Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

echivalare studii sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 16 aprilie 2021 - 21:40, said:

Exact statutul meu
Tot nu inteleg de ce a aplicat pe H1 daca atata timp cat tu ai avut L1 ea a avut permis de lucru si cand aplicatiile la greencard erau procesate in acelasi timp?
Sau iti era teama ca-ti pierzi slujba si H1 te salva

H1 e cu loterie?
Ca n-am mai auzit.
Eu de ex puteam aplica pentru TN visa (NAFTA pentru canadieni), dar nu eram interesat de State

Compania a avut interes ca sotia sa aplice pe H1B ca ea era dependenta de mine si daca nu iesea la timp cu green-card sau extensie de L1 sau extensia ei de EAD care initial a fost de 2 ani, practic ramanea si ea fara drept de munca.
La noi green-card a durat 18 luni dar la alte nationalitati poate dura si ani de zile.

Da, H1B e cu loterie; si la mine a aplicat compania in primul an dar n-am castigat si apoi era cu green-card si n-a mai avut sens.

Eu la momentul ala nu m-am stresat prea mult cu procesul ca s-a ocupat compania aia de avocati; la momentul ala eram 50/50: iese bine, nu iese la fel de bine (venisem in SUA doar dintr-o curiozitate).

Edited by MembruAnonim, 16 April 2021 - 22:31.


#110
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTsunnnami, on 16 aprilie 2021 - 21:40, said:

Adica duci un rezumeu si s-apuca Gicu sa fure d-acolo.
Ce crezi ca parere isi fac aia despre tine?

Si de ce sa nu recomand personal pe cineva?
Am si facut-o in Canada cu mandra. No problem there.
Duci rezumeul si mai departe e treaba lor cum se descurca. Tu nu-l cunosti pe Gicu asa ca nu ai cum sa pui curul la bataie pentru el. Stii insa ca Gicu isi cauta de lucru in domeniu si stii ca , compania cauta persoane ca Gicu iar tu nu faci decat sa-i pui in contact.
That's all

Ai recomandat-o pe mandra ta ca o cunosti Personal.
Eu l-am recomandat pe cumnatu meu pentru un job si am avut numa' cuvinte de lauda la adresa lui. Tot eu am fost cea care l-a concediat cand am realizat ca m-am inselat in privinta lui.

In privinta bonusurilor , eu de exemplu dau oricui 1000 $ daca imi trimite un sofer pe care-l angajez si care sta la mine 3 luni.

Edited by Noua_pe_site, 17 April 2021 - 00:19.


#111
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 16 aprilie 2021 - 22:25, said:

Compania a avut interes ca sotia sa aplice pe H1B ca ea era dependenta de mine si daca nu iesea la timp cu green-card sau extensie de L1 sau extensia ei de EAD care initial a fost de 2 ani, practic ramanea si ea fara drept de munca.
La noi green-card a durat 18 luni dar la alte nationalitati poate dura si ani de zile.

Da, H1B e cu loterie; si la mine a aplicat compania in primul an dar n-am castigat si apoi era cu green-card si n-a mai avut sens.

Eu la momentul ala nu m-am stresat prea mult cu procesul ca s-a ocupat compania aia de avocati; la momentul ala eram 50/50: iese bine, nu iese la fel de bine (venisem in SUA doar dintr-o curiozitate).

EAD a fost 2 ani la fel ca viza mea
Dupa extensia vizei L1,2, a facut inca o cerere EAD pe baza noii vize L1 (banuiesc ca EAD inseamna drept de munca)

Da am auzit ca la indieni si chinezi dureaza si 20 de ani cu H1, practic eu puteam s-o fac cu NAFTA fiind cetatean canadian.
La noi dureaza putin pentru ca suntem in NATO si legatura cu Interpol si oficialitatile din Romania e rapida pentru background check.

Ce e misto este ca in timpul procesului trebuie sa declari tot ce se intampla ca si infractiuni / contraventie ce depaseste o amenda de $500
Asa ca avocatii mi-au cerut sa "slow down", :lol:
Culmea e ca tocmai atunci am luat singurul speed ticket din North America, :lol:
Ohio, iulie 2019

#112
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Cat costa asigurarea medicala este doar un aspect, trebuie sa vezi si ce obtii de banii aia. In RO statul imi ia aproape 500 euro pe luna (de care am beneficiat o singura data in viata cand am facut o analiza de sange). In plus platesc si asigurare medicala privata 3x40 euro, si o gramade de consulatatii si analize le-am platit din buzunar. Nu ma deranjeaza costurile ci faptul ca rezultatele sunt foarte dezamagitoare, dupa 4 ani (zeci de vizite la medic, analize si teste) nu reusesc ca obtin un diagnostic ptr sotia mea. Cred ca facultatea de medicina din RO e be baza de memorare mecanica, daca te nimeresti pe ce au invatat bine, daca nu, sanatate. Asta e motivul principal pentru care voi parasi RO.

#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmangoshake, on 17 aprilie 2021 - 12:33, said:

Cat costa asigurarea medicala este doar un aspect, trebuie sa vezi si ce obtii de banii aia. In RO statul imi ia aproape 500 euro pe luna (de care am beneficiat o singura data in viata cand am facut o analiza de sange). In plus platesc si asigurare medicala privata 3x40 euro, si o gramade de consulatatii si analize le-am platit din buzunar. Nu ma deranjeaza costurile ci faptul ca rezultatele sunt foarte dezamagitoare, dupa 4 ani (zeci de vizite la medic, analize si teste) nu reusesc ca obtin un diagnostic ptr sotia mea. Cred ca facultatea de medicina din RO e be baza de memorare mecanica, daca te nimeresti pe ce au invatat bine, daca nu, sanatate. Asta e motivul principal pentru care voi parasi RO.

Nu te astepta la minuni cand vine vorba de medicina nici in afara

#114
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
facui o gripa cu ceva febra prin 2004. n-am fost pana atunci la doctor in germany. asa ca am cautat in cartea de telefoane cel mai apropiat. ma duc acolo, una pe la vreo 35 de ani ca doctorita, descriu simptomele etc. ma intreaba daca am luat medicamente. zic da, ampicilina. ma intreaba ce-i aia Posted Image . iau un pix de pe masa si-i desenez formula chimica.
ma intreaba iara, ce-i asta? zic, pai nu se vede? derivat de penicilina. zice n-o vazut asa ceva in viata ei. am vrut s-o intreb daca pot sa-i vad diploma, dar m-am rezumat sa cer adeverinta ca-s bolnav pe 5 zile si in rest m-am tratat singur. mi-o oferit sa-mi prescrie ceva homeopatic. multam nu! m-am bucurat ca n-a inceput sa danseze in jurul meu sa alunge spiritele rele.
d-atunci mi-am cautat doctori intre mosi si babe. cu cat mai batrani, cu atat mai bine. si uite-asa n-am mai fost tratat de atunci de medicine man (woman).

#115
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nu am nevoie de vreo minune, ci doar de competenta. That simple!

#116
froyolover95

froyolover95

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2021
In majoritatea cazurilor diplomele din Ro sunt egale cu zero acolo, dar depinde si despre ce domeniu vorbesti, locul unde mergi si tipurile de job-uri. Again, sunt sanse sa iti gasesti de lucru in domeniu doar cu un CV bomba, experienta pe care o poti dovedi practic, interviuri reusite si scrisoare de intentie. Dar daca tot exista posibilitatea sa le echivalezi, fa-o, n-ai nimic de pierdut.

#117
Emileean

Emileean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2022
Buna ziua, am terminat medicina dentara in România si aș vrea să mă mut in U.S.A pentru a lucra acolo. Știu că facultățile din Europa nu sunt in totalitate recunoscute. Mă poate ajuta cineva cu niște informații legate de demersurile necesare? Mulțumesc ☺️

#118
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEmileean, on 10 februarie 2022 - 12:54, said:

Buna ziua, am terminat medicina dentara in România si aș vrea să mă mut in U.S.A pentru a lucra acolo. Știu că facultățile din Europa nu sunt in totalitate recunoscute. Mă poate ajuta cineva cu niște informații legate de demersurile necesare? Mulțumesc ☺️

- Loteria vizelor
- Te interesezi sa emigrezi in Canada

#119
pisicimoca

pisicimoca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2021

View Postfroyolover95, on 08 mai 2021 - 00:20, said:

In majoritatea cazurilor diplomele din Ro sunt egale cu zero acolo, dar depinde si despre ce domeniu vorbesti, locul unde mergi si tipurile de job-uri. Again, sunt sanse sa iti gasesti de lucru in domeniu doar cu un CV bomba, experienta pe care o poti dovedi practic, interviuri reusite si scrisoare de intentie. Dar daca tot exista posibilitatea sa le echivalezi, fa-o, n-ai nimic de pierdut.

ma oameni buni, as aprecia daca nu ati mai vorbi lucruri pe care voi nu le cunoasteti. Atatea vorbe, atata discutie pe langa, nimic concret, nimic valid, nimic palpabil, zici ca e horoscop.

- o diploma e intotdeauna binevenita oriunde in SUA, iar daca nu te poti angaja cu ea, o iei si te duci la o state college si iti recunoaste o parte din credite, faci cursurile diferenta si iti dai licenta si masterul la ei foarte ieftin
- nu exista sanse sa iti gasesti de lucru in domeniu doar cu un CV "bomba", nu exista asa ceva, joburile care cer facultatea angajeaza doar cu facultate, este o treapta necesara in procesul de angajare, de ex. eu lucram la o firma care angaja ingineri cu 4 ani de facultate (mentionat explicit) si era un baiat cu 3 ani de facultate in domeniu si nu il putusera angaja
- in plus, nici nu se numeste CV, ci se numeste resume, iar intre ele este o diferenta majora
- daca nu ti se ia in considerare facultatea, experienta necesara este valida doar daca este pe teritoriul Americii; adica daca ai lucrat 10 ani ca doctor in Romania (si bineinteles ca nu ti se recunoaste diploma de-acolo), niciodata nicaieri nu o sa te angajeze in America; experienta in America este si ea pe pasi, dupa 1 an incep sa iti curga ofertele, iar dupa 3-4 ani se uita la tine ca la Dumnezeu
- "interviuri reusite" - mai, omule, tu nu ajungi la interviu, asa ca iarasi nu ai habar despre ce vorbesti, tu poate discuti de Anglia sau Germania sau alta tara
- "scrisoare de intentie" - chiar daca ideea exista, nu se aplica aproape niciodata
- asa cum am mai zis, singura metoda de a te angaja la inceput de drum este prin scrisoarea de recomandare, referral; adica ai un prieten la o firma si il rogi sa iti faca o recomandare; aia au un formular intern (daca e corporatie), sau te duci si spui direct la HR sau la managerul tau; iar aia te suna si iti planifica un interviu. Eu am aplicat de 3 ori la firma la care lucrez, nu m-au sunat niciodata; a aplicat un referral un fost coleg de facultate si m-au sunat a doua zi si m-au luat fara interviu (mi-au facut unul telefonic si atat). Cand am intrat pe poarta pentru prima oara era deja gata angajat. Iar dupa ce am implinit anul de experienta la ei, cum a zis, nu mai conteaza, incep recrutorii sa te contacteze pe linkedin si indeed.
- multumim pentru sfatul tau, "daca poti sa o echivalezi, fa-o", este foarte, foarte inteligent intr-adevar, dar, din pacate, nu exista "echivalare" in SUA, asa cum crezi tu, ca vine si-ti pune cineva stampila pe ea si o declara valida, ci asta ramane la atitudinea firmei angajatoare, iar asta difera de la firma la firma, pentru ca ce sa vezi, in SUA este capitalism si nu poate statul sa intervina in relatia intre anagajat-firma, adica altfel in afara de discriminari sau incalcari de protectia muncii.

View PostEmileean, on 10 februarie 2022 - 12:54, said:

Buna ziua, am terminat medicina dentara in România si aș vrea să mă mut in U.S.A pentru a lucra acolo. Știu că facultățile din Europa nu sunt in totalitate recunoscute. Mă poate ajuta cineva cu niște informații legate de demersurile necesare? Mulțumesc ☺️

Cauti pe net ce state college ar fi mai convenabile raportat la calitate/pret. Negociezi cu ei telefonic si prin email, vezi ce oferta iti fac. Ei iti recunosc unele cursuri (credite), iar tu trebuie sa iei inca cateva cursuri de diferenta ca sa iti faci creditele necesare pentru examenul de licenta. Vii in SUA cu o viza de student (intre timp aplici an de an la loteria vizelor). Iti gasesti niste cunostiinte pe aici sau iti faci prieteni pe facebook care sa te lase sa stai aproape moca in casa la ei si sa-ti explice ce si cum. Deci sa te ajute. Dupa ce ai terminat iti gasesti un spital care sa iti sponsorizeze viza de munca. In 6 ani poti aplica pentru GreenCard, daca nu l-ai castigat deja prin loteria vizelor sau printr-o casatorie cu un cetatean strain. Good luck. Eu sunt in Ohio, pentru cazare daca vrei ma poti contacta in privat. Apropos, iti trebuie ceva bani, gen 5k-10k. Studentii lucreaza in timp.

#120
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpisicimoca, on 16 februarie 2022 - 18:58, said:

- asa cum am mai zis, singura metoda de a te angaja la inceput de drum este prin scrisoarea de recomandare, referral

Cel mai bun sfat!!

In afara de asta, mate:
Attached File  Untitled.jpg   64.24K   23 downloads

#121
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Din experienta. char daca nu e din US: scrisoarea trebuie sa fie foarte clara, iar cel descris acolo sa fie chiar asa cum scrie acolo. Exista subiectivism intotdeauna dar trebuie lasat la minimum,  laudele sustinute de ceva concret. Nu rareori, daca cel recomandat nu s-a dovedit a fi cum a fost descris, cel care face referinta poate avea de pierdut serios, de unde reticenta in a da recomandari.  E si chestie de sansa, desigur. In general e bine ca refererentul sa fie persoana bine infipta in firma, credibila in tot cazul. Asta nu exclude posibila concurenta. Problema cu nerecunoasterea este exagerata, e mai degraba vorba de recunoasterea rapida sau formala, dar angajatorul poate avea impresie pozitiva asupra acestui aspect, de obicei dupa primele cuvinte sau raspunsuri la intrebari.

#122
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 17 februarie 2022 - 02:06, said:

Din experienta. char daca nu e din US: scrisoarea trebuie sa fie foarte clara, iar cel descris acolo sa fie chiar asa cum scrie acolo. Exista subiectivism intotdeauna dar trebuie lasat la minimum,  laudele sustinute de ceva concret. Nu rareori, daca cel recomandat nu s-a dovedit a fi cum a fost descris, cel care face referinta poate avea de pierdut serios, de unde reticenta in a da recomandari.  E si chestie de sansa, desigur. In general e bine ca refererentul sa fie persoana bine infipta in firma, credibila in tot cazul. Asta nu exclude posibila concurenta. Problema cu nerecunoasterea este exagerata, e mai degraba vorba de recunoasterea rapida sau formala, dar angajatorul poate avea impresie pozitiva asupra acestui aspect, de obicei dupa primele cuvinte sau raspunsuri la intrebari.

Hai sa va pun aici un model de scrisoare de intentie (Cover Letter) destul de eficienta si fara bullshit-uri

Attached File  cover.jpg   115.46K   16 downloads

In stanga e copy/paste de la job requirements din add.
Efectiv, le arati calificarea ta clara fata de nevoile lor.

#123
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 12:42, said:

O sa plec cu K1 visa . O sa am EAD ( autorizație de lucru) și după aceea și greencard.

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 19:58, said:

Aztec warrior vorbesti numai aberații. Greencard o sa îl am in maxim un an și EAD in câteva luni. Dacă angajatorul o sa meargă pe competentă ( sa nu îl intereseze asa mult diploma de studii ci mai mult ce stii sa faci ) atunci nu îmi fac probleme. Și dacă chiar îl interesează îmi echivalez și gata. Probabil depinde mult de angajator și de cum ai noroc

View Postalex1793, on 26 martie 2021 - 18:20, said:

Aztec warrior, scuza-ma ca te contrazic dar vorbesti numai aiurea. Green card o sa îl am in maxim un an iar autorizația de lucru in câteva luni. Frate cât de sigur sunt unii pe ceea ce spun chiar dacă vorbesc prostii. Dacă nici eu care sunt in procesul asta nu știu cu ce se mananca , apăi nu știu cine. Eu voiam sa vad dacă a plecat cineva de aici și a reușit sa își găsească job acolo cu sau fără acreditări.
No ai primit Green Card? Asa-i ca autorizatia de lucru ti-a venit dupa 1 an?  Sau nu ai inca nici macar Green Card-ul? Hai ca au trecut 2 ani deja. Ai vazut?
Am stat 12 in US stiu tot ce misca la capitolul acte.

Edited by AztecWarrior, 16 November 2023 - 20:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate