Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Pretul corect pentru finisat scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 ceanu1980, on 13 aprilie 2021 - 15:01, said:

.....
la mine a fost bine de tot cu finisajele,fratele si 2 veri mi-au facut aproape tot
relaxant sa sti ca nu esti furat la materiale

Pai si la mine e ceva dubios, c-au intrat cam multi saci de glet de finisaj.... si vorbim de 20-30 de saci peste, nu 2-3 :)
Evident, "prostul" sunt eu :)

#56
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
M-am lamurit cu ei: de 500 de lei, doar curata si dau o mana de adeziv, ATAT.
Nu coltare, nu finisat si contratreapta, nu adus totul la nivel. Treptele au intre 18 si 20cm - le aveam mai inalte din proiect, e ok, doar ca variaza inaltimea, majoritatea au 18cm, unele bat spre 19, vreo 2 spre 20.
Daca vreau sa gletuiesc contratreapta, alti bani, daca vreau coltare e 17 lei/ml.

#57
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Scuze, nu mai pot edita. Au apucat sa le curete putin.

Attached Files


Edited by Tuliman, 14 April 2021 - 10:21.


#58
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 ceanu1980, on 13 aprilie 2021 - 15:01, said:

...
relaxant sa sti ca nu esti furat la materiale

Da' berea, berea ai numarat-o ?

Stai linistit, chiar si asa, tot  pe plus iesi.

#59
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@Tuliman, in conditiile astea sunt cam mult 500 de lei. Cu un rotopercutor bun si o rascheta pentru beton o persoana in o zi termina ceea ce fac ei acolo. In mod normal acum ar trebui sa urmeze egalizarea treptelor, indreptarea pe latime etc. La lucrarile pe unde am montat trepti, acolo unde s-a lucrat bine pentru ce am zis mai sus s-a platit intre 1000-1200 ron manopera, lucrarea a durat 2-3 zile pt 2 meseriasi. Acolo unde s-a platit putin initial lucrarea s-a repetat cu alti meseriasi, au fost cazuri unde doar la a treia incercare s-a reusit.
Din ce vad in poze primele 3-4 trepte ar fi gata...doar ca nu sunt bine indreptate, se vede bordura de beton langa perete ceea ce nu este ok deoarece lemnul va sta pe aceste ridicaturi si va scartai sigur. Te sfatuiesc sa iei un indreptar pe care sa il pui atat pe treapta sa vezi daca s-a indreptet bine cat si pe langa baza CT sa vezi daca e drept, daca e serpuit sau cu burta se monteaza f greu CT si vei pierde din utilul treptei pentru ca aceasta vine in linie dreapta in plus va suna a gol in spatele ei.
Ah, sa nu uit, nu, lemnarii care vin dupa ei nu au cum sa indrepte betonul cu lemnul cu care placheaza...zic asta deoarece de cele mai multe ori betonarii cu asta se scot cand dau buleala...
Eu daca as fi in locul tau as indrepta din OSB treptii si CT. Se aduc la acelasi nivel treptele cu stinghii, se pune spuma sa umple golurile si se prinde cu HS de beton, asa ai o baza dreapta si solida pentru treapta, tot din OSB se indreapta si CT. La final o sa ai o scara care nu o sa scartaie ever si cu care nu o sa ai probleme pe viitor.

Edited by danwd, 15 April 2021 - 12:17.


#60
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Multumesc frumos! Apreciez raspunsul punctual si concret, mai ales dupa cele 2-3 pagini anterioare de ... nu mai zic.

Asa daca era vb doar de curatat, gasisem pe unul in localitate care o facea pt 100-200 de lei... nu 500. Restul il plateam practic doar pt o mana de adeziv, niciun indreptat/egalizat, nimic, in final ramaneam cu toate muchiile nefinisate si s-ar fi vazut cel putin in lateralul scarii, treptele inegale si pe inaltime si pe latime si practic o luam de la capat cand veneau cei cu treptele, alti bani pt egalizat.

Mi-au explicat si meseriasii ieri cam ce presupune montajul treptelor, cu OSB sub si restul c-au vazut si ei cum se face; prima treapta de jos e clar stramba fiind mai inalta in partea dreapta - nu se vede din poza, dar are o inclinatie spre stanga de 1-2cm, daca nu chiar mai bine.

#61
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008

 cristobob, on 14 aprilie 2021 - 12:14, said:

Da' berea, berea ai numarat-o ?

Stai linistit, chiar si asa, tot  pe plus iesi.

haa ha si ha,nu consuma alcool deloc,nici macar de aia fara
apa si o cutie de capucino,ceai
as dori la toti sa finiseze cum am facut eu(mana de lucru)

exact cum ti-am spus,era f putin daca faceau exact ce trebe,ei practic iti maturau scara
acolo trebuie meserias care stie sa faca scari,daca face unu care nu a mai facut asa ceva nu o sa-ti placa in timp ce se va intampla
eu tot nu inteleg de ce nu face lucrarea completa ala cu lemnu,la mine o facut omu tot,inclusiv completat cu bca subtire la un pod de odihna sa iasa la nivel cu o camera intermediara

#62
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 12:58, said:

Sa stii ca nu-ti creste pwla daca faci aiurea pe desteptul pe-aici.
ba tigrule, i-o ma-ntreb ce faci daca nu gasesti la pretul pietei sau daca spun forumenii ca se poate si mai ieftin

#63
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 dan210, on 15 aprilie 2021 - 13:41, said:

ba tigrule, i-o ma-ntreb ce faci daca nu gasesti la pretul pietei sau daca spun forumenii ca se poate si mai ieftin

Ca sa-ti raspund frumos:
Ma descurc, numai sa stiu si eu cat de cat cu ce se mananca, care-s pasii si cam care e o suma decenta pentru asa ceva. Uite, am aflat ceva util, ca operatiunea corecta e indreptat si egalizat, nu doar curatat si o mana de adeziv. Ce faceam daca mergeam pe propunerea lor initiala si le dadeam 500 de lei, pentru ceva ce nu-mi rezolva de fapt problema? Mai dadeam alti bani peste 2-3 saptamani, pt indreptat si egalizat, nu?

Ca sa-ti raspund in ton cu intrebarea "t-a": e problema mea, cat timp stiu care-s pasii corecti.

 ceanu1980, on 15 aprilie 2021 - 13:33, said:

...
exact cum ti-am spus,era f putin daca faceau exact ce trebe,ei practic iti maturau scara
acolo trebuie meserias care stie sa faca scari,daca face unu care nu a mai facut asa ceva nu o sa-ti placa in timp ce se va intampla
eu tot nu inteleg de ce nu face lucrarea completa ala cu lemnu,la mine o facut omu tot,inclusiv completat cu bca subtire la un pod de odihna sa iasa la nivel cu o camera intermediara

Pai da, bine ca m-am lamurit. Aruncam 500 de lei aiurea. Pe cine am sunat cu montat trepte, doar monteaza treptele, atat, cel putin astia cu care am vorbit eu. Sunt unii in localitate care fac si usi, glafuri si trepte si-as vrea sa fac totul cu ei ideal, sa fie acelasi lemn peste tot si aia doar monteaza, nu indreapta/curata.

Edited by Tuliman, 15 April 2021 - 14:08.


#64
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nici eu nu fac acele lucrari si in general nici un tamplar nu ar trebui sa le faca deoarece nu intra in competentele si in sarcinile de serviciu si nici nu le poti trece in fisa postului la angajare al unui tamplar. Intr-un atelier de tamplarie lucreaza tamplari si eventual muncitori necalificati nu constructori, betonisti etc si nici nu mi-as dori sa toarne beton un tamplar sau electrician. Ne dorim o tara ca afara insa in continuare avem pretentii de la furnizorii de servicii sa fie de toate. Atunci cand si la noi constructorul zidar doar va ridica la rosu o casa, dulgherul va face sarpante,tencuitorul doar va tencui, zugravul doar va zugravii iar electricianul va face doar trasee electrice adica fiecare va face treaba pentru care este pregatit nu o sa mai avem bulelile intalnite azi pe santiere. Sunt si exceptii dar putine in care in decursul multor ani unii s-au specializat, policalificat la locul de munca dar astia sunt rari si evident scumpi !
Problema reala este faptul ca nu ar trebui sa fie necesar sa se faca indreptari, returnari de scara daca betonistii ar fi facut cofragul si turnarea cum trebuie supraveghetati atat de seful de santier cat si de diriginte, daca tencuitori ar fi curatat zilnic dupa ei tencuiala cazuta si nu ar lasa-o sa se intareasca etc sunt o sumedenie de daca care respectate fiind ar elimina atatia timpi si bani pierduti de catre beneficiar.

#65
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 danwd, on 15 aprilie 2021 - 15:56, said:

Ne dorim o tara ca afara insa in continuare avem pretentii de la furnizorii de servicii sa fie de toate.
De preferat, la preturi "corecte" de Africa sau Zimbabwe.

 danwd, on 15 aprilie 2021 - 15:56, said:

Atunci cand si la noi constructorul zidar doar va ridica la rosu o casa, dulgherul va face sarpante,tencuitorul doar va tencui, zugravul doar va zugravii iar electricianul va face doar trasee electrice adica fiecare va face treaba pentru care este pregatit nu o sa mai avem bulelile intalnite azi pe santiere.
N-ai sa vezi din astea prea curand, ca "stim noi mai bine" si "ne descurcam".

 danwd, on 15 aprilie 2021 - 15:56, said:

Problema reala este faptul ca nu ar trebui sa fie necesar sa se faca indreptari, returnari de scara daca betonistii ar fi facut cofragul si turnarea cum trebuie supraveghetati atat de seful de santier cat si de diriginte, daca tencuitori ar fi curatat zilnic dupa ei tencuiala cazuta si nu ar lasa-o sa se intareasca etc sunt o sumedenie de daca care respectate fiind ar elimina atatia timpi si bani pierduti de catre beneficiar.
Pai daca seful/dirigintele de santier e beneficiarul, cum sa se intample altfel?
Sau daca seful/dirigitnele de santier e zugravul. Sau electricianul, ca "se descurca". Sau, sau, sau...

#66
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

 dexterash, on 15 aprilie 2021 - 17:42, said:

De preferat, la preturi "corecte" de Africa sau Zimbabwe.


N-ai sa vezi din astea prea curand, ca "stim noi mai bine" si "ne descurcam".


Pai daca seful/dirigintele de santier e beneficiarul, cum sa se intample altfel?
Sau daca seful/dirigitnele de santier e zugravul. Sau electricianul, ca "se descurca". Sau, sau, sau...

Generalizezi intr-un mod ... stupid. Chiar recent mi-am facut o lucrare la casa cu materiale "premium" si manopera pe masura. L-au montat stramb. Efectiv n-au fost in stare sa monteze un cacat drept, era stramb de se vedea de la sute de metri distanta ca-i stramb.
Casa la rosu am facu-o cu o firma, garantie, contract in care era stipulat ca vor asigura personal calificat, tot ce vrei. Nu vrei sa stii ce abateri au avut.
Am avut diriginte de santier si inca unul strict, platit cu destui bani pentru vizite de cate o ora si au fost vizite mult mai multe decat doar la fazele determinante.
Nu extrapola ce stii tu la toti ceilalti, ca esti intr-o eroare totala, ca-n cazul de fata, ma puneai sa le dau alora 500 de lei pt "know how-ul" de-a sparge betonul de pe scari Posted Image
Te rog nu mai abera pe-aici ca e clar ca esti pe langa subiect.

 danwd, on 15 aprilie 2021 - 15:56, said:

Nici eu nu fac acele lucrari si in general nici un tamplar nu ar trebui sa le faca deoarece nu intra in competentele si in sarcinile de serviciu si nici nu le poti trece in fisa postului la angajare al unui tamplar. Intr-un atelier de tamplarie lucreaza tamplari si eventual muncitori necalificati nu constructori, betonisti etc si nici nu mi-as dori sa toarne beton un tamplar sau electrician. Ne dorim o tara ca afara insa in continuare avem pretentii de la furnizorii de servicii sa fie de toate. Atunci cand si la noi constructorul zidar doar va ridica la rosu o casa, dulgherul va face sarpante,tencuitorul doar va tencui, zugravul doar va zugravii iar electricianul va face doar trasee electrice adica fiecare va face treaba pentru care este pregatit nu o sa mai avem bulelile intalnite azi pe santiere. Sunt si exceptii dar putine in care in decursul multor ani unii s-au specializat, policalificat la locul de munca dar astia sunt rari si evident scumpi !
Problema reala este faptul ca nu ar trebui sa fie necesar sa se faca indreptari, returnari de scara daca betonistii ar fi facut cofragul si turnarea cum trebuie supraveghetati atat de seful de santier cat si de diriginte, daca tencuitori ar fi curatat zilnic dupa ei tencuiala cazuta si nu ar lasa-o sa se intareasca etc sunt o sumedenie de daca care respectate fiind ar elimina atatia timpi si bani pierduti de catre beneficiar.

Total de acord si perfect rezonabil, din pacate insa realitatea de cele mai multe ori e alta... si-n final tot beneficiarul plateste, nu e ca si cum pot sa-l chem p-ala de mi-a turnat scarile sa le indrepte... si-asa nu ne-am despartit chiar prieteni. Mie oamenii astia imi spuneau ca cei care se ocupa de pus treptele, au niste masini de frezat betonul cu care indreapta scarile si ca fix alea ar face praf care ar afecta lavabila si ca de-asta ar fi bine sa facem operatiunea asta acum.
La toate etapele de finisaje am lucrat cu echipe specializate: electricieni, tencuitori, shapa, glet, tabla, geamuri, toate platite la un pret deloc de Zimbabwe, din contra si cu toate astea.... am poze :)

Edited by Tuliman, 15 April 2021 - 18:03.


#67
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
pacat ca nu am facut poze la scara cand erau beton,su dupa indreptare
prima data am vrut sa fac scarile cu cei de mi-au facut usile si parchetul,am zis pas ca vroiau scara finisata,avea cine mi-o face,dar nu am vrut eu
am facut scara cu un sg om care mai avea un ajutor(ala mare lucru nu facea)
apai omu asta face doar scari de 30 de ani,el isi face tot
daca ai copii eu zic sa nu dai lac

#68
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu le lăcuiesc, nici să fi fost doar eu și nu le lăcuiam. Era să-mi rup gatul în câteva rânduri pe niște trepte din lemn lăcuit. Era și cam abruptă scara și într-un unghi incomod și ingust.
Și a mea are treptele o idee înalte, așa că restul trebuie sa fie cat se poate de comod.


#69
tristian

tristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.10.2006
Mi-am facut singur la casa scarile (eram la inceput de  pandemie cu copil mic si era greu sa gasesti pe cineva)  mi-a luat o saptamana jumatate sa iasa decent (adica drept in boloboc cu trepte egale) . Daca ar fii sa fac altuia nici ptr  2000 lei nici nu i-as  face. Habar nu ai cata munca este .


500 lei ptr toata lucrarea e hilar. Dealtfel au cerut corect 500 lei ptr indreptat egalizat treptele.
I-a frumos bormasina, dalta, fa cofrajele de egalizare si da-i bataie. O sa te lamuresti singur care e valuarea celor 500 lei si daca merita sau nu.

Edited by tristian, 01 May 2021 - 00:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate