Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Experiente cu Loteria Vizelor

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
gerorgi2657

gerorgi2657

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2021
Buna tuturor,
Tocmai am aflat ca sunt printre norocosii care pot incepe demersurile pentru obtinerea unui green card. Am inceput sa caut mai amanuntit informatii referitoare la experientele pe care castigatorii loteriei le-au avut si m-am hotarat sa pun totusi o intrebare si aici. Imi doresc foarte mult sa plec, poate sa capat la un moment dat un job bun in state, insa imi e teama de faptul ca nu am pe nimeni acolo care sa ma ajute cu un sfat, sa ma indrume deoarece e un lucru absolut nou pentru mine iar acest lucru pe de-o parte ma descurajeaza.  
Voiam sa vad daca pe aici sunt persoane in aceeasi situatie ca si mine, daca s-au incumetat sa plece necunoscand pe nimeni, si cum s-au descurcat. M-am gandit, ca in cazul in care voi trece de interviu si voi obtine viza, sa incep sa imi caut un job inca din Romania insa nu stiu care ar fi sansele sa il si gasesc. Eu am studii superioare de lunga durata, am si experienta in domeniul pe care l-am studiat chiar la o companie care e destul de raspandita in SUA.
Multumesc anticipat celor care impartasesc experienta lor si imi pot oferi un sfat Posted Image

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Pai, e la fel ca si cum ai pleca oriunde singur/a. Depinde de foarte multi factori:
Cat de social/a esti, experienta in munca, domeniu (cautat sau nu), etc. Ai ave nevoie de adresa pentru ca sa iti trimita ei ceva acte, dar cu aia rezolvi.

Pune 15k deoparte pentru primele 3 luni si succes :)

Si nu uita sa ai permis de conducere inainte sa ajungi in US.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ai aceste nedumeriri de ce ai mai aplicat pentru viza?Posted Image
Stai calm,gandeste-te ca faci o delegatie prelungita la Caciulata de exemplu.
Bininteles acolo nu-i Caciulata,dupa cateva luni de obisnuiesti si nu vei mai vrea sa te intorci niciodata.
Prefateste-te sa nu lucrezi din start in meseria ta,dar cu ambitie si vointa treci peste toate.
Bucura-te ca scapi de gangrena numita UE,chiar daca nici acolo nu-i lapte si miere.

#4
gerorgi2657

gerorgi2657

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2021
Am aplicat fiindca, asa cum am zis si in prima postare, imi doresc foarte mult sa plec. Cred ca e normal ca fiecare sa avem dubii/intrebari/temeri atunci cand suntem pusi in situatii de genul acesta si mai ales cand nu exista o alta persoana care sa ofere un sfat. Nu cred ca isi avea rost intrebarea "De ce am mai aplicat pentru viza". Multumesc!

Edited by Dany_Darke, 10 May 2021 - 09:58.
nu mai cita degeaba


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 adisz, on 10 mai 2021 - 09:44, said:

Daca ai aceste nedumeriri de ce ai mai aplicat pentru viza?Posted Image
Stai calm,gandeste-te ca faci o delegatie prelungita la Caciulata de exemplu.
Bininteles acolo nu-i Caciulata,dupa cateva luni de obisnuiesti si nu vei mai vrea sa te intorci niciodata.
Prefateste-te sa nu lucrezi din start in meseria ta,dar cu ambitie si vointa treci peste toate.
Bucura-te ca scapi de gangrena numita UE,chiar daca nici acolo nu-i lapte si miere.

"gangrena numita UE"?? Ai locuit vreodata in US? Sau macar ai stat cateva zile, ai vazut orase si orasele, ai interactionat cu populatia? Sau doar din auzite stii cum e "pe acolo"?

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006
E normal sa fii "nervous". Te astepta o schimbare majora. Cel mai bine este sa te pregatesti cat mai mult.

Vorbesti bine engleza? Te-ai hotarat pe un oras sau zona? Ai ceva banuti economisiti sa te puna pe picioare? Ai vreun skill bun pentru un job decent?

Recunosc, nu am fost acolo, dar am fost in alte tari, si numitorul comun a fost, ca cel mai imporant esti tu. Sa ai mental puternic, sa te poti adapta, sa poti lega relatii sociale cu localnicii, sa fii deschis si sa imbratisezi schimbarea.

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 aeon, on 10 mai 2021 - 10:01, said:


"gangrena numita UE"?? Ai locuit vreodata in US? Sau macar ai stat cateva zile, ai vazut orase si orasele, ai interactionat cu populatia? Sau doar din auzite stii cum e "pe acolo"?

Daca stapaneste bine bine o meserie nu are de ce sa se teama ca scapa de Romania si mUE.Eu am plecat la o luna dupa revolutie in occident si meseria care o stiam si care ne-a invatat pingelica era cu dalta si ciocanul.Asa ca a trebuit s-o iau de jos si sa cladesc piatra cu piatra pana am reusit sa ating un nivel acceptabil.Asa am ajuns de la ajutor de lacatus practic necalificat sa fac pana la urma caroserii de masini de curse pe care le-am vazut la televizor pe circuite.
Eu daca mai eram tanar as fi aplicat pentru Noua Zeelanda dar fiecare cu gusturile lui.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Cu zice mos Vasile de la Copaceni: Go ahead and don't look back.

#9
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 28.05.2020
E o loterie efectiva. Daca o castigi, ai drept de munca si de rezidenta, apoi de cetatenie.

Acolo e o societate foarte concurentiala: care pe care. Daca esti bataios, intreprinzator si faci alegerile bune, te poti face milionar repede de tot. Daca esti modest...

 Kean, on 10 mai 2021 - 10:31, said:

a trebuit s-o iau de jos si sa cladesc piatra cu piatra.Asa am ajuns de la ajutor de lacatus practic necalificat.
Super ca ai gasit Fericirea.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019

 Alex432, on 10 mai 2021 - 11:49, said:

Acolo e o societate foarte concurentiala: care pe care. Daca esti bataios, intreprinzator si faci alegerile bune, te poti face milionar repede de tot.

Ne poti exemplifica cum se poate ajunge milionar "repede de tot"? Dacă faci alegerile bune la loterie, în Vegas sau în drug dealing?

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Trebuie si un pic de noroc, e adevarat ... DAR ... cu un job supracalificat, pe o nisa cautata ... te scoti la un 300K pe an salariu. Bine, tragi ca boul la car .. cate 12-14-16 ore pe zi, fara concediu. Dar in 3-5 ani ai pus deoparte milionul daca te zbati si reinvestesti smart aproape tot ce castigi.

Edited by ro_explorer, 10 May 2021 - 13:03.


#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
apoi te imbolnavesti de la munca excesiva si s-a dus naibii milionul pe tratamente medicale

Edited by rex, 10 May 2021 - 13:22.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 07.11.2006

 aeon, on 10 mai 2021 - 10:01, said:


"gangrena numita UE"?? Ai locuit vreodata in US? Sau macar ai stat cateva zile, ai vazut orase si orasele, ai interactionat cu populatia? Sau doar din auzite stii cum e "pe acolo"?

Spre surprinderea ta raspunsul este DA.
Si tot spre surprinderea ta imi mentin afirmatia ca UE este o gangrena.Sper ca nu te-am suparat.
Si de asemenea am mentionat ca in USA nu-i lapte si miere.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 gerorgi2657, on 10 mai 2021 - 09:21, said:

Multumesc anticipat celor care impartasesc experienta lor si imi pot oferi un sfat Posted Image
Eu am emigrat în Canada acum vreo două vieți :)

Din experiența mea:
- cel mai important e să ceri ajutor.
- după aia cel mai important e să ceri ajutor.

Ai să fii surprins cât de dispuși sunt cei din jurul tău să te ajute cu ce pot, trebuie doar să știe că ai nevoie de ajutorul lor.
Să nu-ți fie rușine să zici ”I'm a newcomer”.

Deschide bine ochii și urechile și ține cont că viața de acolo are alte reguli decât cele cu care ești obișnuit.
Că-ți place sau nu, cel puțin pentru început trebuie să le accepți. Ai timp să le schimbi după ce prinzi un pic rădăcini :)

Oricât de bine crezi că știi engleza ai să constați că nu e suficient. Ca să porți o conversație trebuie să fii la curent cu evenimentele naționale și locale, să știi pesonalitățile publice locale și naționale, să știi, de exemplu, ce reclame au fost difuzate în pauza de la superbawl, cine a câstigat meciul de ieri, etc. Treaba e că în fiecare ieri a fost un meci :)

Ascultă cât poți de mult radio care dă știri mai mult decât muzică, de preferat posturi locale, cu ocazia asta îți formezi urechea cu accentul local.

Caută comunități de români, găsești o grămadă, dar nu îți limita relațiile doar la români.

Întreabă la bibliotecă, la primărie, la universitate dacă au programe de integrare a noilor veniți.
Întreabă, întreabă, întreabă.

Oamenii sunt foarte dispuși să ajute numai că cei mai mulți ori nu știu ori au uitat cu ce probleme se confruntă un nou venit.
Lor poate li se pare normal ceva ce pentru tine e de neînțeles. Întreabă!.

#15
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 29.01.2019

 aeon, on 10 mai 2021 - 10:01, said:



"gangrena numita UE"?? Ai locuit vreodata in US? Sau macar ai stat cateva zile, ai vazut orase si orasele, ai interactionat cu populatia? Sau doar din auzite stii cum e "pe acolo"?


Gangrena e putin spus, dar comparatia are meritele ei.

La fel ca gangrena, EU ucide proprii cetateni si o face cu zimbetul acru al lui von der Leyen pe buze. Recent, au exportat 200 de milioane de doze de vaccin in timp ce majoritatea tarilor din UE au rate de vaccinare de tari bananiere.
Prefera sa salveze pe cineva din Africa sau din orientul mijlociu decit un cetatean EU.

Edited by rigmarole, 10 May 2021 - 19:10.


#16
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

 rigmarole, on 10 mai 2021 - 18:58, said:

Gangrena e putin spus, dar comparatia are meritele ei.

La fel ca gangrena, EU ucide proprii cetateni si o face cu zimbetul acru al lui von der Leyen pe buze. Recent, au exportat 200 de milioane de doze de vaccin in timp ce majoritatea tarilor din UE au rate de vaccinare de tari bananiere.
Prefera sa salveze pe cineva din Africa sau din orientul mijlociu decit un cetatean EU.
pai diamantele alea in africa cine sa le ia?

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,836
  • Înscris: 21.06.2016

 Alex432, on 10 mai 2021 - 11:49, said:

E o loterie efectiva. Daca o castigi, ai drept de munca si de rezidenta, apoi de cetatenie.

Acolo e o societate foarte concurentiala: care pe care. Daca esti bataios, intreprinzator si faci alegerile bune, te poti face milionar repede de tot. Daca esti modest...
Super ca ai gasit Fericirea.

E, sa nu exageram. Sint 18 milioane de milionari, adica o multime, dar sint vreo 330 de milioane de oameni. Deciun 5% acolo, si asta ii include pe aia are au mostenit bani.
Se poate cu munca bine platita si daca nu toci banii, dar ia ceva timp si nu e chiar asa, din oficiu.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 adisz, on 10 mai 2021 - 14:24, said:

Spre surprinderea ta raspunsul este DA.
Si tot spre surprinderea ta imi mentin afirmatia ca UE este o gangrena.Sper ca nu te-am suparat.
Si de asemenea am mentionat ca in USA nu-i lapte si miere.

Si eu am locuit ceva timp dar am exact opusul parerii tale. Mai nemernica si mizerabila viata decat in US (orase mari in special, NY, Washington..) nu prea am vazut si am colindat prin cateva tari din toata lumea (adica am vazut prin Asia dar compar cu tari de acelasi "calibru"). In primul rand un sentiment de nesiguranta general (in metrou, pe strada, in masina, la hotel, in magazine..cutitari sau drogati ori doar betivi peste tot), o nepasare absoluta a tuturor fata de orice dublata de o paranoia vecina cu nebunia, un procent de retarzi peste orice imaginatie, o inapoiere tehnica de necrezut (din categoria "fara fax nu existi" sau mobilul e un moft, telefonul fix cu cablu de 5m e baza) si multe altele.
Ma rog, poate ca lucrator de 14-16 h/zi si fara concedii poate nu ai timp sa observi ce e in jurul tau (eu am mers nu ca lucrator de mana a treia ci mult mai avansat, am avut si resurse sa ma plimb aiurea). Dar fiecare cu parerile lui..

Edited by aeon, 11 May 2021 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate