Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Venit pasiv din cripto - staking, liquidity mining, yield farming

  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#199
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Azi dimineata mi-am retras economiile de la Aqru. Au fost foarte promti, in jumate de ora mi-au intrat euro in Revolut. Multumit.

#200
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Datorita implementarii SEPA instant, la ambele banci... ca altfel dura cel putin 3-4 ore...

#201
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Luni pe 10 octombrie am facut retragere de la Stablehouse. A durat o saptamana pana am primit banii, in urma sesizarii facute la suport. Recunosc am avut emotii, pana am vazut banii sositi in Revolut.

#202
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 donjoe, on 26 octombrie 2021 - 14:04, said:

Păi din câte citesc despre yield farming, și acolo te riști, că te pot rupe crash-urile monedei "principale" a perechii puse în liquidity pool, și te rupe mai rău decât în HODL pentru că îți mărește și Impermanent Loss-ul.
Se pare că e un pic mai nuanțat decât atât (ca orice fenomen cu cât îl studiezi mai mult, LOL). În condiții foarte bune de liquidity farming/AMM (de ex. platforma plătește câștiguri=50% din comisioanele primite pe acel pool) + monedă necatastrofală lansată de o companie identificabilă pentru o utilitate plauzibilă + crash "doar" de zeci de procente => câștigurile din AMM îți pot acoperi complet pierderile din crash, ba chiar te pot scoate pe plus când prețul e încă pe minus(!).

Caz concret: am luat în 18.11 puțin după miezul nopții niște BITCI+USDT pe CoinEx și le-am pus în AMM pool. Între timp a intervenit un crash al prețului, a început o mică revenire, iar azi-dimineață când am verificat starea aveam așa:
* Prețul BITCI era pe la -21% față de când am luat eu
* Pierderea mea ar fi fost cam -10.5% fără venitul din AMM, pentru simplul fapt că în pregătirea intrării în AMM iei token-ul de interes doar de jumătate din bani(!), deci ai automat o protecție prin care creșterile și scăderile de preț te afectează numai pe jumătate față de HODLer-ii care iau token de toți banii
* Cu venitul pe 3 zile cu tot, în urma unor volume impresionante de tranzacționare (BITCI e un ecosistem turcesc de fan token-uri de echipe de fotbal incluzând token-uri de Brazilia și Spania + au început finalele Campionatului Mondial) aveam de fapt +2.6% valoare deținută în pool, disponibilă s-o extrag oricând.
Attached File  IMG_20221121_132907.jpg   161.27K   10 downloads

Deci în 3 zile foarte bune am obținut echivalentul a APY=2154% și câștigurile e posibil să continue să mai crească pe măsură ce prețul își revine mai spre punctul meu de intrare (nu cred că BITCI e pe moarte taman în timpul campionatului, doar că a fost lovit de BTC aseară ca toată lumea).

Sincer, mi se schimbă părerea destul de mult în bine despre AMM față de staking, după faza asta. Posted Image Dar na, suntem în sideways market, raiul AMM-ului, cum e bull market-ul raiul trading-ului. (E drept că m-a costat în zilele precedente prostia de a intra în tot felul de coins dubioase cu peste 1000% APY care aveau volum mare doar pentru că tocmai li se prăbușea prețul, iar eu nu știam încă să mă uit din ce fel de mișcări fusese făcut acel APY pe ultimele 24h, să nu mă bag în ceva ce tocmai crapă. Posted Image )

Edited by donjoe, 21 November 2022 - 15:40.


#203
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,625
  • Înscris: 13.03.2005
Valoarea acea de +2.6% e conjuncturală. Discutam anul viitor, să vezi dacă mai acoperă devalorizarea ei?

#204
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Normal că e conjuncturală. Nu discutăm peste un an, că e crypto, nu e depozit bancar. Cum ziceam, verifici săptămânal măcar, și te muți în alt pool mai performant când se schimbă peisajul. Dar ce e interesant e că la AMM ai o anumită protecție la căderi care la staking nu există, plus procente mai bune dacă depui un minim efort. Cred că de-aia și colegul Rola când s-a lăsat de (day)trading cu palpitații a trecut la AMM, nu la staking.

#205
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
De ex. din BITCI am ieșit de urgență în seara postării până mai eram pe plus :), pentru că 1. am văzut că Bitcoin face o traiectorie "balistică" și vrea să cadă și mai jos, urmând să tragă iar piața după el, 2. volumul BITCI a "murit" brusc, posibil s-a terminat ceva promoție la el. Dar altfel când e "plictiseală" pe piață AMM pare să fie mai bun decât staking.

#206
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Tocmai am vazut ca pe Binance au stake flexi cu retragere cand vrei, ce-i drept dobanda e mult mai mica insa ai acces rapid la monede in cazul in care creste pretul repede si vrei sa vinzi. Dilema mea e, sunt in siguranta acele monede puse la stake ? :)
Sunt incepator, nu sunt trader si daca tot am ramas blocat macar sa picure ceva acolo pana vine urmatorul bull market. Abia azi am aflat ca daca detii VET nu poti obtine VTHO decat daca faci stake :)

#207
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 maladetz, on 27 noiembrie 2022 - 20:06, said:

Tocmai am vazut ca pe Binance au stake flexi cu retragere cand vrei, ce-i drept dobanda e mult mai mica
Păi şi pe Kraken e aşa, încă de la început: on-chain staking majoritatea. Nu ştiu dacă au avut ceva off-chain înafară de ETH înainte de trecerea la PoS. Dobânzi am văzut până la 15-21% la cele mai bune opţiuni, parcă SCRT şi MINA (cândva era KAVA cea mai atractivă dar a mai decăzut).

Quote

Dilema mea e, sunt in siguranta acele monede puse la stake ? Posted Image
În siguranţă ca nişte monede ţinute pe exchange. "Not your keys" etc.

Attached Files



#208
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 maladetz, on 27 noiembrie 2022 - 20:06, said:

Sunt incepator, nu sunt trader si daca tot am ramas blocat macar sa picure ceva acolo pana vine urmatorul bull market.
Problema cu teoria asta e că dacă piaţa mai are nişte zeci de procente de căzut până la "fundul adevărat" pe alea n-o să ţi le acopere nicio firimitură din asta primită din staking. Îmi amintesc acum că găsisem un sfat anul trecut (parcă?) pentru bitcoiniştii care voiau să se protejeze de evoluţiile nefavorabile (şi de fapt pentru oricine care se uită doar la situaţia generală şi nu are planuri măreţe pe un altcoin anume): folosirea PAXG (PAX Gold) ca refugiu faţă de BTC, pentru că pare să evolueze fix invers cam tot timpul:

<aici trebuia să vină cele 3 screenshoturi de mai sus, pe care le pusesem editând postarea în timp ce expira dreptul de editare>
<cu negru e BTC-USD şi cu auriu PAXG-BTC (trişez un pic să iasă mai tare în evidenţă simetria, dar în principiu şi PAXG-USD arată o evoluţie evident mai favorabilă decât BTCU-SD>

Am observat pe grafice că-i adevărat dar atunci aveam alte planuri şi după o vreme am uitat şi n-am mai folosit ideea asta. Posted Image

Edited by donjoe, 28 November 2022 - 22:07.


#209
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 donjoe, on 28 noiembrie 2022 - 21:58, said:

Problema cu teoria asta e că dacă piaţa mai are nişte zeci de procente de căzut până la "fundul adevărat" pe alea n-o să ţi le acopere nicio firimitură din asta primită din staking. Îmi amintesc acum că găsisem un sfat anul trecut (parcă?) pentru bitcoiniştii care voiau să se protejeze de evoluţiile nefavorabile (şi de fapt pentru oricine care se uită doar la situaţia generală şi nu are planuri măreţe pe un altcoin anume): folosirea PAXG (PAX Gold) ca refugiu faţă de BTC, pentru că pare să evolueze fix invers cam tot timpul:

<aici trebuia să vină cele 3 screenshoturi de mai sus, pe care le pusesem editând postarea în timp ce expira dreptul de editare>
<cu negru e BTC-USD şi cu auriu PAXG-BTC (trişez un pic să iasă mai tare în evidenţă simetria, dar în principiu şi PAXG-USD arată o evoluţie evident mai favorabilă decât BTCU-SD>

Am observat pe grafice că-i adevărat dar atunci aveam alte planuri şi după o vreme am uitat şi n-am mai folosit ideea asta. Posted Image
Eu inteleg ce zici insa acum ce optiuni am? Sa vand si sa recumpar cand atinge "fundul adevarat"? Am vazut multi care au facut asta si s-au fript, eu cam am bafta ca dupa ce vand sa inceapa bull market-ul iar cand cumpar sa vina bear market Posted Image
Insa pe termen lung ar trebui sa fie ok, oricum nu am bagat banii de paine in crypto, daca ii voi mai recupera bine daca nu asta e, am invatat o lectie, in crypto se intra doar cand incepe sa curga "sange" Posted Image

Edited by maladetz, 28 November 2022 - 23:23.


#210
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 maladetz, on 28 noiembrie 2022 - 23:23, said:

Eu inteleg ce zici insa acum ce optiuni am? Sa vand si sa recumpar cand atinge "fundul adevarat"?
Da, şi asta ar fi o opţiune.

Quote

Am vazut multi care au facut asta si s-au fript, eu cam am bafta ca dupa ce vand sa inceapa bull market-ul iar cand cumpar sa vina bear market
Nu te uiţi pe graficele făcute la scara adecvată pentru durata planurilor pe care zici că le ai. Aşa se cade în capcane şi se regretă. Dacă eşti pe graficul care trebuie şi vinzi/cumperi în porţii, niciodată nu tot odată, chiar dacă te prind ceva capcane vor fi mici şi recuperabile la scara ta de timp. Dar trebuie să fii pe graficul făcut pentru scara de timp care ai zis că te interesează, şi să nu te tot răzgândeşti despre scara aia.

Quote

Insa pe termen lung ar trebui sa fie ok, oricum nu am bagat banii de paine in crypto, daca ii voi mai recupera bine daca nu asta e
OK, dar dacă ai convingerea că eşti axat pe termenul (foarte) lung mai rămâne doar întrebarea de ce ai discuta şi cere sfaturi pe forum în etapa asta a pieţei, când e destul de clar ce ai de făcut ca longtermist. Posted Image

Edited by donjoe, 28 November 2022 - 23:42.


#211
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 donjoe, on 28 noiembrie 2022 - 23:41, said:



OK, dar dacă ai convingerea că eşti axat pe termenul (foarte) lung mai rămâne doar întrebarea de ce ai discuta şi cere sfaturi pe forum în etapa asta a pieţei, când e destul de clar ce ai de făcut ca longtermist. Posted Image
Sfatul cerut era legat de stake si cat de sigur e. Avand in vedere ca m-am dus pe termen lung, m-am gandit ca ar fi ok sa picure cate ceva la monedele ce le detin deja insa nu eram convins de siguranta monedelor pe Binance in stake flexibil. Adica sansa sa pierd monedele ar fi doar daca Binance da faliment cum s-a intamplat si cu alte exchange-uri....

#212
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 maladetz, on 29 noiembrie 2022 - 00:30, said:

Avand in vedere ca m-am dus pe termen lung, m-am gandit ca ar fi ok sa picure cate ceva la monedele ce le detin deja insa nu eram convins de siguranta monedelor
Termen lung + staking + siguranță = wallet personal, staking prin metoda directă oferită de blockchain însuși. Bonus: toată dobânda vine la tine, nu merge o parte la Binance.

M-am mai uitat un pic la "soluția" cu PAXG și mi-am reîmprospătat de ce era o idee care merita dată uitării: graficul PAXG-BTC simetric cu BTC e cam identic cu graficul oricărui stablecoin sau al USD exprimat în BTC. Posted Image Deci practic retragerea în PAXG nu aduce niciun avantaj pe termen lung față de retragerea în stablecoin, poate mici avantaje pe termen scurt dar cer același noroc ca swing trading-ul normal, și asta pentru diferențe procentuale care nu merită bătaia de cap. So forget I said anything cu PAXG. Posted Image

Edited by donjoe, 29 November 2022 - 11:12.


#213
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 donjoe, on 29 noiembrie 2022 - 11:00, said:


Termen lung + staking + siguranță = wallet personal, staking prin metoda directă oferită de blockchain însuși. Bonus: toată dobânda vine la tine, nu merge o parte la Binance.

Posted Image
Se poate face stake din trust wallet?

#214
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 maladetz, on 29 noiembrie 2022 - 11:55, said:

Se poate face stake din trust wallet?
Se. Goagăl it.
"Trust Wallet lets you stake the following coins Binance Coin (BNB) TRON (TRX) Tezos (XTZ) Cosmos (ATOM) Terra (LUNA) VeChain (VET) Callisto (CLO) Osmosis (OSMO) Kava (KAVA) TomoChain (TOMO) IoTeX (IOTX) Algorand (ALGO) More coming soon..."

Dar nu par foarte săritori să explice cât de repede poți să scoți ceva din staking. Văd discuții de acum 1 an pe forumuri că dura 7 zile să scoți BNB din staking și că nu mai primeai staking rewards în acele 7 zile - deci nici cu suma returnată, nici cu câștiguri din staking, ce frumos, ca la Binance. :lol:

Eu când am zis wallet personal pentru securitate mă refeream la wallet-ul specific al blockchain-ului în care ți-ai pus speranțele alea long-term, nu wallet-uri din astea multi-monedă făcute de nuștiucine.

#215
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008

 maladetz, on 29 noiembrie 2022 - 11:55, said:


Se poate face stake din trust wallet?

De cateva luni bune am la stake DOT  si BNB, minusurile ar fi că  la DOT trebuie să astepti 28 zile ca sa faci unstake si la BNB 7 zile..
Ar mai fi o faza ca la BNB,  dobandă se adaugă automat la stake-ul inițial  iar la DOT dobandă se adaugă in portofel,o poți vinde imediat sau adăuga la stake-ul inițial.
Un sfat pentru cei cu stake la DOT, alegeți  validatorul Zug Capital..de fiecare dată am primit dobânda fără pic de întârziere.

#216
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 donjoe, on 29 noiembrie 2022 - 13:15, said:

Se. Goagăl it.
"Trust Wallet lets you stake the following coins Binance Coin (BNB) TRON (TRX) Tezos (XTZ) Cosmos (ATOM) Terra (LUNA) VeChain (VET) Callisto (CLO) Osmosis (OSMO) Kava (KAVA) TomoChain (TOMO) IoTeX (IOTX) Algorand (ALGO) More coming soon..."

Dar nu par foarte săritori să explice cât de repede poți să scoți ceva din staking. Văd discuții de acum 1 an pe forumuri că dura 7 zile să scoți BNB din staking și că nu mai primeai staking rewards în acele 7 zile - deci nici cu suma returnată, nici cu câștiguri din staking, ce frumos, ca la Binance. Posted Image

Eu când am zis wallet personal pentru securitate mă refeream la wallet-ul specific al blockchain-ului în care ți-ai pus speranțele alea long-term, nu wallet-uri din astea multi-monedă făcute de nuștiucine.
Stiu ca walletul e cel mai sigur insa eu nu stau prea bine cu stocatul parolelor si de multe ori le pierd aiurea de nu mai stiu de ele, ultimul lucru care as vrea sa mi se intample e sa pierd seed phrase-ul si pa pa monede :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate