Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Anticorpi Neutralizanti

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#1
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salutare,

Deschid un topic nou care cu vaccinarea populatiei va deveni tot mai important zic eu!

In acest moment exista testari (din sange) pe piata la diferite laboratoare care masoara nivelul de anticorpi dobanditi fie dupa boala fie dupa vaccinare.

Pana nu demult toata lumea verifica anticorpii IGg sau IGm, dar valorile nu erau edificatoare exact legat de covid si astfel au aparut pe piata teste de anticorpi neutralizanti. Ca sa poti fi sigur ca ai anticorpi nu este de ajuns sa masori IGg sau IGm.. asta ptr ca IGg arata si anticorpi covid, dar si anticorpii “bad” cei care dauneaza organismului.. IGg de asemenea masoara si alti anticorpi care nu au legatura cu covid. Din acest motiv deja s-a schimbat metoda de masurare si astfeL au aparut testele de la laborator specifice pentru covid.. asa numitele teste de chemiluminiscențã.

Prin aceste teste pe care le poti face la Synevo, Synlab, Medlife, Gral, etc, poti sti exact ce valori de anticorpi antispike N, S ai in IGg.

Pentru exemplificare o scriu cateva exemple, aproape toate cu teste la Synlab, dar si 2 de la Synevo si unul de la Gral.

Va sfatuiesc pe toti sa scrieti despre dozarea voastra si de asemenea valorea anticorpilor/durata de timp cand s-a facut testul

#2
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
''sfatuiesti''?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E o prostie sa iti testezi anticorpii pentru Covid. Bani cheltuiti aiurea.
Nu exista inca nici un fel de Protocol aprobat oficial.

Edited by pasilla, 08 March 2021 - 20:48.


#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View PostPatrick007, on 08 martie 2021 - 20:41, said:

Pentru exemplificare o scriu cateva exemple, aproape toate cu teste la Synlab, dar si 2 de la Synevo si unul de la Gral.
Si unde sunt exemplele?

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
O observație din exterior.... neștiințificã.
Fãrã teste nu existã boala! Clar este mortalã! ( Faza..desigur).
Anticorpi
Mașinãria numitã corp uman este bestialã!  Important  sã nu o îmbolnãvești artificial, sã ai ce "repara" .... în rest se reparã singurã... alimentatã corespunzator.

Edited by sarac.lipit, 08 March 2021 - 20:57.


#6
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Laborator Synlab:

Coleg de serviciu : covid forma relativ usoara cu putin timp pierderea mirosului —> anticorpi 905 la 45 zile dupa cele 14 zile de izolare

Coleg de serviciu 2: covid forma destul de urata as spune medie (probabil tulpina uk) pierdere miros si gust si ceva probleme la plamani —> anticorpi 3300 la 25 de zile dupa zilele de izolare din uk

Prieten tot tanar - a stat 24 zile internat la Bals din care 12 zile la ATI din pacate.. inca se  recupereaza..  6930 anticorpi masurati la 20 de zile de la iesirea din spital

Prietena cu covid forma usoara doar cu dureri puternice de cap si oboseala crunta.. 1200 anticorpi la 24 de zile dupa iesirea din izolare

Medic pediatru - fara istoric de covid, vaccinat cu Pfizer, masurat anticorpii la 14 zile dupa rapel - 14170

Cunoscut foarte apropiat, fara covid de care sa stie, vaccinat cu Pfizer si la 12 zile de la rapel are 21300 anticorpi

Mai astept 2 rezultate facute la aceeasi clinica. Voi veni cu update aici imediat ce imi comunica valorile.

Laborator Gral:

Medic de familie, vaccinat cu Pfizer, masurat anticopri la 18 de zile de la rapel - 2381 anticorpi

Laborator Synevo:

D-na in varsta, multiple probleme, vaccinata Pfizer, anticorpi antispike gasiti 2100

D-na tanara, fara probleme, o luna de la rapel, vaccinata cu Pfizer, anticorpi antispike 485

Edited by Patrick007, 08 March 2021 - 20:57.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt curios daca acele pravalii iti dau si garantii ca nu faci boala, in cazul in care nivelul anticorpilor iese peste un prag si care ar fi acel prag, de la care primesti garantia.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPatrick007, on 08 martie 2021 - 20:41, said:

Va sfatuiesc pe toti sa scrieti despre dozarea voastra si de asemenea valorea anticorpilor/durata de timp cand s-a facut testul

Multumesc pentru sfat.
In luna octombrie a anului 2020 cu ocazia analizelor anuale mi s-a recoltat sange si pentru verificarea nivelului de anticorpi.Operatia a fost gratuita.
Asa cum ai aflat tu de acel rezultat asa am aflat si eu.Le-am dat telefon de vreo doua ori,le-am trimis si email,le-am amintit de protectia consumatorului (nu stiu daca au tangenta cu asa ceva dar de altfel nici nu ma mai intereseaza).
Maretul laborator apartine de Bioclinica,din Targu Mures.

Edited by adisz, 08 March 2021 - 21:03.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 20:46, said:

E o prostie sa iti testezi anticorpii pentru Covid. Bani cheltuiti aiurea.
Nu exista inca nici un fel de Protocol aprobat oficial.

Vorbesti prostii. Determinarea cantitativa a anticorpilor se face de ceva vreme.
si, ca sa fim exacti, nu trebuie un Protocol ci o Metoda, si nu e o analiza ci o determinare.
dar, ca sa fim si exacti si sa-i bagam in ceata pe oameni un pic vorbim de o determinare semicantitativa.
uite un link pe FDA.GOV, despre performanta unor metode, dar poti sa sapi pentru mai multe.

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 20:59, said:

Sunt curios daca acele pravalii iti dau si garantii ca nu faci boala, in cazul in care nivelul anticorpilor iese peste un prag si care ar fi acel prag, de la care primesti garantia.

clar, vorbesti prostii. nu exista garantii ca nu faci  boala, ci doar garantia ca organismul va sti sa reactioneze la ea.
ca la armata. faptul ca ai armata nu inseamna ca vei castiga razboiul.

Edited by strongsss, 08 March 2021 - 21:09.


#10
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostPatrick007, on 08 martie 2021 - 20:54, said:

Laborator Synlab:

Ar fi marfa daca ai avea si 1-2 exemple cu astrazeneca pentru comparatie

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 08 martie 2021 - 21:09, said:

nu exista garantii ca nu faci  boala, ci doar garantia ca organismul va sti sa reactioneze la ea.
Si atunci in ce scop ai face acea analiza determinare?
Care este nivelul anticorpilor, care iti da siguranta ca organismul va sti sa reactioneze ?

Edited by pasilla, 08 March 2021 - 21:15.


#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Poate as putea sa zic.  Sa zic ce?  Nu am cunostinte asa aprofundate sa emit cazualitati/procente si restul.Sarac Lipit zice bine.:  Daca nu-ti protejezi singur pielea   DE CE as face-o eu pt tine?   Cand ve-ti realiza ca nu santeti ceva ,,meez,, din viata publica sub reflectoare>implicit tratamente corespunzatoare poate ve-ti realiza ca viata bate filmul.    Ps.  Si aia de beau cu roaba la Mamaia sant mai stresati ca jumatate din userii Sp! Ps2  Timpul trece peste toti,depinde cum.  Aici e golania temporar tereana.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postsarac.lipit, on 08 martie 2021 - 20:53, said:

Fără teste nu există boala! Clar este mortală! ( Faza..desigur).
zici tu ca daca nu se testa Adi Barar era acu in viata, bine merci?

daca ai avea umor n-ai mai fi sarac lipit...

#14
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 21:13, said:

Si atunci in ce scop ai face acea analiza determinare?
Ca sa te asiguri ca nu faci parte din cei 5% neprotejati de vaccin.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Anticorpii se pot cuantifica.La analize sange/gram/boli cunoscute.   La ce se stia pana in 2019.   Acum e reset si invatarea sis imunitar cum sa Posted Image.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postder25, on 08 martie 2021 - 21:15, said:

Ca sa te asiguri ca nu faci parte din cei 5% neprotejati de vaccin.
Cum te asiguri de asta ?
un anticorp/10/1000/100000...cat ai nevoie ?
Calculat la ce, la ml, la Kg, la persoana ? Ce standard exista ?

Edited by pasilla, 08 March 2021 - 21:21.


#17
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Din pacate nu am inca multi cunoscuti care s-au vaccinat cu AZ.. stiu vreo 7, dar doar prima doza au facut, pe cand cu Pfizer cunosc cel putin 30!

Legat de intrebarea cu masurarea anticorpilor la ce este necesara.. poate este, poate nu este! Eu unul i-am verificat ca imi place sa fiu atent la orice! Da, nu iti garanteaza vaccinarea ca nu faci boala, dar macar sti ca ai acei soldatei pregatiti de lupta! Si Da, virusul are mutatii, dar mai mult ca sigur exista si ceva soldatei capabili sa se bate cu mutatiile!

Tocmai o prietena mi-a transmis valoarea ei dupa 20’zile de la vaccin..

Prietena foarte apropiata, vaccinata cu Pfizer, 20’de zile de la rapel, fara istoric de covid, 4224 anticorpi - Synlab.

Valorile la Synlab:  > 50 AU/mL imunizare post-vaccinare sau post-infrctie

Valorile Gral: > 50 Au/mL pozitiv

Valorile Synevo:  <0.8U/mL – Negativ ≥ 0.80 U/mL – Pozitiv

Edited by Patrick007, 08 March 2021 - 21:35.


#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
inutil atat timp cat nu stii cat tine acel nivel de anticorpi.De multe ori chiar periculos, deoarece te testezi si apoi stai relax ca tu nu te poti imbolnavi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate