Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum reușiți să beți 2 litri de apă pe zi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View PostAlexEn, on 12 martie 2021 - 12:50, said:



Se pune, mai ales pe burta Posted Image

Acolo da, la hidratare nu :D

#20
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostAlexEn, on 12 martie 2021 - 12:52, said:

Poate, dar zaharul ala nu este chiar util.

Dap, asta ziceam si eu.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View PostHailztorm, on 12 martie 2021 - 12:52, said:

de la 1.5 l(maxim pe zi) am ajuns la 4l, cand m am apucat de regim, pai imi pun paharul pe masa, il umplu, ca sa imi fie in ochi, iar apoi tot beau din el si cand se goleste il umplu iar, si tot asa, a fost greu sa ma obisnuiesc la inceput dar daca iti dai silinta, poti.

Vezi ca nici prea multa apa nu e benefica, poti sa ajungi la dilutie de electroliti. Cauta despre otravirea cu apa.
Cel mai bine este sa bei atata apa cat iti cere organismul cu mentiunea ca ar trebui sa iti dai seama cand ti-e sete.

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Recomandarea era de 2 litri de lichide si aici intra si ceaiul, cafeaua, sucul, supe/ciorbe, nu doar apa chioara. Fa un calcul cu toate lichidele pe care le bei intr-o zi si vezi ce rezultat iti da. Daca iese cam un litru si jumatate, e ok. Conteaza si ce greutate ai. Daca esti o miniona da 45-50 de kg, e logic ca nu vei avea nevoie de tot atatea lichide ca un barbat de 1,8-2m inaltime.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Apa chioara
Apa minerala
cafea
apa + otet de mere
ceai

Lichide fara efecte calorice sau de insulina.

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca nu poti cu apa, treci pe vin, bere, tuica... Sau, mananca sarat, bea niste zeama de varza, dar nu mai mult decat un pahar, ca e bai!  Dupa sare ti se face sete.

#25
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
O tin pe madame langa mine, si o umplu de 2 ori pe zi cu apa carbogazoasa. Storc si cateva picaturi de suc de lamaie. Important e sa fie in raza vizuala.

Attached File  IMG_20210312_115218.jpg   88.98K   62 downloads

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru cei care inca nu stiu alcoolul desihdrateaza.

Alcoolul scade productia de hormon antidiuretic, hormon care actioneaza asupra rinichilor, favorizand reabsorbtia tubulara (de la nivelul nefronului - unitatea morfo-functionala a rinichiuliu) in timpul filtrarii (procesul de formare a urinii), hormon care are drept consecinta reabsorbtia unei cantitati crescute de apa. Acest lucru se produce ca urmare a confundarii de catre alcool a osmoreceptorilor din hipotalamus care informeaza partea posterioara a glandei pituitare (glanda hipofiza) cu privire la presiunea osmotica, glanda hipofiza fiind locul de secretie al hormonului antidiuretic. Alcoolul induce in eroare osmoreceptorii cum ca ar exista o presiune osmotica scazuta in sange ceea ce duce la o inhibare a hormonului antidiuretic. Astfel, rinichii nu mai sunt capabili sa reabsoarba o cantitate obisnuita de apa (cum ar fi fost in cazul secretiei de hormon antidiuretic), ducand la creearea unor volume excesive de urina si o deshidratare consecutiva.

Edited by Bursul, 12 March 2021 - 12:59.


#27
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postpasilla, on 12 martie 2021 - 12:47, said:

2 l Lichide, nu neaparat apa chioara. Si o supa se contorizeaza,
Se contorizează toată apa, nu numai din supă. Şi mâncarea solidă conţine apă. Deci nu e stres să ajungi la 2 litri de apă pe zi.

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postafh, on 12 martie 2021 - 13:00, said:

Se contorizează toată apa, nu numai din supă. Şi mâncarea solidă conţine apă. Deci nu e stres să ajungi la 2 litri de apă pe zi.
Cu vreo 7-8 kg de castraveti ajungi la 2 l lichide pe zi.

#29
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
De fapt in acei 2 litri e inclus tot ce contine apa, mai toate alimentele, inclusiv painea. Asa ca....

Vara beau lejer si mai mult de 2 litri de apa... iarna nu prea dar depinde si ce si cat de condimentat mananc... sucuri pot bea lejer si peste 2 litri, uneori si peste 4 :lol: insa depinde de chef si pofta...

View Postrumegus, on 12 martie 2021 - 12:55, said:

Daca nu poti cu apa, treci pe vin, bere, tuica... Sau, mananca sarat, bea niste zeama de varza, dar nu mai mult decat un pahar, ca e bai!  Dupa sare ti se face sete.
Ideea e totusi sa te hidratezi, nu se te pisi in secunda doi... :D

#30
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postmiki07, on 12 martie 2021 - 12:50, said:

Eu, cu tot cu carafa langa mine, nu prea reusesc. Beau 2 litre de lichide, doar cu numele. Nu stiu daca Mountain Dew, poate fi numit lichid.
aia e otravă! tot lichidă!

#31
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostAlexEn, on 12 martie 2021 - 12:54, said:


Pai, si daca nu iti este sete deloc?

View PostBursul, on 12 martie 2021 - 12:59, said:

Pentru cei care inca nu stiu alcoolul desihdrateaza.

Poate de aici vine si mahmureala.

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
simplu:
- o data pe zi mananc o farfurie de ciorba
- la cafea pun mult lapte, astfel ies cu o cana de aprox 400 ml de cafea cu mult lapte
- fac ceai si il beau in loc de apa, neindulcit.
recent am descoperit ca imi place la nebunie ceaiul de muguri de brad pe care il beau neindulcit. zilnic reusesc sa beau cam 2-3 cani de aprox 400 ml de ceai. daca incercam sa beau apa nu as fi reusit, dar ceaiul asta chiar imi place. in plus e 100% natural si contine si vitamina C.
ca dupa aia ma p*s ca mosii asta e alta treaba, dar reusesc sa beau minim 1 litru de ceai doar de placere, fara nici un fel de efort.
- vara bag 2-3 beri in special in week-end si cand e cald. spre deosebire de apa, berea poate fi bauta in cantitate mare. iar daca e bere de la dozator e mai mult apa chioara, nu prea contine deloc alcool. in schimb contine calorii, asa ca tb sa fiu atent ca se pune pe burta.

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmiki07, on 12 martie 2021 - 13:21, said:


Pai, si daca nu iti este sete deloc?


Atunci fie nu constientizezi ca ti-e sete, fie ai deja aport de lichide din alte surse, fie e o alta problema. Nu imi spune ca nu ti-e sete o zi intreaga de stat pe uscat (fara niciun fel de lichide) ca nu te cred.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cica ceaiul in exces nu e bun. Bine trebuie sa bei mult timp, acelasi tip de ceai. De exemplu cel de sunatoare ataca nervii. Posted Image

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmiki07, on 12 martie 2021 - 12:38, said:

Deși ar cam trebui, nu reușesc să beau 2 litri de apă pe zi și nu știu cum să mă îndrept, ca să zic așa. Am luat o cană din aia care filtrează apa, adună praf pe birou. Nu prea mă atrage. Câteodată beau mai mult suc, decât apa în 24 de ore. Voi, cei care beți 2 litri de apă pe zi, cum reușiți?
4beri.

#36
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Mie imi place apa, nu pot sa o inlocuiesc cu nimic. daca imi e sete de apa nici bere nu pot sa beau, oricat de cald ar fi afara  Posted Image . Cred ca depasesc lejer 2 litri /zi (pun si noaptea la socoteala ca si noaptea ma trezesc sa beau apa). Cand fac munca fizica sau cand ies la tura cu bicicleta cred ca bag 500 ml/ora.
Nu va mai zic cum e dupa bautura ......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate