Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cum reușiți să beți 2 litri de apă pe zi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Deși ar cam trebui, nu reușesc să beau 2 litri de apă pe zi și nu știu cum să mă îndrept, ca să zic așa. Am luat o cană din aia care filtrează apa, adună praf pe birou. Nu prea mă atrage. Câteodată beau mai mult suc, decât apa în 24 de ore. Voi, cei care beți 2 litri de apă pe zi, cum reușiți?

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
O sticlă/carafă mare (minim 1,5, dacă nu 2L) lângă mine pe birou și un pahar. Pe durata unei zile de muncă o termin, fără să mă plimb cu paharul la dozator. Recunosc, dacă trebuie să-mi mișc curu, îl mișc abia când mi-e sete grav. :) Dacă am apa deja lângă mine, beau și de plictiseală. Puțin câte puțin, nu un pahar o dată.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Pai si consumul de apa e in functie de necesarul cerut de organism. Daca stai toata ziua in fata pc ului, efortul fizic e minim si nevoia de a bea lichide.

Fa ti un program de miscare fizic macar 30 minute sau o ora pe zi si o sa vezi ca o sa bei mai multa apa.
Nu tre sa iei chiar litera de lege aia 2L...cum spuneam, conteaza si ce activitate ai.

#4
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009
Poate ajuta daca privesti apa ca un medicament. Nimeni nu il vrea dar la anumite ore ia o pastila. In timp iti intra in reflex, nefiind medicamente defapt. E chestie de vointa.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
2 l Lichide, nu neaparat apa chioara. Si o supa se contorizeaza,

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
nu scrie pe instrucțiunile de folosință ce fel de apă! poa' să fie și bere ,și vin ! Posted Image

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007
Nu trebuie neaparat sa fie apa ci lichide, cu mentiunea ca unele dintre lichide mai aduc si un aport de alte substante care nu fac neaparat bine. Nu ma refer la apa plata cu lamaie.
Cei 2L sunt doar o recomandare. In mod normal, daca esti atent la semnale si bei apa (sau alte lichide) cand ti-e sete, nu ar trebui sa fie o problema daca sunt mai mult sau mai putin de 2L. Organismul stie cat are nevoie.

La mine problema este ca nu sunt mai sunt atenta la ce imi cere corpul si nu imi dau seama ca imi e sete asa ca am incercat sa stau cu sticla de apa langa mine, sa fie la indemana.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
2L de lichide includ si supele si sucurile (inclusiv cele din fructe, daca ar conta).

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu am apa la indemana cateodata nu vreau sau nu pot sa ma deplasez pana unde o gasesc asa ca cel mai bine sa fie in apropiere.

#10
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Sau bei din cand in cand cate o gura, fara sa astepti sa ti se faca sete si vei vedea ca  ajungi lejer la 1,5 - 2 L pe zi.

#11
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 sanderoalex, on 12 martie 2021 - 12:47, said:

nu scrie pe instrucțiunile de folosință ce fel de apă! poa' să fie și bere ,și vin ! Posted Image

Berea nu se pune :D

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008

 AlexEn, on 12 martie 2021 - 12:47, said:


Eu, cu tot cu carafa langa mine, nu prea reusesc. Beau 2 litre de lichide, doar cu numele. Nu stiu daca Mountain Dew, poate fi numit lichid.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007

 Darkman48, on 12 martie 2021 - 12:49, said:

Berea nu se pune :D

Se pune, mai ales pe burta Posted Image

Edited by AlexEn, 12 March 2021 - 12:52.


#14
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Unele persoane consuma o cantitate mai mica de apa pe zi si nu este nimic in neregula cu asta. Depinde de organismul fiecaruia. Poti sa iti iei necesarul de lichide din fructe si legume. Sau  poti incerca sa bei ceai, eventual de fructe, neindulcit. Eu, de regula, beau foarte multa apa, mai ales vara. Undeva la 4 litri pe zi. Imi cere organismul. Mi se usuca gura, iar daca nu beau in timp util apa, incepe sa ma doara capul. Insa nu toti oamenii sunt la fel. Unii pur si simplu functioneaza cu o cantitate mai mica de lichide iar organismul lor nu este deloc deshidratat. Cred ca necesarul ala de 2 litri de apa pe zi e mai mult un mit.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Secretul e sa ai un recipient cat mai mare la indemana.
Acasa beau cu halba (apa).

Lichide calde => cana de 500 ml (nu plina, ca nu-s animal)

Edited by gumball3000, 12 March 2021 - 12:54.


#16
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
de la 1.5 l(maxim pe zi) am ajuns la 4l, cand m am apucat de regim, pai imi pun paharul pe masa, il umplu, ca sa imi fie in ochi, iar apoi tot beau din el si cand se goleste il umplu iar, si tot asa, a fost greu sa ma obisnuiesc la inceput dar daca iti dai silinta, poti.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Eu ascult spotify free.

De fiecare data cand imi baga reclame, las castile pe birou, ma ridic si ma duc la bucatarie si beau un pahar de apa.

In felul asta impusc doi iepuri: beau si apa si ma si ridic de pe scaun minim de doua ori intr-o ora.


Nici nu ma gandesc sa platesc vreodata pentru Spotify. Pentru mine e mult mai valorios cu reclame.

Edited by abac, 12 March 2021 - 12:54.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007

 miki07, on 12 martie 2021 - 12:50, said:

Eu, cu tot cu carafa langa mine, nu prea reusesc. Beau 2 litre de lichide, doar cu numele. Nu stiu daca Mountain Dew, poate fi numit lichid.

Poate, dar zaharul ala nu este chiar util.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate