Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Argus - Toată lumea filmează pe toată lumea

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
mai sunt și criminali/teroriști iar fără camere, poate erau liberi. Mă gândesc la ăia care au pus la cale atentatul de la Boston sau la noi grecul Pasaris pare-mi-se care au fost prinși după filmări

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Foarte bine ca se filmeaza. Daca nu s-ar fi filmat stirea ar fi fost de genu "Un barbat a murit din senin la o terasa, politistii din apropiere au incercat sa-i acorde fara succes primul ajutor".

#39
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Se zice ca nu era beat si terasa aia nu e chiar un loc linistit, servesc si curve la cerere iar politia avea rolul sa faca liniste cind iesea cu scandal. Asa ziceau oamenii locului, conform presei. Acum care e realitatea, cine stie...

#40
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008

View Postwaterman, on 17 aprilie 2021 - 11:16, said:

După ce iti sparge unu casa si politia nu gaseste camere in zona sau ești tâlhărit și la fel nu sunt camere, ,1984 asta al lui Orwell devine neinteresant.

eu ma simt urmarit,am inceput de cateva zile sa citesc cartea asta,cum naiba se poate asa ceva,dau foc cartii sau la sp,sau o fi de vina J.B.-ul Posted Image

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dupa mine, problema e ca am ajuns ca-n “ Metropolis”, nu ca-n “1984” al lui Orwell.

Ironia e ca atunci când s-a difuzat la radio 1984, unii nu s-au prins ca e teatru, au crezut ca sunt știrile, și au sărit pe geam.

View PostMosotti, on 17 aprilie 2021 - 22:08, said:

Foarte bine ca se filmeaza. Daca nu s-ar fi filmat stirea ar fi fost de genu "Un barbat a murit din senin la o terasa, politistii din apropiere au incercat sa-i acorde fara succes primul ajutor".

Da-mi voie te rog. Știrea ar fi fost “ Un bărbat a murit carbonizat într-un incendiu”
Aia l-au evacuat și el a început sa facă urât.
L-au imobilizat, și imobilizarea aia așa se face, nu îl rogi frumos, îl pui pe burta, poate avea arme albe.

Când poliția îți zice sa faci ceva faci nu începi sa înjuri ...

#42
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostDihorul Razboinic, on 17 aprilie 2021 - 23:03, said:

Se zice ca nu era beat si terasa aia nu e chiar un loc linistit, servesc si curve la cerere iar politia avea rolul sa faca liniste cind iesea cu scandal. Asa ziceau oamenii locului, conform presei. Acum care e realitatea, cine stie...
Traim sub dictatura lui „se zice” sau „pe surse”. Orice aberatie devine credibila daca se bazeaza pe zvonistica.

#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postwaterman, on 18 aprilie 2021 - 05:44, said:

Dupa mine, problema e ca am ajuns ca-n “ Metropolis”, nu ca-n “1984” al lui Orwell.

Ironia e ca atunci când s-a difuzat la radio 1984, unii nu s-au prins ca e teatru, au crezut ca sunt știrile, și au sărit pe geam.
Invazia martienilor s-a difuzat si unii au luat-o de bune. Anii '50 parca. Alt moment a fost cand BBC a emis un "documentar" cu atacul sovietic asupra Vestului. Cu nucleare si tot tacamul. Noroc ca n-a tinut prea mult documentarul.

View Postrim80, on 18 aprilie 2021 - 05:56, said:

Traim sub dictatura lui „se zice” sau „pe surse”. Orice aberatie devine credibila daca se bazeaza pe zvonistica.
Ziceau oamenii din zona. Un jurnalist trebuie sa verifice din mai multe surse, iar cum eu nu sunt jurnalist... Nu stiu de ce parte e zvonul.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdjl, on 17 aprilie 2021 - 14:20, said:

Pe mine mă dernjează un lucru: unii ţipă că vor vagoane necompartimentate la trenuri că-s mai uşor de supravegheat. Eu vreau intimitatea unui vagon compartimentat. Dacă eşti cu prietenii sau singur, se poate numi că ai ceva intimitate. Sau dacă eşti cu necunoscuţi, tot nu te vede tot vagonul. E un risc pe care mi-l asum, e dreptul meu să mi-l asum, aşa că nu obligaţi oamenii aiurea.
poate se vor putea rezeva ca si vagoanele de somn

View PostDihorul Razboinic, on 17 aprilie 2021 - 16:36, said:

Dezavantajul la alea necompartimentate e ca la impact zbori in tot vagonul. La alea compartimentate zbori doar in compartiment. Acu' nu stiu ce impact e ala cu trenul ca sa zbori, dar banuiesc ca se intampla la deraieri.

se pot baga geamuri cu ceva plase de siguranta

la englezi e tare ca is bagati la bulau toti ce comit chestii
nu is camere , nu prea ii bagi

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postwaterman, on 18 aprilie 2021 - 05:44, said:

Dupa mine, problema e ca am ajuns ca-n “ Metropolis”, nu ca-n “1984” al lui Orwell.

Ironia e ca atunci când s-a difuzat la radio 1984, unii nu s-au prins ca e teatru, au crezut ca sunt știrile, și au sărit pe geam.



Da-mi voie te rog. Știrea ar fi fost “ Un bărbat a murit carbonizat într-un incendiu”
Aia l-au evacuat și el a început sa facă urât.
L-au imobilizat, și imobilizarea aia așa se face, nu îl rogi frumos, îl pui pe burta, poate avea arme albe.

Când poliția îți zice sa faci ceva faci nu începi sa înjuri ...
Nu exista nici un motiv pentru o interventie brutala atita timp cit nu exista  un pericol. Daca cineva te injura asta este, invata sa ignori injuraturile si sa-ti faci treaba in mod legal. Daca nu poti decit s-o iei personal si sa ii crapi capul sau sa-l dai de pamant inseamna ca nu prea ai ce cauta in politie. Si ca sa  omori pe cineva prin asfixiere tre sa depui un efort mai mare decit in a-l pune pe burta, adica tre sa-l asfixiezi pe bune, deci nu exista  nici o scuza in a sta pe gatul cuiva pina moare pentru ca poate "avea arme albe". Ok, il pui pe burta si ii pui catuse, care e faza cu statul pe spate/gat pina se sufoca?

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Trebuie sa recunosc ca au acționat stupid, era suficient sa ii sucească mâinile la spate.
El și-a căutat-o, aia se rugau de el sa plece de acolo, se aude cum ii zice unu chiar “mata... ceva “ deci au vorbit frumos la inceput.
Pare dubios ca e asfixie, nu par a-i sta pe gât, dar se va lămuri curând cauza exactă.
Sunt sigur ca dacă sunt vinovați vor plăti.

#47
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdjl, on 17 aprilie 2021 - 14:20, said:

Pe mine mă dernjează un lucru: unii ţipă că vor vagoane necompartimentate la trenuri că-s mai uşor de supravegheat. Eu vreau intimitatea unui vagon compartimentat. Dacă eşti cu prietenii sau singur, se poate numi că ai ceva intimitate. Sau dacă eşti cu necunoscuţi, tot nu te vede tot vagonul. E un risc pe care mi-l asum, e dreptul meu să mi-l asum, aşa că nu obligaţi oamenii aiurea.
cred ca de fapt le fac asa pt ca e mai ieftin si intra mai multe scaune.



View Postkarax, on 18 aprilie 2021 - 12:40, said:

poate se vor putea rezeva ca si vagoanele de somn


se pot baga geamuri cu ceva plase de siguranta

la englezi e tare ca is bagati la bulau toti ce comit chestii
nu is camere , nu prea ii bagi
merge prea incet trenul in ro pt a fi problema.
e fix invers, nu prea ii baga si daca o fac oricum le da o nimica toata, pedepsele din ro sunt mult mai lungi.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
e o problema
Camerele nu au probleme doar oamenii
Ca utilizare camerele is perfecte

#49
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Filmarile nu sunt acceptate in justitie ca probe pt. ca pot fi modificate. Nici camerele nu sunt perfecte.

#50
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Dupa cum ati observat, desi aia il omorau pe om aplicand un raport complet disproportionat de forte, grija politisetelor care asistau la evenimentul de ucidere nu era sa ii opreasca pe aia sa il omoare pe om ci erau cu ochii zgaiti sa vada cine filmeaza din multime.

Camerele sunt foarte bune, cand stii ca poti fi filmat oricum, oriunde de oricine si filmarea sa ajunga la televiziuni inainte sa ajungi tu la circa (~ul) de politie, te gandesti de mai multe ori inainte sa te apuci sa ucizi oameni.

Eu sper ca animalele alea in uniforma sa infunde puscaria pentru omor deosebit de grav.

Edited by abac, 19 April 2021 - 10:25.


#51
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Pai tu ii injuri si ei te omoara. E un schimb echitabil....in Coreea de Nord.

#52
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

View Postabac, on 19 aprilie 2021 - 10:23, said:

Dupa cum ati observat, desi aia il omorau pe om aplicand un raport complet disproportionat de forte, grija politisetelor care asistau la evenimentul de ucidere nu era sa ii opreasca pe aia sa il omoare pe om ci erau cu ochii zgaiti sa vada cine filmeaza din multime.

Ce vina au fetele ? Au colegi mai puternici care se pot ocupa de recalcitranti.

View Postlaffin, on 19 aprilie 2021 - 10:34, said:

ei, n-a fost chiar atat de grav.. nu mai dramatiza atata.

View Postabac, on 19 aprilie 2021 - 10:36, said:

Promit sa nu mai dramatizez cand te vor omori pe tine. Sau pe cineva din familia ta. Iti voi respecta doleanta.

Laffin s-a exprimat  la limita ironiei iar tu i-ai raspuns pe masura.

Importat este ca ati inteles gravitatea evenimentului si substraturile acestuia.

#53
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca politaii ar trebui sa filmeze integral tot ce fac in timpul serviciului, cu camere "omologate" aupra carora sa nu poata (si/sau sa nu aiba voie) sa intervina.  Primesti camera odata cu pistolul si pulanul, si n-ai voie sa folosesti una fara ailalta. Iar daca ai folosit forta si nu ai imaginile pe camera, esti considerat vinovat pana la proba contrarie.  Stiu eu, daca se intampla sa fie defecta camera sau ceva poti aduce imagini filmate de on coleg, o camera publica, sau alte probe ca sa te disculpi insa sa fie clar ca nu ai voie sa intervii cu forta fara sa inregistrezi ce si mai ales DE CE o faci.
Asta ar calma si infractorii stiind ca sunt filmati si orice rahat zic sau fac li se poate intoarce inapoi in freza,  si gorilele in uniforma care reprezinta autoritatea statului.  Eu sunt convins ca majoritatea politistilor ar fi de acord, si ca nici lor nu le convine sa fie asociati cu niste gangsteri doar pentru ca o parte din ei chiar sunt gangsteri.

Edited by KiloW, 19 April 2021 - 12:09.


#54
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKiloW, on 19 aprilie 2021 - 12:07, said:

Eu sunt convins ca majoritatea politistilor ar fi de acord,

Majoritatea politistilor, la fel ca majoritatea medicilor din spitalele de stat, la fel ca majoritatea slujbasilor platiti din banul public, sunt niste lepre fara respect pentru cetateanul care le plateste salariul, sunt infectati la foarte scurt timp de la intrarea in cercul select al aparatului bugetar si educati sa abandoneze respectul pentru cei de sub ei (cetateanul de rand este talpa ca sa fim intelesi), iar daca nu se aliniaza la comportamentul vechii garzi, atunci zboara de acolo cu viteza luminii ca sa faca loc unchiului si matusii.

Deci nu, majoritatea politistilor nu ar fi de acord cu asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate