Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Dacia Sandero / Logan 2021 - part 2

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
3367 replies to this topic

#1513
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Nu e problema mea....dar nu e noua!
Noua e 0km!Unii isi permit, altii nu!

Edited by raducut123, 02 October 2021 - 22:48.


#1514
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.10.2005

View Postraducut123, on 02 octombrie 2021 - 22:46, said:

Nu e problema mea....dar nu e noua!
Noua e 0km!Unii isi permit, altii nu!

Vad ca insisti cu tampenia asta. Nu exista masina cu zero km la bord, cei mai putini km i-am avut la un Golf 7 si anume 4 (patru). Doar nu crezi ca din fabrica pana la dealer se aduc masinile pe sus, nu?
Legat de ce imi permit sau nu, tu ce fier conduci si la cati km l-ai cumparat? Doar ca idee, nu facem polemici stupide.

#1515
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cineva pe un forum cu lume mai inteligenta decat pe acesta (stim la cine ne referim pe SP, nu?), a dat un link cu un clip despre un meniu secret si activarea anumitor chestii-socoteli. Aviz amatorilor: exista si riscuri!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ivhp75BHhcU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pun si un screenshot cu meniul respectiv, facut de mine pentru mai buna lizibilitate. Functiile activate de tip sunt cu verde. Atentie la butonul "cap de mort"! nu-l atingeti!

Attached File  msl3.jpg   181.55K   82 downloads

Edited by ursamajor, 04 October 2021 - 07:20.


#1516
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
ECO off - aia înseamnã sã fii mafiot.

#1517
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Huh? Eco off/on doar activeaza meniul INFORMATIV Eco, adica ofera date despre calatorie, nu economiseste nimic. Economia se face mergand Eco, eventual activand functia Eco din butonul prezent sub displey. Vorbim sa nu adormim, asa- i? ;)

#1518
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu are importanta ce face ... sa il dezactivezi din meniul de debug al masinii, aia inseamna sa fii cu adevarat eco. Eventual start/stop sa il anulezi complet ... si apoi sa te lauzi ce economica si ecologica e masina cu combustie interna ... un adevarat mafiot.

#1519
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nasol cu analfabetismul asta functional. I give up. Habar n-ai ce vorbesti. Mai citeste o data ce am scris mai sus, eu tot sper ca nu esti praf.
Doar de curiozitate am vrut sa vad ce spui, ca esti pe Ignore, dar vad ca am facut bine ca ti-am ascuns prostiile.

#1520
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Politicos ca intotdeauna. O zi buna si tie :)

#1521
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 04.11.2016
Asta inseamna EcoDriving, cel putin la modelul anterior si nu are legatura directa cu functia Eco care poate fi activata /dezactivata prin apasarea unui comutator.
Are doar un rol de informare si eventual de educare a soferului pentru a conduce cat mai eco cu putinta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z1NFYa8tMWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1522
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Stiu asta ... am avut masini cu asa ceva (un Citroen si un Mini). Fiecare producator alege metoda favorita de a implementa un indicator din asta ... dar scopul final este acelasi: educarea soferului. Oricum, la unii autosuficienti asa ceva este o insulta ... cum sa indrazneasca producatorul asa ceva .. nu mai bine intram in meniurile de fabrica si sa le oprim ? Dar, deh ... fiecare cum vrea si cum simte .. numai ca unii cred ca au descoperit america cu chestiile astea.

#1523
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Habar n-ai ce vorbesti. Meniul ala a fost dezactivat TOCMAI de producator (primele versiuni il aveau si cred ca si acum cele doar pe benzina), fiindca se pare ca se produceau ceva erori in soft (probabil la masinile bifuel, de exemplu, eu n-am acel meniu). Asa am auzit, asa spun mai departe. Si mi se pare credibila informatia. Ca unii vor sa-l activeze, acum au ocazia. Atat. Nu logoreea pe care ai tot facut-o pe-aici, fara macar a VREA sa intelegi contextul. La asa interventii, asa raspunsuri. Posted Image Politetea se castiga.

PS: iar ca o completare, se pare ca activarea acelui meniu se poate face, dar nu primeste date. Exact din cauza pe care am amintit-o anterior: erori. Macar se poate activa sunetul de WinXP. Posted Image))))

Edited by ursamajor, 04 October 2021 - 12:38.


#1524
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Aaaa ... deci "asa ai auzit, asa dai mai departe" ... replica data cuiva pe care il ai la ignore Posted Image .... "si dă-i si luptă ... curat murdar coane Fănică ".
O zi buna in continuare ... coane Fănică ...


P.S.: Ai dreptate cu partea ca meniul de eco-drive e dezactivat de producator, asta am inteles-o eu pe dos caci nu ma uitasem la filmul ala de la YT ...

Edited by ro_explorer, 04 October 2021 - 13:00.


#1525
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAWE, on 02 octombrie 2021 - 17:30, said:

Voua consumul asta de 6-7 in medie la un motor de 1L vi se pare mic?

Da deoarece fiind turbo motorul de 1l este echivalentul unuia de 1,6-1,8l, in functie de presiunea de supraalimentare.
Mai repede la astea consumul este in functie de puterea debitata nu de cilindree, adica de ...talpa.

#1526
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,745
  • Înscris: 29.10.2017
Da asa e, la urma urmei un consum este bun sau nu in functie de masa, dimensiunile masinii, coeficientul aerodinamic, dimensiunile rotilor si vitezele de deplasare/nivelul de trafic al traseului
nu raportat la capacitatea cilindrica

#1527
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007
De ce nu si raportat la capacitatea cilimdrica?
Un 1.6 mpi 87 cp pe acelasi Logan consuma la fel ca un 0.9 tce 90cp  sa spunem  la 100/h ?

Sau un Duster 1.0 tce consuma la aceeasi viteza la fel cu un Duster 1.6 sce ?

Asta ca vorbim la subiect Dacia.
La alte marci diferenta e mai notabila, vezi ex Ford focus mk3  1.6 16v 105 sau 125 cp vezi daca are acelasi consum cu mk3 1.0 1.0 100 sau 125 cp urban si extraurban...mu e wow, dar overall polizoru turbo consuma ceva mai putin
Pomenesc de focus pt ca am mers regim de autostrada cu 1.6 aspirat si 1.0 turbo cam ~7,5 vs ~ 6,x diferenta
In oras tot cam 1-1,5 litri diferenta

Edited by Octavian___, 07 October 2021 - 17:08.


#1528
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 31.01.2010
Mai ales si oras se simte, totusi stiti si de ce?
In afara orasului, la 100Km/h sint cam pe acolo, pe la 0,5l in plus Logan 1,6MPi, diferenta nu-i foarte mare totusi este si acolo, motor in 3 cilindrii, segmenti subtiri, pompa de ulei cu debit variabil servo electric, alternator pilotat si or mai fi.

#1529
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIon_Bumbu, on 07 octombrie 2021 - 18:20, said:

In afara orasului, la 100Km/h sint cam pe acolo, pe la 0,5l in plus Logan 1,6MPi

Fugi, bre, cu 1.6MPi-ul! La 110 km/h mie imi ia GPL (6,1%) cat ia benzina un 1.6MPi.

#1530
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007
...dar parte trebuie sa dau afirmativ si la colegul Stalker pt ca altfel n-ar fi corect, anume ca in regim sever de functionare (forja) diferentele nu prea mai sunt de notat intre un clasic aspirat si un turbo cu cil mica de putere similara.

Ideea e ca poti scoate consumuri mai bune la regimuri normale de exploatare la astea mici turbo, dupa cum spuneati, componente gandite in ideea de a intampina motoru cat mai putine/mici solicitari
La mers mai sever...si fac offtopic, dizalul turbo ramane tata, nu benzinaru mic turbo.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate