Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Mercedes EQS - a fost lansat!

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#91
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

ro_explorer said:

1626198020[/url]' post='28031265']
Dar cum se misca tableta aia la inceput .. vaaaaaiiiii . Te gandesti ca la valiza de bani pe care o dai au pus si ei un infotainment competent ...
In rest, super constructie ... e un Mercedes clasa E pana la urma ...

ro_explorer said:

1626200797[/url]' post='28031399']
S class... Whatever... E o mașină proiectata de bătrâni pentru bătrâni ...

Cel puțin interiorul... Ca de afara arata bine.

cred ca este cel mai frumos interior EVER. Imi poti arata un interior mai reusit decat cel de la S Class sau EQS?
sper sa apuc s-o cumpar pana sa devin batran :)

Attached Files



#92
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postericmario, on 13 iulie 2021 - 20:34, said:

Ce golan ești...
Păi EQS e orchestră simfonică pe lângă minimal techno!

View Postberia81, on 13 iulie 2021 - 21:02, said:

cred ca este cel mai frumos interior EVER. Imi poti arata un interior mai reusit decat cel de la S Class sau EQS?
sper sa apuc s-o cumpar pana sa devin batran Posted Image

Cred ca este 120% o chestie de gust si de perceptie.

Eu vad EQS-ul asta cam asa ...

Attached File  space.jpg   620.4K   41 downloads

... care e doar o forma moderna in viziunea unora carora le-a fost activata imaginatia viitorului cu Kirk pe micile si marile ecrane ...

Attached File  star-trek-original-series-set-tour-enterprise-bridge.jpg   127.56K   37 downloads



Pe cand altii fac asa:

Attached File  dragon.jpg   456.68K   38 downloads


Nu e "right and wrong" ... e doar o chestie de gust Posted Image

Edited by ro_explorer, 13 July 2021 - 21:47.


#93
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_uI_hWmVCjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Masca cu Dacia e geniala. Si daca este ideea oamenilor de la marketing Dacia, jos palaria.

Masinuta asta e din alta lume. Daca nava Enterprise ar fi avut un garaj, EQS ar fi fost masina lui cpt Picard 😁.

Si el e batran de cand il stiu eu, deci ro_explorer are dreptate 😁.

Si serios acum, e varful tehnologiei in materie de electrice. Este fabuloasa pana la cel mai mic detaliu. Dar fiind practic un S electric, exact asa si trebuie sa fie.

Oare masca Dacia e optiune extra sau bonus?


#94
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,306
  • Înscris: 23.07.2014

View Postro_explorer, on 13 iulie 2021 - 19:40, said:

Dar cum se misca tableta aia la inceput .. vaaaaaiiiii . Te gandesti ca la valiza de bani pe care o dai au pus si ei un infotainment competent ...
In rest, super constructie ... e un Mercedes clasa E pana la urma ...

Am vazut acum de curand un review fain, cred ca de la Car Maniac. In sensul asta, cam asa se punea intrebarea, va reusi sau incerca Mercedes, sa faca pe viitor saltul in domeniul software, ca sa recupereze gapul fata de Tesla, sau va incerca Tesla sa faca saltul in domeniul built quality si sa micsoreze diferenta aici?

View Postberia81, on 13 iulie 2021 - 21:02, said:

cred ca este cel mai frumos interior EVER. Imi poti arata un interior mai reusit decat cel de la S Class sau EQS?
sper sa apuc s-o cumpar pana sa devin batran Posted Image

Si mie imi place. Presupunand ca as avea bani pentru asa ceva, am totusi dubii ca as achizitiona-o, nu de alta dar nu vad sa ma indur sa intru in ea decat in costum proaspat curatat si in ciorapi (neincaltat). Adica chiar un interior de care mi-ar fi mila sa ma ating, mi se pare un pic cam mult Posted Image

Hell. ma mai gandesc sa ma intorc si din padure cu bocancii aranjati si sa-mi pun cainele in spate, dupa ce a sapat la greu gropi pe-acolo ...

https://tenor.com/vi...elp-gif-5477398

Edited by SorinGT, 14 July 2021 - 11:22.


#95
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View PostSorinGT, on 14 iulie 2021 - 11:14, said:

Am vazut acum de curand un review fain, cred ca de la Car Maniac. In sensul asta, cam asa se punea intrebarea, va reusi sau incerca Mercedes, sa faca pe viitor saltul in domeniul software, ca sa recupereze gapul fata de Tesla, sau va incerca Tesla sa faca saltul in domeniul built quality si sa micsoreze diferenta aici?



Si mie imi place. Presupunand ca as avea bani pentru asa ceva, am totusi dubii ca as achizitiona-o, nu de alta dar nu vad sa ma indur sa intru in ea decat in costum proaspat curatat si in ciorapi (neincaltat). Adica chiar un interior de care mi-ar fi mila sa ma ating, mi se pare un pic cam mult Posted Image

Hell. ma mai gandesc sa ma intorc si din padure cu bocancii aranjati si sa-mi pun cainele in spate, dupa ce a sapat la greu gropi pe-acolo ...

https://tenor.com/vi...elp-gif-5477398

Vad ca te a influentat grav MKBHD :)) intrebarea asta a pus-o el, litera cu litera. :)

da, si eu as fi maniac, cred ca as deveni o problema ptr mine daca as avea aceasta masina.
si acum sunt maniac cu masina mea, dar daca as face saltul la EQS….cred ca ajung la divort, la cat este sotia mea de neatenta

#96
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Credeam ca-s singurul nebun. Nu intelegeam cum de Matt de la wow cars isi pune conversii jegosi peste bunatate de piele alba. Crem whatever.

#97
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,306
  • Înscris: 23.07.2014

View Postberia81, on 14 iulie 2021 - 13:34, said:

Vad ca te a influentat grav MKBHD Posted Image) intrebarea asta a pus-o el, litera cu litera. Posted Image

Pai ziceam ca redau din memorie cum punea problema un anume reviewer. Aa, da, a lui era review-ul nu al lui Car Maniac.

Da, am impresia ca interiorul ala m-ar face sa pierd jumate de ora periindu-ma si lustruindu-mi talpa de la pantofi de fiecare data inainte sa ma urc in ea...sau m-as urca descult (las pantofii frumos la portiera Posted Image  ).

Edited by SorinGT, 15 July 2021 - 09:25.


#98
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E o masina, ce naiba .... nici macar piesa de colectie.Iar ca pret, 100K euro ... mai ieftin ca modele echivalente de la alti producatori.

#99
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

ro_explorer said:

1626334546[/url]' post='28036159']
E o masina, ce naiba .... nici macar piesa de colectie.Iar ca pret, 100K euro ... mai ieftin ca modele echivalente de la alti producatori.

au anuntat pretul?

da, stiu ca este o masina, dar tine si de felul tau de a fi. Eu si cu masinile mele sunt la fel…nu imi place sa le vad murdare, zgariate, tapiterie patata.
cand iau masina sotiei s-o spal fac 3 comotii cerebrale cand vad cum arata…noroc ca nu impartim o singura masina, ca se ajungea la separare.

eu cred ca va fi cam 120k, la nivelul S Class-ului, nu cred ca este o suma chiar atat de mica incat sa neglijezi masina Posted Image

Edited by beria81, 15 July 2021 - 11:03.


#100
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
https://www.carwow.c...cs-release-date

Quote

Expected to cost from £80,000


#101
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,306
  • Înscris: 23.07.2014
Asta e o chestie buna pentru market, adica sincer, ma asteptam ca versiunea awd si cu autonomia pe care o are sa ceara pe ea aproape cat pe un Taycan Turbo (nu Turbo S)....ca brand si alte chestii. Dar se aude ca si versiunea AMG va fi sub nivelul ala de pret, adica mai curand in zona unui Taycan 4s Performance. Desi nu am bani pentru asa ceva, deci greu sa judec direct, pare un pret fair, neincarcat neaparat cu pretul pentru sigla.

Cu interiorul, grija pentru el si impresia de fragilitate, poate fi data si de nuanta tapiteriei...posibil. Desi interiorul unui Model S nu-i totusi egal cu al EQS-ului, nici in ala, mai ales in varianta interior alb, parca n-as sari oricum :) (parca nu as fi tentat sa ma bag de la camp in el).

#102
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSorinGT, on 15 iulie 2021 - 11:51, said:

Desi interiorul unui Model S nu-i totusi egal cu al EQS-ului,
Nu poti pune in aceeasi fraza Tesla cu alte masini de top de la alti producatori cand vine vorba de interior. Model S arata si se simte ca o caruta pe langa un EQS cand vorbim de materiale, asamblare si feeling premium.
La fel, Model 3 este mult (MULT) inferior Countryman-ului la aspectul asta. Mult ... nu exista comparatie.

Acum depinde pe ce vrei sa dai banii: pe tehnologie, pe confort, pe performanta, pe lux ? Ca sa le ai pe toate 4 trebuie sa scoti peste 200K din buzunar ... si asta este (cel putin pentru mine) imposibil in viata asta.

Edited by ro_explorer, 15 July 2021 - 11:57.


#103
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,306
  • Înscris: 23.07.2014
Da, in majoritate cumparatorii sunt deja hotarati pe ceea ce cauta. Cel chitit pe Plaid, poti sa-i dai un Bentley la acelasi pret, tot Plaid ia, deoarece cauta anumite lucruri la el (eventual ia pe moment bentleyul ca sa-l revanda la pret de bentley). Aia care cauta luxul din S-Class, poate avea si 200cp motorul si dinamica cat se poate de "muritoare", S-Class va lua, nu ia Plaid in calcul. Amatorii de Tesla Model 3 nu cauta dupa materialele, designul interior de pe C-class, iar cei de Mercedes nu cauta neaparat dinamismul, sau tehnologia de la Model 3.

#104
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008
80k ar fi un pret neasteptat de mic si greu de egalat de concurenta.
eu raman la parerea ca va fi peste 100k, nu cu mult, dar peste 100k.

Da, voi prefera luxul si rafinamentul Mercedes intodeauna, nici nu am cum sa compar Tesla cu Mercedes la capitolul asta. Si mie imi place tehnologia Tesla, dar nu as renunta niciodata la Mercedes ptr ei.

#105
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi ca e vorba de 80K pounds (lire) ... adica putin sub 100K euro.

#106
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postro_explorer, on 15 iulie 2021 - 12:27, said:

Vezi ca e vorba de 80K pounds (lire) ... adica putin sub 100K euro.

ah, scuze…nu am fost atent. Chiar si asa, este un pret cumva la ghici, nu anuntat de producator. Totusi,  100k este mai aproape de adevar.

#107
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
MKBHD este conducator si promovator de Tesla, deci este putin subiectiv. Am vazut si review de la altii si parca se misca normal ecranul. O fi vreo conspiratie Posted Image
Si daca nu iti place ecranul ala mare, se poate si fara el

#108
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

cipi_v said:

1627033176[/url]' post='28062064']
MKBHD este conducator si promovator de Tesla, deci este putin subiectiv. Am vazut si review de la altii si parca se misca normal ecranul. O fi vreo conspiratie Posted Image
Si daca nu iti place ecranul ala mare, se poate si fara el

Si mie mi s-a parut ca se misca normal, dar poate la Tesla este putin mai fluid si se simte o mica diferenta. Este clar ca Tesla are un avantaj pe partea de software, dar sunt sigur ca vor fi prinsi din urma la un moment dat.

Edited by beria81, 23 July 2021 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate