Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parchet care nu scartaie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Va trebui sa aleg intre parchet si gresie pentru un living fara incalzire in podea, la parter.
Gresia am luat-o in calcul de teama posibilelor scartaituri ale parchetului. Ce parchet ar trebui sa iau si cum sa le spun muncitorilor sa il puna ca sa fiu sigur ca nu va scartai? Casa posibil sa stea si neincalzita iarna uneori.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Șapă dreaptă, folie și parchet montat corect => nu o să scârțâie.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Nu are cum sa nu scartaie....iarna se comprima si vara se destinde....nu stiu daca poti evita legile fizicii

#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Termoizolatie din polistiren extrudat si finisaj parchet laminat minim 10 mm.
Exclus sapa .

View Postpupama, on 16 martie 2021 - 09:27, said:

Nu are cum sa nu scartaie....iarna se comprima si vara se destinde....nu stiu daca poti evita legile fizicii
Tocmai de aceea exista banda perimetrala si niste instructiuni de montaj , ca sa se evite scartaielile date de dilatari/contractari.

#5
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Eu am parchet laminat de peste 8 ani, si nu scartaie absolut deloc. Daca e montat corect, nu are "joc" si nu scartaie.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Suportul e cel mai important...la mine sapa are niste denivelari in unele locuri de la elicopterizare si se simte, chiar daca parchetul a fost montat corect. Montatorii m-au avertizat inainte ca se va intampla asta si ca trebuie sapa autonivelanta. Nu i-am ascultat si acum mai scartaie din loc in loc.

#7
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Scartaitul este un beneficiu aduce in plus personalitate
Casa fara scartait nu e casa

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Parchetul laminat si cel stratificat nu scartaie. Nici cel clasic nu scartaie daca e montat cum trebuie.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
1) eu am scos tot pana la placa
2) stalpi pe jos pentru a da nivelul (am folosit profil U de rigips)
3) apoi pus sapa de egalizare amestecata cu fulgi din aia casa imi ocupe volum si sa fie mai usor ca si greutate.....si trasa frumos intre stalpi.
4) evident ca nu a fost perfecta, insa atunci cand s-a putut calca pe ea cand mesterii nu erau am reincarcat cu CM9 si 11 si nivelat perfect astfel incat cand stateam cu dreptarul in mana era OK si dreapta suprafață
5) cand au venit mesterii au montat polistiren fribran de se pune sub casa de 5cm grosime, peste care am pus o folie de 2 mm
6) montat parchetul (evident ca fara o nivela cu laser lucurile merg mai greu...deci iti recomand !)

a) parchetul scartie pentru ca nu se matura dedesubt sau se aspira praful si pietricele
b) este prost asezat si sunt lasaturi sau umflaturi pe suprafata ...sau este de proasta calitate

crede-ma ca nu scartie deloc al meu, mobilierul pe care il am are picioarele mari si se ditribuie frumos greutatea
parchetul este unul din cel ieftin insa de heavy-trafic

Edited by Mihai_3, 16 March 2021 - 10:24.


#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Te duci in piata si ceri parchet care nu scartaie. Cum e la mere - la unele scrie mere dulci, la altele mere f. dulci, dar tu le vrei de fapt pe alea unde scrie mere f.f. dulci.

Nu ai spus ce fel de parchet vrei sa montezi. Daca e sapa dreapta, cu abateri sub 2mm pe o lungime de 2m si lipesti niste parchet stratificat nu scartaie niciodata. Nici cel laminat montat flotant nu ar trebui sa scartaie, dar pe mine ma seaca un aspect la montajul asta: la marginea camerei, la perete, nu este nimic care sa il tina lipit de suport, de aceea are tendita de a se ridica. Cand calci pe acolo se simte cum se misca si asta ma enerveaza.

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
parchet de minim 12mm pus pe placi de polistiren de calitate de 6mm.
daca nu ai burti foarte pronuntate nu o sa scartaie. atentie insa la imbinarea la usi unde se calca des: daca este pusa doar o fasie ingusta la prag sunt sanse sa scartaie acolo

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Polistiren de 6mm? Exista asa subtire?

De care nu m-am hotarat, de asta si intreb. Am inteles ca cel de lemn masiv ar scartai cel mai des, plus ca ar costa mult. Celelalte tipuri am inteles ca nu sunt foarte durabile, in schimb.

Mi-e teama pentru ca nu voi avea niciun control asupra a ceea ce fac mesterii. 2mm pe 2m nu stiu daca vor reusi sa obtina, trebuie sa discut cu ei inainte, desi toti zic "da, boss, ca in filme iese, la 3.6 nanometri am setat masuratoarea, nu iti face griji", iar cand apare rezultatul...cangi!

#13
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cineva face o confuzie aici.Singurul care scartiie sau poate scartii e cel clasic,adevaratul parchet.Jigodiile laminate nu au cum sa scartiie.

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu ma tem doar de scartait, ci orice fel de sunete dubioase.

Iar acolo va fi si un sistem audio si mi-e tema sa nu dea efecte nasoale, sa vibreze si sa coloreze sunetul. La casa actuala de la tara am pus linoleum de teama asta.

Peste gresie se mai poate pune parchet cu posibilitatea de a-l demonta daca nu imi convine si a ramane gresia fara adezivi sau alte alea pe ea? Sau gresia va face imposibila uniformizarea suprafetei pe care se va pune parchetul?
Sau mai practic e sa pun parchet, iar apoi sa-l scot si sa pun gresie daca nu-s multumit?

Edited by Notsure, 16 March 2021 - 13:08.


#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bai taranilor care sunteti tarani si tineti jigodii in casa, cum va permiteti asa ceva?

Solutia pentur o sapa cu astfel de abateri mici este autonivelanta dupa turnarea sapei elicopterizate. Elicopterizata - oricat de atent ar fi turnata sigur va avea abateri mai mari. Autonivelanta trebuie si ea turnata de cineva care stie treaba. Nu e rocket science, dar daca vine cineva care nu a mai facut asta sigur va iesi pilaf.

Parchetul stratificat este intr-adevar mult mai sensibil decat laminatul si chiar si decat cel clasic. Avantaje/dezavantaje - le cantaresti si alegi. Eu mi-am asumat si sensibilitatea asta, deja are o gramada de urme si m-am mutat de un an si jumatate. De la cei cu mobila au ramas urme, am protejat cat am putut cu cartoane, folii, etc dar tot au facut damage. Si de la scaunul de birou pe roti se face varzuca. In rest vad ca rezista ok, nu circulam incaltati pe el.

View PostBylly00, on 16 martie 2021 - 13:10, said:

Bai taranilor care sunteti tarani si tineti jigodii in casa, cum va permiteti asa ceva?

Solutia pentur o sapa cu astfel de abateri mici este autonivelanta dupa turnarea sapei elicopterizate. Elicopterizata - oricat de atent ar fi turnata sigur va avea abateri mai mari. Autonivelanta trebuie si ea turnata de cineva care stie treaba. Nu e rocket science, dar daca vine cineva care nu a mai facut asta sigur va iesi pilaf.

Parchetul stratificat este intr-adevar mult mai sensibil decat laminatul si chiar si decat cel clasic. Avantaje/dezavantaje - le cantaresti si alegi. Eu mi-am asumat si sensibilitatea asta, deja are o gramada de urme si m-am mutat de un an si jumatate. De la cei cu mobila au ramas urme, am protejat cat am putut cu cartoane, folii, etc dar tot au facut damage. Si de la scaunul de birou pe roti se face varzuca. In rest vad ca rezista ok, nu circulam incaltati pe el.


LE: poti sa pui parhet flotant peste gresie, nu folosesti nici un fel de adeziv, asterni stratul suport, pui parchetul si daca nu iti convine il dai afara.

Despre sunet discutam cu totul altfel treaba. In primul rand - el - parchetul in sine va dauna sunetului in sensul ca e o suprafata reflectiva si va trebui (daca esti serios in privinta asta) sa pui un covor mare ceva in fata boxelor. Daca nu va fi el montat perfect - asta cu siguranta nu va influenta sunetul, stai linistit. Nu cred ca iti bagi vreo 5 suburi de 30'' acolo ca sa inceapa sa vibreze camera, orice boxa in mintile ei are un sistem de decuplare fata de podea, astfel incat sa nu iti vibreze parchetul.

#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Covor gros pun in mod sigur. Las gol doar sub canapele, fotolii si pe la margini cativa cm, unde nu mai ajunge covorul. Ca altfel e sunetul terminat. Mi-e teama sa nu vibreze de la bass si midbass, insa.

Boxele sunt pe standuri, bass puternic, dar nu de subwoofer chiar.
La casa unde am linoleum am patit sa vibreze mobila, dar aia are placi mari de pal care stau libere in aer, nu le opreste nimic vibratia, parchetul sta pe ceva, totusi. Mobila atrebuit sa o scot.

Edited by Notsure, 16 March 2021 - 13:53.


#17
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
gresia e sanatoasa nu se umfla daca ai scapat ceva o schimbi numai pe cea stricata la parchet tr sa il schimbi tot!

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Stiu ca gresia are multe avantaje, doar ca nu o sa am incalzire prin podea, iar camera va fi la parter (fara beci sub, direct pe sol). Am auzit multi ca au scos-o sau sufera rau cu ea din cauza ca ii "ia frigul la picioare", chiar si cu papuci, covor etc. Eu nu imi dau seama cum vine asta, am gresie si ma simt ok, dar e la etaj, cu camera de dedesubt incalzita. Se vaita unii asa tare, de parca ma sperie, ba ca au spart sa o scoata, ba ca si-au vandut apartamentul din cauza asta si alte povesti de cosmar.

Edited by Notsure, 16 March 2021 - 15:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate