Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pretul corect pentru finisat scari interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 12:45, said:

Oamenii astia imi fac gletul si lavabila, deci nu-i lucrare mica, deloc Posted Image

Facem pariu că ei doar le aplică? Posted Image

#20
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu țin pe nimeni in loc, crede-mă, eu m-am mulat pe organizarea lor și m-am dat peste cap grav cu altele, pt ca n-a corespuns deloc cu ce aveam eu in plan. Oamenii au ce face, o fac pe bani.

#21
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Parerea mea ca poti face si singur treburile alea.
Ar trebui sa pui ceva poze.

Citesc 500 de lei si fara sa vad pozele poate sa imi para putin sau mult.
Depinde ce ai tu acolo.

Ca o chestie legata de experienta, terburile de finisare sunt cele mai grele si din cauza asta vezi si case scumpe care nu sunt perfect.
Urmaream ieri HGTV si aia renovau o casa si cumva camera se apoprie de coltul de sus, ala aplica vopsea cu pensula, cica finisa cu blandete.
Ba? Coltul ala era facut praf, material depus, ala tragea cu pensula ca si cand era finisat.

Si tot asa pe la hoteluri si pensiuni pe unde am mai stat, finisaje de tot cacatul.
Scuzati limbajul dar erau finisaje aiurea.
Nu prea mai cauta careva perfectiunea si ca om care am ocd pe treaba asta, ba, eu la o renovare m-am stresat aiurea.

Acum notez pe foaie si finisez in functie de cat timp si chef am.

#22
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Hider141, on 12 aprilie 2021 - 12:29, said:

500 de lei pentru o lucrare de mai multe zile ti se pare excesiv...dar sa dai 200 de lei la notar pe o hartie chioara, sau 4000 de lei pe un telefon probabil nu ti se pare mult...de asta suntem in situatia asta ca tara...

Din aia 200, ia statul destul de mult. Daca ma intrebi, ambii iau prea mult, notarii pentru ca au monopol legal si sunt o casta mafiota legalizata, meseriasii pentru ca sunt putini din cauza ca majoritatea tinerilor prefera sa faca facultati si sa stea apoi pe pensia ma-sii decat sa se injoseasca sa munceasca, vor toti la birou, desi au doar 2 neuroni in cap.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
nu mai vb aiureli,nu poate indrepta singur scarile sau poate,dar ce va iesi nu va fi placut,apoi tre sa le imbrace el,ca nimeni nu se va baga

#24
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
2011
15 trepte, cofrate, armate, turnate si placate cu granit 2500lei.
Am avut doua scari si la a doua am negociat 2000 lei desi era cunostinta cu mine.Adica imi facuse deja reducere.

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Omul ti-a dat pretul pe care considera el ca il merita.
Daca nu ti se pare ok, apeleaza la alt meserias, mai ieftin.

Nu vad nici o dilema aici.
Probabil ca sperai  ca finisarea scarilor sa fie un bonus, asa, ca tot ii platesti. Dar fiecare isi cunoaste valoarea timpului personal/de munca asa ca nu cred ca se va intampla asta.

Ce nu mi-a placut mie din postarile initiatorului  -  considera "meseriasii" astia un fel de nepricopsiti, care nu fac munca "inalt calificata". Si ca niste nesimtiti, mai cer si bani.

De asta spun: nu mai fa scarile cu ei ! Cumpara cele necesare si fa-o cu mana ta. Scutesti 500 lei, inveti ceva util si afli si cam cam cu e cu munca "scund calificata". Castig pe toate planurile.

Cu niste calcule relative, ajungi cam la 50lei/mp de scara indreptata.

Edited by florinel, 12 April 2021 - 15:33.


#26
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
presupunand ca pretul corect ar fi pe jumatate, trece diferenta la pierderi (ca nu e o pierdere imensa oricum), incheie capitolul asta si mergi mai departe.

#27
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Măi frate, nu mai interpretați, nu-mi mai puneți cuvinte in gura, nu mai aberați. Nu mă așteptam sa mi le facă bonus, nici pe 100 de lei, de unde kkt le scoateți?
Am întrebat f simplu și concret: cam care e un preț fair pt toată lumea pt operațiunea asta, că ignorantului de mine i se pare o chestie de complexitate medie pt un meseriaș. Nu-s meseriaș in domeniul asta, așa că nu pretind că le pot face eu. Glafurile pana acum le-am platit de 4 ori, fara exagerare. E doar un exemplu și o frustrare. Prima rundă la roșu, când mi le-au tencuit/îndreptat cică - necesar pt montat geamurile, deși aparent nu era chiar necesar (30 de lei metrul), apoi iar la tencuiala, date fiind colțarele, iar le-am platit la plin, la polistiren iar le-am platit la metru - 30 de lei, acum la glet iar le plătesc că le îndreaptă pt glafuri (alti 30 de lei). Bat deja spre sută de milioane cu glafurile. Doar mie mi se pare....?
Unele chestii da, le văd că fiind dificile, altele nu par chiar operatie pe creier. Când mi-a făcut glafurile, mi-a zis c-au muncit 3 oameni, 3 zile și eram nedumerit, că nu mă așteptam la așa amploare. Ok, dat nivel, cofrat, nivelat, dar 3 oameni/3 zile?

Vlăduț, s-au cam adunat... Și eu le-am cam contabilizat pe toate.

Edited by Tuliman, 12 April 2021 - 15:45.


#28
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 14:00, said:

Pai serios acum, intru pe forum in ideea ca sigur gasesc un raspuns ca n-am naiba pe cine sa intreb si sunt intr-o mare dilema, c-au mai trecut si altii prin asta si sigur stie cineva, pun o intrebare legitima si sunt luat la pwla in loc sa mi se raspunda simplu: da, e ok, nu, nu e ok.
Nu frate, trebuie sa dam peste bot, ca altfel nu ne simtim bine, nu putem sa raspundem pur si simplu la o intrebare.

"Da, e bun pretul, e o lucrare complexa, nu o poate face oricine, implica 1-2-15 zile de munca, atat am dat si eu".
E prea ieftin , parerea mea !
Dar , da-mi nr la meseriasul ala sa-l sun sa-i zic sa ceara dublu ca si asa nu ai alternativa si vei plati oricum . Posted Image

#29
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu te mai supara mai omule ca nu rezolvi nimic
DA - finisajele se cam platesc la mp sau ml sau mc sau la "ochi"
In functie de complexitate poate fi intre 20 si 150 lei

#30
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai macar să știu dacă are rost sa mă agit să găsesc pe altul. Daca asta e prețul, asta e. Dar nici sa fiu presat de context și stors de bani, că mi s-a luat.

#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
La asemenea preturi imi vine sa imi bag picioarele in el birou si sa ma apuc de constructii-finisaje...

#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 15:43, said:


Am întrebat f simplu și concret: cam care e un preț fair
Fără poze nu poate ghici nimeni ce ai tu acolo.

#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
In toata lumea asta pretul corect e ala la care se intalneste cererea cu oferta.
Eu, de exemplu, as plati aia 500. Mai ales ca treptele sunt destul de neregulate si stropite cu material. Trebuie cofrat, dat nivel, tinut cont de inaltimea fiecarei trepte. E migalos.
Ai putea sa oferi o suma mai mica, probabil 400..
Si da, vei mai fi presat de context, din pacate.

#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Tuliman, on 12 aprilie 2021 - 15:55, said:

Pai macar să știu dacă are rost sa mă agit să găsesc pe altul. Daca asta e prețul, asta e. Dar nici sa fiu presat de context și stors de bani, că mi s-a luat.

Uite cam ce preturi se practica

https://www.deccons....i-Lista-Preturi
https://dinconstruct...ri-actualizate/

Daca arunci un ochi pe acolo vei realiza ca pe tine te "face ieftin" meseriasul ala
Ideea e sa o faca si bine

#35
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai exact, îmi vine să mă apuc de finisaje/instalații naiba, serios acum. Dar dincolo de asta, nu am nici cel mai mic reper pt un preț pt așa ceva și văd că mai toți meseriașii se leagă de chestii de genul: aaah, pai nu e bine făcut, trebuie îndreptat. 3000 de lei. Aaaah, pai nu e ok aici, v-au greșit, repar io. 5000 de lei.
Și de.multe ori apare întrebarea, cat de reală/imaginară/gravă e problemă și clar, multi meseriași speculează asta. Vin după 2 tepe recente, decontate evident de mine, plus altele mai vechi.

Edited by Tuliman, 12 April 2021 - 16:03.


#36
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am gasit cateva poze.
In zona podestului de jos si a primelor trepte, da, e mai incarcat, dar in rest sunt ok... sunt relativ egale, suprafata da - neregulata, dar relativ egale.
In pozele la rosu, lipseste incalzirea in pardoseala, deci nivelul primei trepte e +12cm asa.

 Naijax, on 12 aprilie 2021 - 15:59, said:


Uite cam ce preturi se practica

https://www.deccons....i-Lista-Preturi
https://dinconstruct...ri-actualizate/

Daca arunci un ochi pe acolo vei realiza ca pe tine te "face ieftin" meseriasul ala
Ideea e sa o faca si bine

Pai nu e firma. Am lucrat si cu firme, am platit si la negru preturi de firma, am platit si garantie de care n-am beneficiat, drept urmare am ales sa merg la negru, daca tot n-am nicio garantie oricum si ma astept la preturi de negru, nu la preturi de CAS, TVA, impozite, etc.

Attached Files


Edited by Tuliman, 12 April 2021 - 16:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate