Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Ce aparat ( benzi , flexoare , etc) lucreaza bicepsul?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Explici si de ce sau spui o prostie si gata ?

Creste rezistența si toaca stratul adipos, ce ai vrea să obțină altceva, să i creasca burta ?

Edited by DarthBane, 06 May 2021 - 17:06.


#38
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Muschiul nu stie din ce provine rezistenta mecanica si nici nu-i pasa.

Singurul lucru care conetaza este intensitatea stimularii musculare.

Ca impingi o bara de 60 kg sau doua benzi care, prin intindere, genereaza tot 60kg de rezistenta, pentru muschii implicati in miscare este acelasi lucru.

Edited by razor01, 06 May 2021 - 17:07.


#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 razor01, on 06 mai 2021 - 16:41, said:

Oricum as fi curios sa aud o argumentatie , ceva dovezi clare ca muschiul stie din ce rezulta forta mecanica si , ca sa-ti faca in ciuda, nu mai creste.
Ca fapt divers, exista benzi care produc , prin intindere si peste 100 kg.

Benzile sunt cum am zis mai sus. E greu să înțelegem ce înseamnă acei "100 kg" pe care le scriu producătorii, bănuiesc că e o transformare din forță în greutate, pentru a fi unitatea pe placul cumpărătorilor. În orice caz, o bandă nu e echivalentul unei greutăți de 100 kg. E doar când e întinsă la maxim, la punctul ăla. Dar în timpul cursei, până în acel punct și din acel punct înapoi, forța (greutatea) scade. E ca și cum ți-ar schimba cineva halterele foarte rapid, progresiv, între 10 și 100 kg.

De-asta, e posibil să fie mai eficientă o greutate constantă. Gravitația nu se modifică, îți apasă la fel și când ești în partea de jos și când ești sus, și pe cursă, sunt aceleași forțe. Pe de altă parte, la punctul ăla maxim, este posibil să poți solicita un anumit mușchi mai mult decât cu o greutate constantă. Că la alegerea greutății ai în vedere tot exercițiu, fiind aceeași sarcină. Adică, dacă nu poți face presă cu gantera când ajungi în dreptul pieptului, o să iei o greutate mai mică. La benzi poți avea o greutate mai mare sus fără să îți afecteze altă parte a exercițiului.


Sunt unelte diferite, fiecare cu avantaje și dezavantaje. Dar dacă benzile ar fi la fel de eficiente ca și ganterele, nu văd de ce n-ai vedea toată lumea trăgând de ele.

Edited by SmurfK, 06 May 2021 - 17:10.


#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 DarthBane, on 06 mai 2021 - 17:04, said:

toaca stratul adipos,

Cu tocatorul din bucatarie, cu ce sa-l toace?

Marirea si scaderea stratului adipos tine de raportul dintre caloriile consumate si cele ingerate. Nu are nicio legatura cu sutele sau miile de abdomene pe care le faci tu pe salteluta de yoga.

 SmurfK, on 06 mai 2021 - 17:09, said:

E doar când e întinsă la maxim, la punctul ăla. Dar în timpul cursei, până în acel punct și din acel punct înapoi, forța (greutatea) scade. E ca și cum ți-ar schimba cineva halterele foarte rapid, progresiv, între 10 și 100 kg.

De-asta, e posibil să fie mai eficientă o greutate constantă. Gravitația nu se modifică, îți apasă la fel și când ești în partea de jos și când ești sus, și pe cursă, sunt aceleași forțe.

Da, doar ca si la aparatele care se bazeaza doar pe forta gravitatiei ai o modificare a efortului, in asa fel incat in partea de sfarsit a cursei, devine mai usor la unele exercitii. Gravitatia este aceeasi dar se formeaza parghii cu oasele membrelor tale. De exemplu, cand ajungi cu bara, la antrenamentul de biceps, in partea superioara, o parte insemnata din greutate se sprijina efectiv pe tine, nu este tinuta acolo strict de forta musculaturii, dar deja intram in chestiuni care il baga in ceata pe colegul initiator.

O noua doctrina in fitness incurajeaza combinarea aparatelor bazate pe gravitatie cu benzi elastice. Sunt aparate care au deja incorporate spatii speciale sa poti prinde benzile, alaturi de discuri, pentru o stimulare mai constanta, pe toata lungimea cursei.

Edited by razor01, 06 May 2021 - 17:16.


#41
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Citește ce ti a scris @SmurfK, e suficient ca să pricepi ca nu e acelasi lucru lucrul cu benzi fata de cel cu greutăți.
La benzi trișezi.


Nu cu tocatorul istetule, consumul de lipide incepe dupa 30 de minute de efort fizic mediu.
Dacă asta se face dupa ce ai facut antrenamentul si organismul deja a terminat rezerva de glucide, efectul e si mai pronunțat.

Esti si cam agresiv si cam habarnist, nu că ar fi vreo mirarea combinația asta.

#42
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Apropo de habarnisme, eu zic s-o lasi mai moale ca ai insirat pana acum o groaza de pseudoinformatii culese din folclorul de sala.

 DarthBane, on 06 mai 2021 - 17:16, said:

La benzi trișezi.

Tu habar n-ai ce inseamna sa trisezi.

Nu ai cum sa trisezi cu benzile, pur si simplu nu este posibil asa ceva.

Poti sa reduci intensitatea dar nu sa trisezi.

Edited by razor01, 06 May 2021 - 17:21.


#43
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 razor01, on 06 mai 2021 - 16:41, said:

Oricum as fi curios sa aud o argumentatie , ceva dovezi clare ca muschiul stie din ce rezulta forta mecanica si , ca sa-ti faca in ciuda, nu mai creste.

Ca fapt divers, exista benzi care produc , prin intindere si peste 100 kg.

Mai greu de obtinut progressive overload, trebuie mai multe benzi de calitate care cam costa fiecare cat 10kg de fier, greu de fixat pentru a obtine unghiurile care le vrei. Iar alea care produc 100kg sunt pentru powerlifteri, nu vad cum ai putea face genuflexiuni cu 2 benzi din alea de 50, sa ai si o cursa sigura a miscarii si tensiunea sa fie constanta. Adica nu stiu cat e de practic, nu cred ca se preteaza pentru omul obisnuit care vrea sa faca ceva forta/rezistenta si apoi vrea si mai mult folosind benzi cu rezistanta mare de tot. Nu cred ca e usor de obtinut progressive overload. La sala ai mai bagat 2 discuri de 2.5 si aia e.
In teorie da, poti obtine muschi si asa, nu stiu in practica cati au reusit. Cred ca mai degraba aia care au reusit  au facut si ceva ani de sala inainte.


 razor01, on 06 mai 2021 - 16:41, said:

genoflexiuni nu prea...


Pentru un user obisnuit, genuflexiuni cu un rucsac in spate care poate fi incarcat progresiv, sau daca nu "pistoale".

Edited by sandu222, 06 May 2021 - 18:24.


#44
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 razor01, on 06 mai 2021 - 17:07, said:

Muschiul nu stie din ce provine rezistenta mecanica si nici nu-i pasa.

Singurul lucru care conetaza este intensitatea stimularii musculare.

Ca impingi o bara de 60 kg sau doua benzi care, prin intindere, genereaza tot 60kg de rezistenta, pentru muschii implicati in miscare este acelasi lucru.

Ca idee da, e corect ce zici.

Daca stii vreun youtuber, care sa fi facut ceva sala inainte(macar 2-3ani) si care acum se antreneaza doar cu benzi si inca mai progreseaza te rog sa il pui aici. Banuiesc ca in toata lumea asta trebuie sa fie careva care sa fi facut asta, de nevoie din cauza pandemiei sau doar ca sa demontreze altora ce zici tu. Chiar sunt curios de asta.
Eu am vazut un youtuber care a zis ca benzile sunt fix p**a, ca nu sunt practice, ca sunt doar de mentinere(omul avea 10-12ani de sala)

#45
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 sandu222, on 06 mai 2021 - 18:20, said:

Pentru un user obisnuit, genuflexiuni cu un rucsac in spate care poate fi incarcat progresiv, sau daca nu "pistoale".

Cand ai pus un rucsac in spate nu mai vorbim doar de genoflexiuni ci deja avem genoflexiuni cu greutate adaugata care, poate sa fie orice, de la 5kg pana la 60 kg, in functie de ce bagi in el.

Da un search James Grage. Este unul dintre cei mai cunoscuti. Indiferent daca folosesti sau nu benzi, merita sa asculti ce spune.

 sandu222, on 06 mai 2021 - 18:35, said:

Eu am vazut un youtuber care a zis ca benzile sunt fix p**a, ca nu sunt practice, ca sunt doar de mentinere(omul avea 10-12ani de sala)

A practica un sport cu succes si a fi capabil sa intelegi, ce se intampla cu corpul tau , sunt chestiuni diferite. Pentru prima e nevoie doar de cunostinte medii, de multa dedicare si gene bune. Pentru a intelege ai nevoie de inteligenta si de multa lectura.

Dorian Yates l-a depasit fizic cu mult pe Mike Mentzer, profesorul lui. Asta nu inseamna ca stia si intelegea mai mult decat Mike, nici pomeneala de asa ceva.

Sa nu intelegi ca am ceva impotriva aparatelor de finess sau greutatilor libere. Nici vorba de asa ceva.

Edited by razor01, 06 May 2021 - 18:47.


#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
vreau doar arderea grasimilor.  se realizeaza si cu benzi ce lucreaza la mana?
Cazu e ca is si nitel gras si vreau sa nu am  probleme de genul si zic de arderea grasimilor
si is si nitel cocosat , asa ca e necesar sa lucrez cu ceva ce poate lucra cu mana, nu cu coloana, ca la  gantere

#47
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Problema pe care o văd eu cu benzile este că e greu să te forțezi cu ele. Cum dai puțin înapoi scade sarcina, iar totul devine de 5 ori mai simplu. E diferență foarte mare între punctul de forță maximă pe care îl poți atinge cu o bandă și doar 2 cm mai în spate. Ceea ce poate fi ok pentru mișcări mai explozive, dar e greu de făcut mișcări susținute cu ele.

Când am început să îmi fac o mică sală acasă, prima chestie pe care am achiziționat-o au fost niște benzi elastice. Pe hârtie, sunt minunate, nici nu-ți poți dori mai mult. Ieftine, ocupă foarte puțin, versatile. Acum sunt cam cele mai inutile obiecte pe care le am, uitate într-un sertar, am scos una mai devreme, doar că eram curios dacă țineam bine minte cum se simte când încerci să faci curl sau mișcări de genul.

Nu spun că sunt nasoale sau inutile, sunt sigur că sunt excelente. Doar că, privind în retrospectivă, nu aș mai da banii pe ele. Aș lua ori o ganteră, ori kettlebell.

 karax, on 06 mai 2021 - 20:59, said:

si is si nitel cocosat , asa ca e necesar sa lucrez cu ceva ce poate lucra cu mana, nu cu coloana, ca la  gantere

Ce fac ganterele? Lucrează cu coloana? Dacă ai poziție proastă, și sacoșa cu 3kg de cumpărături "lucrează cu coloana". Desigur, există exerciții care solicită spatele inutil, dar ridicatul greutăților, deadlift, ramat, genuflexiuni cu greutăți, astea sunt soluții pentru întărirea musculaturii spatelui.

Chiar banda e mai proastă pentru izolarea grupelor musculare, pentru că, ce ziceam mai devreme, ai o senzație foarte ciudată când te miști 1 cm, iar câteodată ai senzația că se mișcă și în lateral, ca și când tremură. La greutăți, cât timp ai postura corectă, vei lucra, în mare, doar mușchii pe care îi vizezi.


Dacă ai kilograme în plus, "antrenamentul" începe în bucătărie. Mai departe, poți face orice îți face plăcere, de la flotări, alergat pe câmp, până la ce exerciții ai tu chef.

Edited by SmurfK, 06 May 2021 - 21:59.


#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Cu genoflexe e naspa ca se duce toata greutatea pe rotula , cand e grasime e naspa , se lasa toata grasimea pe rotula
abdomene similar , toata greutatea cade pe coloana cand ridici corpul
asa ca eu caut benzi sau gantere , ca ganterele de exemplu cotul e pe ceva si nu cade greutatea pe coloana.  Cu gantere pui cotul pe picior si nu cade greutatea pe coloana
Cu benzi similar lucrezi bicepsi

ar fi tare sa fie gantere goale pe care le poti umple cu apa sau nisip si asa sa fie cu pret scazut
dar nu e asa ceva

Cu alergatu' e naspa ca is alei cu damburi
avem si sala , 80 lei sala , dar cu 80 lei cumpar o banda si bag acasa , banda de 30 kg

#49
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,117
  • Înscris: 20.12.2007

 karax, on 06 mai 2021 - 14:30, said:

Caut aparat , simplu, gen flexor/benzi, nu gantere ca is scumpe, ce lucreaza si biceps , muschi etc nu doar brat?
Karaxule, folosește găleți cu apa. Cu mâner de lemn care se rotește. Ca sa ții apa înăuntru, va trebui sa te forțezi sa execuți mișcarea corect și la viteza potrivita.

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
asa pot cauta diverse galeti si gasesc ceva de vre 10 kg

dar au manerele ce produc rana

#51
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 razor01, on 06 mai 2021 - 17:20, said:

Apropo de habarnisme, eu zic s-o lasi mai moale ca ai insirat pana acum o groaza de pseudoinformatii culese din folclorul de sala.



Tu habar n-ai ce inseamna sa trisezi.

Nu ai cum sa trisezi cu benzile, pur si simplu nu este posibil asa ceva.

Poti sa reduci intensitatea dar nu sa trisezi.

Ia insira le, punct cu punct.

Tu ai impresia că vii tu cu o nouă teorie si gata, am picat toți in cur ?
Benzile sunt niste aiureli si gata.

Karaxe, eu cred ca tu nu vrei nimic, doar te afli în treabă...

#52
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 19.03.2009

 karax, on 06 mai 2021 - 20:59, said:

vreau doar arderea grasimilor.  se realizeaza si cu benzi ce lucreaza la mana?
https://www.topfitne...c-vs-anaerobic/

 karax, on 06 mai 2021 - 22:15, said:

ar fi tare sa fie gantere goale pe care le poti umple cu apa sau nisip si asa sa fie cu pret scazut
dar nu e asa ceva
Sunt, dar usurele, pt. femei.
Edit: Vad ca sunt si mai grele, dar nu sunt gratis, cum vrei tu.

Edited by dualis, 06 May 2021 - 22:50.


#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 karax, on 06 mai 2021 - 22:15, said:

Cu genoflexe e naspa ca se duce toata greutatea pe rotula

Vezi, tu ai găsit câte un motiv pentru orice... Hai să fim realiști acum... Nivelul la care poți face tu exerciții în momentul ăsta n-o să-ți afecteze nici rotula, și nici coloana. Dacă ești supraponderal, nu ai făcut exerciții până acum, n-o să ai capacitatea să faci o serie de 50 de genuflexiuni, ca să-ți faci tu griji că îți strici oasele. O să faci 10 și o să-ți tremure picioarele.

Poți face liniștit orice, inclusiv alergat pe alei cu dâmburi. Problema nu e la hardware, n-ai nevoie de greutăți cât ai de voință, ăsta e pasul greu, să îți creezi o rutină și să te ții de ea.

Când o să ajungi să faci prea multe exerciții, atunci putem vorbi de eficientizarea lor și eliminarea celor care-ți pot fi dăunătoare. Până atunci, e mai important să faci ceva, orice!

#54
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 karax, on 06 mai 2021 - 20:59, said:

vreau doar arderea grasimilor.  se realizeaza si cu benzi ce lucreaza la mana?

Tu vrei sa stai in cur, sa dai putin din maini si gata?

Nu merge!

 karax, on 06 mai 2021 - 22:31, said:

asa pot cauta diverse galeti si gasesc ceva de vre 10 kg

Nu ai cum sa lucrezi cu galeti.

 SmurfK, on 06 mai 2021 - 21:58, said:

Problema pe care o văd eu cu benzile este că e greu să te forțezi cu ele. Cum dai puțin înapoi scade sarcina, iar totul devine de 5 ori mai simplu.

Nu e greu sa te fortezi cu ele, din contra, e mai simplu decat cu aparatele bazate pe gravitatie pentru ca poti merge, de fiecare data, la punctul maxim de efort, in partea concentrica, ca si cum ai face o maximala. La greutati libere punctul cel mai greu este partea de inceput a cursei si devine mai usor pe masura ce termini cursa.

Ideal este sa poti combina cele doua lumi.

Fa rost de cateva benzi , dar nu de prostioare pentru yoga ca alea sunt mult prea slabe, de benzi calumea. O sa ai o surpriza, daca le utilizezi corect.

Edited by razor01, 07 May 2021 - 09:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate