Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

VW nu va mai dezvolta motoare cu combustie interna

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#145
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 ro_explorer, on 29 martie 2021 - 10:01, said:

Atat cat trebuie. Mai precis, 580 eur/luna.
Cat timp nu ma distrez pe banii tai eu zic ca e OK.


Calculele facute de unii prin Romania ... Calculele facute de mine aici in nord ... Acum depinde ce intelegi tu prin investitie si daca vrei sa iesi pe profit sau pur si simplu vrei sa ai un cost predictibil pe urmatorii 20 de ani.
Eu unul am calculat ca o masina electrica si o instalatie fotovoltaica dimensionata cum trebuie sunt o combinatie castigatoare pe termen lung, cu dezavantajul ca necesita o cheltuiala mai mare pe termen scurt.

Doar daca iti da statul vre-o mare deducere de taxe, altfel te costa toata sandramaua care sa iti incarce masina solar aproape cat masina. :) Gasisem undeva un calcul emipric ca un panou din zona ieftineala la 250W iti genereaza 30-40 kWh AC pe luna. Ca sa incarci o Tesla solar iti trebuie o curte separata doar ca sa pui solarele asta daca nu esti prin California undeva.

Edited by filipxxx, 29 March 2021 - 10:44.


#146
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Se refera inclusiv la motorizarile hibrid sau doar la cele pur termice?


Eu as vrea totusi un plug-in hibrid decat full electrica.
Si daca va creste autonomia la ele, totusi va fi problema de incarcare. Cu cat bateria va fi mai mare cu atat va dura mai mult.  Tot nu va fi la fel de rapid ca un plin pe benzina. Plus ca daca se va umple de electrice vei avea nevoie si de infrastructura.

La electrica scapi de problemele cu distribuita, cu schimbul de ulei, si in general probleme de motor termic, dar vei da pe probleme cu bateria. Si estimez ca la un moment dat  va ajunge cam la fel sa coste sa mergi cu electrica. Nu mai e mocangeala de acum 3-4 ani. Am avut si eu o electrica pe mana 2 saptamani acum 4 ani, si o incarcam gratis la primarie.

Intr-un oras mare deja cu electrica in Ro, nu prea gasesti locuri de incarcat. Toate alea gratis is ocupate tot timpul la supermaketuri de masini Uber. Asta se intampla cand se inmultesc posesorii.
In schimb ieri am vazut la Oravita, Caras Severin la Lidl ca au pus 2 incarcatoare. Cum pe acolo nu are nimeni electrica prin zona, si orasul nici nu este de tranzit pe vreo ruta importanta, acolo da, daca iti iei electrica bagi tot timpul de la Lidl pe gratis.

#147
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 qew, on 29 martie 2021 - 10:50, said:

... dar vei da pe probleme cu bateria.
Dupa 15 ani, da ... varsta la care trebuie sa schimbi masina oricum.

 filipxxx, on 29 martie 2021 - 10:43, said:

altfel te costa toata sandramaua care sa iti incarce masina solar aproape cat masina
O instalatie fotovoltaica cu putere instalata de 8Kw si cu capacitate de inmagazinare de 20Kwh te ajunge vreo 40K eur aici in nord, cu tot cu instalare. In conditiile in care o casa costa 400K eur la o periferie de oras mare, eu zic ca este un pret acceptabil. Mai ales ca poti include costul respectiv in ipoteca de la casa si il platesti cu 1.5% dobanda pe toata perioada de utilizare ... deci insignifiant ca greutate financiara suplimentara.
Casa se va aprecia cu mult mai mult de 10% peste 20 de ani deci va ingloba automat si costul instalatiei. Ce obtii tu, ca utilizator de asa ceva? CONFORT ... si asta e nepretuit.

Edited by ro_explorer, 29 March 2021 - 11:08.


#148
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
40k euro o instalatie care la 10 ani o schimbi ? Naspa rau de tot , eu in 10 ani de alimentat de la retea nu platesc nici jumatate din suma si am curent la " teava " cat vreau eu , nu limitat. Nefezabil , asa cum ziceam , akingi sa platesti mai mult doar din prostie ca logica bate filmul mereu.

Nu mai zic ca iti trebuie spatiu de stocare loc pt baterii ca doara nu le ti afara la -15 grade etc ...

#149
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 DDooGG, on 29 martie 2021 - 11:15, said:

40k euro o instalatie care la 10 ani o schimbi ?
Durata medie de viata a panourilor si a bateriei depaseste 20 de ani. Medie ... da ?
Mentenanta unei asemenea instalatii este ieftina caci poti schimba doar elementele uzate, nu trebuie sa o schimbi cu totul.

Pe partea cu "curentul la teava" nu am ce comenta caci e clar ca vorbim de lucruri diferite. asta nu se vrea a fi o instalatie off-grid ci suplimentara unei cuplari on-grid, cu bagat de energie inapoi in retea, lucru care iti baga bani inapoi in buzunar.

Oricum, 1: suntem off-topic si 2: este evident ca tu ti-a format deja o parere absoluta despre asta asa ca discutia nu are nici un sens.

Edited by ro_explorer, 29 March 2021 - 11:25.


#150
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
E amuzanta discrepanta intre titlul pe care si l-a pus ro_explorer "membru impartial" si echidistanta lui in fata argumentelor.



Cica masina trebuie deja schimbata la 15 ani ca e batrana. ( din cauza bateriei) . Dar instalatia solara care are in centru tot bateria, nu e problema ca schimbi ce e uzat. Adica bateria.


Pierdere de vreme.

#151
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 ro_explorer, on 29 martie 2021 - 11:22, said:

este evident ca tu ti-a format deja o parere absoluta despre asta asa ca discutia nu are nici un sens.
Ceea ce este evident e ca spui lucruri diferite , le amesteci cum iti convine tie . Daca e on-grid costa mai putin de 40k euro investitia , cu mult, insa si aici viata bate filmul , ce produci nu este egal cu ce consumi , la pret ma refer . Dar asa cum ai zis :

 ro_explorer, on 29 martie 2021 - 11:22, said:

Oricum, 1: suntem off-topic
De acord cu tine.
Intra pe casa verde daca doresti o discutie cu argumente , altfel poti s-o lasi balta ca se intelege ca nu stapanesti termenii si atunci chiar e de prisos orice discutie ...

#152
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 bvygKLM, on 29 martie 2021 - 11:29, said:

Cica masina trebuie deja schimbata la 15 ani ca e batrana. ( din cauza bateriei) . Dar instalatia solara care are in centru tot bateria, nu e problema ca schimbi ce e uzat. Adica bateria.
Uzura indusa unei baterii este foarte difertia in cazul unei masini fata de cazul unei instalatii casnice. Casa nu trage sute de KW din baterii si nici nu impinge sute de Kw inapoi la incarcare ... casa are un flow in/out mult mai bland decat o masina .. celulele stau mereu la temperaturi rezonabile, fara extreme ... asta le ofera o durata de viata mult mai mare.
Suplimentar, chimia bateriilor pentru instalatia de casa este diferita de cea auto ... bateriile cu litiu sunt de mai multe tipuri. Sunt 2 factori importanti: densitatea de energie si durata de viata medie. In cazul bateriilor auto este o chimie cu o densitate de energie mai mare, in cazul bateriilor casnice (unde volumul si greutatea nu pun nici o problema) se merge pe baterii cu densitate mai mica dar anduranta mai mare.

LiFePO4 (ca idee) au densitate mai mica de energie decat LIPO dar au durata de viata de 4-5x mai mare si sunt mult mai sigure in utilizare.

Sper ca ai aflat ceva util cu ocazia asta.

 DDooGG, on 29 martie 2021 - 11:38, said:

Daca e on-grid costa mai putin de 40k euro investitia , cu mult, ...
1. Nu am spus nici o clipa ca vorbesc de instalatie off-grid.
2. Atat ar costa aici la mine ... cca 40K cu puterile instalate de care am spus. Stiu asta pentru ca tatonez ideea de a imi cumpara o casa in viitorul mediu si infrastructura pentru o instalatie fotovoltaica este un "must have" in cazul meu, asa ca face parte din parametrii luati in calcul.
3. Nu intru pe "casa verde" pentru ca nu am casa inca si nu imi place sa ma implic prea mult in chestii pe care nu le experimentez personal.

Edited by ro_explorer, 29 March 2021 - 12:05.


#153
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

 ro_explorer, on 29 martie 2021 - 11:55, said:

Sper ca ai aflat ceva util cu ocazia asta.

Da. Faptul ca le potrivesti cum vrei, si ca ar trebui sa te ignor.



#154
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Am scris doar fapte verificabile, nu povesti. Esti liber sa ma ignori, inca este o lume libera.

#155
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 bvygKLM, on 29 martie 2021 - 11:29, said:


Cica masina trebuie deja schimbata la 15 ani ca e batrana. ( din cauza bateriei) .
Masina nu o schimbi numai din cauza bateriei pt ca bateria e pe celule care se pot schimba independent deci poate fi " noua " si dupa 15 ani . O schimbi ca e uzata fizic la toate subansamblele .

 ro_explorer, on 29 martie 2021 - 11:55, said:


1. Nu am spus nici o clipa ca vorbesc de instalatie off-grid.
2. Atat ar costa aici la mine ... cca 40K cu puterile instalate de care am spus. Stiu asta pentru ca tatonez ideea de a imi cumpara o casa in viitorul mediu si infrastructura pentru o instalatie fotovoltaica este un "must have" in cazul meu, asa ca face parte din parametrii luati in calcul.
3. Nu intru pe "casa verde" pentru ca nu am casa inca si nu imi place sa ma implic prea mult in chestii pe care nu le experimentez personal.
Am inteles , deci tu tot ce ai scris pana acuma ai scris la " figurat " . Bine ca precizat treaba asta ca m-am speriat ca poti gandi asa de ingust.

#156
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Te rog fara jigniri ca nu ma cunosti suficient incat sa iti permiti sa ma faci "ingust" , OK?

Nu am vorbit la figurat ci am vorbit pe baza de calcule si sume pe care le-am primit la cerere de la una din companiile care se ocupa cu asa ceva aici in nord. Am spus ce vreau (putere instalata, faptul ca o sa fie cel putin o masina electrica de incarcat, etc) si ei mi-au spus cat ma costa. Ofera garantie 10 ani pe echipamente si lucrare. Aia este suma inainte de stimulentele oferite de stat pentru instalare de panouri fotovoltaice. Mai departe nu dezvolt caci, dupa cum am spus, nu detin fizic o casa ... iar la apartament stau on-grid, cu tot cu incarcatorul pentru masina care urmeaza sa ii fie montat in garaj.

Edited by ro_explorer, 29 March 2021 - 12:42.


#157
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021

 ro_explorer, on 29 martie 2021 - 11:07, said:

Dupa 15 ani, da ... varsta la care trebuie sa schimbi masina oricum.


O instalatie fotovoltaica cu putere instalata de 8Kw si cu capacitate de inmagazinare de 20Kwh te ajunge vreo 40K eur aici in nord, cu tot cu instalare.

Insa cifrele astea dau cu virgula. 8kw putere instalata inseamna inseamna o productie medie zilnica de vreo 25kwh, aka vreo 2.5€/zi. 1000€/an, ca asa, rotunjit.
La 40k pret de instalare economic, nu e justificat, o poti justifica doar ideologic, sau nu ai de ales (gen casa e undeva izolata si nu ai cum s-o alimentezi altfel).

Si mai mult, vara ai produce mai mult deca tai nevoie si poti stoca, iar iarna ai avea nevoie de o sursa suplimentara.

#158
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
1kWh costa 20 eurocenti pentru casnici, aici la noi. Vara este soare de la 3 la 22 ... excesul il bagi in retea si iei bani pentru asta (mai putin, dar intre a nu il utiliza deloc si a recupera ceva, euzic ca e balanta pozitiva).
Oricum, suntem off-topic si am spus ce am avut de spus ... fiecare sa isi faca propriile calcule si sa isi construiasca propriul confort, zic.

#159
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Ce tot ii dati cu stocarea, voi nici nu stiti cum functioneaza sistemele solare in grid. Gridul e  bateria. Bagi in grid cind nu consumi, iei inapoi cind consumi si la sfirsitul perioadei (de obicei 1 an) se face totatlul si platesti diferenta, sau esti platit daca ai produs prea mult (cit si cum depinde de tara etc).
Unde ati vazut voi sisteme solare cu baterie in afara de barci si poate cabane foarte izolate? in africa?

#160
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 vrajitoruldinoz, on 30 martie 2021 - 06:42, said:

Ce tot ii dati cu stocarea, voi nici nu stiti cum functioneaza sistemele solare in grid. Gridul e  bateria. Bagi in grid cind nu consumi, iei inapoi cind consumi si la sfirsitul perioadei (de obicei 1 an) se face totatlul si platesti diferenta, sau esti platit daca ai produs prea mult (cit si cum depinde de tara etc).
Unde ati vazut voi sisteme solare cu baterie in afara de barci si poate cabane foarte izolate? in africa?
Gridul nu e bateria, e sistemul național.

#161
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
E exact ca o baterie pentru sistemele solare.

#162
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am văzut asta în ofertele (toate) de aici de la.mine. Poți avea stocare locala pe baterii (o capacitate relativ mica dar suficienta - 10-20kwh) ca sa nu consumi din grid pe timpul nopții. Dacă ai sa ai bunăvoința sa studiezi ofertele de la tine de, ca exemplu cunoscut, Tesla power wall ai sa vezi despre ce e vorba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate