Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Cum reușiți să beți 2 litri de apă pe zi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Bylly00, on 12 martie 2021 - 17:19, said:

That can't be good.
Si eu zic ca 5L apa/zi nu e prea bine.

#56
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Pai, o beau cu pauze. In cateva ore ajung la 2 L. :) :P

#57
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
7
8
9
10
11 500ml
12
13
14
15
16 500ml
17
18
19
20
21 500ml
22

Se înțeleg orele și cantitatea de apa băută.

#58
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,119
  • Înscris: 04.09.2013
Stiu ca e vorba aia cu 2 litri de lichide pe zi, dar parca mai era una cu faceti miscare nu stiu cat timp pe zi. Una ar trebui sa o sustina pe cealalta.
Si ca sa fiu sincer cred ca asta cu 2 litri pe zi e mai mult o medie, nu se aplica pentru toti acelasi tratament pentru ca suntem cu totii diferiti si avem nevoi diferite.
Asa ca daca bei 1 litru sau 3 pe zi, aia e. Important e cum te simti.

#59
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 miki07, on 12 martie 2021 - 12:38, said:

Deși ar cam trebui, nu reușesc să beau 2 litri de apă pe zi și nu știu cum să mă îndrept, ca să zic așa. Am luat o cană din aia care filtrează apa, adună praf pe birou. Nu prea mă atrage. Câteodată beau mai mult suc, decât apa în 24 de ore. Voi, cei care beți 2 litri de apă pe zi, cum reușiți?
Iarna beau doi. Vara intre trei si patru.
Pur si simplu imi este sete destul de mult ca sa simt nevoia sa beau apa. In plus, in zilele cand fac sport, aproape un litru se duce doar pe perioada cat fac sport.
Cred ca este o nevoie a organismului si depinde de persoana. Sotia nu simte nevoia sa bea un pahar complet de apa pe zi (un exemplu). Ea se chinuie sa bea mai mult.

Edited by jm2010, 12 March 2021 - 18:41.


#60
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Pai in primul rand, trebuie sa fie apa buna, de izvor. Bei mai mult de 2 l.
Dar nu te lua dupa prostia aia "beti 2 l". E doar o simpla aberatie. Daca tu nu poti sa bei 2 l si ca sa ii bei te fortezi, evident ca nu trebuie sa bei 2 l.

#61
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Eu beau cam 2-2.5 litri, borsec carbogazoasa, poate pentru ca ma duc la sala zilnic. Vara sunt zile cand devorez 2 sticle de 1.5L in 2-3 ore.
Am fost invatat de mic cu sifon asa ca eu nu pot bea apa fara acid carbonic.

Edited by FeDaYin, 12 March 2021 - 20:19.


#62
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Asta cu apa e discutabila.   2 lt APA in 24 ore zilnic lejer duc,am nevoie.,   Si acum apar variatiile de ce vrea organusmul mai mult(Sport nu,am facut la viata mea de numa numa,180/82kg/peste 45 ani/proportional dezvoltat si fara gusa sau ceafa )  Depinde ce mananci/ce bei(tarii)/ce muncesti/varsta/anotimp.   Daca combini treburile astea vei avea sumedenie de rezultate.   Da,organismul iti zice cand sa bei.  Chiar si daca dormi ,,te trezeste,,.  Bidonul de apa langa pat si scapi de problema.   Recomand temperature ambientala de luna Martie.   Iarna e rece/vara e pi2.   Ps daca mananc(si mananc)  ardei iuti murati in otet   instantaneu ,,dau jos,, 200 ml apa prin transpiratie.   Nu am prob cu arsuri rahat pansat la stomac.  Da sa mor de nu mananc ardeii astia si ma sterg cu prosopul pe cap si fata.  La subiect =media e 3 litri/zi.  Lichide.

#63
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
Ceai dimineata, ciorbe, lapte, iaurt, cana filtranta umpluta de cateva ori pe zi pt noi + pisic, mai bere, sticla cu apa langa pat (ma trezesc noaptea si beau)

Apoi depinde si de ce mananci/bei. Daca beau alcool (inclusiv bere) beau si mai multa apa.

Ca si idee am avut multi ani in care am baut doar apa carbogazoasa, simteam ca nu imi trece setea altfel, m-am fortat cateva luni sa ma "detoxific" si acum beau doar apa plata.Posted Image

#64
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Se pune și apa băgată în cafea?

#65
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,119
  • Înscris: 04.09.2013
Mi am amintit de un prieten care făcea judo în urmă cu mulți ani și trebuia să facă cântarul ca să între la o categorie mai mare și antrenorul l a pus să bea 5 litri de apă într-un interval foarte scurt - o oră sau ceva de genul. A băut, a trecut proba cantarului și apoi a vomitat.

#66
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 DDooGG, on 12 martie 2021 - 17:33, said:

Si eu zic ca 5L apa/zi nu e prea bine.
Nu, indica deja un diabet in stare incipienta.
In rest prea multa apa aduce dezechilibru electrolitic.

Edited by andreic, 12 March 2021 - 23:10.


#67
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 DDooGG, on 12 martie 2021 - 16:40, said:

Stiu o tipa care bea 5L de apa zilnic . Eu nu pot nici macar 2 paharele ca mi se face rau, de frica ca ruginesc pe dinauntru , dar beau linistit 4-6 beri pe zi fara stres , asta iarna , ca vara - cerul e limita .
Si berea produce rugina. Ai auzit de vapoare pe oceane de bere? Nici eu. :huh:

#68
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 andreic, on 12 martie 2021 - 23:07, said:

Nu, indica deja un diabet in stare incipienta.
In rest prea multa apa aduce dezechilibru electrolitic.
Face mult sport ( estrem ).

#69
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Dihorul Razboinic, on 12 martie 2021 - 23:41, said:

Si berea produce rugina. Ai auzit de vapoare pe oceane de bere? Nici eu. Posted Image
Berea este produs alimentar . " Manci " o bere ...

#70
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Eu beau o halba de apa dimineata cand ma trezesc, la serviciu beau o sticla de cola zero de 2 litri pana la ora 16 dupa care pana seara cand ma culc mai beau vreo 7-8 halbe de apa. Aseara am suplimentat cu alte licori, vreo 2-3 litri de bere. Experienta pe care am de gand s-o repet si maine doar ca fara cola. Vara cand e cald, eu transpirand excesiv beau si cate 6-8 litri de apa pe zi + o cola zero. Ma pih pe masura lichidelor pe care le ingurgitez, dar pentru asta exista wc-uri.

#71
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
3-4litri,vara si mai mult, am ajuns si la 10 daca am muncit greu in soare. nu stiu, pur si simplu mi e sete, cind mi e sete tare mi se usuca gura, de abia mai vb, si imi vine sa vomit. La un antrenament dur, intro ora 2,5 l asa, ca nimic.
Nu pot pricepe cum nu puteti sa beti apa.
Nu plec nicaieri fara o sticla de apa dupa mine.
P. S record absolut 16 beri de 0.5 in 4h,adica 8l de lichid. Aveam alta conditie fizica si mult antrenament.
Si acum daca ma supar la o masa buna intro ora dau gata 1,5 de vin + apa. Nu fac sprit, o beau aparte, de sete
P. S2 Nu am inclus lichidele din ciorbe, lapte si cafele.

Mincarea e fudulie, bautura temelie

#72
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 petit_christian, on 13 martie 2021 - 02:46, said:

P. S record absolut 16 beri de 0.5 in 4h,adica 8l de lichid. Aveam alta conditie fizica si mult antrenament.

Acum multi ani recordul meu a fost 7 sticle de 0,5 litri de rom Jamaica intr-o seara. In ziua de azi nu mai pot, nu mai duc atat de mult si oricum nu mai beau tarie, doar bere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate