Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Dacia Sandero / Logan 2021 - part 2

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
3383 replies to this topic

#1225
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 02 septembrie 2021 - 10:26, said:

cred ca faci o mare confuzie intre ieftin si prost.
daciile sunt ieftine dar nu-s masini proste. nu sunt performante ca dinamica si performante "sprortive", dar sunt reziliente si-si fac treaba.
Nu aveai subiect de ranting si m-ai gasit pe mine?
Arata-mi o singura postare unde am zis ca Dacia este o masina proasta. Una singura.
Din contra, am spus ca Sandero este cumparat ca masina de hamalit ... pentru ca este.
Dar este o masina ieftina ... nu poate nega nimeni din univers asta.

Fi'miu invata sa conduca ziele astea ... si vrea sa ia permit pe cutie mauala (de ce anume, numai el stie) asadar masina noastra full auto nu se preteaza pentru partea de "schimbat viteze", asadar o sa cumpar o masina cu schimbator manual. Cel mai probabil ca o sa cumpar un Sandero ... dupa cum spuneam. Il hartanim 1 am cat invata ... apoi inca vreo 2 ani el, ca incepator ... dupa care o vand si luam altceva .... vedem ce o sa fie la vremea respectiva.

Edited by ro_explorer, 02 September 2021 - 10:35.


#1226
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2021 - 10:06, said:

Nu este absolut nici o problema, am si spus.
Atunci care-i problema, ca nu inteleg? Te ataci pentru ca unul-doi spun ca e cea mai vanduta masina?
Ca cea mai buna nu exista, am demonstrat-o ceva mai sus cu argumente. Exista masini ADECVATE scopului. Daca vrei masina de familie, iti iei masina de familie. Daca vrei raliu pe sosele, iti iei bolid. Apoi poti discuta pe categorii de preturi si in functie de scop, care e cea mai buna. Dar, cel putin din punctul meu de vedere acest "cea mai buna" e o pista gresita intr-o analiza de acest fel.

E "mai buna" buburuza fiica-mii (un frumos Spark rosu Posted Image ) ca masina de oras vs. Loganul meu nou? Este! De ce? Fiindca e mai adecvata scopului. E mica, dar ofera loc destul, mult mai manevrabila, consuma putin etc. E "mai bun" Loganul pe autostrada? Este, din motive lesne de inteles. Acum, inlocuieste "mai bun" cu adecvat, sa vezi ca suna mult mai bine asa. "Mai bun" este, asa cum am spus pentru cei cu complexul penisului mic si tari in clanta (adica vorbesc fara sa spuna nimic). Posted Image

Edited by ursamajor, 02 September 2021 - 10:40.


#1227
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgabrieln2016, on 02 septembrie 2021 - 10:27, said:

Dar nu ai de unde stii ca ce vezi tu in tara adoptiva este valabil si in restul "vestului". Cel putin in Franta, Italia, Spania si mai nou Germania are vanzari.
Hai sa iti povestesc despre "Middle class" si ce inseamna el. Inseamna o patura sociala distincta, care reprezinta majoritatea in mai toata "Europa de vest". Aceasta patura sociala este cea care se incadreaza in zona salariului mediu european, undeva pe la 2-3000 euro NET pe luna. Ei, cand o familie castiga mediu 4-6000 euro pe luna, crede-ma ca se uita la alte masini decat Sandero, unde piata este mult mai diversificata. Sandero se vinde foarte mult pentr ca practic este singura masina ieftina decenta. Cum cresti bugetul la peste 20K euro deja variantele disponibile practic explodeaza .. pentru ca toti producatorii vor o felie din "middle class income" ... si asta nu o faci cu Sandero si cu masini mai scumpe, mai dotate, mai confortabile.

O persoana din middle class-ul europei de vest va cumpara Sandero pentru hamalit sau pentru ca pur si simplu nu le trebuie altceva decat o cutie cu roti ca sa mearga din A in B.

Eu asta am spus, dar cu mai putine cuvinte ... si unii dintre voi v-ati simtit jigniti sau macar datori sa ma corectati. Nu detin adevarul absolut in nici un subiect, dar ceea ce afirm este bazat pe argumente, nu pe povesti cu zane.

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 10:40, said:

Atunci care-i problema, ca nu inteleg? Te ataci pentru ca unul-doi spun ca e cea mai vanduta masina?

Asa e, nu intelegi.

P.S.: Desi conduc o tigaie cu care as putea cumpara probabil vreo 5 Sandero/Logan , nu am simtit nici un moment nevoia sa compensez pentru dimensiunea penisului meu ... mai ales ca si-a facut treaba cu brio pana acum Posted Image

Edited by ro_explorer, 02 September 2021 - 10:50.


#1228
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2021 - 10:47, said:

Asa e, nu intelegi.

Asta e replica doar de dragul replicii? O faci pe spiritualul si inteligentul, dar ai spus doar ineptii. Apoi ai retractat. Fii macar consecvent. ;) Ca ceilalti trolli.

#1229
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai degeaba iti explic caci nu intelegi.

#1230
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce sa intelegem, mai, ineptiile tale? Esti un neinteles, pare ca nimeni dintre cei cu care ai dialogat nu te intelege. Tu nici atat din ce ti-au raspuns ceilalti...

#1231
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 10:53, said:

Ce sa intelegem, mai, ineptiile tale?
Nu, doar faptul ca Sandero nu reprezinta mai mult decat este ... o masina ieftina, cu scopul ei bine definit in piata. Atat si nimic altceva. Ma bucur ca esti multumit de ea. O sa imi cumpar si eu una probabil. Apoi, dupa perioada de acomodare, probabil ca o sa luam un Spring Posted Image ... ca masina pentru tineri.

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 10:40, said:

"Mai bun" este, asa cum am spus pentru cei cu complexul penisului mic si tari in clanta (adica vorbesc fara sa spuna nimic). Posted Image
Sa nu mai zic de cata frustrare arata citatul asta ...

Edited by ro_explorer, 02 September 2021 - 11:04.


#1232
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu nu am Sandero, am Logan. Le-am condus pe toate trei si, desi initial voiam S. Stepway, Loganul a castigat la test drive. Sta mai bine pe sosea, zgomot mai mic etc.

Eu am destul penis si nu folosesc "a mea-i mai mare". ;) "Mai buna" e din ciclul ala. Asa ca, las-o jos cu frustrarea. Gandeste-te tu si reflecteaza asupra infatuarii. ;)

#1233
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,266
  • Înscris: 04.11.2016

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2021 - 10:58, said:

Nu, doar faptul ca Sandero nu reprezinta mai mult decat este ... o masina ieftina, cu scopul ei bine definit in piata. Atat si nimic altceva. Ma bucur ca esti multumit de ea. O sa imi cumpar si eu una probabil. Apoi, dupa perioada de acomodare, probabil ca o sa luam un Spring Posted Image ... ca masina pentru tineri.

Mai bine sa schimbam macazul, fiecare are dreptul la o opinie si cat timp si-o exprima civilizat nu este nicio problema.
Ai mai afirmat ca vrei sa iei un Sandero pentru fiul tau si sunt curios care model ti-a/i-a trezit interesul? Daca vrei sa spui bine, daca nu, la fel de bine. Motivele le-ai mai expus o data asa ca nu e cazul sa le reluam.
Cat despre Spring, am avut teri ocazia sa vad unul, ca sa zic asa, "in carne si oase". Arata mult mai bine (cel putin dupa mine) in realitate decat in poze si din filmele de pe net. Avand in vedere si prima de 10.000 euro, nu mai e nimic de comentat.

Edited by gabrieln2016, 02 September 2021 - 11:15.


#1234
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 11:06, said:

Eu am destul penis si nu folosesc "a mea-i mai mare". Posted Image "Mai buna" e din ciclul ala.
Cand am zis ca tigaia pe care o condc eu nu are nici o relevanta in discutia asta stiam ce zic. Nu este loc de masurat tigai aici ... doar de discutat despre Dacia Sandero/Logan 2021 ... masini entry-level cu pret entry-level ...

Este o masina excelenta, la cat costa, dupa cum spuneam, este o masina foarte buna de hartanit si de invatat, de asemeena o masina foarte buna daca vrei ceva care sa te transporte din A in B fara costuri dureroase.

View Postgabrieln2016, on 02 septembrie 2021 - 11:13, said:

Ai mai afirmat ca vrei sa iei un Sandero pentru fiul tau si sunt curios care model ti-a/i-a trezit interesul?

Tradus cu google translate (ca sa nu pun pagina in suedeza aici):

Attached File  Capture.JPG   103.94K   45 downloads

#1235
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Faci ce faci si daca aia cu saracia n-a reusit, hai s-o ducem in derizoriu cu functionalitatea.
Afla de la mine, ca este o masina buna nu doar de hartanit, ci ofera si confort suficient pentru o intreaga familie. Motorasul ala de 1 l@100CP imperecheat cu cutia de 6 trepte (ce masini de buget mai au asa pereche?) e suficient de vioi dar si economic, franarea e excelenta, asa ca ofera si suficianta siguranta in exploatare. Oare masinile de pana in 16-17.000 de euro ofera mult mai multe? Din ce-am vazut eu prin showroom-uri, cand am inceput sa le purec, nu prea...
Hai sa n-o mai lungim, ne-am convins: intr-un final, Daciile sunt niste conserve abominabile, cumparate de saraci. Multumit?

#1236
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 11:22, said:

Daciile sunt niste conserve abominabile, cumparate de saraci. Multumit?
Nu, asta e o tampenie. Dai impresia ca te autoflagelezi si nu e bine (te simti sarac?).
Tu intelegi ca vreau sa cumpar una? Altfel nici nu as fi inceput sa citesc topicul asta.
Dar, ce-i drept, o cumpar din motive diferite de ale tale ... ai o problema cu asta?
Masina noastra de familie este alt model, alta marca, alt tren de rulare, alt mod de utilizare. Asta inseamna ca nu am drept la opinie?

Edited by ro_explorer, 02 September 2021 - 11:28.


#1237
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu, draga, nu ma autoflagelez, iti dau satisfactie doar.

Sandero simplu sta mai bine si el pe drum decat S. Stepway, daca asta vrei sa cumperi. E si mai economic. Mai silentios. O spun francezii: https://www.automobi...0-tce-100-eco-g
Parerea mea, ECO-G e varianta castigatoare, nu doar 1.0 TCe.

Apropo de ce zic francezii: dupa ce le-am testat pe toate trei, ordinea dpdv al tinutei de drum si a antifonarii eu am gasit-o a fi asta: Logan, Sandero, Sandero Stepway. La zgomot interior parerea e subiectiva, dar pare a fi sustinuta de masuratorile francezilor. Ulterior, in masina personala am masurat si eu sub 70 dB la 120 km/h constant pe sosea buna (perfect plata, fara criblura).

Edited by ursamajor, 02 September 2021 - 11:32.


#1238
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2021 - 10:35, said:

... Cel mai probabil ca o sa cumpar un Sandero ... dupa cum spuneam....
io zic sa mai astepti un pic ca apare mcv-ul nou... sa iei si tu o masina cu care sa mergi in vacanta.

#1239
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,266
  • Înscris: 04.11.2016

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2021 - 11:18, said:

Imi place alegerea. Nu stiu cum este configuratorul vostru dar ti-as sugera si volanul imbracat in piele. O fi Dacie si o fie el vinilin sau musama dar este de foarte buna calitate atat cusatura cat si materialul. In mai bine de 4 ani si 34.000 km arata in conntinuare ireprosabil.

#1240
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 02 septembrie 2021 - 11:29, said:

io zic sa mai astepti un pic ca apare mcv-ul nou... sa iei si tu o masina cu care sa mergi in vacanta.
Eu as lua si in 2 portiere daca ar fi. O iau pentru copil, nu pentru mine. Eu ma descurc bine cu cu asta curenta in vacante cu familia.

View Postgabrieln2016, on 02 septembrie 2021 - 11:36, said:

ti-as sugera si volanul imbracat in piele.
Este imbracat in pielea lor ecologica, asa scrie la specificatii. O iau pentru cca 3 ani, nu cred ca uzura volanului o sa fe un factor. Iau in considerare si un leasing operational si la sfarsit ori o cumpar ori las cheile la dealer (am facut asta si in trecut cu un Citroen si a fost super OK).

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 11:22, said:

Oare masinile de pana in 16-17.000 de euro ofera mult mai multe?
Nu, dar alea de pe la 50K euro ofera , depinde de ce anume cauti. Iar alea de peste 100K euro chiar si mai multe.

Edited by ro_explorer, 02 September 2021 - 11:42.


#1241
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2021 - 11:42, said:

Nu, dar alea de pe la 50K euro ofera , depinde de ce anume cauti. Iar alea de peste 100K euro chiar si mai multe.

Lasa-le dreaq p-alea, cine le-a adus vorba? Comparatiile se fac pe clase de preturi, nu comparam locomotive cu trotinete. Si pe urma, mai trebuie si sa fii dispus sa bagi atatia bani in niste... fieratanii. Eu unul n-as fi. Pentru mine masina e un bun de consum. Nimic altceva.

Edited by ursamajor, 02 September 2021 - 12:13.


#1242
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 02 septembrie 2021 - 12:10, said:

Pentru mine masina e un bun de consum. Nimic altceva.
Exact asta e si pentru mine, ca TV-ul, ca PC-ul, ca telefonul ... dar poti sa te uiti la un TV HD cu led de 32" sau la un OLED de 65" ... poti sa folosesti un computer de 500euro sau unul de 5000 de euro ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

stellaris

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate