Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mercedes EQS - a fost lansat!

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#55
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 26 aprilie 2021 - 23:08, said:

cu touch-ul e discutabil:
Ok ... cum zici tu :) ... Ai vazut Porsche Taycan, Audi Etron .. Mercedes EQS (ca sa fim si on-topic)?
E doar o chestie de obisnuinta si cum AI-ul si consusul autonom evolueaza nevoia de interactiune cu masina va scadea  nitial apoi va disparea cu totul.

#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postro_explorer, on 26 aprilie 2021 - 22:38, said:

Inainte de a comanda model 3 am facut testdrive cu un Mach-e ... impreuna cu fi'miu de 16 ani. la sfarsit l-am intrebat care masina ii place mai mult .. nu mai trebuie sa spun ce a ales. De ce? Pentru ca e mai moderna ... cuvintele lui, nu ale mele.

Oricum, pana la urma exista o piata si pentru EQS, asa, cu designul lui imbatranit cum e el ... nu imi fac griji ca nu o sa se vanda. Eu am alte preferinte ... ma opresc cu off-topicul aici.

Uite, mie EQS mi se pare ca are un interior super modern, nicidecum imbatranit. Gen ceva care chiar imi depaseste asteptarile. In schimb am fost intr-un Model M de la Tesla care nu m-a impresionat. Adica da, are o tableta mare si atat, in rest spatiu gol. Cam asa pare si S-ul, si mie imi lasa impresia de design imbatranit.

#57
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgiuliani, on 26 aprilie 2021 - 23:27, said:

Uite, mie EQS mi se pare ca are un interior super modern, nicidecum imbatranit.
Inseamna ca esti in target ... ce sa spun? Mie unuia nu imi place.

#58
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 15.10.2007

View Postro_explorer, on 26 aprilie 2021 - 22:38, said:

Vorbim despre butoane fizice vs virtuale ... corect .. dar din punctul meu de vedere virtualele aduc mai multe avantaje decat dezavantaje.
Da, pierzi un buton fizic fixat intr-un punct pe bord dar castigi comenzi vocale globale deci se elimina chiar nevoia acelui buton fizic ... complet. Butonul virtual pe touchscreen este doar pentru backward compatibility din punctul meu de vedere.
Daca e sa ne uitam la ergonomie, nici macar nu trebuie sa iei mana de pe volan .. doar 1 click pe chiar butonul de pe volan si apoi reglezi ce vrei cu o comanda vocala.

Sunt convins ca in viitorul nu prea indepartat si producatorii clasici se vor alinia la ce se vinde si ce e atragator. Acum inca se incearca justificare butoanelor pe un "smartphone" ... si, la fel ca in lumea telefoanelor, doar mosnegii o sa mai cumpere device-uri cu butoane.
EQS-ul asta are butoanele vrtualizate si el dar volanul ala arata ca o tastatura de PC.  Are un design invechit .. si de abia s-a lansat.

Inainte de a comanda model 3 am facut testdrive cu un Mach-e ... impreuna cu fi'miu de 16 ani. la sfarsit l-am intrebat care masina ii place mai mult .. nu mai trebuie sa spun ce a ales. De ce? Pentru ca e mai moderna ... cuvintele lui, nu ale mele.

Oricum, pana la urma exista o piata si pentru EQS, asa, cu designul lui imbatranit cum e el ... nu imi fac griji ca nu o sa se vanda. Eu am alte preferinte ... ma opresc cu off-topicul aici.
spune tu de comenzi vocale unuia care nu stie boaba de engleza...nu inseamna ca e prost sa ne intelegem bine

#59
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Uratenia asta a fost desenata prin 2007, deci e un design de 14-15 ani usor refreshuit cu elemente ( faruri / stopuri / grila ) mai actuale din linia Mercedes. Ca na.. un design nou si frumos costa, e buna si ciorba reincalzita.
https://en.wikipedia...cedes-Benz_F700

Edited by Mihai_mb, 27 April 2021 - 09:35.


#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttatimeu, on 27 aprilie 2021 - 09:28, said:

spune tu de comenzi vocale unuia care nu stie boaba de engleza...nu inseamna ca e prost sa ne intelegem bine
Asa cum google intelege mai multe limbi, la fel poate (sau o sa poata mai bine zis) orice AI auto.
In home automation-ul meu am deja alertele in limba romana, prin API google ... suna ciudat, fara accente la locul lor dar este perfect inteligibil ... deci se fac progrese pe partea de "natural speech recognition" (ca sa o bag pe engleza un pic).

Cat despre cei care nu vorbesc engleza, mi-e mila de viitorul lor. Asta va fi limba universala pe planeta la un moment dat (pe langa cea nativa). Fi'miu vorbeste fluent 3 limbi la 16 ani ... sincer, nu imi fac griji ca o sa aiba probleme cu condusul unei masini moderne.

View PostMihai_mb, on 27 aprilie 2021 - 09:29, said:

Uratenia asta [...]
SIncer, din exterior nu e urata deloc. E un Mercedes, trebuie sa arate asa .. in plus este foarte aerodinamica si cu stil. Eu am ce am cu designul interior ... unde nici ala nu e urat, il consider doar invechit. Pot vedea pe cineva care apreciaza arta baroca sau victoriana sa se bucure la modul onest de un asemenea interior.

Edited by ro_explorer, 27 April 2021 - 09:53.


#61
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Ce treaba au arta baroca sau victoriana cu interiorul acestei masini? Este o imbinare cu stil intre classic luxury si modern, exact asa cum trebuie sa fie la banii astia.
Stiu ca obisnuiai sa ai logica in ce spuneai, nu inteleg cum reusesti acum sa duci la grad de adevar universal parerea ta.
Mie nu-mi place interiorul de Tesla Model 3. Dar deloc, imi pare o dacie 1300 cu televizor in bord. Dar daca atator oameni le place, parerea mea nu prea conteaza decat pt mine.

#62
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Supozitor. Dar fiind electric... 😞

#63
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpetru_, on 27 aprilie 2021 - 22:00, said:

parerea mea nu prea conteaza decat pt mine.
Pai și am spus eu vreo clipa ca părerea mea ar conta pentru alții? Mereu ceea ce spun este din punctul meu de verdere, atât. Dar părerea mea în cazul asta este în mod evident diferita de a ta și nu vad nici cea mai mica problema.


#64
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpetru_, on 27 aprilie 2021 - 22:00, said:

Ce treaba au arta baroca sau victoriana cu interiorul acestei masini? Este o imbinare cu stil intre classic luxury si modern, exact asa cum trebuie sa fie la banii astia.
Stiu ca obisnuiai sa ai logica in ce spuneai, nu inteleg cum reusesti acum sa duci la grad de adevar universal parerea ta.
Mie nu-mi place interiorul de Tesla Model 3. Dar deloc, mi pare o dacie 1300 cu televizor in bord. Dar daca atator oameni le place, parerea mea nu prea conteaza decat pt mine.


Nu chiar ca o dacie....dar la 90.000 cat costa mi se pare ca in afara de tableta aia mare nu prea are nimic, am spus ca in opinia mea nici nu se compara cu Mercedesul sau cu altele din aceasta clasa.
Dar exista oameni care admira masina aia, nu cred ca e o problema in asta, fiecare cu parerile si dorintele lui.

#65
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Pe S class este cam la fel cu Tesla S ecranul deci....
Cat despre hyper screen este un bord gandit bine dupa parerea mea, nu batraneste. Totusi inca nu e condus autonom ca tu sa stai in spate si sa ai numai tv-uri peste tot si sa nu interactionezi cu volanul. Atat timp cat Mercedes lasa si butoane fizice pentru actiuni esentiale,e perfect. Incearca tu sa cauti la Tesla ceva in meniu in mers. Te da la stiri ca ai rupt parapetul.
Mai este si asistentul vocal

#66
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View Postgiuliani, on 28 aprilie 2021 - 14:59, said:




Nu chiar ca o dacie....dar la 90.000 cat costa mi se pare ca in afara de tableta aia mare nu prea are nimic, am spus ca in opinia mea nici nu se compara cu Mercedesul sau cu altele din aceasta clasa.
Dar exista oameni care admira masina aia, nu cred ca e o problema in asta, fiecare cu parerile si dorintele lui.
E fix jumate un model 3, si 50k cu baterie extinsa si un plus la performanta.

#67
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcipi_v, on 28 aprilie 2021 - 15:08, said:

Incearca tu sa cauti la Tesla ceva in meniu in mers.
Meniul la tesla este foarte intuitiv. Eu nu am avut nici o problema sa caut lucruri desi nu butonasem mai deloc inainte in el.

#68
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Post_-livio-_, on 28 aprilie 2021 - 16:51, said:

E fix jumate un model 3, si 50k cu baterie extinsa si un plus la performanta.


Atunci altfel discutam :)

#69
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007

View Postro_explorer, on 28 aprilie 2021 - 22:07, said:

Meniul la Tesla este foarte intuitiv. Eu nu am avut nici o problema sa caut lucruri desi nu butonasem mai deloc inainte in el.
In mers, nu pe loc. e vorba de a avea dispuse cat de cat intuitiv comenzile. Ia zi tu cat de rapid gasesti pliatul oglinzilor la tesla?

#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
2 clickuri. Sau apesi butonul de pe volan si spui "Fold exterior mirrors".
Si eu ziceam ca in mers m-am descurcat in meniuri. Faceam testdrive.

Edited by ro_explorer, 29 April 2021 - 09:36.


#71
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Acum testeaza pe masina ta actuala. Cate clicuri?

#72
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
2 click-uri ..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate