Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Argus - Toată lumea filmează pe toată lumea

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Au mai murit recent betivi exact ca ala si desi presa a incercat sa tranforme cazul in betivi agresivi lives matter, nu a reusit.
Ne vedem de ale noastre.

#20
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006
Există un echilibru în natură şi în conştiinţa socială în ansamblu.

O cugetare spune aşa: "Conştiinţa e acea voce interioară care ne avertizează că cineva se uită la noi".

În perioada când credinţa într-o fiinţă supranaturală, în speţă Dumnezeu, era foarte răspândită, tinzând spre unanimitate, nu se simţea nevoia existenţei unor aparate care să-l filmeze pe om pretutindeni. Însă tendinţa spre echilibru din mentalul uman, face ca, odată cu diminuarea credinţei într-un Dumnezeu "atoatevăzător", să facă posibilă creşterea tehnologiei "atoatefilmătoare".


Aduc în discuţie două concepte: mitul inelului lui Gyges şi experimentul psihologic al lui Daniel Batson.


Pe scurt, mitul lui Gyges spune că, odată, un cioban a găsit un inel pe care l-a luat şi şi l-a pus pe deget. Jucându-se cu inelul şi întorcându-l cu “piatra” în sus, a observat că cei din jurul lui nu mai vorbeau de el, adică devenise invizibil, iar întorcându-l în jos, devenea iar vizibil. În starea de invizibilitate, a constatat că putea face orice dorea, fără să fie văzut. Asta înseamnă că atunci când nu suntem văzuţi, moralitatea poate scădea până la anulare.


Acum mă îndrept spre al doilea concept: un experiment efectuat în Statele Unite de către un psiholog pe nume Daniel Batson, a avut ca scop tocmai demonstrarea acestei stări de lucruri.

A fost plasat un om într-o cameră şi i s-a dat să se uite la reviste "deocheate". Ştiindu-se singur, omul şi-a făcut de cap. Apoi, acelaşi om a fost plasat într-o altă cameră care avea pereţii toţi acoperiţi cu oglinzi, şi i s-a dat aceleaşi reviste. De data aceea, omul nostru parcă nu mai avea curajul să se uite în reviste, fiind ruşinat că este privit din toate părţile, deşi cei care îl priveau erau…doar unul, adică reflexia sa în oglinzile de pe pereţi.


Ce concluzie se poate trage de aici ? E posibil ca oamenii care au cea mai puternică credinţă într-o fiinţă "atoatevăzătoare", să fie conştienţi că cineva îi vede permanent ce fac. Unde credinţa e diminuată, e nevoie ca pe străzi să se monteze camere de supravegheat de tip "Big Brother", pentru ca cetăţenii să fie conştienţi că cineva se uită la ei. E la fel şi cu indivizii care filmează tot mai mult pe străzi.

E acea tendinţă spre echilibru moral, prin care mintea omului se doreşte a fi conştientă că cineva ne vede tot timpul.

Edited by lupini, 17 April 2021 - 12:20.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 terratec, on 17 aprilie 2021 - 11:03, said:



Intimitatea – Ha ha ha, cui îi trebuie această fiţă, acest moft ? Oamenii utili nu au nevoie de intimitate, ei trăiesc la comun, într-o simbioză perfectă.
Doar cei care au un psihic normal îşi doresc aşa ceva.

Intimitate ai la tine acasă, nu pe stradă.

#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Nu inteleg exact de ce e ingrijorat initiatorul. Trage-ti masca pe fata (e obligatorie, pandemie) si te mai identifica dracu'.

#23
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

 Ion_Bumbu, on 17 aprilie 2021 - 11:23, said:

Aveti certitudinea ca era beat? putin probabil, nu? sau ati avut acces la analizele facute de medicul legist postmortem?
.............
Probabil facuti la apelul de seara de 6 luni.
Perfect , punctat !!  Poate , isi fac treaba  pe mai  departe ...

#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 ericmario, on 17 aprilie 2021 - 12:35, said:

Intimitate ai la tine acasă, nu pe stradă.
De cand cu dronele, nici la etajul 30 nu ai intimitate. nu te amagi ca tragi draperiile, au tehnologie sa vada prin ele.
Smile, you're on candid camera...

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Io care nu-s infractor nu vad probleme in a fi camere in spatiul public

Libertatea asta ce o vor unii e și libertatea unui borfas sa te injughie a altuia sa te talhareasca a altuia sa fure a altuia sa violeze

Am găsit mașina lovită în parcare și daca nu făceam pe Sherlock Holmes cu camerele din zona nu îl prindeam pe prost și plătea revopsirea bării

Așa am făcut pe RCA

Că într-un viitor distopic o sa devii dizident sau alte nebunii și te găsesc ăștia unde te duci, e un film pe care și-l fac unii.

Dacă n-ai inventat apa calda sau frâna instant nu interesezi pe nimeni



#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 lupini, on 17 aprilie 2021 - 12:17, said:

Există un echilibru în natură şi în conştiinţa socială în ansamblu.

O cugetare spune aşa: "Conştiinţa e acea voce interioară care ne avertizează că cineva se uită la noi".

În perioada când credinţa într-o fiinţă supranaturală, în speţă Dumnezeu, era foarte răspândită, tinzând spre unanimitate, nu se simţea nevoia existenţei unor aparate care să-l filmeze pe om pretutindeni. Însă tendinţa spre echilibru din mentalul uman, face ca, odată cu diminuarea credinţei într-un Dumnezeu "atoatevăzător", să facă posibilă creşterea tehnologiei "atoatefilmătoare".


Aduc în discuţie două concepte: mitul inelului lui Gyges şi experimentul psihologic al lui Daniel Batson.


Pe scurt, mitul lui Gyges spune că, odată, un cioban a găsit un inel pe care l-a luat şi şi l-a pus pe deget. Jucându-se cu inelul şi întorcându-l cu “piatra” în sus, a observat că cei din jurul lui nu mai vorbeau de el, adică devenise invizibil, iar întorcându-l în jos, devenea iar vizibil. În starea de invizibilitate, a constatat că putea face orice dorea, fără să fie văzut. Asta înseamnă că atunci când nu suntem văzuţi, moralitatea poate scădea până la anulare.


Acum mă îndrept spre al doilea concept: un experiment efectuat în Statele Unite de către un psiholog pe nume Daniel Batson, a avut ca scop tocmai demonstrarea acestei stări de lucruri.

A fost plasat un om într-o cameră şi i s-a dat să se uite la reviste "deocheate". Ştiindu-se singur, omul şi-a făcut de cap. Apoi, acelaşi om a fost plasat într-o altă cameră care avea pereţii toţi acoperiţi cu oglinzi, şi i s-a dat aceleaşi reviste. De data aceea, omul nostru parcă nu mai avea curajul să se uite în reviste, fiind ruşinat că este privit din toate părţile, deşi cei care îl priveau erau…doar unul, adică reflexia sa în oglinzile de pe pereţi.


Ce concluzie se poate trage de aici ? E posibil ca oamenii care au cea mai puternică credinţă într-o fiinţă "atoatevăzătoare", să fie conştienţi că cineva îi vede permanent ce fac. Unde credinţa e diminuată, e nevoie ca pe străzi să se monteze camere de supravegheat de tip "Big Brother", pentru ca cetăţenii să fie conştienţi că cineva se uită la ei. E la fel şi cu indivizii care filmează tot mai mult pe străzi.

E acea tendinţă spre echilibru moral, prin care mintea omului se doreşte a fi conştientă că cineva ne vede tot timpul.
niste probleme in textul ala:
in vremea in care lumea era foarte bisericoasa tot se intamplau crime, violuri etc.
in ziua de azi in zone foarte bisericoase tot se intampla crime, violuri etc
experimentul ala pleaca de la premiza gresita ca toti oamenii sunt la fel si vor reactiona la fel.

pe de alta parte Londra e orasul cu cele mai multe camere/m2, cu toate astea tot au loc crime de toate felurile plus atacuri teroriste.

concluzia: nimeni nu sta cu gandul ca "vai, big brother ne pandeste" ci lumea isi vede in continuare de treaba.

Edited by _-livio-_, 17 April 2021 - 13:05.


#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 _-livio-_, on 17 aprilie 2021 - 13:04, said:

Londra e orasul cu cele mai multe camere/m2, cu toate astea tot au loc crime de toate felurile plus atacuri teroriste.

concluzia: nimeni nu sta cu gandul ca "vai, big brother ne pandeste" ci lumea isi vede in continuare de treaba.

Londra şi Monaco sunt cele mai monitorizate oraşe europene. Însă Monaco ar putea fi considerat ca fiind doar un carteir al unui cartier londonez. Iar în lume, probabil că e China cea care are străzile cele mai controlate.

Totul se fundamentează pe statistică, adică oamenii luaţi ca mulţime nu ca indivizi, căreia i se adaugă principiul pedepsei şi a recompensei.

Cu siguranţă în Londra se întâmplă aşa cum spui, dar e departe de Kinshasa sau Rio de Janeiro. Dacă nu ar fi aşa, nu ar atrage atâţia oameni în general, şi miliardari în special. Bogaţii întotdeauna sunt atraşi de locurile cele mai sigure.

Edited by lupini, 17 April 2021 - 14:00.


#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
bun, si statistica spune ce? ca tu ne-ai spus de 1 om.

bogatii nu ajung in ipostaze de genul, nu se plimba prin oras pe jos si nu merg cu metroul, asa ca nu au nici o legatura cu toata distractia.

Edited by _-livio-_, 17 April 2021 - 14:12.


#29
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 waterman, on 17 aprilie 2021 - 12:53, said:

Io care nu-s infractor nu vad probleme in a fi camere in spatiul public

Libertatea asta ce o vor unii e și libertatea unui borfas sa te injughie a altuia sa te talhareasca a altuia sa fure a altuia sa violeze

Am găsit mașina lovită în parcare și daca nu făceam pe Sherlock Holmes cu camerele din zona nu îl prindeam pe prost și plătea revopsirea bării

Așa am făcut pe RCA

Că într-un viitor distopic o sa devii dizident sau alte nebunii și te găsesc ăștia unde te duci, e un film pe care și-l fac unii.

Dacă n-ai inventat apa calda sau frâna instant nu interesezi pe nimeni

Pe mine mă dernjează un lucru: unii ţipă că vor vagoane necompartimentate la trenuri că-s mai uşor de supravegheat. Eu vreau intimitatea unui vagon compartimentat. Dacă eşti cu prietenii sau singur, se poate numi că ai ceva intimitate. Sau dacă eşti cu necunoscuţi, tot nu te vede tot vagonul. E un risc pe care mi-l asum, e dreptul meu să mi-l asum, aşa că nu obligaţi oamenii aiurea.

#30
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Putem comenta doar titlul, sau exclusiv prima postare?
In 14 ani de filmat evenimente (nunti botezuri) doar de 3 ori am primit avertizarea " pe mine nu ma filmezi". Poate pentru ca eram la evenimente "mici", si nu deranjam pe nimeni important, pe la sate din judetul timis.
In rest tot in anii aia de filmari pe masura ce tehnologia a evoluat, la un moment dat aveam pe langa cele 30 dslr-uri ale invitatilor vreo 20-30 telefoane care filmau vertical tortul miresei si eu eram prea cu bun simt sa dau din coate sa le intrerup filmarea.. asa ca a iesit prost dvd-ul si mireasa s-a uitat pe facebook oricum si a dat share nu a stat dupa blu-ray sau ce le dadeam noi dupa o saptamana.
Deci eu filmam toata lumea cum filmeaza pe toata lumea..

Edited by solitaryman, 17 April 2021 - 14:27.


#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 viotl, on 17 aprilie 2021 - 12:49, said:

De cand cu dronele, nici la etajul 30 nu ai intimitate. nu te amagi ca tragi draperiile, au tehnologie sa vada prin ele.
Smile, you're on candid camera...
N-am pățit treaba asta până acum. Tu?

Edited by ericmario, 17 April 2021 - 14:27.


#32
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Sunt bune camerele video. Eu mi-am cumpărat de vreo lună o cameră wireless și am prins microbu'... așa că tocmai am mai comandat una, mai scumpă și cu mai multe funcții.  Dacă tot am abonament de internet... tre' să consum pe ceva giga ăia, nu? Posted Image

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 djl, on 17 aprilie 2021 - 14:20, said:

Pe mine mă dernjează un lucru: unii ţipă că vor vagoane necompartimentate la trenuri că-s mai uşor de supravegheat. Eu vreau intimitatea unui vagon compartimentat. Dacă eşti cu prietenii sau singur, se poate numi că ai ceva intimitate. Sau dacă eşti cu necunoscuţi, tot nu te vede tot vagonul. E un risc pe care mi-l asum, e dreptul meu să mi-l asum, aşa că nu obligaţi oamenii aiurea.
Dezavantajul la alea necompartimentate e ca la impact zbori in tot vagonul. La alea compartimentate zbori doar in compartiment. Acu' nu stiu ce impact e ala cu trenul ca sa zbori, dar banuiesc ca se intampla la deraieri.

 solitaryman, on 17 aprilie 2021 - 14:23, said:

Putem comenta doar titlul, sau exclusiv prima postare?
In 14 ani de filmat evenimente (nunti botezuri) doar de 3 ori am primit avertizarea " pe mine nu ma filmezi". Poate pentru ca eram la evenimente "mici", si nu deranjam pe nimeni important, pe la sate din judetul timis.
In rest tot in anii aia de filmari pe masura ce tehnologia a evoluat, la un moment dat aveam pe langa cele 30 dslr-uri ale invitatilor vreo 20-30 telefoane care filmau vertical tortul miresei si eu eram prea cu bun simt sa dau din coate sa le intrerup filmarea.. asa ca a iesit prost dvd-ul si mireasa s-a uitat pe facebook oricum si a dat share nu a stat dupa blu-ray sau ce le dadeam noi dupa o saptamana.
Deci eu filmam toata lumea cum filmeaza pe toata lumea..
Oamenii aia chiar filmau sau doar tineau telefonul ala asa la 'sto?

 sandel1, on 17 aprilie 2021 - 16:01, said:

Sunt bune camerele video. Eu mi-am cumpărat de vreo lună o cameră wireless și am prins microbu'... așa că tocmai am mai comandat una, mai scumpă și cu mai multe funcții.  Dacă tot am abonament de internet... tre' să consum pe ceva giga ăia, nu? Posted Image
Cel mai misto cred ca ar fi sa o lansezi cu o catapulta dintr-o parte a orasului si sa filmeze din aer tot orasul rostogolindu-se pana in partea cealalta. Si apoi sa pui filmul pe iutub si la sfarsit sa oferi recompensa pt. camera. Dead or alive. Posted Image Dar mai mare recompensa daca e alive (sa puna si gasitorul mana, sa lipeasca cu un scoci, ceva).

LE: Daca e mica fa-i o proba cu o prastie.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 April 2021 - 16:40.


#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 _-livio-_, on 17 aprilie 2021 - 14:12, said:

bun, si statistica spune ce? ca tu ne-ai spus de 1 om.

Statistica spune că dacă sunt camere de filmat pe străzi, atunci, cel mai probabil, din 1000 de oameni care vor să calce legea, poate doar 100 o fac. Dacă nu ar fi conştienţi că sunt monitorizaţi, nu doar 100 ci mai mulţi nu ar respecta regulile.

E la fel cu cei care filmează cu telefoanele orice eveniment. Încă societatea se află în siajul obiceiului că nu se poate filma pe străzi şi pune totul online, deoarece doar din 2007 se poate face asta, de când a apărut primul iPhone. E nevoie să treacă cel puţin o generaţie care să se nască în cultura asta a uşurinţei cu care oricine poate filma orice.

#35
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 sandel1, on 17 aprilie 2021 - 16:01, said:

Sunt bune camerele video. Eu mi-am cumpărat de vreo lună o cameră wireless și am prins microbu'... așa că tocmai am mai comandat una, mai scumpă și cu mai multe funcții.  Dacă tot am abonament de internet... tre' să consum pe ceva giga ăia, nu? Posted Image
Asta-i boala grea, se numeste spionita!Posted Image

#36
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 terratec, on 17 aprilie 2021 - 11:03, said:

[...]

Ce pierdem şi ce câştigăm dacă ne transformăm într-un show Big Brother ?
[...]

Ai uitat sa pui ce catigam, dar pun eu, cel mai mare castig este ca filmarile ne fac egali, acum putem sa tragem la raspundere mai usor politia, politicienii,etc. chiar ar trebui sa fie mai multe camere si un sistem prin care sa poti face  sesizari si sa fie obligati sa-ti raspunda! Sa vad de exemplu cum vor explica de ce nu amendeaza pe cei care parcheaza ca nesimtitii, indiferent de marca masinii sau de proprietar, sau pe cei care arunca gunoiul aiurea...

Desigur, pentru ca toate astea sa functioneze bine avem nevoie ca justitia sa functioneze bine, un proces sa fie relativ rapid, nu sa dureze 5 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate