Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Case strambe pe radar

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#793
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am spus ca nu mi se pare atat de prost impartit si am oferit si niste argumente pentru asta. Ca tu si alti pretiosi de pe aici v-ati nascut probabil toti cu lingurite de argint in gura, ca va cad ouale daca trebuie sa carati trei plase un etaj pe scari sau ca sa lipesti ceva pe un geam este un efort supraomenesc, astea sunt problemele si frustrarile voastre. Impartirea unui apartament e buna sau rea, nu e o chestie variabila care depinde de suma cu care se vinde apartamentul respectiv. Partea amuzanta este ca daca asta costa 100k si era in cartierul prin care cauti tu cred ca avea proprietarul deja treizeci de apeluri pierdute de la tine.

#794
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ba, lasati-o incolo de treaba ca nu trebuie sa te nasti cu lingurita de argint in gura ca sa te plangi de baie pe balcon. Voi ati mai vazut casa cu etaj unde dormitoarele sunt la parter si livingul cu bucataria la etaj? E total anapoda. Daca era invers, era perfect. Duplex d-asta gasesti in zone de porumb si facut cu sens, adica zona de zi jos si zona de noapte sus, la 150 k. Deci, restul de 200 k o face zona. Atat

#795
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
3 bai si nici pe langa una sa nu gasesti loc de o masina de spalat rufe si nici in "mega" bucatarie nu gasesti loc pentru ea. Ehh, dar cine da banii aia pe asa ceva isi permite sa poarta hainele o singura data. Sunt de spalat, le arunci, cumperi altele. Pentru ca le porti o singura data, nici de dulapuri pentru haine nu ai nevoie, pantofar alea sunt lucruri extra. Cee dupa oglinzile de la intrare sigur ajunge. 110mp si totusi pentru mop ii gasesti un dulap/spatiu pentru depozitare, pentru ca ce sa vezi nu exista. Aspiratorul sta sub scari si aia e.
Terasa si priveliste spre cele 3 biserici pentru mine cel putin nu conteaza. Bisericile au si clopote, clopote se mai si trag, de funie ... ;) . Prefer copaci, verdele de la clorofila, nu din plastic pe care se depune praful si sa respiri noxele masinilor din trafic.
Si nu as da nici 100k euro pe acel apartament facut/gandit cu altceva. Si musai trebuie sa fii un "Minune" sa nu iti spargi capul.
Un apartament 3 camere, nu mai vorbesc de cele cu 4, din anii '80, iti ofera mai mult confort!
Dar pentru @djl ce doreste geam la baie, e potrivit. Sigur nu era un balcon acolo si s-au nimerit 2 tevi de apa si canalizare si s-a rezolvat de baie? Ahh si camerele cu mai mult de 4 pereti si colturi sunt super de mobilat, dar stai ca dai 30k pe amenajarile vechiului proprietar.

#796
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru unii e important sa aiba un living spatios si o terasa generoasa de unde sa poata sa vada cerul, pentru altii e crucial unde pun mopul si aspiratorul. Tocmai de asta exista apartamente pentru fiecare, in functie de preocupari si nu in ultimul rand, si de posibilitati.
Restul sunt detalii minore, mobila se poate recompartimenta, spatii de depozitare ai unde sa faci ca e relativ spatios apartamentul, lustrele se pot schimba, etc. Intradevar, e putin efort, dar parca nu e nici ca la un trei camere comunist unde trebuie sa darami totul pana la placa si sa refaci pentru a atinge un grad de confort destul de relativ.

Si da, am mai vazut proprietati cu zona de living la etaj, are foarte mult sens in apartamentele si casele construite pe verticala si care incearca sa valorifice privelistea, panorama sau pur si simplu faptul ca poti vedea cerul din mijlocul unui oras aglomerat. Daca insa referintele sunt penthouse-urile din porumb si apartamentele comuniste confortabile, discutia e pierduta din start.

Stiu ca e greu cu gadirea critica, sa iesi din matca lui "asa se face", dar gandeste-te logic: ai doua etaje, dintre care unul cu o parte de terasa. Ce are sens mai mult, sa pui sus dormitoarele pe care le folosesti noaptea ca sa dormi si livingul jos, fara vreo terasa sau balcon, sau invers? Ideal ar fi fost ca intrarea in casa sa se faca prin zona de living si sa ai scara interioara care coboara la dormitoare, dar na, nu poti sa le ai chiar pe toate.

Edited by MembruAnonim, 11 May 2022 - 13:59.


#797
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007

 Afroditu, on 11 mai 2022 - 12:36, said:

Ba, lasati-o incolo de treaba ca nu trebuie sa te nasti cu lingurita de argint in gura ca sa te plangi de baie pe balcon. Voi ati mai vazut casa cu etaj unde dormitoarele sunt la parter si livingul cu bucataria la etaj? E total anapoda. Daca era invers, era perfect. Duplex d-asta gasesti in zone de porumb si facut cu sens, adica zona de zi jos si zona de noapte sus, la 150 k. Deci, restul de 200 k o face zona. Atat

Vezi ca și Avalon are Townhouse cu bucătărie +living la etaj(B01 și B04). Și nu costa 150K.

#798
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand stai inghesuit intre alte claridri, logic este sa ai terasa cat mai sus, sa vezi cat mai mult din cer si sa te vada cat mai putini vecini, iar livingul imediat adiacent. Dormitoarele le folosesti noaptea cu draperiile trase, nu ai nevoie de vedere, nu te intereseaza prea mult ce e dincolo de ele.
La noi insa se vand abominatiile alea cu living la parter din care nu vezi soarele si curte ingradita pe post de terasa in care isi scutura tigarile si iti aud conversatiile alti zece vecini. Dormitoare cu balcoane generoase, pentru ca nu-i asa, toti ne trezim dimineata, coboram in bucatarie sa ne facem o cafea, dupa care urcam cu ceasca pe scari si trecem prin dormitor ca sa bem cafeau pe balcon. De ce, ca asa  se face, asa fac toti ceilalti, livingul la parter si dormitoarele la parter - de ce se face asa, sau daca are sens mereu, nu ne preocupa intrebari din astea.
Ah, si am uitat de bai, un geamlac acolo, ca nu cumva sa te spioneze vecinii, ca nu stii cum printr-un geam intredeschis se vede ce (n-)ai acolo jos. Am niste prieteni care si-au facut bai asa la casa, 50x50, niste grote in care iti vine sa iti dai venele nu alta.

Edited by MembruAnonim, 11 May 2022 - 14:17.


#799
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 MembruAnonim, on 11 mai 2022 - 14:16, said:

Ah, si am uitat de bai, un geamlac acolo, ca nu cumva sa te spioneze vecinii, ca nu stii cum printr-un geam intredeschis se vede ce (n-)ai acolo jos. Am niste prieteni care si-au facut bai asa la casa, 50x50, niste grote in care iti vine sa iti dai venele nu alta.

Vad ca pentru tine conteaza mai mult baia decat dormitorul.

Faza cu dormitorul la etaj si livingul jos mai e valabila si din punct de vedere energetic (caldura se ridica. Stiu, stiu, ai incalzire in pardoseala), dar si al zgomotului (resimtit mai mult de la vecinii de deasupra decat la cei de dedesubt)

#800
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In general apartamentele de la ultimul etaj nu au foarte multi vecini deasupra, deci zgomotul e irelevant.
Caldura migreaza intotdeauna de jos in sus, de asta apartamentele de la ultimele etaje sunt in mod natural mai calduroase decat cele de la etajele inferioare, indiferent ce fel de incalzire ai tu in apartament. Eu am un apartament la ultimul etaj si ma costa mai mult vara sa il racesc decat iarna sa il incalzesc. In plus, ai mai multa nevoie de caldura in living decat in dormitoare, dormitoarele in general sunt preferate mai racoroase.

Pentru mine baia trebuie sa fie cat mai mare si cat mai luminoasa, cu zona de dus generoasa si restul elementelor aerisite, nu cu wc-ul lipit de chiuveta sau cada inghesuita intr-un colt. Dormitorul cat mai intunecat si poate sa fie mare cat sa nu te impiedici de pat. Salteaua este cel mai important element din dormitor, unicul care conteaza cu adevarat.

Edited by MembruAnonim, 11 May 2022 - 15:31.


#801
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002

 MembruAnonim, on 11 mai 2022 - 13:51, said:

Pentru unii e important sa aiba un living spatios si o terasa generoasa de unde sa poata sa vada cerul, pentru altii e crucial unde pun mopul si aspiratorul. Tocmai de asta exista apartamente pentru fiecare, in functie de preocupari si nu in ultimul rand, si de posibilitati.
Restul sunt detalii minore, mobila se poate recompartimenta, spatii de depozitare ai unde sa faci ca e relativ spatios apartamentul, lustrele se pot schimba, etc. Intradevar, e putin efort, dar parca nu e nici ca la un trei camere comunist unde trebuie sa darami totul pana la placa si sa refaci pentru a atinge un grad de confort destul de relativ.
Mobila o poti recompartimenta daca iti permite spatiul, dar spre exemplu in acel birou nu ai 2-2.5m latime si  sigur nu are acei minimi 12mp ceruti de legea locuintei de prin 1996.
Eu prefer sa vad cerul frumos de la cort, fara poluarea luminoasa/fonica a orasului. Iar intr-o poiana sau pe o creasta de munte, am mult mai mult spatiu decat terasa aia generoasa, cumparata cu peste 3000 euro/mp. Dar daca si pentru curatenie trebuie sa chemi firma specializata ca nu loc sa le pui ustensilele asta e. Unii locuiesc in apartamente si le folosesc, nu doar fac poze si povesti pe retele de socializare.
Avantajul intr-un bloc comunist e ca ai placa de beton, nu doar regips prins ici colo, iar in unele orase conteaza lucrul acesta. Si am preferat sa refac de la 0, pe gusturile mele, nu sa platesc amenajarile vechiului proprietar si apoi sa refac pe ici pe colo, pe alti bani, alt deranj.

#802
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Aia nu e baie.

Treaba asta din Militari Residence nu e bucatarie.

Edit: sunt balcoane ambele, in caz ca nu v-ati dat seama.

Putem discuta oricat despre fantezie si gusturi fine si un lifestyle boem, dar jegul ala de la Cluj ramane un jeg. Cine vrea lista, punct cu punct, sa se anunte.

Legile nu se respecta, prosti de prostit exista, treaba merge. Ca e pe mai multi bani la Cluj si diferenta dintre nebun de legat si excentric e data de marimea portofelului, asta-i o alta discutie, buna de alt sub-forum.

Edited by mnezo, 12 May 2022 - 18:06.


#803
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 Afroditu, on 11 mai 2022 - 15:13, said:


Vad ca pentru tine conteaza mai mult baia decat dormitorul.


Baile maricele cu geam daca e posibil tot maricel sunt chiar faine, odata ce te obisnuiesti e greu sa-ti mai placa o baie fara.
Asta din perspectiva unui barbat, in 15 min daca ma grabesc sunt spalat, barbierit si cu parul uscat.  Pentru femei, care "pierd" mai mult timp prin baie e si mai important.

Imho chiar nu as putea sa vad decent sau premium un apartament fara cel putin o baie mare, luminoasa si cu geam.

#804
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
p.s. socanta baia aia in bucatarie...

#805
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
“ In general apartamentele de la ultimul etaj nu au foarte multi vecini deasupra, deci zgomotul e irelevant.”

Corect, nu mai ai vecini SI deasupra ci doar cativa IN lateral.

In video pt ap de 350k de la min 6:55 n as crede ca garduletul “iedera” de tip rulou “vesnic verde” chiar te “separa” de alti vecini. N o fi chiar de asta de 200 ron dar pe acolo
https://www.olx.ro/d...cm-IDcB189.html




#806
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Cadou daca l-as primii ar fi vandut in secunda 2. O mizerie de apartament, daca tot am vedere in baie de ce sa ma incurc de un perete de sticla? De banii aia imi fac o cada ingropata in living si dau sexy party.Posted Image

#807
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
O alta colectie, poate foloseste cuiva

https://we-better.co...-din-bucuresti/

https://we-better.co...-apartamentnou/

https://we-better.com/blog/page/4/


#808
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Case strambe loveste din nou. Cred ca urmatorul pas e sa ai bucataria in balconul vecinului, blocului vecin 😬

PS la categoria raspund cititorii.. mai postam ceva fin, de la marea noastra

Attached Files


Edited by slx29, 04 August 2022 - 22:08.


#809
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Dacă nu ma înșel legea spune ca poți construi foarte aproape de hotar dacă nu ai geamuri în partea aia. Nu știu de prima poza (acolo pare ca ar fi uși de intrare), dar în a doua nu e nimic contrar legii. În afara de faptul ca arata hidos amestecul ala de înălțimi și stiluri

Edited by figo1988, 05 August 2022 - 06:53.


#810
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În prima poză sunt 2 balcoane lipite unul de altul. În a doua, nu-mi dau seama dacă cea din stânga imaginii are calcan, dar cea din dreapta imaginii are balcon la ultimul etaj, balcon care ajunge în dreptul clădirii din stânga. Pam-pam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate