce te deranjeaza o opinie asupra acelor apartamente?
Pe langa faptul ca scoate in evidenta problemele de arhitectura in sine mi se pare important faptul ca scoate in evidenta incalcarile diverselor legi.

#539
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postslx29, on 29 iulie 2021 - 11:56, said:

Fiecare e cu treaba lui, cum bine zici - nu te duci la inginerul proiectant sa ti repare masina, nu? Si dupa aia sa te plangi ca e prost si nu se pricepe. Asa cum nu te duci in service sa ti o proiecteze … si nici nu dai 30k pe un logan ca ‘se cere’, s au scumpit piulitele.

Si daca tot dai exemplul cu masina, curios e ca ai un drive test fie noua/sh macar sa simti cum se aseaza curu in scaun dar un ap se  cumpara la stadiu de ppt, proiect, poza - in contextul asta o parere a unuia ca radu nu strica la casa omului, dimpotriva.

Diferenta e ca nenea asta nu repara nimic, doar comenteaza deciziile de proiectare ale altora, fara sa stie constrangerile de acolo.

Problema mea cu nenea asta a aparut cand a inceput sa ceara pomana de la oameni ca sa-si faca o aplicatie din care sa faca bani. Asta nu mi se pare ok. Coroborand cu lipsa de implicare activa in fenomen si doar comentatul de pe margine, reiese parerea destul de proasta. Punctual, ca oamenii ii trimit proiecte si el le spune public ce e in neregula cu ele, foarte bine ca face asta

View PostAlexEn, on 29 iulie 2021 - 12:00, said:

Si cu ce te deranjeaza o opinie asupra acelor apartamente?
Pe langa faptul ca scoate in evidenta problemele de arhitectura in sine mi se pare important faptul ca scoate in evidenta incalcarile diverselor legi.

Ca nu le spune oamenilor si in mod realist la ce se pot astepta la bugetul pe care-l au. Eventual sa le dea alternative in sume asemanatoare.

#540
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007
Nu asta e scopul lui, nu e consultant financiar/imobiliar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate