Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pretul corect pentru finisat scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Balustrade când? După ce finisezi tot? Numai bine sa cadă stropi de sudură pe treptele lăcuite, să se afume lavabila etc.
  Observ asta peste tot. Toți își finisează complet casele si la final isi amintesc de balustrade. Si uite așa crește prețul la balustrade.

Balustradele e bine sa se monteze după gletuire, înainte de zugrăvire. Dar fiecare face cum vrea. Eu din start adaug 25% dacă lucrez pe suprafețe deja finisate. Mai ales la interior. Cine vrea bine, cine nu, să fie sănătos.

Edited by PoeOvidiu, 12 April 2021 - 16:29.


#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 PoeOvidiu, on 12 aprilie 2021 - 16:26, said:

Eu din start adaug 25% dacă lucrez pe suprafețe deja finisate. Mai ales la interior. Cine vrea bine, cine nu, să fie sănătos.
Mie mi se pare foarte corect acest aspect: prostia trebuie platita cu varf si indesata adanc. Cu atat mai mult cand prostia e gandita/facuta de proprietar, pentru ca "stie el mai bine".

#39
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 PoeOvidiu, on 12 aprilie 2021 - 16:26, said:

Balustrade când? După ce finisezi tot? Numai bine sa cadă stropi de sudură pe treptele lăcuite, să se afume lavabila etc.
  Observ asta peste tot. Toți își finisează complet casele si la final isi amintesc de balustrade. Si uite așa crește prețul la balustrade.

Balustradele e bine sa se monteze după gletuire, înainte de zugrăvire. Dar fiecare face cum vrea. Eu din start adaug 25% dacă lucrez pe suprafețe deja finisate. Mai ales la interior. Cine vrea bine, cine nu, să fie sănătos.

Pai m-a "lovit" si asta tot in perioada asta c-ar fi cazul sa finisam cel putin scara metalica spre pod (nu apare in poze), doar ca cine a inceput sa-mi lucreze scarile acum cateva luni, nu e disponibil acum sa vina si sa sudeze, vopseasca etc (scara spre pod, care-i integral metalica si trebuie finisata). Am vb cu el si e prins-prins-prins si nu poate veni acum. Oamenii astia cu gletul sunt pe repede inainte si nu le pot cere sa stea duupa mine, cel mult sa nu dea cu lavabila in hol, treptele de lemn oricum nu le pun inca.

 dexterash, on 12 aprilie 2021 - 16:40, said:

Mie mi se pare foarte corect acest aspect: prostia trebuie platita cu varf si indesata adanc. Cu atat mai mult cand prostia e gandita/facuta de proprietar, pentru ca "stie el mai bine".

Pai da, dar cum le sincronizezi? Ca nu le poti sincroniza intotdeauna. Sau proprietarul nu e ca si cum face case anual si stie pasii si detaliile astea; nu, le afla pe parcurs, eventual cand e prea tarziu (eventual intre doua sedinte la munca, ca dracu, casa aia nu se plateste singura) sau le afla de la un meserias care-i da versiunea lui de "adevar", cum il avantajeaza pe el. Fix cum am patit eu acum cu scara - ala de mi-a inceput-o mi-a zis ca-i mai usor sa refacem lavabila, decat sa curatam scara.... si eu la mijloc. Ca de-aia cer banii astia, pt "know how" - cum spunea cineva mai devreme, care sa-ti dea solutia care le convine lor, nu aia buna pt tine.

Crezi ca s-a pus cineva contra la a finisat scara? Nu. Daca puneam balustrada, sigur venea asta cu gletul si-mi spunea ca-l incurca, ca nu mai poate finisa pe langa ea, sau o murdarea si tot eu o spalam, nu e ca si cum o fac ei.

Asa si scara spre pod. E facuta structura, e grunduita, n-au vrut s-o vopseasca ca oricum o s-o murdaresc/zgarii. Corect, s-a si intamplat asta, acum trebuie s-o curat de tencuiala/glet/lavabila si cand s-or elibera aia de-au inceput-o, or sa vina s-o finiseze.

La mine n-au terminat de gletuit/slefuit, dar mi-au cerut amorsa si se vor apuca de gresie/faianta inainte sa termine lavabila. Nu e ca si cum sunt o armata, nu, sunt 3 oameni, dar aparent nu-i nevoie de toti 3 la slefuit si "trebuie" sa ma mulez pe organizarea lor.

Edited by Tuliman, 12 April 2021 - 16:55.


#40
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
N-am idee cat costa o lucrare de genu, dar daca tie ti se pare mult, incearca sa negociezi, 500 cu factura, altfel sa dai 400.
"Meseriasii" dau preturi din burta uneori.
Parerea mea este ca trebuia sa le dai lucrarea la pachet, daca tot dau glet si lavabila pe peretii casei.

#41
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai sunt lucrari aditionale pe care ei mi le-au semnalat pe parcurs, eu initial ma intelesesem cu ei pt glet si lavabila, eventual faianta si gresie.
De glafuri mi-am pus intai problema la tencuiala, aia cu tencuiala mi-au zis ca nu, ca la sapa, le fac baietii cu sapa. Aia cu sapa ca nu, nu se ocupa de asa ceva. Pana la urma le-au facut oamenii astia cu gletul, ca sa poata finisa si coltul ala. Bun... Daca stiam ca-i asa problematic, insistam la aia cu tencuiala, stiam o treaba.
Cu treptele, traiam cu impresia ca o fac cei ce monteaza treptele, dar mi-au zis astia cu gletul acum, c-ar fi cazul sa le facem acum, ca sa nu umplem de praf lavabila daca o facem dupa lavabila, ca vin aia si frezeaza betonul in exces si iese mult praf. La fel mi-au mai semnalat alte 2-3 chestii, s-au oferit sa le faca, le-am facut cu ei, bunul simt imi spune ca era cazul sa le facem acum, pretul insa nu mi-e clar daca a fost unul fair sau nu.

Edited by Tuliman, 12 April 2021 - 17:03.


#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 16:52, said:

Pai da, dar cum le sincronizezi? Ca nu le poti sincroniza intotdeauna.
Nu-i problema, are bani, plateste daca nu poate.

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 16:52, said:

Sau proprietarul nu e ca si cum face case anual si stie pasii si detaliile astea
Daca nu stie - no problem, e bun de jumulit de bani. Cum spuneam mai sus: prostia se plateste. Mai ales cand oricine are impresia ca poate face orice. Pam-pam.

#43
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
E viziunea ta, n-o respect, ca mi se pare de kkt si eu sper sa nu dau peste mesteri sau oameni ca tine in general.
Nimeni nu-i bun de jumulit de bani Posted Image si nu-i prostie, e necunoastere, e o MARE diferenta.
Daca am face toti la fel, unde am ajunge? Asta e fix teapa, sa profiti de faptul ca ala nu stie meserie la fel de bine ca tine, ca sa-l jupoi Posted Image n-o sa stiu in veci toate chichitele domeniului asta, daca tu zici ca trebuie sa fiu in garda cu toti si cu toate, ca singurul scop al astora e sa profite de nepriceperea mea.... o sa ma port si eu in consecinta Posted Image vezi ce mi ti-l frec p-asta la receptie si-i masor olnitele cu micrometrul si gletul cu dreptarul la micrometru Posted Image crezi ca-si mai vede ultima transa de bani? Mergand pe logica ta.... nu si-i mai vede. Tu daca mi-ai lucra ceva, iti garantez ca-ti gasesc defecte si nu-ti vezi banii.
Dar multumesc pt viziune.

Edit: tu esti ala cu platit experienta, hehehe. Cata "experienta" n-am platit eu... sa-mi ajunga 3 vieti. Vai de curul "vostru" de mesteri. Toti cu dat nivelul din ochi, toti cu experienta in Italia, Germania, etc, cu ingineri super stricti care-i puneau sa darame si sa refaca la mm, toti sunt primii la dat din gura si la batut cu pumnul in piept ca ei fac si dreg si ei sunt profi si ei nu sunt in stare sa zideasca un zid drept... :D si spun asta dupa ce-am trecut deja de 20 de echipe, de multe ori nici n-am negociat pretul, le-am dat cat au cerut, i-am ales din minim 5 optiuni si niciodata pe cei mai ieftini si cred ca doar pe aia cu tencuiala mecanizata i-as recomanda mai departe, restul.... cu factura, fara factura, cu facultate, fara facultate, cu 2 clase, cu 2 ani de experienta, cu 30 de ani de experienta ... cu cat e gura mai mare, cu atat priceperea mai indoielnica. Cum ii aud ca se bat cu pumnul in piept ca ei sunt pe lux, pe super precizie, pe ocd, fix aia sunt suspecti din start :D

Edited by Tuliman, 12 April 2021 - 21:11.


#44
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Da, e bun pretul, e o lucrare complexa, nu o poate face oricine, implica 1-2-15 zile de munca, atat am dat si eu

#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
as fi vrut sa vad capu scarii,treptele sunt de indreptat serios,e ceva de munca,500 e mokaiala,parerea mea,pune poza unde se gata scara
inca ceva nu pricep,daca imbraci in lemn,de ce pui balustrada de fier?!!!
ce lemn vei baga si cum v-a fi finisat?

#46
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Eu ma gandeam la trepte din lemn, balustrada tot lemn, dar structura verticala din fier.
Ca lemn nu-s hotarat inca. Mi-ar fi placut stejar, dar sa vad ce material gasesc si la ce bani si finisat nu chiar lucios :) nu stiu daca asta inseamna lacuit mat, ceruit, sau ce presupune.
Scara dintre etaj si pod e metalica, treptele vor fi din lemn si balustrada metalica cred, eventual gen bare verticale fixate si-n placa dinspre pod, ca sa mai rigidizeze treptele, ca-s cam instabile acum dupa cateva luni de folosinta (nu au fost sudate bine de "experienta" mesterului - WOW! sau cum era dexterash, nici macar la banii ceruti de el, fara negociere; a sudat doar latura exterioara, cea interioara nu). Vezi ce-l f.t si p-asta la icre cand o veni sa o vopseasca :) experienta (la fel si prostia) se plateste doar.

#47
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Bag de seama ca nu ai înțeles, așa că o zic altfel: când ești prostul care are impresia că le știe pe toate, plătești prețul de prost cu impresii. Atât direct cât și indirect. Pentru că ești mai deștept că alții, se stie. D'aia ceri ajutor moca pe unde apuci. Și sper sa primești același ajutor pe care l-ai oferit tu ani la rândul pe Softpedia. ;)

Edited by dexterash, 13 April 2021 - 03:44.


#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e vorba de nici un jumulit de bani. E vorba de manoperă mai migăloasă, timp mai mare de montaj, atenție mai mare sa nu strici finisajul, tot felul de protecții în zona unde lucrezi. Deci nu e jumulit de bani, dar nici meseriașul nu e societate non-profit.

#49
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
eu am imbracat in frasin tot,daca vrei iti pot trimite un foto
apropo, contratreapta o imbraci?

#50
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 PoeOvidiu, on 13 aprilie 2021 - 06:29, said:

Nu e vorba de nici un jumulit de bani. E vorba de manoperă mai migăloasă, timp mai mare de montaj, atenție mai mare sa nu strici finisajul, tot felul de protecții în zona unde lucrezi. Deci nu e jumulit de bani, dar nici meseriașul nu e societate non-profit.

Total de acord cu asta si fix asta intrebam: care-i un pret fair pentru asa ceva... de "jumulit" a pomenit justitiarul de serviciu, dexterash, care nu inteleg de ce se baga in seama daca nu are sfaturi gratis de dat :)

@dexterash, in primul rand nu te-am jignit, asa ca fa-ma tu prost cu manta, ca te invit sa mi-o s..i direct, moka ca io-s mai darnic.
Care dintre noi doi face pe desteptul care le stie pe toate si care-i ala care vine si pune intrebari si si spune cu subiect si predicat ca nu stie si ca are nevoie de ajutor? :) hai sa nu ma apuc sa te citez ca n-are rost si oricum e clar ca n-ai pricepe. Am mai vazut specimene ca tine, pseudo-mesteri cu aere, care si-ar deschide birou de informatii/consultanta contra-cost, ca "experienta costa". Mai sunt dobitoci d-astia pe grupurile de FB de "mesteri", care se oparesc cand mai cere cate un "fraier" un sfat gratis. Auzi tupeu! Daca umbli cu "jumulitul fraierilor", e clar ce specimen esti.

 ceanu1980, on 13 aprilie 2021 - 08:41, said:

eu am imbracat in frasin tot,daca vrei iti pot trimite un foto
apropo, contratreapta o imbraci?

As fi vrut ceva sa se potriveasca si cu parchetul, care cel mai probabil va fi laminat/stejar natur si de-asta am zis sa incerc sa ma apropii de asta cu tot lemnul din casa.
N-as face contratreptele tot din lemn, eventual o plinta de trepte, am inteles ca exista si asa ceva.

#51
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
am vrut sa fac si eu asa,vizual da bine,practic canci,fratele meu mi-a zic ca o sa dau eu cu var acolo cand o sa trebuiasca,migalos

#52
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Fratele tau are asa ? Ca eu am doar treapta din lemn, contratreapta e finisata si data cu oskar ceramic si nu are nici o treaba. e adevarat ca nu am urcat incaltat de off-road.

#53
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Eu ca eu, c-o sa am grija, nu intru incaltat in casa, nici papuci nu prea port prin casa și sunt mici șanse să murdăresc acolo, dar nah, nu-s doar eu :) deci sunt mari șanse să se murdărească și de-asta am zis ca tb protejată cumva zona, macar o lavabila mai lucioasă, o plinta, ceva.
Le fel și gresia lucioasă, mă descurcam eu cu ea sa nu fac patinaj, dar nu-s doar eu în ecuație... Așa că gresie antiaderenta peste tot.

#54
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 cristobob, on 13 aprilie 2021 - 14:45, said:

Fratele tau are asa ? Ca eu am doar treapta din lemn, contratreapta e finisata si data cu oskar ceramic si nu are nici o treaba. e adevarat ca nu am urcat incaltat de off-road.

nu,am vrut eu sa pun, 2 copii mici,cat ai vrea,cu timpul trebuie revopsit,repet,arata fain

legat de gresie,asa am gandit si eu,in bai mai greu
fratimiu mi-a spus asta ca revopsire acolo nu o sa-mi faca niciodata
la mine a fost bine de tot cu finisajele,fratele si 2 veri mi-au facut aproape tot
relaxant sa sti ca nu esti furat la materiale

Edited by ceanu1980, 13 April 2021 - 15:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate