Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Placinte cu carne sau branza ca in placintariile comuniste - sa mai gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
"umplutura" fie cu branza sarata, fie cu carne tocata, se punea intre niste foi ca de cremsnit si statea in niste recipiente metalice, innabusite, fiind astfel aluatul moale. Cred ca e ceva reteta balacanica (turceasca/greceasca/ceva de prin zona). Cine a prin comunismul la oras probabil stie despre ce e vorba.

Eu intreb de bucuresti. Se mai gasesc pe undeva in comert(placintarii/cofetarii/restaurante/whatever)? Citesem odata intr-un articol ca da, dar nu mai stiu unde. Puteti da si pt. alte orase, poate citesc altii.

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Poti cauta SU BOREK la o placintarie turceasca de pe Nerva Traian sau de langa Piata Vitan (asta functiona si zilele trecute, cand am avut drum pe acolo).
Nu am gasit decat cu branza sarata... dar aluatul ala face toti banii  Posted Image

Uite stabilimentul de pe Nerva Traian:

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Sper ca este ceea ce cauti!

Edited by BlueKing-69, 27 April 2021 - 20:56.


#3
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

 BlueKing-69, on 27 aprilie 2021 - 20:53, said:

Poti cauta SU BOREK la o placintarie turceasca de pe Nerva Traian sau de langa Piata Vitan (asta functiona si zilele trecute, cand am avut drum pe acolo).
Nu am gasit decat cu branza sarata... dar aluatul ala face toti banii  Posted Image
Dap, parca asa-i zicea ce am gasit eu prin niste retete, su borek! Thx, am sa caut!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti incerca o placinta dobrogeana sarata de la tiptop.
Seamana cu ce vrei tu, dar e departe de gusturile copilariei. Oricum iti potoleste pofta.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ii zicea placinta dobrogeana pe timpul lui ceausescu.

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar de ce nu îți faci tu? Plăcintă cu carne, cu foi de plăcintă. Cred că la genul ăla de plăcintă te referi. Nu prea merge servită la ceva timp după ce e preparată, pentru că arată dizgrațios, își schimbă carnea culoarea și aspectul. De-asta cred că nu prea mai vezi prin patiserii. Dar nici cererea nu e prea mare.

La noi, în Călărași, e o patiserie care face "burek", dar e oarecum adaptat. E un fel de aluat de scoveargă, moale și subțire, umplut cu carne. Să știi că e destul de ok.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
LE: Nu e "burek", ci șuberec. Mi-a rămas în cap burek-ul de la Lidl...

#8
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iiquYpKz9To?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.tinutulp...-cu-branza.html

n-o fi chiar ce vrei, da te lingi pe degete

#9
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 Hunor_66, on 27 aprilie 2021 - 21:18, said:

Ii zicea placinta dobrogeana pe timpul lui ceausescu.

Am cumpărat până acum 100 de feluri de "dobrogene" si nici una nu e plăcinta aia cu brânză pe care o mancam pe timpul regretatului odios atunci  cand imi permitea bugetul.
De aia cu carne nici nu mai vorbesc.
Îți vine să crăpi de ciudă...
Ai bani, esti dispus să cumperi, dar n ai ce, de zici ca le făcea nea Nicu personal..., a luat rețeta în mormânt...

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Placinta cu brinza, merdenele si braga, toatela Pta Mircea, dar la Drobeta Turnu Severin, retetele ramase de la turcii de pe Ada-Kaleh. Mai nou  s au deschis si placintarii sirbesti.

Edited by petit_christian, 28 April 2021 - 00:32.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Am o cunostinta care cumpara asa ceva de la un "bufet" din incinta Ministerului Transporturilor.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Bamyhun, on 27 aprilie 2021 - 20:46, said:

Cred ca e ceva reteta balacanica (turceasca/greceasca/ceva de prin zona). Cine a prin comunismul la oras probabil stie despre ce e vorba.
sincer, cred că e mai mult vorba de amintirea tinereții decât gustul acelei plăcinți. Probabil că dacă a-i mânca-o astpzi, exact cum era atunci nu ți-ar plăcea.

 Bamyhun, on 27 aprilie 2021 - 20:46, said:

Eu intreb de bucuresti. Se mai gasesc pe undeva in comert(placintarii/cofetarii/restaurante/whatever)? Citesem odata intr-un articol ca da, dar nu mai stiu unde. Puteti da si pt. alte orase, poate citesc altii.

E o patiserie pe Grivița, vis-a-vis de Gara de Nord care face o plăcintă cu carne mâncabilă. Pare să fie pe stilul vechi.

#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Pt merdenele (si nu numai) e patiseria din Amzei.

#14
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Gustul se schimba cu varsta sau mai bine zis cu nevoile organismului. Cand mananci ceva de care organismul considera ca are mai multa nevoie in acea perioada, va secreta mai multa dopamina iar tu vei asocia automat gustul acelei mancari cu placerea generata de dopamina.
Cand vei manca fix aceeasi mancare in 2 situatii diferite ( de ex una cand esti rupt de foame si alta cand nu prea ti-e foame) una din ele ti se va parea mai gustoasa.
Sunt studii care au aratat ca gustul poate fi influentat si la nivel psihologic. De exemplu daca cineva iti va lauda o placinta de la patiseria x , cand o vei manca, nu ti se va parea la fel de buna ca fix aceeasi placinta mancata la patiseria y de care nu stiai nimic.
Daca in comunism nu mancai prea multa branza si carne e foarte normal ca in momentul in care mancai o placinta cu ingredientele astea, cantitatea de dopamina secretata sa fie mai mare decat cea secretata uzual.
Acum e mai greu sa gasesti acel "gust" cand ai tot timpul la dispozitie tot felul de produse , multe dintre ele gandite sa-ti stimuleze secretia de dopamina ( contin mult zahar si/sau grasimi)

#15
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 Bamyhun, on 27 aprilie 2021 - 20:46, said:

"umplutura" fie cu branza sarata, fie cu carne tocata, se punea intre niste foi ca de cremsnit si statea in niste recipiente metalice, innabusite, fiind astfel aluatul moale. Cred ca e ceva reteta balacanica (turceasca/greceasca/ceva de prin zona). Cine a prin comunismul la oras probabil stie despre ce e vorba.

Eu intreb de bucuresti. Se mai gasesc pe undeva in comert(placintarii/cofetarii/restaurante/whatever)? Citesem odata intr-un articol ca da, dar nu mai stiu unde. Puteti da si pt. alte orase, poate citesc altii.
IN Suceava iti pot spune unde gasesti si este exact la fel ca cea dinainte de 1989. Si o gasesti exact in acelasi loc ca si inainte de 1989.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
cand esti rupt de foame,mancarea are alt gust,de aici cred ca avem aceste ”plangeri” ce bun era odata

#17
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
In Tm sunt o gramada de locuri cu merdenele bune. Si cu branza si cu carne.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ceanu1980, on 28 aprilie 2021 - 11:09, said:

cand esti rupt de foame,mancarea are alt gust,de aici cred ca avem aceste ”plangeri” ce bun era odata
Foamea e cel mai bun bucatar, asta se stie.
Totusi, cum de imi dau seama si acum cand un produs are gustul/textura/aspectul/mirosul la care ma astept ?
De ex. cand cumpar o conserva de carne de vita, ma astept ca inauntru sa gasesc carne intreaga de vita, sa se vada fibrele, nu o tocatura de ceva greu de definit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate