Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Case strambe pe radar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#829
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Prea ne am axat pe bucuresti cu rautatile imobiliare.

Azi despre galati. Un alt rai imobiliar al capitalismului de cumetrie (nu mai putem sa i spunem tranzitie)
https://www.faramogu...in-blocuri/amp/

In primele poze e imaginea unui cartier proiectat, construit in ‘67.
Pare de a dreptul fabulos pt anii respectivi, alta planeta. Ireal pt timpurile noastre de evolutie pe culmile democratiei si tehnicitatii. Constatare amara. Curat murdar.




#830
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
slx29, in toata tara au aparut constructii aiurea care au un aspect de provizorat, slabe calitativ, pe foste spatii verzi, fara studii de insorire (ce-i aia?) aprobate de dubiosi din primarii.

#831
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Pt ca a postat cineva ca durata de viata a blocurilor comuniste e de 50 de ani (ferm, nici mai mult nici mai putin), las linkurile de mai jos pt cui ii place sa combata gargara dezvoltarasilor, atunci vs acum.

https://www.hartablo...riscul-seismic/
https://www.hartablo...ria-blocurilor/


#832
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Un spam din alte vremuri
https://fb.watch/hWaFP1YYkp/

Macar astea aratau bine cand s au construit.. aerisite, cu strazi late, scoli, magazine. Ma intreb cum va atata peste 50 ani ce se construieste azi.





#833
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
“ Paragină, dezvoltare urbanistică haotică, cu blocuri construite unele lângă altele, pe străzi înguste, fără trotuare și fără niciun metru pătrat de spațiu verde, care fac ca dezvoltările urbane din perioada comunistă să pară lux, comori ignorate timp de 20 de ani și un potențial uriaș de care autoritățile și-au bătut joc. Cam așa arată pe scurt periferia orașului, ca ”o șhaorma cu de toate”, cum le place bucureștenilor să spună.”

https://www.hotnews....tile-ratate.htm



#834
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Căutaţi Arkk Boutique Residence. Poziţionat pe un fost spaţiu verde, cu vedere spre alte 2 blocuri.

Edited by djl, 04 February 2023 - 13:31.


#835
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Nimic nou sau din rau in mai rau
2018, cincinal deja

“ Însă noile locuințe nu sunt cu mult diferite față de cele construite de Ceaușescu. Sunt tot înghesuite, cu suprafețe mici, cu bucătării lipsite de ventilație sau lumină naturală. Iar arhitectura este realizată sub criteriile de calitate. Prețul scăzut de execuție generală, de 500-800 de euro/mp, este dat de materiale și finisaje de slabă calitate. Raportul citat mai arată că și la compartimentări sunt probleme. Acestea sunt realizate din pereți subțiri, care nu durează, și care pe termen lung vor necesita lucrări de întreținere. ”

“ Același efect îl au și lipsa drumurilor asfaltate, a utilităților, precum și aglomerația cauzată de lipsa mijloacelor de transport din cartierele nou create. Zone ca Domnești – Prelungirea Ghencea, Militari, Bragadiru, Popești Leordeni sunt sufocate dimineața, șansa de a ajunge la timp la serviciu fiind reală dacă se pleacă cu două ore înainte de acasă. Acest ritm nu poate fi menținut pe termen lung, tendința fiind acum de depopulare a unor cartiere întregi,.

Unul dintre exemplele date este cel al cartierului fantomă ANL Henri Coandă, unde construcțiile stau părăsite, unde nu există drumuri, și nici utilități. ”

Solutii :)))
“Modificarea Legii Locuinței pentru a acoperi zonele gri ale dezvoltărilor imobiliare, cu accent pe calitate.”

https://www.economic...153562.html/amp

#836
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu astept cu nerabdare momentul in care vom avea niste standarde pentru locuinta, oficiale, intr-o lege, obligatorii, care sa imparta fara echivoc locuintele in diverse grade de confort si calitate. Nu de alta, dar mizez de multi ani pe faptul ca e o chestiune de timp pana cand se va intampla asta, iar cand se va intampla, se va aplica retroactiv, ca ne convine sau nu, la tot ceea ce s-a construit deja.

Edited by MembruAnonim, 28 March 2023 - 08:24.


#837
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 17.12.2017
Standarde sunt, se numesc confort I, confort II, confort III.

Că păcălesc dezvoltatorii și apartamentele de 39mp cu hol locuibil in loc de sufragerie și aragazul langa ușa de la intrare se numesc open-space lux, sau că Giulești-Sârbi este ultracentral, e altceva.

Nu știu cum se face, dar tocmai clienții acestor luxuri se plâng incontinuu de ghenele comuniste, dar ei cumpără în groapă de gunoi de la Pallady sau își construiesc casele pe foste gropi de gunoi atent selecționate lângă satele din provincie.



#838
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostMembruAnonim, on 28 martie 2023 - 08:23, said:

Eu astept cu nerabdare momentul in care vom avea niste standarde pentru locuinta, oficiale, intr-o lege, obligatorii, care sa imparta fara echivoc locuintele in diverse grade de confort si calitate. Nu de alta, dar mizez de multi ani pe faptul ca e o chestiune de timp pana cand se va intampla asta, iar cand se va intampla, se va aplica retroactiv, ca ne convine sau nu, la tot ceea ce s-a construit deja.
Vezi legea locuintei de aici.
Se respecta peste tot?  Nu.
Se aplica masuri unde nu se respecta? Bineinteles ca nu.
Attached File  suprafete_minime.PNG   19.68K   54 downloads
Attached File  Bai.PNG   5.17K   44 downloads

Edited by vestale, 28 March 2023 - 12:43.


#839
parpag

parpag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 18.01.2018

View PostMembruAnonim, on 28 martie 2023 - 08:23, said:

Eu astept cu nerabdare momentul in care vom avea niste standarde pentru locuinta, oficiale, intr-o lege, obligatorii, care sa imparta fara echivoc locuintele in diverse grade de confort si calitate. Nu de alta, dar mizez de multi ani pe faptul ca e o chestiune de timp pana cand se va intampla asta, iar cand se va intampla, se va aplica retroactiv, ca ne convine sau nu, la tot ceea ce s-a construit deja.

S-a intamplat deja in 1990 si in 1996.

Gradul de confort este definit in functie de suprafata in Anexa 1 din DECRET-LEGE nr. 61 din 7 februarie 1990.

#840
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Statul e de degeaba. Încă în confirmare. Că altfel nu s-ar aproba.
Unii cumpără din disperare. Pe cei cu venituri mici nu-i poţi judeca. Însă mă îndoiesc că toţi cei care cumpără în "residence de coşmar" sunt disperaţi. Unii o fac din prostie pură şi aşa trag prostia în continuare. Dar am văzut şi residenceuri nu tocmai ieftine unde s-au făcut prostii, chiar dacă spaţiul minim este conform normelor. Mutatul prea departed de oraş sau în zone cu legături proaste nu ţine de suprafaţă sub norme, dar ţine de prostie.
Ah, înainte de comunism tot degeaba erau autorităţile. Am fost Luni la cineva şi am vrut să intru pe scara de serviciu (apartament tăiat în două). Îngustă, în spirală, fără balustradă "mâini continue" în dreptul platformelor de oprire, iluminat cu senzor care stătea maxim 30 secunde aprins, fără iluminat natural, dar cu arhitect celebru... no comment. Am coborât încetul cu încetul. Ăsta era bloc micuţ, dar la alt bloc, masiv, scara de serviciu era dreaptă, dar tot îngustă şi una dintre laturile pe sensul de coborâre dă într-un geam mare... Astea drepte încolăcite în jurul liftului nu aveau "mâini continui". Am văzut şi bloc cu scară largă, însă nu am reuşit să-mi dau seama dacă era parţial dreaptă, parţial curbată sau doar dreaptă din 4 bucăţi. Măcar să aibă luminat şi din afară... la unele blocuri e aşa doar de la et. 1 în sus.

#841
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Macarale macarale :))

“ Un etaj în plus nu se observă. Așa pare să își fi spus un constructor care a ridicat un bloc în sectorul 2. Cu ajutorul funcționarilor de la primărie, dar și de la Oficiul de Cadastru, i-a făcut recepția.

Deși avea autorizație de construire pentru trei etaje, ultimul dintre ele fiind retras, dezvoltatorul a ridicat în cele din urmă un etaj suplimentar. Și asta nu e tot. Bărbatul ar fi declarat în acte o suprafață mai mare a apartamentelor, aproape dublă decât era în realitate, spun surse din anchetă. Ar fi făcut asta cu ajutorul a trei angajați de la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară București.“

https://stirileprotv...se-in-acte.html

Edited by slx29, 14 April 2023 - 07:22.


#842
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Vazusem un anunt pt un apt. Parea etaj 3 din 3+ M. Dar etajul 3 era in reveleu trecut ca mansarda. Ma gandesc ca avand de fapt 2 mansarde una peste alta, ultima era facuta in plus, nu stiu daca se apucasera cu gandul asta sau facut asta pe parcurs. Practic  nu ai cum sa stii cum a fost dimensionata structura indiferent ce scrie in autorizatie ..

#843
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi depinde de ce spune în autorizaţie. Însă 2 mansarde una peste alta? 2 etaje retrase am văzut, dar 2 mansarde, nu.
De mansardat, au fost mansardate şi unele blocuri comuniste. Habar nu am dacă s-au făcut unele expertize sau au primit aprobare pe repede înainte, ca să dea peste plan la popularitatea autorităţilor.
Later edit: blocul cu scară largă o are dreaptă. Vedeţi subiectul cu Blocuri impresionate la... interior.

Edited by djl, 14 April 2023 - 10:51.


#844
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Etajul 3 arata ca un etaj plin dar era trecut ca mansarda.
Si avea si mansarda clasica deasupra.

#845
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Vai vai vai … ma intreb cand or incepe perchezitiile si dosarele alea pe bune - spagi, autorizatii, receptii cam pe tot ce inseamna ‘rezidential’

“ dosar vizând tranzacții succesive de vânzare-cumpărare pentru imobile și terenuri aflate în patrimoniul unei instituții publice, prin utilizarea unor sentințe judecătorești definitive și irevocabile falsificate. Persoanele cercetate ar fi obținut astfel venituri de aproximativ 6.000.000 de euro”

“ efectuează 35 de percheziții domiciliare, în municipiul București și județul Ilfov, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, uz de fals și fals în declarații””

In alt articol se mai adauga:

“ Ulterior, imobilele astfel întabulate în mod fraudulos erau vândute către mai mulți intermediari din cadrul grupului și apoi, mai departe, către alți cumpărători, pe două dintre aceste terenuri fiind edificate în prezent ansambluri rezidențiale – locuințe și spații comerciale.”

https://www.hotnews....le-terenuri.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate