Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Anticorpi Neutralizanti

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#163
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu mai trebuie sa-ti dea cu batul in nas de aia costa mai mult. Cine are dinero o sa-si faca si cu 450 ca sa nu ia bete in nas.

Unii se pare ca sunt imuni la covid din motive neclare. Unii zic ca au trecut prin infectie cu alt coronavirus inrudit cu care au facut imunitate incrucisata altii zic ca e legat de densitatea redusa a receptorilor ACE2 in faringe sau o combinatie a celor 2 cauze

Edited by chilly willy, 22 September 2021 - 20:22.


#164
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Topciul asta ce o fi avut ?
https://forum.softpe...ccinare-pfizer/

SUnt deja rezultate postate in el.

Si am mai spus si acolo si in late topice pe subiect - e greu de comparat - fiecare laborator cu rezultatele sale. Unii nu dau formule de conversie l BAU/Ml...

#165
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMembruAnonim, on 22 septembrie 2021 - 19:36, said:


Pai cel mai probabil va avea <0.8U/mL...

Am avut ceva probleme medicale in familie și din cauza asta nu am putut face vaccinul nici eu nici soția nici ai mei și nici socrii.
Tata a trecut in Decembrie prin operație cu complicații grave, acum e ok ish
N-a fãcut covid
Mama n-a fãcut, dar e drept ca și ai mei și socrii sunt precauți, ies rar etc
Eu am stat primele 2 sãptãmâni când a început pandemia in wfh, dupã care munca la greu, am doua joburi dintre care unul într-un spital privat.
Am intrat in spital in Decembrie sa îl iau pe tata, in August acum cu alta problema, acum o luna din nou tot cu tata.
Și nu am fãcut covid.

43 de anișori, fumãtor, dar nu am probleme de sãnãtate

In afara de o durere de cap de 2 zile prin Martie parca și 2 zile de oboseala așa mai mare, care putea fi și de la stress și alergãtura nu am avut vreun semn ca as avea covid

Și nici semnele alea nu a fost de covid ca fãcea soția fãceau ai mei, socrii, cineva de la munca...

Cel puțin statistic am luat contact cu virusul.
Dupã logica mea, dacã am luat contact, și n-am fãcut, am anticorpi.

Zic bine ?

#166
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Uite un topic si mai general - https://forum.softpe..._hl__ anticorpi
In asta am postat si eu rezultatele.

#167
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scuze, nu am vazut topicele, @eiffel :) Se poate comasa topicul cu unul dintre cele vechi.

#168
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postwaterman, on 22 septembrie 2021 - 20:26, said:

După logica mea, dacă am luat contact, și n-am făcut, am anticorpi.
Zic bine ?
Nu. Poti sa ai o rezistenta generala buna a organismului, fara sa ai anticorpi specifici COVID.

#169
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate sa aiba si noroc.
Nu e obligatoriu sa fii contact si sa iei virusul. Am mai zis si pe alte topice - maica-mea sta cu mine si nu a luat virusul cand am fost bolnav. Testata de anticorpi nu a avut.
Nevasta unui coleg a fost bolnava anul trecut la sf de noiembrie - el nu a avut nimic - dupa ce si parintii s-au imbolnavit si a trebuit sa aiba grija de ei si-a facut test - zero anticorpi. In martie a luat-o si el. Nevasta-sa nu a mai luat-o.

#170
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cunosc persoana ( femeie ) nevaccinata, lucreaza in spital, a calatorit in vreo 4 sau 5 tari de la inceputul pandemiei, a fost contact direct cu persoane infectate cu covid, cu masca sau fara, a iesit la terase, cafenele intr-una - nu a luat virusul. N-are anticorpi. Noroc chior sau covid resilient? Posted Image

#171
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sunt oameni care rezista pentru ca au putini receptori ACE2 in faringe si se infecteaza foarte greu comparativ cu ceilalti.

#172
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMembruAnonim, on 23 septembrie 2021 - 19:26, said:

Cunosc persoana ( femeie ) nevaccinata, lucreaza in spital, a calatorit in vreo 4 sau 5 tari de la inceputul pandemiei, a fost contact direct cu persoane infectate cu covid, cu masca sau fara, a iesit la terase, cafenele intr-una - nu a luat virusul. N-are anticorpi. Noroc chior sau covid resilient? Posted Image

Fumeaza zilnic?

#173
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststalker2142, on 23 septembrie 2021 - 22:30, said:

Fumeaza zilnic?
Nefumatoare.

#174
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poate fi luat in calcul ca nu produce anticorpi suficienti dar sistemul imunitar functioneaza totusi corect.
Au fost cazuri de persoane trecute prin boala - cu sumptome si confirmate cu RT-PCR care la o luna de ziel nu mai aveau anticorpi.
Depinde si de varsta. In general intre 15 si 40 de ani si in special intre 20 si 30 cantitatea de anticorpi e mult mai mica decat al copii sau la persoanele in varsta.

#175
bpopescu

bpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.05.2007
Doamna in cauza poate fi si norocoasa. Transmiterea in gospodarie (i.e. locuind cu un caz confirmat) cu variantele vechi era de 50% - in medie. Si nu toti oamenii sunt la fel de contagiosi - unii elibereaza mai mult virus, altii mai putin. Daca a avut noroc sa se intalneasca doar cu "zgarciti", a scapat fara sa se infecteze.

Nu vorbesc doar din carti, cunosc o persoana care a locuit cu un caz confirmat, nu a facut boala, nu a avut anticorpi la 1 luna dupa intreaga poveste, dar a dezvoltat anticorpi in limite normale dupa vaccin. E foarte posibil ca persoana confirmata sa fi avut de fapt un sistem imunitar puternic si sa nu fi eliberat virus mai deloc.

Dealtfel, in Romania, cred ca avem cam 50% din populatie care s-a infectat si sunt aproape sigur ca restul de 50% din populatie nu a stat izolata intr-un glob de sticla ci a fost mai degraba norocoasa.
Dar cu varianta Delta, care e cam de doua ori mai contagioasa, norocul ala va trebui sa fie de acum incolo de-a dreptul chior.

Deci, cred ca e riscant sa te gandesti ca ai un sistem imunitar puternic. Mai bine zici ca ai fost norocos si vezi ce poti face sa-ti prelungesti norocul (i.e. vaccin) :)

#176
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Cât de îngust trebuie să gândești să nu realizezi că există foarte mulți oameni care pur și simplu nu se infectează indiferent cât de expuși sunt? Se cheamă selecție naturală care asigură supraviețuirea unei specii. Darwin a explicat asta încă de acum două secole...

#177
bpopescu

bpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.05.2007
De fapt selectia naturala se refera la adaptarea la mediu, care poate insemna lejer doar protectie la boala severa, nu neaparat imunitate la imbolnavire. Nu contest, e posibil ca unii oameni chiar sa aiba imunitate naturala foarte buna fara sa fi facut boala sau vaccinul, dar sunt probabil extrem de putini, la fel ca in cazul altor boli.

Si ca sa-ti raspund, ingust gandeste cel care nu realizeaza ca, daca cei 50% care nu s-au imbolnavit inca si nici nu s-au vaccinat ar fi fost de fapt imuni, nu aveam acum spitalele pline si atatea decese raportate.

Edited by bpopescu, 24 September 2021 - 13:36.


#178
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E valabil pentru absolut orice boală contagioasă. Inclusiv banala răceală, sunt oameni care răcesc în fiecare an indiferent cât se păzesc și sunt alții care nu răcesc niciodată chiar dacă ies afară în tricou iarna.

Cred că nu realizezi cât de redusă e capacitatea spitalelor versus totalul populației. De fapt bolnavi care să necesite spitalizare sunt extrem de puțini raportat la toți locuitorii și totuși spitalele sunt pline ochi. De fapt asta e marea problemă pentru care suntem obligați să plătim noi toți acum, inclusiv cei sănătoși...

#179
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Deja este acceptata ideea ca dupa acest val Delta care este cel mai contagios, undeva in vremea asta anul viitor se va ajunge la o imunitate naturala pentru cei nevaccinati. Acest virus va deveni comun ca orice virus gripal pentru care exista vaccinuri, pastile, etc. Totodata exista si vor fi introduse in circuit pastile, sprayuri nazale si alte forme de protejare impotriva covid.
Legat de treaba cu spitalele, pana acum nu am platit noi cei nesanatosi fix la fel ? Acum ca e vorba de covid se schimba treaba ? Acum e de porc domne !
Dar pentru conationalii nostri neasigurati vad ca va place sa platiti si taxe de spitalizare si fel si fel de daune ca deh, e scumpe asigurarile boss, si cate si mai cate.
Bine ca a aparut covidu asta ca nu mai stiam pe cine sa urim, pe unguri nu mai e cazul ca sunt la putere de 30 de ani, pe vestici nu avem voie ca ne dau conducatori fistichii, pe Dragnea nu mai are farmec ca nu mai e nimic, noroc cu nevaccinatii astia, zau ca nu mai stiam pe cine sa avem ura !
Nevaccinatii salveaza ura de clasa !

#180
mDDa

mDDa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.09.2021
0.4 U/ml, Synevo, nevaccinat, neîmbolnăvit (?)

Soția (sigur) și copilul (probabil) au trecut prin boală acum aprox. 1 an. Sunt curios dacă am făcut și eu boala sau nu. Este cineva care și-a făcut testul de anticorpi și a obținut 0.0 U/ml ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate