Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Venit pasiv din cripto - staking, liquidity mining, yield farming

  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#217
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 wiz4rd_24, on 29 noiembrie 2022 - 20:21, said:

minusurile ar fi că  la DOT trebuie să astepti 28 zile ca sa faci unstake
Pe Kraken scoţi în nişte zeci de secunde, dar tre' să te mulţumeşti cu 9-12% APY estimat, nu 14% sau cât e pe mecanismul propriu al Polkadot-ului.
https://www.kraken.c...s/staking-coins

Quote

la DOT dobandă se adaugă in portofel,o poți vinde imediat sau adăuga la stake-ul inițial
Pe Kraken toate se adaugă la stake, n-ai nimic de făcut.

#218
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Am avut DOT la stake in Kraken, dar prefer să am eu controlul cheilor la ce evenimente au fost anul ăsta..

#219
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Intreb si eu daca e ok sa stau cu ETH si LINK pe reteaua Polygon, pana la urmatorul bull market (probabil pana in 2025)... am iesit cu ele din 2 platforme centralizate si am ales Polygon pentru a scapa de gaz/comision pe ethereum.
Practic am acum (in Trust Wallet) Wrapped ETH si ChainLink Token si vreau sa le las asa pana in 2024/2025... evident ca vreau apoi sa le trimit inapoi in cateva platforme centralizate cu card VISA/Mastercard (eventual tot alea din care am trimis in wallet) pentru a fi cheltuite direct cu cardul

Edited by rz, 30 November 2022 - 12:53.


#220
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 rz, on 30 noiembrie 2022 - 12:51, said:

Intreb si eu daca e ok sa stau cu ETH si LINK pe reteaua Polygon, pana la urmatorul bull market (probabil pana in 2025)... am iesit cu ele din 2 platforme centralizate
Din câte înţeleg ai adăugat încă un element intermediar care poate fi vulnerabil la atacuri - smart contract-ul care ţine blocată moneda originară (gen ETH) în cantitate 1:1 cu ce ţii acum în Polygon (wETH) şi îţi dă dreptul să le converteşti înapoi fără pierderi.
Depinde câtă încredere ai în acel smart contract că nu poate fi spart, plus în reţeaua Polygon care nu e tocmai descentralizată că are max. 100 de validatori, plus că Polygon a mai fost spart în trecut şi s-au mai furat fonduri din el: https://coingeek.com...ack-in-history/

Dacă tot vrei să te muţi de pe CEX-uri doar ca să stea fondurile la naftalină, tot wallet-ul personal e cea mai sigură soluţie.

#221
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ms, de asta intreb... am trimis deocamdata in Trust si mai nou in Exodus (plus ceva BTC in portofelele de pe Lightning Network)
Nu renunt definitiv la CEX-uri... am mai lasat cripto pe alea doua (Coinbase si Binance) dar sume mult mai mi mici decat inainte practic astept sa cheltui cateva mii de $ direct cu cardurile lor (asta in 2025 sau 2026)
Ledger si Trezor tot in 2025/2026 ca e posibil sa ies cu sume destul de mari.

Edited by rz, 01 December 2022 - 23:20.


#222
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 wiz4rd_24, on 13 iunie 2022 - 09:55, said:

Celsius stopează retragerile , ceva pute rău acolo....
Ce mai știți despre Celsius? Se mai pot retrage monedele? Sau e de așteptat încă o săptămână și aflăm ce se întâmplă cu cei din UE?

#223
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa data de 9 ianuarie 2023 vor urma alte comunicate... pana in 9 ianuarie se primesc contestatiile la sold - fiecare client a primit balanta pe mail, de la https://case.stretto...us/file-a-claim .
Daca balanta primita de la Stretto corespunde cu balanta stiuta de tine, nu se face nimic altceva... doar se asteapta pana la deblocarea retragerilor (se vor face din aceasi aplicatie Celsius)

#224
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 rz, on 06 ianuarie 2023 - 16:05, said:

Dupa data de 9 ianuarie 2023 vor urma alte comunicate... pana in 9 ianuarie se primesc contestatiile la sold - fiecare client a primit balanta pe mail, de la https://case.stretto...us/file-a-claim .
Daca balanta primita de la Stretto corespunde cu balanta stiuta de tine, nu se face nimic altceva... doar se asteapta pana la deblocarea retragerilor (se vor face din aceasi aplicatie Celsius)
Mulțumesc pentru clarificare!

#225
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere... personal nu imi fac probleme deoarece m-a prins doar cu o ramasita de BTC si una de LTC (cu cateva saptamani bune inainte, fara sa stiu ce va fi, am transferat cam tot din Celsius in NEXO asta pentru a avea balanta necesara pentru Premium Nexo adica card fizic inclus si 5 retrageri gratuite in fiecare luna + taxe mici la conversii in app)

Edited by rz, 06 January 2023 - 20:25.


#226
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 rz, on 06 ianuarie 2023 - 20:21, said:

Cu placere... personal nu imi fac probleme deoarece m-a prins doar cu o ramasita de BTC si una de LTC (cu cateva saptamani bune inainte, fara sa stiu ce va fi, am transferat cam tot din Celsius in NEXO asta pentru a avea balanta necesara pentru Premium Nexo adica card fizic inclus si 5 retrageri gratuite in fiecare luna + taxe mici la conversii in app)
Azi mi-a venit plic de la ei. Și la tine? N-am înțeles nimic din el că e în engleză. Din SUA a venit și a mai venit un email azi cu ceva pentru februarie, file a claim. Nu am împrumut. Ca tine, doar că ceva mai multă cantitate.

#227
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Fă o poză la document și folosește aplicația "Google Lens" care îți traduce automat textul din orice poză, in ce limbă vrei tu. Dacă nu o ai, instaleaz-o pe telefon din Google play.

Attached Files


Edited by wertyck, 11 January 2023 - 20:54.


#228
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 wertyck, on 11 ianuarie 2023 - 20:53, said:

Fă o poză la document și folosește aplicația "Google Lens" care îți traduce automat textul din orice poză, in ce limbă vrei tu. Dacă nu o ai, instaleaz-o pe telefon din Google play.
știu că poți face asta, am băgat în traducere câteva cuvinte. N-are sens traducerea automată.

#229
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit si eu hartiile... nimic in plus fata de ce s-a trimis pe mail.
Consulti practic balanta si daca este ok ce apare in balanta nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa astepti deblocarea retragerilor din Celsius... la mine corespunde totul asadar doar astept sa pot retrage ramasitele respective.
Nimeni nu stie cat va dura procesul (la Cryptopia de ex. a durat parca 2 ani)

Attached Files



#230
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 rz, on 13 ianuarie 2023 - 11:12, said:

Am primit si eu hartiile... nimic in plus fata de ce s-a trimis pe mail.
Consulti practic balanta si daca este ok ce apare in balanta nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa astepti deblocarea retragerilor din Celsius... la mine corespunde totul asadar doar astept sa pot retrage ramasitele respective.
Nimeni nu stie cat va dura procesul (la Cryptopia de ex. a durat parca 2 ani)
ok, mulțumesc! Totuși suma e confidențială. Trebuia să o acoperi. Paginile alea anterioare multe mă nelinișteau și menționarea: necesită răspuns.

#231
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere... au ramas sume extrem de mici acolo deci nu era cazul sa mai intru intr-un program de editare.

#232
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 rz, on 16 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Cu placere... au ramas sume extrem de mici acolo deci nu era cazul sa mai intru intr-un program de editare.
LA BTC e ceva. 0,01. Cam 1000 de euro la BTC ATH

#233
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Turbulențe la NEXO https://www.profit.r...rusiei-20981215

Mă gândesc la un exit de aici. Se bate cap în cap cu faptul că primesc tot mai multe acreditări cum și Binance primește, cumpără o bancă, au card, au portofel creat acum asemănător defi waller cdc și metamask, n-are sens să apară un faliment ceva, dar mă gândesc la exit deși spune că au asigurare etc. Așa zicea și Celsius și mi-a mai dat? NIMIC! Din iunie fondurile înghețate cu 0 dobândă!

Voi ce părere aveți?

#234
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am dus in Exodus cam tot dar am lasat ETH-ul si tokenul lor asta ca sa raman in continuare cu planul Premium si cele 5 retrageri gratuite.
NEXO a anuntat ca este de acord sa plateasca in rate o amenda (in SUA) si sa inchida astfel operatiunile de earn in USA
Vedem ce va fi in continuare - in saptamanile trecute toate retragerile mele s-au facut fara probleme si fara vreo intarziere (ultima fiind saptamana trecuta)
Personal, nu cred ca intra in faliment deoarece a avut probleme doar in SUA nu si in restul tarilor in care activeaza... parca si Binance a avut probleme acolo, in SUA, si iata ca isi vede de treaba in restul tarilor in care activeaza.

Edited by rz, 21 January 2023 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate