Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Parchet care nu scartaie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
e exagerat cu frigul! peretele din beton + glet nu tine frig ?daca e lemn pe jos nu mai e frig!

#20
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai pe perete nu calci, desi am auzit oameni deranjati sa stea aproape de anumiti pereti din casa care sunt reci, cica se simte daca diferenta fata de aerul din camera e mare.

Lemnul nu transmite caldura ca gresia, asta e faza.

#21
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Care lemn ? Despre ce caldura transmisa e vorba, de unde si pana unde ?

#22
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai lemnul din parchet. Caldura din camera si din picioare, gresia conduce puternic caldura si devine rece usor.

#23
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Deci tu nu ai ipat dar gresia conduce caldura , din neant te pomeni . Lemnul ( care lemn ??? ) care de fapt nu este nici un lemn in parchetul laminat , nu conduce caldura ? Am inteles .....
De fapt ce vrei cu topicul asta , una e titlu , alta e ce scrii pe aici .

#24
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu nu am zis neaparat de laminat, dar daca e vorba de laminat, din ce e facut? Pilitura de fier?
Si nu, lemnul nu conduce caldura ca gresia. Daca ai avea intr-o camera ambele si ai pune piciorul gol pe fiecare, ai vedea in ce ritm trag caldura din tine.

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNotsure, on 16 martie 2021 - 12:45, said:

Polistiren de 6mm? Exista asa subtire?

fă o tură pe la raionul de parchet din orice magazin de construit case
acolo vei găsi rulouri sau plăci din polistiren de 4 și de 6 mm

dacă ți se montează parchetul peste astfel de polistiren + folie, nu va scârțâi!

îți va rămâne întrebarea: oare intră tocul soției în parchet? :o

#26
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
.

Edited by Mihai_3, 17 March 2021 - 14:53.


#27
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
acu daca e vorba de sunet de calitate asta se obtine cu cheltuiala mare...mare de tot. adica vorbim de pluta pe jos si alte materiale scumpe.

View Postgushpi, on 17 martie 2021 - 14:22, said:


fă o tură pe la raionul de parchet din orice magazin de construit case
acolo vei găsi rulouri sau plăci din polistiren de 4 și de 6 mm

dacă ți se montează parchetul peste astfel de polistiren + folie, nu va scârțâi!

îți va rămâne întrebarea: oare intră tocul soției în parchet? Posted Image
hhahaa, nu intra tocul sotiei, poate al amantei...

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
Nu mai deschid subiect nou, scriu aici sper să mă îndrume cineva.
  E vorba de o dușumea de brad pusă peste un planșeu din dulapi de 5cm. Toate bune, dar probabil când a fost pusă, ceva nu au făcut bine. În unele locuri e puțin umflată pe îmbinarea dintre scânduri, problema e că scârțâie destul de tare. Din câte am văzut, are șuruburi doar în capete sub șipcă. Mi s-a sugerat să dau șuruburi intermediar, dar arată urât și nu vreau.
  Soluția care o văd eu, este demontarea completă aplicarea unui adeziv între dușumea și planșeu și apoi pusă la loc, probabil trebuie tăiat puțin din ea, să nu se mai umfle îmbinările. Ce nu știu eu, este ce adeziv să folosesc. De preferat unul care să preia si eventualele mici denivelări ale planșeului pentru o lipire cât mai bună.
  Eu știu respectiva dușumea așa cum este acum, am înțeles că la început nu scârția, a început să scârțâie după ce au rașchetat, luând probabil prea mult din grosime. Există și varianta înlocuirii, dar tot vreau să o lipesc, deci ajung iar la adeziv, indiferent dacă o pun înapoi pe asta sau o schimb, văd la demontarea cât de groasă mai e.

Edited by PoeOvidiu, 26 October 2023 - 08:35.


#29
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostPoeOvidiu, on 26 octombrie 2023 - 08:33, said:

Nu mai deschid subiect nou, scriu aici sper să mă îndrume cineva.
  E vorba de o dușumea de brad pusă peste un planșeu din dulapi de 5cm. Toate bune, dar probabil când a fost pusă, ceva nu au făcut bine. În unele locuri e puțin umflată pe îmbinarea dintre scânduri, problema e că scârțâie destul de tare. Din câte am văzut, are șuruburi doar în capete sub șipcă. Mi s-a sugerat să dau șuruburi intermediar, dar arată urât și nu vreau.
  Soluția care o văd eu, este demontarea completă aplicarea unui adeziv între dușumea și planșeu și apoi pusă la loc, probabil trebuie tăiat puțin din ea, să nu se mai umfle îmbinările. Ce nu știu eu, este ce adeziv să folosesc. De preferat unul care să preia si eventualele mici denivelări ale planșeului pentru o lipire cât mai bună.
  Eu știu respectiva dușumea așa cum este acum, am înțeles că la început nu scârția, a început să scârțâie după ce au rașchetat, luând probabil prea mult din grosime. Există și varianta înlocuirii, dar tot vreau să o lipesc, deci ajung iar la adeziv, indiferent dacă o pun înapoi pe asta sau o schimb, văd la demontarea cât de groasă mai e.
o rezolvare ar fi șuruburi intermediare ( nu doar pe capete) dar dat gaura pe jumătate ,dat șurub ,iar apoi dop de lemn de brad,șlefuit și lăcuit,nu se mai cunoaște nimic,Sint seturi de freze si preducele ( set de 4,de la 6 mm la 16 mm), lemnul de brad lucrează mai mult ( se dilata sau se contractă)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate