Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Placinte cu carne sau branza ca in placintariile comuniste - sa mai gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Placinta dobrogeana si merdenele se gasesc la aproape orice patiserie, e clar ca nu de astea intreb, n-au nicio legatura cu ce zic eu. :)

Placintele de care vorbesc eu sunt cu totul alta chestie. Semana un pic, insa doar in aparenta, cu lasagna - multiple foi de aluat intre care se pune o compozitie cu branza sau cu carne tocata - insa aceste compozitii sunt total diferite de ce am intalnit in lasagna, si chiar si foile de aluat sunt cam altfel, nu am idee cum sunt facute - posibil sa fie initial coapte ceva, si dupa aia datorita aburului devin moi, ca fierte. Am luat o data de la lidl ceva asemanator, la saptamana greceasca, o placinta cu carne in aluat tip foietaj, insa pusa in cuptor foietajul a devenit evident crocant. Gustul umpluturii de carne insa era apropiat de placinta comunista.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In Bucuresti se numea placinta dobrogeana si a disparut rapid dupa '90.
Cea mai buna era intr-un pasaj adiacent strazii Lipscani.

Ce se vinde acum sub denumirea de placinta dobrogeana, nu are nici o legatura cu aia comunista.
Nici covrigii brasoveni nu sunt cum erau cei din pasajul Victoria.

Daca gasesti pe undeva, sa ne spui si noua.

Edited by pasilla, 28 April 2021 - 17:51.


#21
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postbinox, on 28 aprilie 2021 - 10:05, said:

Gustul se schimba cu varsta sau mai bine zis cu nevoile organismului. Cand mananci ceva de care organismul considera ca are mai multa nevoie in acea perioada, va secreta mai multa dopamina iar tu vei asocia automat gustul acelei mancari cu placerea generata de dopamina.
Cand vei manca fix aceeasi mancare in 2 situatii diferite ( de ex una cand esti rupt de foame si alta cand nu prea ti-e foame) una din ele ti se va parea mai gustoasa.
Sunt studii care au aratat ca gustul poate fi influentat si la nivel psihologic. De exemplu daca cineva iti va lauda o placinta de la patiseria x , cand o vei manca, nu ti se va parea la fel de buna ca fix aceeasi placinta mancata la patiseria y de care nu stiai nimic.
Daca in comunism nu mancai prea multa branza si carne e foarte normal ca in momentul in care mancai o placinta cu ingredientele astea, cantitatea de dopamina secretata sa fie mai mare decat cea secretata uzual.
Acum e mai greu sa gasesti acel "gust" cand ai tot timpul la dispozitie tot felul de produse , multe dintre ele gandite sa-ti stimuleze secretia de dopamina ( contin mult zahar si/sau grasimi)

Cu maximă părere de rău, îți spun că nu dau nici măcar doi bani pe studiile respective,sunt niște tâmpenii, parerea mea...
Trăind intr un județ agricol aveam brânză si alte alimente la discreție chiar și pe timpul lui Ceaușescu.
Și nu este vorba nici de nostalgia tinereții. Sunt multe produse pe care le am redescoperit cu exact același gust ca și atunci.
Mai scumpe, întradevăr, decât ce găsești la supermarket dar gustul nu se compară.

Eh, nenorocita aia de plăcintă cu brânză care se găsea pe timpul lui Ceaușescu, pe aia nu am descoperit o. De aia cu carne nici nu mai zic.

#22
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View PostSmurfK, on 27 aprilie 2021 - 21:22, said:

Dar de ce nu îți faci tu?
Nu stiu cum.

View Postcrocko.dilul, on 28 aprilie 2021 - 08:32, said:

Am o cunostinta care cumpara asa ceva de la un "bufet" din incinta Ministerului Transporturilor.
Si poate cumpara oricine de acolo?

View Postbinox, on 28 aprilie 2021 - 10:05, said:

Gustul se [..] dopamina [...] gandite sa-ti stimuleze secretia de dopamina
Preeeeciiiiss,,, cand fac astia o noua placinta, prjitura, whatever, se apuca de neurochimie ... :roflmao:

View PostDaculScoril0, on 28 aprilie 2021 - 09:09, said:

sincer, cred că e mai mult vorba de amintirea tinereții decât gustul acelei plăcinți. Probabil că dacă a-i mânca-o astpzi, exact cum era atunci nu ți-ar plăcea.
E o patiserie pe Grivița, vis-a-vis de Gara de Nord care face o plăcintă cu carne mâncabilă. Pare să fie pe stilul vechi.
Ba era o chestie foarte buna. Erau si chestii bune pe vremea lui ceasca, insa nu prea multe(de fapt se facea mai mult dar era trimis la export)

asta? https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postal bundy ro, on 28 aprilie 2021 - 11:02, said:

IN Suceava iti pot spune unde gasesti si este exact la fel ca cea dinainte de 1989. Si o gasesti exact in acelasi loc ca si inainte de 1989.

Undi :)?

View PostDarthBane, on 28 aprilie 2021 - 18:40, said:

Sunt multe produse pe care le am redescoperit cu exact același gust ca și atunci.

Exemple?

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostBamyhun, on 28 aprilie 2021 - 17:28, said:

Placinta dobrogeana si merdenele se gasesc la aproape orice patiserie, e clar ca nu de astea intreb, n-au nicio legatura cu ce zic eu. Posted Image

Placintele de care vorbesc eu sunt cu totul alta chestie. Semana un pic, insa doar in aparenta, cu lasagna - multiple foi de aluat intre care se pune o compozitie cu branza sau cu carne tocata - insa aceste compozitii sunt total diferite de ce am intalnit in lasagna, si chiar si foile de aluat sunt cam altfel, nu am idee cum sunt facute - posibil sa fie initial coapte ceva, si dupa aia datorita aburului devin moi, ca fierte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hPDZRyLHHyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBlueKing-69, on 28 aprilie 2021 - 20:25, said:


Nu cred ca e vorba despre asta.
Poate doar ca tehnica de lucru, dar in rest, nu seamana deloc.

Sunt curios ce parere are initiatorul topicului.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Gasesti in Mangalia la o placintarie-patiserie langa piata. Placinta cu branza e exact ca aia de pe timpuri. In plus au si mini-kobete, niste placintele cu carne excelente, au suberek foarte bun, braga, ayran si multe altele. Se numeste La Melia si uite o recenzie de pe google

Local Guide·118 recenzii·1.292 de fotografii

acum un an
O patiserie veche din copilăria mea. Rețeta a rămas neschimbată. Chiar daca nu e tocmai alimentul ideal la micul dejun, șuberekul cu ayran e un deliciu. E puțin piperat prețul, merită 5 lei pentru o piesă rară de gastronomie.

#27
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View PostBlueKing-69, on 28 aprilie 2021 - 20:25, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hPDZRyLHHyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e varianta turceasca. Ideea in mare e pe acolo, dar a noastra se facea un pic altfel cu strat mai gros de branza/carne, iar rezultatul final era fara crusta crocanta, se tinea la caldura in vase de metal iar aluatul era moale de la abur. Probabil sunt mai multe retete inrudite in zona balcanica, precum la sarmale.

#28
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View PostPiscopescu, on 28 aprilie 2021 - 19:23, said:

Undi Posted Image?


Hai, dezvaluie secretul!

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostBamyhun, on 28 aprilie 2021 - 21:04, said:


Asta e varianta turceasca. Ideea in mare e pe acolo, dar a noastra se facea un pic altfel cu strat mai gros de branza/carne, iar rezultatul final era fara crusta crocanta, se tinea la caldura in vase de metal iar aluatul era moale de la abur. Probabil sunt mai multe retete inrudite in zona balcanica, precum la sarmale.
Diferenta dintre placinta dobrogeana si placinta turceasca din clipul youtube este la foaie. Foaia de placinta dobrogeana se intinde la mana iar foaia de yufka de pe youtube se face cu sucitorul si apoi se usuca putin in cuptor.
Uite cum se face foaia de placinta dobrogeana
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Yiq_JmMxZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cand eram copil am vazut la o placintarie open space  cum intindeau foile invartindu-le in aer. Nu mai sunt oamenii aia, s-a pierdut mestesugul.

Placinta cu carne semana cu asta?
https://cofetariavan...geana-cu-carne/

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFreddy12, on 28 aprilie 2021 - 22:16, said:

Placinta cu carne semana cu asta?
NU. Cel putin aia pe care o haleam eu cu placere, prin anii '80, in B.

Edited by pasilla, 28 April 2021 - 22:24.


#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostBamyhun, on 28 aprilie 2021 - 19:01, said:

Nu stiu cum.

Eu am impresia că tu vorbești de plăcintă cu carne, cu foi simple de plăcintă.

https://retetepapabu...cinta-cu-carne/

Asta e plăcinta pe care-o făcea și maică-mea, și care se mai găsea și prin unele patiserii. Și era făcută cu foi din comerț. E simplu de făcut.

Edited by SmurfK, 28 April 2021 - 22:59.


#32
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostPiscopescu, on 28 aprilie 2021 - 19:23, said:

Undi Posted Image?
...

Vizavi de aleea ce due spre Piata Mica (langa patinoar). E acolo din totdeauna, aceeasi reteta. Bine, pana pe la mijlocul anilor '80 era berarie din aia fara scaune si cu farfurioare de sare la mesele inalte unde se bea bere la halba. Cred ca Test Prima ii zice acum...

#33
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postbyteworks, on 28 aprilie 2021 - 21:49, said:

Hai, dezvaluie secretul!
Pe strada Universitatii nr 46, la Pati Prima.
https://www.google.r...1!1BCgIgARICCAI

Edited by al bundy ro, 29 April 2021 - 07:23.


#34
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View PostFreddy12, on 28 aprilie 2021 - 22:16, said:

Placinta cu carne semana cu asta?
https://cofetariavan...geana-cu-carne/
Nu!

View PostSmurfK, on 28 aprilie 2021 - 22:59, said:

https://retetepapabu...cinta-cu-carne/
Asta e plăcinta pe care-o făcea și maică-mea, și care se mai găsea și prin unele patiserii. Și era făcută cu foi din comerț. E simplu de făcut.
Nu. Sunt tot felul din astea in comert.

----------
Poate se gaseste vreun sucevean sa cumpere, sa faca o poza si sa o puna pe forum, sa vada si restul despre ce e vorba. :D

#35
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View PostFreddy12, on 28 aprilie 2021 - 20:53, said:

Gasesti in Mangalia la o placintarie-patiserie langa piata. Placinta cu branza e exact ca aia de pe timpuri. In plus au si mini-kobete, niste placintele cu carne excelente, au suberek foarte bun, braga, ayran si multe altele. Se numeste La Melia si uite o recenzie de pe google

Local Guide·118 recenzii·1.292 de fotografii

acum un an
O patiserie veche din copilăria mea. Rețeta a rămas neschimbată. Chiar daca nu e tocmai alimentul ideal la micul dejun, șuberekul cu ayran e un deliciu. E puțin piperat prețul, merită 5 lei pentru o piesă rară de gastronomie.
O stiu pe placintaria aia. Mai e una peste drum de ea. Amindoua sint in zona pietei si le-am descoperit pt ca in ultimii trei ani am fost la mare la Mangalia (e un hotel nou si chiar decent pe faleza de acolo). Nu mai mincasem niciodata suberek si nici nu bausem braga/ayran. Mi-au placut la maxim!

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Placinta dobrogeana e exact ca pe timpuri. Braga-nu. Nu este usor acidulata cum era la patiseria din Piata Ovidiu. E ceva intre braga si boza dar nu e rea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate