Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

VW nu va mai dezvolta motoare cu combustie interna

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#109
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Posibil sa fie viitorul, însă nu toți vrem să fim early adopters și să experimentăm pe pielea noastră bolile copilăriei ale unei tehnologii.
Nu s de acord sa mi fac programul după necesitățile mașinii electrice odată ce am la dispoziție o tehnologie matură, cea a motoarelor termice,
Argumentul ecologist nu mă convinge, cel puțin momentan, reciclarea acumulatorilor litiu ion pare a fi un cosmar tehnologic asemanator cu reciclarea banalului tetrapack.


Mă rog, termenul "bolile copilăriei" e impropriu, tehnologia acumulatorilor fiind veche.

#110
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvj_Heaven, on 23 martie 2021 - 23:53, said:

VW lucreaza la reciclarea bateriilor

Pe bune? Posted Image

Edited by ericmario, 24 March 2021 - 00:20.


#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDarthBane, on 24 martie 2021 - 00:11, said:

Posibil sa fie viitorul, însă nu toți vrem să fim early adopters și să experimentăm pe pielea noastră bolile copilăriei ale unei tehnologii.
Pai si te obliga cineva sa iti cumperi masina electrica? Poti merge cu ce vrei tu.
Nu inteleg de unde vine victimizarea asta. Faptul ca nu mai dezvolta motoare cu ardere interna incepand de la momentul X nu inseamna ca nu vei mai gasi de cumparat masini cu motor cu ardere interna din acel moment incolo. Vor mai fi mult si bine.
Masinile noi produse azi au motoare dezvoltate cu 5 ani in urma ... deci de la acea data mai pui 5-10 ani de producere de masini pe baza tipului de motoare existente ... apoi inca cel putin 20 de ani ca sa faca "phase out" din mainstream ultimilor masini functionale ... apoi poti incepe sa te victimizezi.

Edited by ro_explorer, 24 March 2021 - 00:29.


#112
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDarthBane, on 24 martie 2021 - 00:11, said:

Posibil sa fie viitorul, însă nu toți vrem să fim early adopters și să experimentăm pe pielea noastră bolile copilăriei ale unei tehnologii.
Nu s de acord sa mi fac programul după necesitățile mașinii electrice odată ce am la dispoziție o tehnologie matură, cea a motoarelor termice,
Argumentul ecologist nu mă convinge, cel puțin momentan, reciclarea acumulatorilor litiu ion pare a fi un cosmar tehnologic asemanator cu reciclarea banalului tetrapack.


Mă rog, termenul "bolile copilăriei" e impropriu, tehnologia acumulatorilor fiind veche.
Mașinile vândute de Tesla nu-s chiar noi pe piață, au dovedit că pot la tot ce vrei tu.
Toyota Prius e pe piață de zeci de ani deja, majoritatea taxiurilor sunt Prius.

Argumentul ecologist la o mașină clasică te convinge? Reciclarea bla bla bla...

Oare chiar trebuie să te convingă?

#113
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View Postericmario, on 24 martie 2021 - 00:20, said:

Pe bune?

View PostDarthBane, on 24 martie 2021 - 00:11, said:

Posibil sa fie viitorul, însă nu toți vrem să fim early adopters și să experimentăm pe pielea noastră bolile copilăriei ale unei tehnologii.
Nu s de acord sa mi fac programul după necesitățile mașinii electrice odată ce am la dispoziție o tehnologie matură, cea a motoarelor termice,
Argumentul ecologist nu mă convinge, cel puțin momentan, reciclarea acumulatorilor litiu ion pare a fi un cosmar tehnologic asemanator cu reciclarea banalului tetrapack.
Mă rog, termenul "bolile copilăriei" e impropriu, tehnologia acumulatorilor fiind veche.
Nu-ti fa griji, pentru inca cel putin 10 ani vei putea folosi motorul termic fara probleme. Doar ca electricele vor deveni mult mai atractive, design mai sexy, mai sprintene, mai smart, dezavantajul fiind bateriile si incarcarea, insa asta nu prea mai e o problema in tarile unde sunt statii de incarcare peste tot

Ai vazut Ioniq 5 sau KIA EV6, sexy as fuck!

Edited by vj_Heaven, 24 March 2021 - 00:36.


#114
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postro_explorer, on 24 martie 2021 - 00:26, said:

Pai si te obliga cineva sa iti cumperi masina electrica? Poti merge cu ce vrei tu.
Nu inteleg de unde vine victimizarea asta. Faptul ca nu mai dezvolta motoare cu ardere interna incepand de la momentul X nu inseamna ca nu vei mai gasi de cumparat masini cu motor cu ardere interna din acel moment incolo. Vor mai fi mult si bine.
Masinile noi produse azi au motoare dezvoltate cu 5 ani in urma ... deci de la acea data mai pui 5-10 ani de producere de masini pe baza tipului de motoare existente ... apoi inca cel putin 20 de ani ca sa faca "phase out" din mainstream ultimilor masini functionale ... apoi poti incepe sa te victimizezi.

Nu, nici n am spus ca ma obliga cineva, am spus care e optiunea mea, asadar cade si chestia cu victimizarea, pt ca n am facut o, nu inteleg de ce insisti aiurea pe asta, ca ma victimizez.
Inteleg perfect faptul ca nu mai dezvolta, sunt la limita eficientei teoretice deja, nu mai au cum sa le faca mai performante in conditiile tehnologiei actuale.

View Postericmario, on 24 martie 2021 - 00:27, said:


Toyota Prius e pe piață de zeci de ani deja, majoritatea taxiurilor sunt Prius.

Argumentul ecologist la o mașină clasică te convinge? Reciclarea bla bla bla...

Oare chiar trebuie să te convingă?

ce sunt majoritatea taxiurilor ? :)

Da, in ceea ce priveste reciclarea, ma convinge.

Daca nu te priveste de convingerile mele pentru ce intri in discutie cu mine ?

View Postvj_Heaven, on 24 martie 2021 - 00:31, said:

Nu-ti fa griji, pentru inca cel putin 10 ani vei putea folosi motorul termic fara probleme. Doar ca electricele vor deveni mult mai atractive, design mai sexy, mai sprintene, mai smart, dezavantajul fiind bateriile si incarcarea, insa asta nu prea mai e o problema in tarile unde sunt statii de incarcare peste tot

Ai vazut Ioniq 5 sau KIA EV6, sexy as fuck!

Nu imi fac griji, asta e o discutie de principiu.
Sunt convins ca voi putea folosi motorul termic inca 30 - 40 de ani, nu doar 10.  Atractivitatea datorata designului si sprintenelii pe distante mici nu compenseaza, DPMDV , dezavantajele enumerate chiar de tine.

Ms, dar eu prefer designul clasic. Daca e combinat si cu un motor fiabil si potent, e maximul ce pot cere EU de la o masina.

#115
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDarthBane, on 24 martie 2021 - 01:06, said:

Ms, dar eu prefer designul clasic. Daca e combinat si cu un motor fiabil si potent, e maximul ce pot cere EU de la o masina.
Sa fii sanatos ... Pot sa te intreb de ce te-ai activat? Crezi ca preferintele tale pentru designul clasic influenteaza intr-un fel deciziile VW in ceea ce priveste renuntarea la motoarele cu combustie?

Edited by ro_explorer, 24 March 2021 - 10:27.


#116
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Voi chiar credeti in ce declara VW, sau orice alt producator major dealtfel?

Oricum mare branza nu au mai dezvoltat de mult in materie de motoare. Mai iau la pila un cap de cilindru, o adminsie si un injector si o vand ca mare evolutie.
De fapt industria asta nu a dezvoltat mare lucru in general, majoritatea "inovatiilor" cat de cat semnificative din domeniul auto sunt imprumutate din alte domenii (aeronautic, militar, chiar si feroviar).

Edited by KiloW, 24 March 2021 - 10:34.


#117
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 24 martie 2021 - 00:26, said:

Pai si te obliga cineva sa iti cumperi masina electrica?
Adevarul e că pt România e puțin fezabilă treaba cu electrificarea. La oraș cele mai multe familii locuiesc la bloc, nu au cum/ unde să o încarce. Plus ca rețeaua electrică e subdimensionată și învechită....

#118
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
La un moment dat trebuie si Romania sa intre in rand cu lumea. O sa creasca si infrastructura electrica, fiind vitala pentru dezvoltarea civilizatiei in general.

Nu trebuie neaparat sa incarci masina in garaj .. o poti incarca la statii le de incarcare. Nu e la fel de comod dar nici masina cu benzina nu o incarci in garaj.
Eu zic ca electrificarea auto nu mai poate fi oprita acum. Ca o sa se reflecte mai tarziu in Romania, clar ... asta e, dar se va intampla.

#119
Young_Soul

Young_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.11.2009
Vad ca multi spera la o tranzitie lenta spre electrice, insa mie imi e destul de clar ca precum "telefoanele smart" si electricele se vor inmulti exponential odata cu aparitia a noi modele mai accesibile.
Un exemplu e Dacia Spring care in cateva zile are vanzari record. La toamna va fi plin Bucurestiul de electrice,
O crestere brusca si accelerata catre electrice e preconizata pentru anii urmatori.
Ca va fi in 2022, 2023 sau 2025 nu se stie inca, dar revolutia in domeniul auto e iminenta.
VW cu certitudine va contribui din plin. Asteptam si ceilalti producatori auto anul viitor cu astfel de anunturi.
Sper ca peste 5 ani sa imi pot vinde masina pe benzina luata noua in 2021 la un pret decent.Posted Image  
Cei cu Diesel probabil le vor vinde la 10% din pretul actual.Posted Image

#120
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKarhu, on 24 martie 2021 - 10:38, said:


Adevarul e că pt România e puțin fezabilă treaba cu electrificarea. La oraș cele mai multe familii locuiesc la bloc, nu au cum/ unde să o încarce. Plus ca rețeaua electrică e subdimensionată și învechită....
Paradoxal, România are rețele de înaltă tensiune funcționale nefolosite de nimeni.


#121
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

View PostYoung_Soul, on 24 martie 2021 - 18:02, said:

Sper ca peste 5 ani sa imi pot vinde masina pe benzina luata noua in 2021 la un pret decent.Posted Image  

Daca e din gama care trebuie, ofer de acum 500 euro pe tinichea.

#122
Young_Soul

Young_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.11.2009

View Post_R_A_D_U, on 24 martie 2021 - 18:17, said:

Daca e din gama care trebuie, ofer de acum 500 euro pe tinichea.
Iti dau contul de Revolut in privat. vedem peste 5 ani cat mai ai de plata.

#123
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
In cativa ani o sa vedem la stiri cozi la statiile de incarcare din orase, liste, nervi, scandal. Plus ca, odata cu cresterea accelerata a numarului de masini electrice, ce sa vezi... nu o sa mai fie asa de ieftin cum fac toti reclama acum.
Mai vedem, da peste 10 - 15 ani o sa fie multi care vor regreta motoarele termice.

#124
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgabrolio, on 24 martie 2021 - 18:52, said:

[...] o sa fie multi care vor regreta motoarele termice.
O sa fie la fel de multi pe cati vezi azi regretand caruta trasa de cai.

#125
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postgabrolio, on 24 martie 2021 - 18:52, said:

In cativa ani o sa vedem la stiri cozi la statiile de incarcare din orase, liste, nervi, scandal. Plus ca, odata cu cresterea accelerata a numarului de masini electrice, ce sa vezi... nu o sa mai fie asa de ieftin cum fac toti reclama acum.
Mai vedem, da peste 10 - 15 ani o sa fie multi care vor regreta motoarele termice.

Adauga si scumpirea uriasa a curentului electric ce va decurge din nebunia asta.

View PostYoung_Soul, on 24 martie 2021 - 18:02, said:

Vad ca multi spera la o tranzitie lenta spre electrice, insa mie imi e destul de clar ca precum "telefoanele smart" si electricele se vor inmulti exponential odata cu aparitia a noi modele mai accesibile.
Un exemplu e Dacia Spring care in cateva zile are vanzari record. La toamna va fi plin Bucurestiul de electrice,
O crestere brusca si accelerata catre electrice e preconizata pentru anii urmatori.
Ca va fi in 2022, 2023 sau 2025 nu se stie inca, dar revolutia in domeniul auto e iminenta.
VW cu certitudine va contribui din plin. Asteptam si ceilalti producatori auto anul viitor cu astfel de anunturi.
Sper ca peste 5 ani sa imi pot vinde masina pe benzina luata noua in 2021 la un pret decent.Posted Image  
Cei cu Diesel probabil le vor vinde la 10% din pretul actual.Posted Image

Daca si-au luat cativa hipsterasi din Bucuresti o cutie penibila cu 43 de cai putere cum e dacia spring aka dacia cimitir nu inseamna ca toata tara le va urma exemplul. Electricele inca nu conving la capitolul autonomie reala. Pana nu or sa apara unele cu o autonomie reala de 6-800 km in cele mai dificile conditii de trafic majoritatea romanilor nici macar nu le vor lua in considerare.

Momentan vor fi cumparate de hipsterasi penibili doar ca numarul lor e redus si resursa acestei piete se va epuiza repede.

Edited by Elenistic, 29 March 2021 - 08:07.


#126
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Intrebarea e ce va mai cumpara privitorul in scarba spre hipsteri cand nu va mai avea de ales decat intre hibride plug in si electrice?

Inca un avantaj real pe care il vad la mersul cu curent electric, este ca nu se vor mai arde de-a-n pwoolea milioane de tone de benzina in trafic bara la bara in oras sau pe valea prahovei.

Masina electrica nu consuma stand pe loc. Motorul termic da.

Edited by abac, 29 March 2021 - 08:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate