Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Topic scurt privind colete

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Cristiano90

Cristiano90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.10.2008
Salutare colegi,

Am tot cautat pe forumul asta, dar rezultatele gasite nu mi-au fost de ajutor.
Doresc sa comand niste carcase de iPod, le-am gasit pe ebay, dar sunt in China. Am mai comandat de pe ebay, dar din UE, iar coletele au ajuns fie prin posta Ro, fie cu cargus (ma rog, la vremea aia era doar Cargus), etc. Produsele gasite nu le-am gasit pe aliexpr... sau pe ebay UE (si nici amazon).
Intrebarea suna asa: daca comand din China, prin eBay, am siguranta ca produsele vor fi expediate prin intermediul Postei Romane (cand zic posta romana, ma refer la serviciul lor de vamuire)? Nu de alta, dar nu vreau sa ma trezesc ca produsele ajung in Ro, dar sunt livrate de DHL (de ex.) si trebuie sa ma ocup eu de obtinerea codului eori si alte chestii intortocheate. Nu de alta, dar pt mine vamuirea prin Posta Ro, m-a ajutat deoarece merge repede si nu stau sa umblu dupa acte, declaratii si alti copaci taiati si transformati in hartii de completat.

Sunt tare curios de explicatiile voastre. Mersi anticipat.

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 24.06.2006
chinezii nu cred ca lucreaza cu DHL, e prea scump

#3
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
E simplu: vorbesti frumos cu vanzatorul si va intelegeti la metoda de livrare.
In general daca totalul e sub $150 cu "free shipping" nu prea trimit ei cu dhl in Romania asa din oficiu.

View Postdan210, on 28 martie 2021 - 01:42, said:

chinezii nu cred ca lucreaza cu DHL, e prea scump


Cred ca glumesti,chinezii lucreaza cel mai mult cu dhl.Au preturi relativ mici acolo nu ca la noi,mai ales pe rute china->tari cu apa calda

#4
Cristiano90

Cristiano90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.10.2008
Prea putin ma intereseaza cu ce trimite el de acolo (intr-adevar sper sa nu se duca spre cazuri extreme gen DHL). Important este ca daca ajunge in Ro, sa se opreasca la BSI respectiv vama postei Ro, ca daca ajunge la altii... :D

Transportul este 3$ si vad la mentiuni ca este trecut "Economy International Shipping". Pachetul m-ar costa vreo 70 lei (+/-5% conversia facuta din cap).

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu am primit recent un colet din China și l-a adus un curier de la DPD. Probabil depinde ce e declarat în colet dacă rămâne la vamă sau nu.

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Doar cu Poșta Română am primit când am comandat cu "Economy International Shipping" din China.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,202
  • Înscris: 22.05.2003
DHL se preteaza pentru produse scumpe.
Daca vine din alte tari din UE, poate fi trimis cu DHL.de, care e variant aieftina a DHL, dar e doar pt livrari din UE.

Indiferent prin ce serviciu postal pleaca din China (PostNL, PostBE, China post), va ajunge intr-un final la Posta Romana in 98% din cazuri.
Restul de 2% vin mai repede, dar fara vama.

*** Daca sunt insa multe produse, se va considera ca pe cumperi pt vanzare si vor cere import pe firma.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 08.02.2011
Economy International Shipping inseamna ca trimit cu cea mai chioara posta, sigur ajung prin Posta Romana.  Poti cere tu chinezului sa trimita prin DHL daca te grabesti ( si se livreaza prin curier Cargus la noi ) daca platesti corespunzator.

#9
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 09.01.2009
Vezi,mai  bine nu  te  zgarcesti la  cativa dolari in plus,si  alege  un  serviciu  postal platit.Ca  daca   trimite  cu  cel mai  ieftin serviciu postal,ai sanse  50-50  sa  iti ajunga.La  noi la posta  se gatuie  totul.La coletele  expediate cu free  shiping nu  prea  ai   metoda  de  a urmari,coletul,si  ramane la noi la posta.Ca   nu se  mai obosesc  sa  il  trimita.Stiu asta  pt ca am  pierdut multe colete  asa,si de atunci m-am invatat minte,orice  comand  aleg  un serviuciu  de posta platit,ca sa imi dea  tracking number.

#10
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Intervin și eu cu o intrebare.
Doresc sa comand ceva din Italia prin EBay. Vanzatorul spune ca va livra cu Posta lor din Italia. Eu ce adresa pun? Pun adresa de domiciliu și se duce la poștă sau îmi vine acasă? Pun adresa oficiului poștal? Iar dacă locuiesc undeva și am domiciliul în altă parte? Oricât mă străduiesc să îmi amintesc cum făceam înainte când comandam de pe EBay nu reușesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate