Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Experiente cu Loteria Vizelor

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Am fost si eu in Alabama in interes de serviciu.
Sincer sa fiu, nu m-as muta acolo. Fix pentru ce a zis @aeon.
Unele lucruri sunt misto, atata timp cat nu trebuie sa muncesti si sa platesti taxe pentru statul american. Unele lucruri...ai de plm.

#20
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 28.05.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 11 mai 2021 - 09:18, said:

E, sa nu exageram.
Unde crezi tu ca am exagerat?

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

orase mari in special, NY, Washington..) nu prea am vazut si am colindat prin cateva tari din toata lumea (adica am vazut prin Asia dar compar cu tari de acelasi "calibru"). In primul rand un sentiment de nesiguranta general (in metrou, pe strada, in masina, la hotel, in magazine..cutitari sau drogati ori doar betivi peste tot),

Am trait 5 ani in NY, l-am bautut la toate orele din zi si din noapte. N-am vazut un "cutitar" in viata mea. E un oras mai sigur sau similar cu un oras mare european, cu o conditie esentiala, sa nu te duci in citeva zone (limitate).
Am vazut citiva nebuni si drogati, o multime de fapt. Dar in pericol nu m-am simtit vreodata (e drept, nu m-am simtit in pericol niciodata, nici prin america centrala sau de sud).

Quote

o nepasare absoluta a tuturor fata de orice dublata de o paranoia vecina cu nebunia, un procent de retarzi peste orice imaginatie, o inapoiere tehnica de necrezut (din categoria "fara fax nu existi" sau mobilul e un moft, telefonul fix cu cablu de 5m e baza) si multe altele.

Daca ce emai sus e o chestie de perceptie si opinie, astea sint prostii de-a dreptul care contrazic realitatea. Ultimul telefon fix pe care l-am avut a fost in 2005. Deci da, e "baza".
Poate singura chestie cu oarece valoare de adevara e faptul ca in america multe companii chiar folosesc faxul (desi e din ce in ce mai putin cazul). Asta nu e inapoiere tehnologica ci opusul, pe vremea cind la noi te duceai la ghiseu la ei totul se rezolva de la distanta, dar unele sisteme se schimba mai greu o data ce rezolva nevoile esentiale.

Cumva noi sintem ca africanii aia care am sarit d ela a nu avea electricitate direct la smartphone, in timp ce tarile civilizate aveau deja o retea solida de telefonie fixa, apoi una de telefonie mobila din generatiile anterioare care nu se putea schimba asa rapid.


View PostAlex432, on 11 mai 2021 - 18:40, said:

Unde crezi tu ca am exagerat?

Ca nu e chiar asa usor sa devii milionar, evident.
E drept ca e mult mai usor decit cam in orice alt loc. Dar e bine sa ai asteptari corecte.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 May 2021 - 19:28.


#22
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Am un prieten care a fosr hartuit de Securitate si la plecare i-a fost retrasa cetatenia. O alta amica a trecut Dunarea inot. Multi colegi au tras cate 12 ore pe zi, subplatiti, ani de zile, sa le faca compania actele. Iar tu, care ai castigat loteria din comfortul casei, aplicand online, iti pui intrebari existentiale. Pentru fiecare castigator sunt alti 100 care nu au cistigat si daca erau in locul tau isi pregateau bagajele.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Și dacă alții în trecut își rupeau oasele pentru o fărâmă de viata mai buna înseamnă că și noi azi trebuie sa facem la fel? Fiecare cu grijile contemporane. Lasă trecutul sa fie trecut.

#24
gerorgi2657

gerorgi2657

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2021

View Postmangoshake, on 12 mai 2021 - 07:45, said:

Am un prieten care a fosr hartuit de Securitate si la plecare i-a fost retrasa cetatenia. O alta amica a trecut Dunarea inot. Multi colegi au tras cate 12 ore pe zi, subplatiti, ani de zile, sa le faca compania actele. Iar tu, care ai castigat loteria din comfortul casei, aplicand online, iti pui intrebari existentiale. Pentru fiecare castigator sunt alti 100 care nu au cistigat si daca erau in locul tau isi pregateau bagajele.

Sunt de acord cu tine si sunt constienta ca multi si-ar dori asta. Faptul ca am castigat loteria mie nu imi garanteaza nimic. Loteria nu imi da job sau casa, asa cum se intelege din modul tau de exprimare. Ca voi avea un job mai bine platit, asta e o alta poveste.
In fond intrebarea mea era alta, daca sunt oameni care au plecat singuri si daca s-au descurcat, cum s-au descurcat.

#25
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 22.11.2006
intre noi fie vorba, tot timpul va fi nevoie de oameni la rupt oase.

#26
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Fireste ca sunt, anual sunt vreo 55000 de oameni, poti sa fii sigura ca nu toti au avut pe cineva. Faptul ca s-au descurcat nu inseamna ca va fi la fel pentru tine, poate voi fi mai bine, poate nu. Nu cred ca nimeni o sa-si scrie aici povestea vietii, si daca ar fi, nu neaparat se aplica in cazul tau.
Ideal ar fi sa te astepte cineva si sa te ajute al inceput, iti economiste bani si timp; daca nu va trebui sa te gandesti bine in ce oras mergi, unde stai, cum iti gasesti job, etc. In principiu, cine se descurca in RO se descurca si acolo, cine se plange aici va fi la fel si acolo.

#27
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 29.01.2019

E bine sa ai o cunostinta care sa te indrume in primele 2-3 saptamini.
Daca nu ai chiar pe nimeni, cel mai usor e sa contactezi citeva biserici romanesti zonele care te intereseaza. As pune pariu ca majoritatea iti vor raspunde si ca exista oameni din comunitatile respective care pot ajuta.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,318
  • Înscris: 24.02.2007
Peste cat timp poti pleca? Parca sunt cateva luni in care ai timp sa te documentezi serios.

#29
gerorgi2657

gerorgi2657

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2021
Interviul este undeva prin luna septembrie iar plecarea se face in maxim 6 luni dupa obtinerea vizei. Daca totul e ok, plecarea ar fi undeva prin prima parte a anului viitor Posted Image

#30
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 07.12.2002

View Postro_explorer, on 10 mai 2021 - 13:03, said:

cu un job supracalificat, pe o nisa cautata ... te scoti la un 300K pe an salariu

Si marmota ce facea?

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Nu vad sensul acestui trolling ieftin. Marmota castiga bani, evident.

Hai sa iti spun altfel, mai personal, asa ... Daca eu as putea castiga 200K usd pe an aici in nord cu un pic de extra efort fata de situatia actuala, fiind supracalificat pe o nisa cautata, muncind lejer (vorbim de maxim 8 ore pe zi, cu 35-40 de zile concediu pe an), gandeste-te cat as putea castiga in California bagand 10 ore pe zi, fara concedii ...

Numai ca, vezi tu? am ajuns la o varsta la care pot aprecia un balans muinca/viata optim, si la un nivel de trai suficient de bun incat sa nu vad un ROI prea mare "dand la sapa" pentru bani extra. Ah, daca as avea oportunitatea sa imi dublez/triplez castigurile cu acelasi efort general pe care il depun azi, absolut, oricand ... dar nu sunt dispus sa dau mai mult de atat caci vreau sa si traiesc.

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003
intrebarea e, daca dupa ce se trece de 8 ore/zi plata creste intr-adevar cel putin linear. la punctul asta multe multe firme incearca sa se fofileze cu mare arta sa plateasca ore suplimentare cat mai redus sau daca se poate de loc.si la mine la lucru coiala in domeniul asta merge in directia "mare arta".

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Corect, asa e peste tot ... asta e si unul din motivele pentru care am castigat un pic de pozitie aici. In primul rand jobul asta e hobby-ul meu ... nu e ceva ce il fac doar ca sa fie un job. Pun dedicatie si nu ma dau deoparte sa stau peste program ca sa termin un proiect urgent care trebuie livrat catre client. Se intampla si din astea ... muncesc in valuri. Cateodata stau cate un trimestru muncind la ralanti, cate 2-3 ore pe zi, alteori vine cate o urgenta si bag 70-80 de ore intr-o saptamana. Media iese bine de tot ... ore efectiv muncite sunt cca 4-5 pe zi. Chestia e ca acele hei-rup-uri ocazionale te fac vizibil ... si vizibilitatea se monetizeaza in timp caci livrand calitate la timp, in ciuda unor derapaje ale clientilor (care se intampla mereu) aduci business in companie.
In US of A, asta se apreciaza si mai mult si volumul de business potential este mai mare ... deci cred ca as avea probleme in a ma tempera din cata munca ar fi ... dar efectul e acelasi, doar ca mai mult.

Chestia e ca nu sunt dispus sa imi vand timpul petrecut cu familia, zen-ul propriu si nici sanatatea, atat cat le mai am. Consider ca am ajuns la un echilibru bun pentru mine. Dar asta nu inseamna ca nu exista potential.

Edited by ro_explorer, 12 May 2021 - 17:38.


#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003
la modul realist 200k pe post de angajat io unu vad atm doar in elvetia. norvegia nu stiu, dar mi se pare prea mica piata pentru un 200k care sa nu fie castana castanelor.
dar si acolo trebuie sa fie ceva de nisa serioasa, altfel e nerealist. atm ma vad nevoit sa refuz cam saptamanal cate un headhunter cu pozitie pentru elvetia. ce-i drept si la mine-i oarecum nisa dar ofertele  se-nvart pe la 130-150k SFR. alea cat de cat serioase, ca mai sunt si altele.

#35
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,640
  • Înscris: 26.01.2010

View PostNinja, on 12 mai 2021 - 15:56, said:

Si marmota ce facea?

Marmota sta cracita la soare si da indicatii minionilor cum sa impacheteze ciocolata , ce altceva sa faca ?
Urmaresc topicele de pe aria asta de cativa ani de zile si nu-mi amintesc sa fi vazut un mesaj in care cineva recunoaste ca a luat-o de la zero si nu a inceput cu 150-200 k pe an , casa , masina si covrigu aferent.

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Pai toti romanii scriu pe aici si care au ajuns in USA sunt imigranti care au plecat formati deja. Eu nu am plecat in nord ca sa imi incerc norocul .. am plecat cu contract semnat, full time, pe perioada nedeterminata, ca idee.
Cand am refuzat green cardul, acum 9 ani (vai, ce trece timpul) mi se dadea 150K pe an salariu inainte de alte beneficii (stock, health insurance, etc) ... nu mi s-a parut foarte atractiv tinand cont de ce anume trebuia sa sacrific si de implicatiile ulterioare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate