Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Experiente cu Loteria Vizelor

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ai participat la loterie si apoi ai renuntat? Intreb fiindca nu stiu sa "ofere" nimeni greencardul in afara de loterie. Atractivitatea sumei (daca nu e suficient de atractiva deja pt zona respectiva, probabil scumpa) vine si de la faptul ca e un punct de plecare, pe cand in Europa nu ajung multi vreodata la asa sume ca angajati.

#38
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Eu am plecat (aproape) de la zero. Masina si $5000 pentru o vacanta de 2 luni. Am condus 4000km timp de 3 zile. Am dormit in masina, in rest stop, 4 ore pe noapte, 2 nopti. Am dormit o noapte la motel, apoi am inchiriat o camera, am gasit in cateva zile un job absolut din intamplare, am rezolvat problema actelor ptr munca, permis de conducere si numere de California, o motocicleta, am inchiriat un apartament, m-am pus cu burta pe carte si am dat si luat examene ptr niste certificari, a urmat job cu salariu dublu (si munca 12h pe zi) in alt oras, pe urma al 3-lea job cu salariu foarte mare si munca putina. Cand am plecat a fost pentru ca mai vroiam si altceva in viata.
Toti prietenii romani pe care mi i-am facut in California au venit cu loteria vizelor, toti cu bani putini; au muncit, si-au luat casa, au facut copii, au o viata decenta, de american mediu (chiar un pic peste), fara sa fi castigat la fel de bine ca mine. Nu i-am auzit nici macar o data sa se planga ca e viata sau munca grea, sau ca s-ar intoarce in RO. Nici in vacante nu mai vin.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 dani.user, on 12 mai 2021 - 18:42, said:

Ai participat la loterie si apoi ai renuntat?
Nu, mi-am dat demisia din multinationala in care lucram pentru ca ... motive.
Se pare ca nu imi cunosteam valoarea adevarata sau ce valoare credeau ei ca am ... caci la 5 minute dupa ce am trimis emailul cu demisia am fost sunat, mi s-a oferit o marire de salariu consistenta si dupa ce am zis ca nu am sa ma razgandesc caci deja am semnat si am demarat mecanismele de emigrare VIP of engineering a revenit dupa cateva zile cu o oferta ferma de relocare in Santa CLara (loc in care fusesem cu multe ocazii, in cadrul firmei .. luni de zile) incluzand green card si suma de care spuneam mai devreme.

Chestia aia de fapt mi-a dat pentru prima oara in viata un hint asupra valorii mele in domeniul de activitate :) ... si de acolo a fost doar progres.

#40
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

 ro_explorer, on 12 mai 2021 - 18:20, said:

Pai toti romanii scriu pe aici si care au ajuns in USA sunt imigranti care au plecat formati deja. Eu nu am plecat in nord ca sa imi incerc norocul .. am plecat cu contract semnat, full time, pe perioada nedeterminata, ca idee.
Cand am refuzat green cardul, acum 9 ani (vai, ce trece timpul) mi se dadea 150K pe an salariu inainte de alte beneficii (stock, health insurance, etc) ... nu mi s-a parut foarte atractiv tinand cont de ce anume trebuia sa sacrific si de implicatiile ulterioare.

Cum au plecat formati ?
Tu cum ai avut ocazia sa vii aici si sa refuzi green cardul ? Ai plecat din RO si te-ai dus la munca a doua zi cand ai ajuns aici ?

#41
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io am plecat de la vreo 1300 DM in bancnote si alte 11.000 in traveller check-uri. n-am avut job aranjat. mi-o luat 2 luni sa gasesc, dar nici nu mergea mai repede ca trebuia sa-mi fac actelel inainte.
in caz ca se-ntreaba cineva daca a fost greu, well nu. IT perioada de pionierat. azi ar fi fost altfel. nu stiu daca mai greu sau mai usor, dar altfel.

#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

 gerorgi2657, on 12 mai 2021 - 08:35, said:


Sunt de acord cu tine si sunt constienta ca multi si-ar dori asta. Faptul ca am castigat loteria mie nu imi garanteaza nimic. Loteria nu imi da job sau casa, asa cum se intelege din modul tau de exprimare. Ca voi avea un job mai bine platit, asta e o alta poveste.
In fond intrebarea mea era alta, daca sunt oameni care au plecat singuri si daca s-au descurcat, cum s-au descurcat.


Nu te-as sfatui sa o iei pe calea asta dar prin Tennessee era o intreaga retea de romani, biserica etc, veniti prin loterie. Se gaseste ajutor acolo.
Varianta ailalata e sa-ti cauti de munca si sa dai interviuri prin zoom/teams. Fa-ti un resume, trimite-l la companii.
E foarte important ce stii sa faci si cit de cautat e. De exemplu sper ca nu esti profesoara de limba romana.

 ro_explorer, on 12 mai 2021 - 17:14, said:

Nu vad sensul acestui trolling ieftin. Marmota castiga bani, evident.

Hai sa iti spun altfel, mai personal, asa ... Daca eu as putea castiga 200K usd pe an aici in nord cu un pic de extra efort fata de situatia actuala, fiind supracalificat pe o nisa cautata, muncind lejer (vorbim de maxim 8 ore pe zi, cu 35-40 de zile concediu pe an), gandeste-te cat as putea castiga in California bagand 10 ore pe zi, fara concedii ...


Daa te duceai la Nvidia acum citiva ani erai boier acum :)

Quote

(vorbim de maxim 8 ore pe zi, cu 35-40 de zile concediu pe an)

Pai si cu bani, si cu timp, insemna ca ai cam terminat de vazut lumea, nu?

 Noua_pe_site, on 12 mai 2021 - 18:10, said:

Marmota sta cracita la soare si da indicatii minionilor cum sa impacheteze ciocolata , ce altceva sa faca ?
Urmaresc topicele de pe aria asta de cativa ani de zile si nu-mi amintesc sa fi vazut un mesaj in care cineva recunoaste ca a luat-o de la zero si nu a inceput cu 150-200 k pe an , casa , masina si covrigu aferent.

Eu nu! Am facut 1000-1500$ pe luna vreo 5 ani ca student graduat. Voiam sa ma fac profesor. Mi-a trecut, din fericire.

 dani.user, on 12 mai 2021 - 18:42, said:

Ai participat la loterie si apoi ai renuntat? Intreb fiindca nu stiu sa "ofere" nimeni greencardul in afara de loterie.

Se poate spune ca H1B e practic = green card. Mai dureaza dar e o cale relativ sigura.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Noua_pe_site, on 12 mai 2021 - 19:11, said:

Ai plecat din RO si te-ai dus la munca a doua zi cand ai ajuns aici ?
Am plecat din RO deja cu destinatie si munca precisa, contract.

 vrajitoruldinoz, on 12 mai 2021 - 21:22, said:

Daa te duceai la Nvidia acum citiva ani erai boier acum Posted Image
Daca ... dar la vremea aia eram mult mai naiv decat sunt acum (inca nu m-am maturizat).

 vrajitoruldinoz, on 12 mai 2021 - 21:22, said:

Pai si cu bani, si cu timp, insemna ca ai cam terminat de vazut lumea, nu?
Da, asa mi-as fi dorit .. dar, dupa ii spuneam si lui Tsu ... eu am plecat tarziu in viata si cu un handicap financiar major. Inca muncesc la nivelat deficitul. In plus, sunt teribil de ineficient cand vine vorba de economisit bani :) ... Dar "coafura rezista" si situatia se imbunatateste vizibil de la an la an.
Totul e sa ai o tinta clara asupra a ceea ce vrei, un tel precis de atins dpdv al carierei si al realizarilor financiare si in familie si, pe acelasi nivel de importanta, sa fii foarte bun in ceea ce faci. Mai trebuie si un dram de noroc.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mangoshake, on 12 mai 2021 - 18:50, said:

Eu am plecat (aproape) de la zero. Masina si $5000 pentru o vacanta de 2 luni. Am condus 4000km timp de 3 zile. Am dormit in masina, in rest stop, 4 ore pe noapte, 2 nopti. Am dormit o noapte la motel, apoi am inchiriat o camera, am gasit in cateva zile un job absolut din intamplare, am rezolvat problema actelor ptr munca, permis de conducere si numere de California, o motocicleta, am inchiriat un apartament, m-am pus cu burta pe carte si am dat si luat examene ptr niste certificari, a urmat job cu salariu dublu (si munca 12h pe zi) in alt oras, pe urma al 3-lea job cu salariu foarte mare si munca putina. Cand am plecat a fost pentru ca mai vroiam si altceva in viata.
Toti prietenii romani pe care mi i-am facut in California au venit cu loteria vizelor, toti cu bani putini; au muncit, si-au luat casa, au facut copii, au o viata decenta, de american mediu (chiar un pic peste), fara sa fi castigat la fel de bine ca mine. Nu i-am auzit nici macar o data sa se planga ca e viata sau munca grea, sau ca s-ar intoarce in RO. Nici in vacante nu mai vin.
Uau, respect.
In comparatie cu tine, eu am venit ca o "diva" cu pachet de relocare (lump sum + mutat chestii + chirie temporara si asistenta la relocare); la fel cand am emigrat si in Irlanda ca altfel la cat de confortabil lenes sunt, nu m-as fi miscat prea mult din Iasi (si acum inca mai am ganduri sa ma intorc in Iasi).
Defapt in Irlanda mi-am negociat (cred) cel mai bine salariul ca la cat de urat mi s-a parut Dublin ala, am zis sa cer sume la misto pe care sa nu le ofere ca sa nu plec din tara.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2021 - 05:01.


#45
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Foarte bine ca ai venit ca o diva, asa e cel mai bine, e un exemplu de "asa da", ce am facut eu e de "asa nu".

#46
gerorgi2657

gerorgi2657

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2021

 vrajitoruldinoz, on 12 mai 2021 - 21:22, said:



Nu te-as sfatui sa o iei pe calea asta dar prin Tennessee era o intreaga retea de romani, biserica etc, veniti prin loterie. Se gaseste ajutor acolo.
Varianta ailalata e sa-ti cauti de munca si sa dai interviuri prin zoom/teams. Fa-ti un resume, trimite-l la companii.
E foarte important ce stii sa faci si cit de cautat e. De exemplu sper ca nu esti profesoara de limba romana.



Am lucrat in Resurse umane iar in prezent sunt Brand Ambassador...

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Asta chiar nu stiu... pot sa-ti spun ca e o multime de HR, destui sint imigranti, deci trebuie sa fie si posturi. In mod evident insa trebuie sa vorbesti limba bine.
De ce vrei in SUA? trebuie sa vrei sa pleci la ceva nu sa fugi de ceva.
Sincer, nu mi se pare usor ce ti-ai propus. Nu imposibiul, dar nu usor. SUA nu e o tara usoara, sint diferente mari de mentalitate si cultura.
La femei am vazut des cele care nu-si revin niciodata, Romania e tara lor si acolo e acasa si am vazut des si in partea cealalta, adapatare fara probleme. Daca esti din categoria 1, ghinion.

#48
gerorgi2657

gerorgi2657

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2021
Pentru ca sunt genul de om caruia ii plac provocarile si sa se autodepaseasca. Am o idee despre ce inseamna SUA, am fost acolo acum cativa ani prin programul W&T. Mi-a placut ce am vazut si am zis ca daca vreodata voi avea oportunitatea sa ma intorc, o voi face cu siguranta, insa nu m-am gandit ca acest lucru va trebui sa il fac singura. Ma vedeam facand acest "pas" impreuna cu cineva cu care se impart aceleasi visuri. Pentru mine e important sprijinul moral, imi da un boost la ceea ce imi doresc sa fac. Singura, cu toata determinarea si dorinta mea, imi este teama sa nu clachez.

#49
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 ro_explorer, on 12 mai 2021 - 17:14, said:

Nu vad sensul acestui trolling ieftin.

N-a fost asta intentia. Sugeram doar sa mai iesim un pic din propria carapace si sa ne dam seama ca nu toti cei care am emigrat lucram in IT. 100k e cam plafonul de sus pentru majoritatea.

#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016

 gerorgi2657, on 13 mai 2021 - 07:51, said:

Pentru ca sunt genul de om caruia ii plac provocarile si sa se autodepaseasca. Am o idee despre ce inseamna SUA, am fost acolo acum cativa ani prin programul W&T. Mi-a placut ce am vazut si am zis ca daca vreodata voi avea oportunitatea sa ma intorc, o voi face cu siguranta, insa nu m-am gandit ca acest lucru va trebui sa il fac singura. Ma vedeam facand acest "pas" impreuna cu cineva cu care se impart aceleasi visuri. Pentru mine e important sprijinul moral, imi da un boost la ceea ce imi doresc sa fac. Singura, cu toata determinarea si dorinta mea, imi este teama sa nu clachez.

Pe vremuri, cind plecau romanii in jurul primului razboi, o calatorie transatalantica era o avere si o facei numai o singura data in viata.
Mai incolo la comunisti nu mai aveai voie sa te intorci.
Dar acum lumea e deschisa si avionul ieftin. Eu as zice sa o faci macar ca experienta de viata. Care e cel mai rau lucru care ti se poate intimpla? Doar tine minte ca o sa fie greu, probabil, vreo 2 ani asa.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 May 2021 - 19:23.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Ninja, on 13 mai 2021 - 14:31, said:

100k e cam plafonul de sus pentru majoritatea.
Cel mult 100k as spune chiar. Ideea e însă de posibilități. Și nu, nu trebuie sa lucrezi în IT ca sa ai venituri din astea. Sales, arhitectura, management, medicina... Toate domeniile au poziții mai răsărite, trebuie doar sa întinzi mana sa le iei... dacă ai ce-ți trebuie, evident. Ideea progresului este sa te ridici peste nivelul mediocrității atât cât te țin puterile.

#52
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
E posibil ca sa fie mai dificil sa fii angajata in HR chiar de la inceput, pentru ca legislatia muncii e diferita fata de RO, si tot ce decurge de aici, nu e ca in IT sau inginerie. Ti-as sugera sa te uit pe siturile de joburi si sa vezi cam unde sunt cele mai multe slujbe pe HR si ce cerinte au la angajare. Ce iti lipseste poti sa completezi cu traininguri online, de ex. Udemy este unul din site-uri. Poate gasesti bloguri despre munca la HR in USA, m-as mira sa nu fie nimic. Cu un CV atent pregatit, mai devreme sau mai tarziu vei gasi ceva. Cheia este sa intri in domeniu, sa aduni ceva experienta, pe urma depinde mai putin de noroc si mai mult de tine. Nu stiu cat cistiga cineva de la HR, dar nu cred ca vei fi milionar curind. E foarte posibil ca la inceput sa fie viata mai dificila, dar trebuie sa vezi pe termen lung problema. Sa nu lasi pe nimeni sa iti spuna ca nu poti face ceva.
Cu skype si whatsup poti sa fii in contact cu cei dragi oricind, chiar daca nu-s fizic langa tine.  Majoritatea emigrantilor isi cauta prieteni oameni din aceasi tara, e mai comod si comfortabil, eu am facut la fel in Canada, nu insa si in US, si a fost mult mai bine, cu cit te deschizi mai repede catre mediu cu atat mai bine.
Cu o atitudine optimista, rabdare, munca si perseverenta, vei reusi.

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Nu pot decit sa fiu 100% de acord cu evitarea comunitatilor si bisericilor romanesti o vreme. E foarte util sa ai o retea de cunoscuti si nationalitatea e un motiv la fel de bun sa intri inbtr-un grup, dar la inceput treaba asta mai rau iti face. Plus ca romanii, in special aia de la biserici, sint mai ... amestecati, asa. Cu multi nu vrei sa ai de-a face in nici un fel.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mangoshake, on 19 mai 2021 - 08:36, said:

Majoritatea emigrantilor isi cauta prieteni oameni din aceasi tara, e mai comod si comfortabil, eu am facut la fel in Canada, nu insa si in US, si a fost mult mai bine, cu cit te deschizi mai repede catre mediu cu atat mai bine.
Eu am facut la fel ca tine in Irlanda dar nu in SUA.
In Irlanda am intrat in cam toate grupurile care erau pe acolo si am fost si la o intalnire (era un grup pe Linkedin "Romanian Professionals Ireland") si ala mi-a pus capac. Eu eram cam de 1 an in Irlanda atunci, am stat vreo doua ore la meeting acolo si discutat diverse cu diversi dar doi m-au luat tare de tot la un moment; Irlanda avea o taxa pentru import de masini si ajungea vreo 5000euro sa iti aduci o masina acolo dar era o exceptie ca nu trebuia sa platesti taxa respectiva daca iti aduceai masina prin transfer de rezidenta (adica aveai masina in momentul in care te-ai mutat in Irlanda si o aduceai cu tine in primul an dar trebuia sa aplici pentru acea exceptie); m-au atacat aia nene: "adica eu sunt aici de 5 ani de zile si tu-mi zici mie ca tu nu platesti 5000euro? adica ma faci prost sau cum?"; am incercat sa ii arat de pe telefon procesul (ca na, ma gandeam ca e deschis la discutii) dar ala a cautat pe altii care sa-i confirme punctul lui de vedere, a gasit pe unul si m-a luat si ala: "ba, tu nu stii ce vorbesti".
Asa ca am facut un tutorial pe forumul lor dupa meetingul respectiv cu inmatriculatul masinii fara a plati taxa respectiva si am zis pa Posted Image

Acuma vad ca au ghid pe http://www.romanianc...ea-unei-masini/ inclusiv cu exceptii de la taxa.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2021 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate