Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Preturile in anul 2 al pandemiei vor creste cu 10%

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
1582 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostMembruAnonim, on 30 martie 2021 - 07:53, said:

eu zic ca ati facut o alegere f buna
bine dif intre ce zici tu este de 7-8000 euro intr-un an jumatate. nu mi se pare de colea'

la toamna o sa va bucurati ca nu ati asteptat terminarea pandemiei
Preturile difera mult in functie si de visele proprietarului. In provincie preturile sunt destul de rezonabile. De exemplu, la inceput am gasit in cartierul in care stau apartament super aranjat la 28.000 euro, doua camere, cumplet utilat, iar pe scara cealalta la 24.000 euro unul cu geamuri vechi si "reparate" cu scoci. Pretul era foarte bun la primul insa era un apartament cu vedere la niste case de rromi cu turnulete de pe partea cealalta a strazii si cu auditii frecvente de manele. Nu am absolut nimic impotriva rromilor, doar ca nu imi place muzica lor si orele de difuzare, si sa zicem ca daca vreodata guvernul anunta ca ii deporteaza in Baragan voi sta in casa ca un bun cetatean si nu voi iesi sa protestez in strada.

Edited by spooky51, 30 March 2021 - 08:44.


#20
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdem3ntor, on 30 martie 2021 - 07:25, said:

Chiar azi dimineata am vazut pe 'una care livra mancare cu S Class... saracia se adanceste.

Poate era chiar patroana, nu gasise comisionar la salariul pe care il plateste...

#21
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postspooky51, on 30 martie 2021 - 08:39, said:

Preturile difera mult in functie si de visele proprietarului. In provincie preturile sunt destul de rezonabile. De exemplu, la inceput am gasit in cartierul in care stau apartament super aranjat la 28.000 euro, doua camere, cumplet utilat, iar pe scara cealalta la 24.000 euro unul cu geamuri vechi si "reparate" cu scoci. Pretul era foarte bun la primul insa era un apartament cu vedere la niste case de rromi cu turnulete de pe partea cealalta a strazii si cu auditii frecvente de manele. Nu am absolut nimic impotriva rromilor, doar ca nu imi place muzica lor si orele de difuzare, si sa zicem ca daca vreodata guvernul anunta ca ii deporteaza in Baragan voi sta in casa ca un bun cetatean si nu voi iesi sa protestez in strada.

Preturile sunt rezonabile in provinicia aia in care nu ai oportunitati si ce face.
In provincia unde ai oportunitati si se ramane sau atrage oameni din alte parti(ca nu toti din provincie se muta la Bucuresti), preturile nu sunt deloc decente.

#22
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
La preturile de azi mai bine cumperi bitcoini, ai mai multe sanse sa nu ti pierzi banii pe termen mediu/lung :))

Am citit ca s ar fi intors 1.3 mil de romani de la inceputul pandemiei, probabil unii si cu ceva cash, acoo de un avans. Nu stiu cat de real, dar ar fi o explicatie pt cresterile accelerate de preturi din ultimul an.

Asta cu diaspora ar explica si de ce am vazut anunturi cu vile in botosani de 2-300k sau ap in craiova la 80-90k

Insa s a cam terminat si cu astia, cati romani sa se mai intoarca? Cine are credite pe la straini, copiii dati la scoli etc n au de gand sa mai vina inapoi (si mai cred ca dupa o perioada traita in Romania, si multi dintre cei intorsi o vor lua iarasi in sens invers dupa ce incepe sa si revina treaba)

View Postflorinel, on 30 martie 2021 - 06:57, said:

Mie mi se pare ca suntem cam la momentul 2008. Cand in toata lumea era criza, preturile se prabuseau, banci...etc dar in Romania cresteau preturile de la o zi la alta(cerute). A urmat apoi o scadere abrupta.

Trei ani mai tarziu, preturile afisate erau si cu 50% mai mici iar proprietarii erau dispusi sa scada binisor. Am cumparat eu cu ~17% reducere din pretul afisat.

Momentan vanzatorii inca spera ca se intorc romanii in masa din diaspora, si cu banii isi vor cumpara imobiliare. Doar ca n-au inteles ca cei cu vechime in afara nu se mai intorc decat in vacanta.


Edited by slx29, 30 March 2021 - 08:56.


#23
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Au crescut serios preturile la materiale de constructii, de aici cam rezulta o tendinta a pretului in sus la noile constructii. Aparent inca se vand (si eu sunt surprins), chit ca euro se face 5 lei in maxim cateva luni.

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
In Romania sunt multi bani care nu apar in acte si nici nu se agita nimeni sa afle de unde vin. Cat persista situatia aceasta preturile la apartamentele noi vor creste. Ca tot zicea Cristi de apartamentele de la mare, doar nu credeti ca strange lumea din fund ani de zile si isi ia apartament cu credit pe 30 de ani in mizeria aia de la Navodari. :) Acolo sunt bani care trebuie investiti, in ce sa bage omul care a faacut o sparla bani rapid, doar nu isi face cine stie ce afacere sa il controleze autoritatile de 3 ori pe saptamana cand poate baga in niste apartamente pe care le inchiriaza la negru in jumatate din timp. Am amic cu peste 6 apartamente, dupa al saselea nu a mai intrat in detalii cate are cand il intreb zicand ca le mai cumpara si mai vinde pe altele, ca le are la vanzare, etc.... care nu a taiat o chitanta de cativa ani. Daca vrei factura iti aduce ceva de la service auto sau plafar, asta e tara tata preturile vor creste ca nu cresc din bani munciti cu carca :lol:

#25
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View Postfilipxxx, on 30 martie 2021 - 09:03, said:

doar nu credeti ca strange lumea din fund ani de zile si isi ia apartament cu credit pe 30 de ani in mizeria aia de la Navodari. Posted Image
Stiu persoane care au facut astfel de credite pt a-si lua apt in Mamaia nord, deci nu exclude (si) varianta asta.

#26
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postslx29, on 30 martie 2021 - 08:54, said:

Am citit ca s ar fi intors 1.3 mil de romani de la inceputul pandemiei, probabil unii si cu ceva cash, acoo de un avans. Nu stiu cat de real, dar ar fi o explicatie pt cresterile accelerate de preturi din ultimul an.

Nu e nici o explicatie, cine se intoarce din vest nu se incadreaza la credit in Romania. Poate cel mult sa ia cash si sunt putini care sa fie afectati de pandemie in vest si in acelasi timp sa poata strange fara probleme +150 de mii de euro in cativa ani.

#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postlllllll, on 30 martie 2021 - 09:06, said:

Stiu persoane care au facut astfel de credite pt a-si lua apt in Mamaia nord, deci nu exclude (si) varianta asta.
Normal ca sunt, ca exista zeci de mii de apartamente in zona. Intrebarea e cati sunt, si nu sunt multi nu de alta dar am fost sa discut de apartamente acolo si nu ai ce discuta de reduceri decat daca vii cu purcoiul de cash eventual inainte sa iti fi turnat etajul unde vrei sa iei.

#28
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Nu conteaza oferta, ci volumul de vanzari.
Cate vanzari sunt in zona respectiva?
Eu stiu in Zalau proprietati de 3 si 4 ani pe piata nevandute. Pretul urca, scade iar urca dar tot nu se vand.
Daca te strange banca de testicole cine are de vanzare scade pretul. Cer care cauta fraieri nu il reduc, faza este ca nu gasesc.

#29
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Eu chiar nu ii inteleg pe cei care stau cu ceva la vanzare 4 ani... Ori vrei sa vinzi, ori nu... Daca as avea un apartament la vanzare, si o luna de asteptare mi s-ar parea mult...

#30
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostAlex432, on 30 martie 2021 - 07:47, said:

Daca nici mancare nu sunt in stare sa fac rost, in fostul granar al Europei... plm, fac revolutie si arat hartia igienica la tv.
Pai bine zici fostul... Te hranesti cu ce a fost odata ? Tu din cate vad ai o atitudine de tanar de 20 de ani...visator si tupeist dar stai sa vezi ca viata nu o sa mai fie asa roz dupa ce te desparti de parinti si esti pe cont propriu

#31
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Au crescut preturile si la periferie. De la vreo 1000-1100 e/m2 in 2019 la peste 1300 e/m2 acum.

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Postfigo1988, on 30 martie 2021 - 09:10, said:


Nu e nici o explicatie, cine se intoarce din vest nu se incadreaza la credit in Romania. Poate cel mult sa ia cash si sunt putini care sa fie afectati de pandemie in vest si in acelasi timp sa poata strange fara probleme +150 de mii de euro in cativa ani.
Asta n-ai de unde să ştii... unii vin direct cu banii în buzunar sau au cel puţin de avans iar pt. restul fac ipotecă. La mine pe stradă în Austria îşi vinde alt român casa cu 300k că a rămas fără serviciu şi pleacă.
Eu când mă întorc în ţară la anul aduc aproape 400k cu mine. Bine din ăştia cam 200k i-am "importat" cu timpul din vânzări de imobiliare în Cluj.

#33
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Preturile cresc, cresc odata cu micsorarea numarului de oameni care pot cumpara casele astea.

Cresterea de preturi da impresia ca sunt tot mai multi care vor sa cumpere si trebuie si tu sa cumperi acum.

Cu cat va scadea numarul celor care pot cumpara case cu atat vor creste si preturile mai repede.

Edited by -__-, 30 March 2021 - 10:09.


#34
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Daca doar cu 150k te lauzi dupa cativa ani de highly skilled macelareala in vest, e cam putin (Dar deh, profitul gros probabil ramane la prietenii milionari) :))

N o sa ti zic din nou ca bati campii dar daca te uiti prin vest o sa vezi ca profilul general al romanul e sofer, vanzator, personal curatenie, agricultura, constructii, ospatar si in general munca asa mai cu carca nu cu pixul.

In primul val de romani intorsi anul trecut din italia erau femei ingrijit batrani/azil, personal sezonier in constructii etc Adica in general saracii care le put unora aici pe forum (nu zic de pesti, hoti, alba-neagra, curve, bombardieri etc ca aia au deja palate in Romania) Entectualii e cativa dar putini raportat la total 3-4 milioane.

Vrei sa ne spui ca matale chiar crezi ca oamenii astia au bani cash mai mult de un avans?

View Postfigo1988, on 30 martie 2021 - 09:10, said:



Nu e nici o explicatie, cine se intoarce din vest nu se incadreaza la credit in Romania. Poate cel mult sa ia cash si sunt putini care sa fie afectati de pandemie in vest si in acelasi timp sa poata strange fara probleme +150 de mii de euro in cativa ani.


#35
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
Acum trebuie să vindeți casele ce le aveți și va mutați cu chirie, după aia faci ploaie de bani prin casa in care stai chiriaș.
Peste un an cumpărați la jumătate de preț și aveți profit 50% din prețul actual.

Vă băgați la afacerea asta? Sau nu aveți ce vinde?

Edited by neoq, 30 March 2021 - 10:15.


#36
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
In provincie preturile la apartamente vechi stagneaza sau au scazut f putin. In schimb a crescut la cele noi(probabil pt ca la materialele de constructie preturile din cate am observat au tot crescut), iar cerere exista pt ca se contruieste binisor,
Eu ma interesez de cateva luni de o casa in oras, preferabil mobilata, minim 4 camere, suprafata teren utila minim 600 mp. Nu gasesc nimic sub 200.000 euro.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate