Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Preturile in anul 2 al pandemiei vor creste cu 10%

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
1582 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine ar fi crezut asta? Sa vezi ca în anul 2 al pandemiei preturile in zonele centrale și semicentrale (ba chiar și în periferie) vor creste cu 10%?

Daca anul trecut, în 2020 vedeai oferte cu 2000-2100 mp util aproape de centru acum preturile sunt mult peste 2300 spre 2400-2500 in centru.

La mare eu știu un bloc care s-a vândut cu 85.000 aprt de 2 camere vedere frontala on 2018 (1700 euro mp) și acum totul începe de la 130.000 euro (bine toate apartamentele din blocurile alea încep de la 130.000 vedere frontala).

Deci 10% in plus e minimul de la un an la altul. Oare se și vând? Mi-am salvat câteva anunțuri sa le vad pe o perioada mai lunga.

Femeia aia meta oare e bine? Fierbe în suc propriu?

Edited by MembruAnonim, 30 March 2021 - 06:19.


#2
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Visezi cresteri in contectul in care industrii intregi sunt falimentare, iar redresarea va fi de (mare) durata.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Matale ce dorești sa cumperi. Hai desfă-ți inima aici. Ce ai targetat și văzut ca si mine. Ca creșterea preturilor anul asta cel puțin pe partea de cerere e cât se poate de evidenta.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postleusteanul, on 30 martie 2021 - 06:28, said:

Visezi cresteri in contectul in care industrii intregi sunt falimentare, iar redresarea va fi de (mare) durata.

Nu sunt creșteri. Prețurile se mențin sau scad, inflația va fi  mai mare de 10%. De aceea a și urcat aurul și criptomoneda. Pentru că banii fiat valorează tot mai puțin. Practic prețurile au scăzut la orice alt produs sau serviciu doar că nu ne dăm seama.

Edited by benis, 30 March 2021 - 06:37.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adică tu ai primit 10% la salariu in 2021 in euro? Bravo frate.

Aurul e în jur de 1700 usd uncia ca acum un an. A scăzut în ultimele luni.



#6
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
proiectiile benere de Core2 ajustat sunt maxim 3%, ceea ce inseamna cam un 5-6% pe o plaja mai larga de cumparaturi... de unde 10%

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Dap. Cred ca se vor ingramadi la cumparat cei din horeca plus o gama larga de fermieri.

Preturile (aproape) reale sunt cele de tranzactionare, nu cele afisate pe net. Ca pe net oricine poate pune anunturi si poate sa ceara si pret de Las Vegas. Si il poate creste lunar, ba chiar si zilnic.

Mie mi se pare ca suntem cam la momentul 2008. Cand in toata lumea era criza, preturile se prabuseau, banci...etc dar in Romania cresteau preturile de la o zi la alta(cerute). A urmat apoi o scadere abrupta.

Trei ani mai tarziu, preturile afisate erau si cu 50% mai mici iar proprietarii erau dispusi sa scada binisor. Am cumparat eu cu ~17% reducere din pretul afisat.

Momentan vanzatorii inca spera ca se intorc romanii in masa din diaspora, si cu banii isi vor cumpara imobiliare. Doar ca n-au inteles ca cei cu vechime in afara nu se mai intorc decat in vacanta.
Tinerii, dupa pandemie, vor cheltui banii pe distractii, vacante (ca o viata ai si oricand poti sa mori de la un virus) - va scadea apetitul pentru achizitii imobiliare.
Cei de peste 35-40 in general cam au cumparat deja, deci procentul de achizitii in grupa asta e scazut.
Populatia generala a scazut, in timp ce noi ansambluri s-au adaugat la cele vechi.
Multi isi doresc sa plece de la bloc (deci vor incerca sa vanda). Rezulta un numar mai mare de imobile la vanzare raportat la o masa tot mai scazuta de cumparatori.

Poate ca vor creste casele de la tara si/sau terenurile intravilane propice constructiei de case. Insa si aici vor fi cautate cele cu utilitati full , mai putin cele din varfu` dealului.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
vad prin bucuresti o gramada de santiere noi. cam atat e de spus despre teoria cu miile de apartamente goale si nedorite de nimeni.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostMembruAnonim, on 30 martie 2021 - 06:18, said:

Cine ar fi crezut asta? ,

Aia care se caca pe ei de frica ca au investiti in imobiliare si nu le va trece vanzarea.Mai asteapta un an doi si vezi minus 50% din preturile de acum.O sa dai un apartament fancy de la oras pe o casa modesta de la tara cu gradina.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Really?

50%? Superb.

#11
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostKean, on 30 martie 2021 - 07:19, said:

.O sa dai un apartament fancy de la oras pe o casa modesta de la tara cu gradina.
Ce sa faci la tara? Acolo au ramas doar nostalgicii, prostii, batranii si firmele agricole.

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

View PostAlex432, on 30 martie 2021 - 07:31, said:

Ce sa faci la tara? Acolo au ramas doar nostalgicii, prostii, batranii si firmele agricole.

cred ca foamea de la tara e mai usor de dus decat cea de la oras .
de bine de rau poti supravietui cu trei cartofi si patru oua pe zi

#13
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postpimi, on 30 martie 2021 - 07:33, said:

foamea de la tara e mai usor de dus decat cea de la oras .
de bine de rau poti supravietui cu trei cartofi si patru oua pe zi
Poti supravietui cu ce ai spus, dar aia nu e viata dorita.

La oras iti gasesti de munca intro saptamana, deci nu faci foamea.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAlex432, on 30 martie 2021 - 07:31, said:

Ce sa faci la tara? Acolo au ramas doar nostalgicii, prostii, batranii si firmele agricole.

Cand o sa prinzi cartelele de alimente sa-ti aduci aminte de ce ti-am zis.Eu am prins 2 perioade de cartele.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Noi suntem din toamna lui 2019 in cautare de apartament nou, am luat-o usurel pentru ca voiam sa cumparam ceva care sa ne placa si intr-o zona buna, fara sa dispunem de cine stie ce suma de bani, un fel de prospectare de piata. In primavara 2020 ne-am gandit si la faptul ca pandemia va duce la o scadere consistenta a preturilor la imobiliare si in plus mai strange si ceva bani deoparte.
Pana la urma am luat apartamentul anul acesta la inceput, dupa ce am tot fost la vizionari si am mai strans si ceva bani. In toata aceasta perioada noua ni s-a parut ca apartamentele au inregistrat in general o crestere de pret... nu tocmai nesemnificativa, in sensul ca ceea ce cautam la inceput cu doua camere si gaseam aproape "ready to move in" peste un an gaseam la banii astia "arunca mobila, racaie peretii si sparge faianta veche de 50 de ani".

#16
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Toamna trecuta am cumparat teava rectangulara pentru un gard( 20x20x2) 26lei bucata de 6ml.
Acum o saptamana a mai trebuit sa cumpar 6 bare. 33lei bucata adica +27%Posted Image

#17
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Daca nici mancare nu sunt in stare sa fac rost, in fostul granar al Europei... plm, fac revolutie si arat hartia igienica la tv.

View PostKean, on 30 martie 2021 - 07:38, said:



Cand o sa prinzi cartelele de alimente sa-ti aduci aminte de ce ti-am zis.Eu am prins 2 perioade de cartele.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postspooky51, on 30 martie 2021 - 07:41, said:

nu tocmai nesemnificativa, in sensul ca ceea ce cautam la inceput cu doua camere si gaseam aproape "ready to move in" peste un an gaseam la banii astia "arunca mobila, racaie peretii si sparge faianta veche de 50 de ani".

eu zic ca ati facut o alegere f buna
bine dif intre ce zici tu este de 7-8000 euro intr-un an jumatate. nu mi se pare de colea'

la toamna o sa va bucurati ca nu ati asteptat terminarea pandemiei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate