Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Evolutie anticorpi dupa vaccinare Pfizer

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Acum ca sunt foarte multi oameni vaccinati cu ambele doze, ma intereseaza daca cineva dintre voi are idee cum au variat anticorpii dupa rapel. Adica mai exact daca cineva a verificat acest lucru prin analize. La o luna  la doua, la trei... merci.

Edited by mediasick, 13 April 2021 - 05:34.


#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Este recomandat sa se faca o testare a anticorpilor la 10 zile dupa rapel.

O sa-ti spun cum stau cu anticorpii dupa ce imi fac testarea. Azi am rapelul.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postmediasick, on 13 aprilie 2021 - 05:33, said:

Adica mai exact daca cineva a verificat acest lucru prin analize. La o luna  la doua, la trei... merci.
Producatorii vaccinului au facut studii.
Acestea au aratat ca anticorpii scad cu repeziciune, ei dispar sau raman in numar nesemnificativ la o luna de la rapel.
De aceea spun ca vaccinatul este in continuare purtator, vector singurul avantaj fiind faptul ca in caz de infectare are sansa unei forme usoare, care se vindeca rapid datorita faptului ca sistemul imunitar acctioneaza cu repeziciune, nelasand virusul sa se reproduca in celulele gazda.
Ei cred ca vaccinarea asigura minim un an de efecte benefice, persoana vaccinata fiind protejata , contribuind astfel la oprirea pandemiei,

Edited by tioopedi, 13 April 2021 - 06:14.


#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDecember, on 13 aprilie 2021 - 05:46, said:

Este recomandat sa se faca o testare a anticorpilor la 10 zile dupa rapel.

O sa-ti spun cum stau cu anticorpii dupa ce imi fac testarea. Azi am rapelul.
Nu exista nici o recomandare oficiala in acest sens.La 10 zile dupa rapel ar trebui sa ai protectia maxima, insa inca nu exista cifre despre cat ar trebui sa fie sau ce metoda de testare sa se foloseasca.Sint efectiv bani aruncati pe geam.

View Posttioopedi, on 13 aprilie 2021 - 06:13, said:

Producatorii vaccinului au facut studii.
Acestea au aratat ca anticorpii scad cu repeziciune, ei dispar sau raman in numar nesemnificativ la o luna de la rapel.
De aceea spun ca vaccinatul este in continuare purtator, vector singurul avantaj fiind faptul ca in caz de infectare are sansa unei forme usoare, care se vindeca rapid datorita faptului ca sistemul imunitar acctioneaza cu repeziciune, nelasand virusul sa se reproduca in celulele gazda.
Ei cred ca vaccinarea asigura minim un an de efecte benefice, persoana vaccinata fiind protejata , contribuind astfel la oprirea pandemiei,
Nu doar anticorpii conteaza in sistemul imunitar.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttioopedi, on 13 aprilie 2021 - 06:13, said:

Producatorii vaccinului au facut studii.
Acestea au aratat ca anticorpii scad cu repeziciune, ei dispar sau raman in numar nesemnificativ la o luna de la rapel.
La testele Pfizer si dupa 6 luni nivelul anticorpilor pentru S ramane semnificativ de mare. Deci ce ai citit tu si unde ca pare sa fie in contradictie ?
In rest cum zicea si fqx nu e totul in anticorpi, conteaza si memoria imunitara indusa.

Edited by andreic, 13 April 2021 - 06:32.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postandreic, on 13 aprilie 2021 - 06:30, said:

La testele Pfizer si dupa 6 luni nivelul anticorpilor pentru S ramane semnificativ de mare. Deci ce ai citit tu si unde ca pare sa fie in contradictie ?
In rest cum zicea si fqx nu e totul in anticorpi, conteaza si memoria imunitara indusa.
Cu trecerea timpului, o sa avem mai multe teste.Pana acum, e 6 luni, insa studii initiale la persoanele care au participat la testele clinice ale vaccinului, arata ca inca sint protejate, deci e foarte posibil sa ajute un an sau chiar mai mult.
Din cunostintele mele limitate, anticorpii sint acea parte a sistemului care lupta impotriva agentului patogen.Daca sint prezenti in numar suficient de mare, previn infectia, insa extrem de importanta e memoria imunitara, pentruca ajuta corpul sa creeze rapid anticorpi specifici.Deci, chiar daca pierzi la un moment dat nivelul de anticorpi, corpul va reactiona rapid daca recunoaste  infectia .

Apoi, un alt aspect foarte important, pe care nu il prea spune lumea, e faptul ca raspunsul imunitar, depinde foarte mult de starea persoanei.Un organism slabit, din diverse cauze, carente alimentare, alte boli,alcool,  anemie, oboseala chiar va genera un raspuns imunitar mai slab.Ieri am citit o declaratie a lui Valeriu Gheorghita care zicea ca la noi, dintre cei care au facut rapelul, la 10 zile dupa rapel, s-au infectat 0.19%.Din cei 0.19 %, 80 % au fost forme usoare sau asimptomatice.Nu mai gasesc sursa, daca aveti chef, cautati:P
Cifrele arata foarte bine, se vede clar eficacitatea vaccinurilor in tarile unde s-au vaccinat mai multi.
In plus, in trecut s-a reusit eradicarea unor boli, utilizand vaccinuri cu eficienta mult mai mica, chiar si 50%.Ce avem disponibil acum, e remarcabil, daca nu ar fi aia care protesteaza in piata si aia care spun ca virusul nu exista, asi spune ca am evoluat enorm in domeniul vaccinarii.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ar fi fost gratis îmi făceam și eu aceste teste.
Am 7 luni de la Covid și 2 luni de la rapel.
Dar sa dau +100 lei doar să știu cât am.... nu. :(

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Apoi, un alt aspect foarte important, pe care nu il prea spune lumea
este ca unii (marea majoritate) nu se imbolnavesc!!! cu vaccin, fara vaccin, cu rapel, fara rapel, cu tulpini, fara tulpini, nu se prinde boala de ei si pace.
si inca nu se stie de ce!.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDecember, on 13 aprilie 2021 - 05:46, said:

Este recomandat sa se faca o testare a anticorpilor la 10 zile dupa rapel.
Cine recomanda asta? De ce ar recomanda cineva asta in conditiile in care se considera ca o persoana poate fi considerata "vaccinata" la doua saptamani dupa rapel (Pfizer, Moderna, sursa CDC)?
In cazul in care testarea anticorpilor nu iese satisfacatoare se recomanda ceva sau recomandarea se opreste aici? Recomandarea merge mai departe si se recomanda inca o doza din acelasi vaccin sau asta este nerecomandat si se recomanda inca un vaccin de alt fel? Dar in cazul in care faci trei teste anticorpi si ies diferite toate? Cate teste se recomanda sa faci?
In sfarsit, este recomandat sa ascultam aceste recomandari?

Cunosc si eu cateva persoane care au preferat sa faca un test de anticorpi si in urma lui nu s-au vaccinat. Sincer am mai multa incredere in vaccin decat in testele de anticorpi, mai ales ca sunt prea la moda Posted Image .

Edited by spooky51, 13 April 2021 - 07:45.


#10
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Dupa 2 saptamani de la rapel

Attached Files



#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postapocalipsul, on 13 aprilie 2021 - 07:36, said:

este ca unii (marea majoritate) nu se imbolnavesc!!! cu vaccin, fara vaccin, cu rapel, fara rapel, cu tulpini, fara tulpini, nu se prinde boala de ei si pace.
si inca nu se stie de ce!.
Marea majoritate se imbolnavesc, doar ca o parte din acestia dezvolta forme usoare, cu simptome moderate de gripa. Cei care isi pierd gustul si mirosul isi cam deau seama ca au avut Covid, fiind simptome oarecum specifice.

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016

View Postandreic, on 13 aprilie 2021 - 06:30, said:

La testele Pfizer si dupa 6 luni nivelul anticorpilor pentru S ramane semnificativ de mare. Deci ce ai citit tu si unde ca pare sa fie in contradictie ?
In rest cum zicea si fqx nu e totul in anticorpi, conteaza si memoria imunitara indusa.

S-a ajuns la 8 luni. 8 luni dureaza imunitatea si inca se numara in continuare. Si se va numara pana in momentul in care vaccinul isi va pierde efectul. Momentan nu exista informatii ca s-ar pierde.

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 13 April 2021 - 07:52.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Marea majoritate se imbolnavesc, doar ca o parte din acestia dezvolta forme usoare, cu simptome moderate de gripa.
De fapt marea majoritate sunt asimptomatice. Nu au niciun simptom. Nu stiu ca sunt bolnavi daca nu se testeaza.
Eu n-as fi stiut ca sunt bolnav daca nu-mi luam temperatura - ptr ca era crescuta, dar la limita normalului - nu am simtit nimic deosebit. Totusi dupa ce a trecut infectia mi-a disparut pofta de a manca ceva dulce.
Cand am avut acum cateva saptamani catiav colegi bolnavi am testat si pe ceilalti si am mai gasit o persoana care era infectata si habar nu avea. Infectare confirmata ulterior prin test RT-PCR - toata familia a iesit pozitiva, niciunul nu a avut nimic. Nici alterare gust-miros macar, sau temperatura.

Legat de anticorpi - vaccinul creaza doar anticorpi ptr proteina S - "Spike". Atat si nimic mai mult.
Sistemul imunitar in urma bolii creeaza mult mai multi anticorpi specifici - si ptr membrana virusului si ptr spike si ptr inca vreo cateva fragmente din el.
Plus ca ramane cu memoria virusului - mai sunt si limfocitele T si B care actioneaza.

Teoretic in urma bolii iesi mult mai bine protejat decat in cazul vaccinului, dar nu prin cantitatea de anticorpi ci prin multitudinea lor. Dca apar mutatii la proteina spike - problemele de acum, sistemul recunoaste celelalte parti si ataca virusul, ba se pare ca se si adapteaza la mutatii si scoate noi anticorpi specifici.

Si eu sunt curios acum cu anticorpii in urma bolii - ptr ca unii nu dezvolta anticorpi, dar cumva tot raman oarecum imuni.
Intentionez ca peste o saptamana cand im ifac analizele sa-mi testez si anticorpii de curiozitate.
Mai als ca in cele 3 luni de la vindcare am mai fost in contact cu 5 bolnavi, cu unul se poate spune ca a fost contact direct - a stat fara masca in birou cu mine timp de cateva ore. Eu n-am avut nimic, el mai avea un pic si ajungea in spital - a facut o forma moderata - febra mare, frisoane si usoara pneumonie.

Edited by eiffel, 13 April 2021 - 08:23.


#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postapocalipsul, on 13 aprilie 2021 - 07:36, said:

este ca unii (marea majoritate) nu se imbolnavesc!!! cu vaccin, fara vaccin, cu rapel, fara rapel, cu tulpini, fara tulpini, nu se prinde boala de ei si pace.
si inca nu se stie de ce!.
De unde ai tras concluzia asta?

#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Virusul ajunge la ei (oricare virus), bacterii exista peste tot. Pur si simplu organismul invinge boala de la inceput. Un om care nu s-a imbolnavit toata viata lui nu dovedeste decat faptul ca organismul lui a invins toti virusii cu care a avut de-a face.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View PostDecember, on 13 aprilie 2021 - 05:46, said:

Este recomandat sa se faca o testare a anticorpilor la 10 zile dupa rapel.
Ai testat nivelul și înainte de vaccinare? :)

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Oficial nu se recunoaste nici o testare si nici un nivel standard de anticorpi.
Tot oficial Pfizer are o eficienta de 91% parca, ceea ce insemna ca 1/10 persoane vaccinate nu produc anticorpi dupa vaccin. Care or fi aia 1/10 probabil numai prin testare se poate verifica.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Conform articolului de mai jos, varianta sud-africană a virusului nu se împiedică de vaccinul Pfizer.
Ba chiar rata celor infectați cu varianta sud-africană este de 8 ori mai ridicată în rândul celor vaccinați decât în rândul celor nevaccinați.
Studiul aparține celor din Israel (Tel Aviv University and Clalit), dar nu a fost verificat și de alții deocamdată.



https://www.cnbc.com...aeli-study.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate