Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

echivalare studii sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
Salutare! In curand urmeaza sa plec in USA  si nu stiu daca trebuie sa imi echivalez studiile(licenta + masterat) pentru a putea sa lucrez acolo. Am mai citit pe net si parerile sunt impartite. are cineva idee? Sau a trecut cineva prin asta? Sa isi gaseasca job acolo cu studiile de aici si fara echivalare, adica diploma de licenta sa fie recunoscuta si acolo. Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca sunt recunoscute oficial.
In functie de job exista posibilitatea sa nu ai nevoie de recunoastere oficiala.

Cum pleci ? In functie de asta ar trebui sa fi fost deja filtrat.

#3
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
O sa plec cu K1 visa . O sa am EAD ( autorizație de lucru) și după aceea și greencard.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Depinde mult de domeniul in care vei activa. Unele meserii/ profesii sunt reglementate si trebuie echivalare de la forul/ organizatia profesionala care le reglementeaza.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 alex1793, on 26 martie 2021 - 11:22, said:

Salutare! In curand urmeaza sa plec in USA  si nu stiu daca trebuie sa imi echivalez studiile(licenta + masterat) pentru a putea sa lucrez acolo. Am mai citit pe net si parerile sunt impartite. are cineva idee? Sau a trecut cineva prin asta? Sa isi gaseasca job acolo cu studiile de aici si fara echivalare, adica diploma de licenta sa fie recunoscuta si acolo. Multumesc!

Daca vrei echivalare (mai corect scris, estimare sau assessment), https://www.fis-web.com/
Practic, depinde de domeniu si poti fi evaluata la interviu.
Nu cheltui banii in Romania pe evaluari ca ii pierzi

Vezi ca dureaza mult pana cand o sa iei viza de lucru, cateva luni. Si mai si costa.

#6
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
Da, Tsunnami, stiu asta. Dureaza cateva luni pana o sa pot lucra. specializarea e in Inginerie mecanica (autovehicule rutiere). Deci spui sa nu fac nimic de aici ca e egal cu zero. Sa astept sa ajung acolo si acolo daca mi-i se cere sa fac. Mersi

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Daca ai terminat-o la Spiru Haret o poti considera zero.La aia le trebe practica.Aia se vede din prima juma de ora ce poti ce nu poti.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De parca stiu aia de Spiru Haret. Si nici facultatile alea "bune" de la noi nu au auzit de practica.

@alex Cand faci un pas din asta trebuie sa ai inca de aici aranjat locul de munca acolo. Nu te duci acolo ca poate pescuiesti tu ceva. Acum americani get-beget cu experienta si acte in regula au probleme in a-si gasi un loc de munca in domeniul ala (si multe altele).
Daca n-ai experienta de munca de macar 4-5 ani aici in Ro, ia-ti gandul ca o sa te bage cineva in seama.
Vezi ce reglementari sunt acolo in domeniul tau.

Edited by Friskey, 26 March 2021 - 15:21.


#9
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 pasilla, on 26 martie 2021 - 12:22, said:

Nu cred ca sunt recunoscute oficial.
In functie de job exista posibilitatea sa nu ai nevoie de recunoastere oficiala.
Ba sunt recunoscute. La sotie i-au recunoscut tot ce a studiat la UBB.
Acum pentru initiator sunt companii de acreditare in US - cauta foreign studies credential sau asemanator. De obicei un Counselor de la universitate iti va recomanda o companie de acreditare.
Sa nu faci din Romania ca e pierdere de bani si vreme, numai dupa ce ajungi in US.
Cum e procedura: folosind un traducator autorizat de acolo - si sunt si de romana - trimiti la compania respectiva ce se cere.
Aia iti trimit dupa 2 saptamani 2 plicuri. Unul pentru tine ce il poti desface si unul special ce nu ai voie sa il desfaci.
In ambele plicuri este acelasi lucru - doar ca cel special este deschis de universitatea care se ocupa de acrediatarea studiilor tale. Respectivii pe baza rezultatelor - o sa iti zica cate cursuri mai ai nevoie ca sa ai diploma de US in domeniul respectiv.
Sotia avea in chimie de la UBB Cluj. Dupa acreditare ii mai trebuiau cam 24 de credite (cca 1 an jumate de cursuri) ca sa obtina diploma de Undergraduate in Chemistry - adica diploma universitara de 4 ani in chimie. Au recunoscut toate cursurile ce au fost obligatorii in Romania pentru diploma - cum a fost sport si limba straina dar care nu sunt necesare acolo pentru aceiasi diploma. Pe de o parte un chimist roman nu are anumite cursuri in Romania care sunt cerute unui chimist american.
Deci daca ai diploma XYZ in Romania nu o sa primesti XYZ in US dupa acrediare dar nu o sa o iei de la zero. Poate mai trebuie sa iei 1-3 semestre de cursuri, 12-36 credite.

Edited by AztecWarrior, 26 March 2021 - 15:48.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 alex1793, on 26 martie 2021 - 13:55, said:

Da, Tsunnami, stiu asta. Dureaza cateva luni pana o sa pot lucra. specializarea e in Inginerie mecanica (autovehicule rutiere). Deci spui sa nu fac nimic de aici ca e egal cu zero. Sa astept sa ajung acolo si acolo daca mi-i se cere sa fac. Mersi

Ia legatura cu ei, de ce crezi ca ti-am dat linkul?
Eventual afli cat costa etc, tot va trebui s-o faci pentru green card.

Unde mergi? In ce zona?

 Friskey, on 26 martie 2021 - 15:20, said:

De parca stiu aia de Spiru Haret. Si nici facultatile alea "bune" de la noi nu au auzit de practica.

Te inseli, evaluarea Politehnicii sta fantastic de bine.

Nu am zis sa nu faci mnimic de aici ci sa nu faci evaluari IN Romania.

Poti incepe sa traduci fisa matricola.
Aveam pe unu in Canada care facea treaba buna daca te intereseaza

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AztecWarrior, on 26 martie 2021 - 15:48, said:

Ba sunt recunoscute. La sotie i-au recunoscut tot ce a studiat la UBB.
Deci daca ai diploma XYZ in Romania nu o sa primesti XYZ in US dupa acrediare dar nu o sa o iei de la zero. Poate mai trebuie sa iei 1-3 semestre de cursuri, 12-36 credite.
Deci faci niste cursuri, dai niste examene si apoi ti se acreditaza diploma.

#12
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 alex1793, on 26 martie 2021 - 12:42, said:

O sa plec cu K1 visa . O sa am EAD ( autorizație de lucru) și după aceea și greencard.
K1 visa este pentru cei prospat casatoriti.
Nu e asa roz pe cat crezi. Autorizatia de lucru vine dupa 1 an nu imediat - timp in care sotul/sotia trebuie sa te intretina. Casatoria o sa fie pusa la incercare.
Daca lucrezi la negru si esti prins ai supt-o. Te deporteaza daca pierzi apelul - 99.5% il pierd - si sotul/sotia o sa aiba alegerea dureroasa de facut sa te urmeze in Romania sau divorteaza.
Totusi te poti inscrie la studii si sa iti echivalezi studiile. Atentie: in US studiile costa enorm - de la 8-9 mii semestrul in sus asta fara manuale (inca 1-2 mii $) asa ca...
Greencardul vine la 3 ani si 6 luni de la intrarea in US, dar si ala intarzie. Atentie: daca nu submiti actele imediat o sa astepti in plus - ca se numara de la submitere nu de la intrare. In US nimeni nu o sa invite sa le depui. Ai uitat 1 an, ghinionul tau, termenul de 3 ani si 6 luni incepe de atunci. Ti sa facut dor de Romania si ai plecat 6 luni in tara, GC o sa vina dupa 4 ani.
Cetatenia vine dupa inca 3 ani de la GC, daca depui actele, ca nimeni nu o sa te invite sa le depui.

 pasilla, on 26 martie 2021 - 15:54, said:

Deci faci niste cursuri, dai niste examene si apoi ti se acreditaza diploma.
Nu. Nu ai inteles.
O companie face acrediatrea pe plata (nu e asa mult - cam 300$). Universitatea iti zice apoi pe baza acreditarii, iti zice cate cursuri mai trebuie sa faci ca sa ai aceiasi diploma in US

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Tsunnnami, on 26 martie 2021 - 15:52, said:

Te inseli, evaluarea Politehnicii sta fantastic de bine.
Ma refeream la faptul ca nu stiu aia diferenta intre Spiru si UPB.

#14
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
Aztec warrior, scuza-ma ca te contrazic dar vorbesti numai aiurea. Green card o sa îl am in maxim un an iar autorizația de lucru in câteva luni. Frate cât de sigur sunt unii pe ceea ce spun chiar dacă vorbesc prostii. Dacă nici eu care sunt in procesul asta nu știu cu ce se mananca , apăi nu știu cine. Eu voiam sa vad dacă a plecat cineva de aici și a reușit sa își găsească job acolo cu sau fără acreditări.

#15
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Nu stiu in State dar in Canada astia stiau de Spiru.....

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Friskey, on 26 martie 2021 - 16:11, said:

Ma refeream la faptul ca nu stiu aia diferenta intre Spiru si UPB.

Cum sa nu?
UPB-ul e pe lista lor.
Sau tu crezi ca hamericanii nu le au p-ale lor?
Si-nca cate spire are ei...

#17
alex1793

alex1793

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2020
Aztec warrior vorbesti numai aberații. Greencard o sa îl am in maxim un an și EAD in câteva luni. Dacă angajatorul o sa meargă pe competentă ( sa nu îl intereseze asa mult diploma de studii ci mai mult ce stii sa faci ) atunci nu îmi fac probleme. Și dacă chiar îl interesează îmi echivalez și gata. Probabil depinde mult de angajator și de cum ai noroc

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Unde mergi in State?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate