Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Placinte cu carne sau branza ca in placintariile comuniste - sa mai gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Suberek asta nu era ala care se vindea in Eforie Nord la "rond" langa Hotel Belona?
Dar parca ala arata mai mult ca un langos cu branaza cert este ca era tare bun sau poate in combinatie cu berea poloneza care era atunci mare fita.
Vorbesc de anii 80.

#38
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Cand eram copil mancam placinta cu branza la care se refera initiatorul la o patiserie situata vizavi de Hala Traian. Placinta facuta pe loc (faceau la foc continuu, era mare cerere) si mancata fierbinte, cea mai buna mancata vreodata. Am incercat de atunci placinta dobrogeana de la multe pastiserii - niciuna nu se apropie macar de acea placinta. Nu avea nimic de-a face cu burekul sau cu alte soiuri de placinte cu branza sarata din balcani. Poate ca era o reteta adaptata in vreun institut alimentar comunist si bagata in patiseriile de stat, cum se proceda pe atunci.  Am incercat acasa tot felul de retete, dar n-am reusit sa reproduc placinta respectiva.

#39
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011

View PostDarthBane, on 28 aprilie 2021 - 18:40, said:



Cu maximă părere de rău, îți spun că nu dau nici măcar doi bani pe studiile respective,sunt niște tâmpenii, parerea mea...
Trăind intr un județ agricol aveam brânză si alte alimente la discreție chiar și pe timpul lui Ceaușescu.
Și nu este vorba nici de nostalgia tinereții. Sunt multe produse pe care le am redescoperit cu exact același gust ca și atunci.
Mai scumpe, întradevăr, decât ce găsești la supermarket dar gustul nu se compară.

Eh, nenorocita aia de plăcintă cu brânză care se găsea pe timpul lui Ceaușescu, pe aia nu am descoperit o. De aia cu carne nici nu mai zic.

Am cunoscut pe cineva care lucra la plăcintăria de pe colț, lângă Scala. Aia de vindea dobrogeană și merdenele cu lapte bătut. Fura din rețetă ouăle, brânza, carnea, untul, margarina, zahărul, merele, laptele bătut și uleiul. Rețeta era din resturi, adică cocă umplută cu o altă cocă înmuiată în zer de brânză. Plăcinta cu carne avea umplutura din ceapă prăjită în zeama care se scurgea din carne. Plătinta de mere avea umplutura din cotoare cu sâmburi și codițe de mere. Laptele era bătut cu apă 50%. Da, erau foarte sănătoase, foarte foarte dietetice!
Vecina asta era sursa de alimente pt câțiva vecini. Vindea toate de mai sus la preț de restaurant.
Deci da, vecinii puteau spune că s-au descurcat pe vremea lui Ceașcă, că aveau de toate...

Edited by nasty2, 23 November 2021 - 22:04.


#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ce relatezi tu se intampla cand a aparut penuria de alimente. Tin minte minte si eu niste placinte cu gris si vagi urme de branza prin anii ‘86-89. Înainte de asta placintele erau foarte bune. Gustarea mea din timpul liceului era o placinta si o braga de la patiseria din preajma. Era reteta standard a TAPL-ului (trustul de alimentatie publica locala) si erau bune aproape peste tot.
Mai tarziu i s-a schimbat numele in ICSAP(intreprinderea comerciala de stat pentru alimentatie publica).
Pentru pofticiosi postez o reteta de placinta cu branza usor de preparat. Nu e ca placinta despre care e subiectul dar seamana.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nnc05Rsg2_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Interesanta reteta, dar este cu feta. Au la Lidl placinte-melc cu feta, aduse din Grecia. Bune, dar nu seamana cu cele de pe vremuri, de la noi.

Daca se inlocuieste feta cu un amestec de telemea de vaca + oaie, ambele maturate, iese ceva mult mai bun.

Edited by Manasu, 24 November 2021 - 11:25.


#42
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostStryker_9, on 28 aprilie 2021 - 13:53, said:

In Tm sunt o gramada de locuri cu merdenele bune. Si cu branza si cu carne.

Unge ;)?!

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostManasu, on 24 noiembrie 2021 - 11:24, said:

Interesanta reteta, dar este cu feta. Au la Lidl placinte-melc cu feta, aduse din Grecia. Bune, dar nu seamana cu cele de pe vremuri, de la noi.

Daca se inlocuieste feta cu un amestec de telemea de vaca + oaie, ambele maturate, iese ceva mult mai bun.
Poti sa pui ce umplutura vrei. Eu intentionez s-o fac cu carne. Interesant e aluatul - rapid si fara bataie de cap. Foaia pentru placinta despre care e subiectul, nu este la indemana oricui intrucat iti trebuie indemanare si experienta. Se face invartindu-l in aer, am vazut la o placintarie care avea bucataria la vedere.

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Uite cum se face foaia pentru placinta dobrogeana dar nici Gina Bradea nu intinde aluatul in aer fiindca iti trebuie antrenament si conditie fizica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YwhUuoY_L5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am mai gasit un videoclip care seamana mai mult cu ce am vazut eu in copilarie adica foaia invartita in aer. Aici e alta bucatareasa celebra pe youtube : Laura Laurentiu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Yiq_JmMxZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Freddy12, 24 November 2021 - 14:04.


#45
Mary64

Mary64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2021
In Mamaia,in satul de vacanta,era placinta dobrogeana si braga,o bunatate,inainte de 90.

#46
lauregri

lauregri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2007
Reteta placintei cu branza cred ca este asta: https://retetenico.b...nza-si-zer.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate