Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sancțiune neîncadrare corectă în sens giratoriu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2677 replies to this topic

#1783
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 ConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 07:41, said:

Ai o contradictie acolo. Presupun ca ai vrut sa spui B2 acolo unde am ingrosat.
Da exact: sa iesi de pe B2 la prima iesire!

 arg, on 30 mai 2022 - 09:02, said:

sa vezi ce mi-au umplut unii frigideru cans am intrat de pe b3 pe b2 in giratoriu si mai faceam si prima la dreapta.
...si nu aveau dreptate! Sau aveai marcaje pe asfalt care te lasau sa iesi de pe B2 la prima iesire? (eu nu am vazut niciodata asa ceva; de pe B2 poti sa iesi la a 2-a sau urmatoarele)

#1784
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
veneam de fabrica de glucoza si am facut dreapta pe gherghitei.

x-ule
nu e vorba de iesire ci de intrare...
ca daca intram de pe b3 in b1 in giratoriu chiar ajungeam la politie.
norma ca ulterior am schimbat pe b1 si am iesit cum trebuie.

Edited by arg, 30 May 2022 - 09:07.


#1785
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 Xman_ghio, on 30 mai 2022 - 09:05, said:

...si nu aveau dreptate! Sau aveai marcaje pe asfalt care te lasau sa iesi de pe B2 la prima iesire? (eu nu am vazut niciodata asa ceva; de pe B2 poti sa iesi la a 2-a sau urmatoarele)
Marcajul circular discontinuu iti permite sa iesi de pe orice banda pe la orice iesire, cu conditia sa nu-i jenezi pe cei care sunt pe benzile pe care le traversezi spre iesire. Normal este, daca ai intrat pe B2+ si vrei sa iesi la prima iesire, sa faci tot sensul si sa te incadrezi pe B1 din timp ca sa iesi pe unde ai vrut.

#1786
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 arg, on 30 mai 2022 - 09:05, said:


nu e vorba de iesire ci de intrare...
ca daca intram de pe b3 in b1 in giratoriu chiar ajungeam la politie.
norma ca ulterior am schimbat pe b1 si am iesit cum trebuie.
Asta este altceva - am crezut ca ai zic ca ai intrat pe B3 si ai vrut sa iesi direct la prima iesire... Mai ales daca la iesire ai doar B1.

Asta este o alta chestie pe care unii soferi nu o respecta: daca ai 2 benzi inainte de sens si la iesire ai doar 1 banda nu te bagi ca "berbecul" de pe B2! Cel de pe B1 isi pastreaza banda preselectata si iese din sens pe B1 si apoi cel de pe B2. Multi se ingramadesc la iesire!

 ConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 09:09, said:

Marcajul circular discontinuu iti permite sa iesi de pe orice banda pe la orice iesire, cu conditia sa nu-i jenezi pe cei care sunt pe benzile pe care le traversezi spre iesire. Normal este, daca ai intrat pe B2+ si vrei sa iesi la prima iesire, sa faci tot sensul si sa te incadrezi pe B1 din timp ca sa iesi pe unde ai vrut.
Pai tocmai ca "nu iti permite" sa iesi de pe orice banda. De ce mai ai preselectarea pe benzi inainte de intersectie? Ca sa te gandesti si razgandesti in intersectie pe unde vrei sa iesi?

#1787
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 MirceaDWC, on 24 mai 2022 - 08:45, said:

Prost obicei. Pentru ca incurca. Nicaieri nu semnalizezi stanga pe drumul cu prioritate ca sa semnalizezi ca de fapt tu vrei sa mergi pe drumul cu prioritate, nu sa schimbi directia. Semnalizezi stanga daca vrei sa schimbi benzile in sens, respectiv dreapta daca vrei sa iesi din sens.

 polizei, on 25 mai 2022 - 10:10, said:

Practica asta cu semnalizatul intrarii cred ca este una est-europeana. Mai nou o vad si la ucraineni.

 terratec, on 24 mai 2022 - 08:35, said:

În unele zone din ţară se semnalizează stânga, în sensul giratoriu, fără a schimba banda către stânga. Asta este o cutumă locală.

LOL. In mai bine de jumatate din lumea civilizata se semnalizeaza exact cum descrieti voi ca fiind un obicei local, est european.
Sa fiu mai specific, exact asa se procedeaza in Franta, UK, Australia, Canada, SUA, etc.
Obiceiul de a semnaliza doar dreapta, cum obliga legislatia romana, este mult mai rar, intalnit in tari precum Germania, Austria, tarile nordice.

Iar in tarile alea civilizate de care pomeneam nici nu este permis sa schimbi benzile in sensul giratoriu. Esti obligat sa iesi din sens pe banda in care ai intrat. Astfel, daca mergi inainte in sensul giratoriu, 2 masini pot iesi la ora 12 in acelasi timp, una pe B1, cealalta pe B2

 paultt, on 23 mai 2022 - 20:51, said:

De ce ai semnaliza stanga atata timp cand pastrezi aceasi banda?!
Pentru ca fluidizeaza foarte mult traficul in sensurile cu diametru mic. Daca o masina face stanga in sens, atunci va semnaliza si iti va indica tie sa nu te bagi. Daca nu semnalizeaza, probabil va iesi mai devreme si nu te vei intersecta cu ea.

Este exact la fel ca in cazul in care incerci sa intri pe un drum cu prioritate si vezi o masina pe el care incearca sa iasa de pe el exact pe drumul de pe care incerci sa intri tu. Daca masina semnalizeaza, atunci tu nu-l mai astepti, te bagi (asigurandu-te ca nu e bou si semnalizeaza degeaba, evident). Daca nu semnalizeaza, atunci il lasi sa treaca

#1788
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
In uk nu ai benzi in giratoriile mici si medii, iar in cele mari e 100% permis sa schimbi banda, ba de multe ori trebuie sa o faci pt ca sunt turbo giratii.
Se semnalizeaza in giratoriu doar in cazul in care iesirea pe care vrei sa o iei trece de ora 12 fata de intrare, in rest doar la iesire.

#1789
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Xman_ghio, on 30 mai 2022 - 09:15, said:

Pai tocmai ca "nu iti permite" sa iesi de pe orice banda. De ce mai ai preselectarea pe benzi inainte de intersectie?

de tâmpiți ce sunt administratorii drumului.
preselectarea benzilor înainte de sensul giratoriu este în contradicție cu regulile sensului giratoriu însuși

preselectarea benzilor are sens numai în intersecții clasice, cruce sau T, unde există direcții de deplasare

în sensul giratoriu nu există direcții de deplasare decât înainte (faci sensul circular) sau dreapta (ieși din sens)
așa că nu contează pe ce bandă intri și cum te încadrezi, important este ca la ieșire să te asiguri să dai prioritate celor de pe benzile inferioare

 valitudor, on 01 iunie 2022 - 21:20, said:

Pentru ca fluidizeaza foarte mult traficul in sensurile cu diametru mic. Daca o masina face stanga in sens, atunci va semnaliza si iti va indica tie sa nu te bagi. Daca nu semnalizeaza, probabil va iesi mai devreme si nu te vei intersecta cu ea.

Este exact la fel ca in cazul in care incerci sa intri pe un drum cu prioritate si vezi o masina pe el care incearca sa iasa de pe el exact pe drumul de pe care incerci sa intri tu. Daca masina semnalizeaza, atunci tu nu-l mai astepti, te bagi (asigurandu-te ca nu e bou si semnalizeaza degeaba, evident). Daca nu semnalizeaza, atunci il lasi sa treaca

păi ai descris două situații care sunt la fel în teorie, dar pe care le interpretezi ca semnalizare total diferit

"Daca o masina face stanga in sens",
nu există stânga în sens, poate vrei să zici va parcurge sensul

"atunci va semnaliza si iti va indica tie sa nu te bagi."
nu, tu nu trebuie să te bagi oricum!!!! când ajungi la sens, dai prioritate vehiculelor din sens. de unde ideea că ai putea să te bagi???

"Daca nu semnalizeaza, probabil va iesi mai devreme si nu te vei intersecta cu ea."
probabil, de ce probabil? faci o presupunere eronată și te bagi cauzând accidente așa

poți să presupui că iese din sens dacă semnalizează dreapta
atunci este mai logic să te bagi dacă ăla semnalizează dreapta (adică iese)
și atunci trebuie să fii extrem de vigilent, chiar dacă a semnalizat nu e garantat că iese, și în cazul unui impact, ești vinovat.. indiferent de ce a semnalizat sau nu

#1790
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Marcajele de preselectare a benzii la intrarea în giratoriu au sens doar dacă în sensul giratoriu sunt marcaje care să te oblige să ieși din intersecție de pe b1 în anumite puncte (cum e la turbogirații, de exemplu). Atât timp cât marcajele din giratoriu îți permit să continui drumul pe b1 în jurul giratoriului fără probleme, marcajele de la intrare sunt inutile. Să nu uităm că trebuie să respectăm ultima semnalizare rutieră întâlnită.

Edited by alin2pas, 03 June 2022 - 15:05.


#1791
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 _-livio-_, on 02 iunie 2022 - 22:23, said:

In uk nu ai benzi in giratoriile mici si medii, iar in cele mari e 100% permis sa schimbi banda, ba de multe ori trebuie sa o faci pt ca sunt turbo giratii.
Se semnalizeaza in giratoriu doar in cazul in care iesirea pe care vrei sa o iei trece de ora 12 fata de intrare, in rest doar la iesire.
Evident ca era vorba de iesirile de dupa ora 12. Colegii spuneau ca obisnuinta asta este doar prin est. AGresit. Si la neschimbarea benzii ma mai refeream la giratoriile normale, cu doua benzi, nu la turbogiratii. Si chiar daca legislatia nu interzice explicit manevra de schimbare a benzii in giratoriu, nimeni n-o prea face, doar cei care nu pricep cum trebuie sa functioneze un giratoriu.
Uite la ce ma refer. Un trafic fluent si civilizat, fara bizoni care se inghesuie sau invart aiurea pe B1

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Diu1k_5H45k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Flat, on 03 iunie 2022 - 08:59, said:

în sensul giratoriu nu există direcții de deplasare decât înainte (faci sensul circular) sau dreapta (ieși din sens)
Mai Flat, observatia asta a ta pe care te bazezi, cum ca in sensul giratoriu nu exista decat inainte sau la dreapta este atat de banala incat nu merita sa te obosesti s-o tot repeti. Toata lumea o stie. Soferii care semnalizeaza stanga in sensul giratoroiu o fac cu un singur scop: pentru a le arata celorlalti participanti la trafic pe care iesire intentioneaza sa iasa:
- semnalizare dreapta: vor iesi din sens pe primul drum
fara semnalizare: pe al doilea
stanga: de la 3+
Nu inteleg ce tot aveti impotriva unei semnalizari mai exacte a intentiilor celuilalt, mai ales ca obiceiul este foarte folosit in lume, nu e dupa cum va inchipuiti voi

 alin2pas, on 03 iunie 2022 - 15:04, said:

Marcajele de preselectare a benzii la intrarea în giratoriu au sens doar dacă în sensul giratoriu sunt marcaje care să te oblige să ieși din intersecție
Atât timp cât marcajele din giratoriu îți permit să continui drumul pe b1 în jurul giratoriului fără probleme, marcajele de la intrare sunt inutile
Aici nu cred ca ai dreptate. Marcajele au rostul de a fluidiza circulatia. Ele trebuie urmate.
Daca ulterior marcajului de la intrarea in intersectie NU vei intalni alte marcaje care sa te oblige sa si iesi din intersectie este doar pentru ca acele intersectii sunt pentru oameni civilizati, care au inteles de prima data ce trebuie sa faca, nu sunt pentru bizoni care incalca intentionat marcajul.
Evident, poti sa-ti continui drumul daca ai gresit la preselectare, dar bizonita (intentionata) trebuie tratata daca se manifesta

Pe acelasi rationament:
Daca la o intersectie in cruce esti pe o banda marcata cu obligatoriu dreapta, poti sa-ti continui drumul inainte, pe motiv ca nu intalnesti un alt marcaj care sa te oblige sa faci dreapta? Nu are sens... Marcajele de preselectare trebuie sa fie OBLIGATORII

Edited by valitudor, 04 June 2022 - 09:45.


#1792
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Ai dreptate, dacă respectăm marcajele de preselecție de la intrarea în giratoriu se fluidizează circulația și fac asta ori de câte ori e posibil, dar când sunt pe b2 în giratoriu totdeauna mă asigur în oglinzi că aceia de pe b1 nu vor să-și continue drumul în giratoriu. În caz de accident, eu aș fi vinovat pentru că schimb banda fără să acord prioritate când aș traversa B1 spre ieșire. Dacă marcajele de preselecție de la intrarea în giratoriu ar fi însoțite de marcaje care să oblige pe cei de pe b1 să iasă din giratoriu în anumite puncte (ieșirile cu 2 sau mai multe benzi) circulația s-ar fluidiza și mai mult și s-ar elimina un conflict de trafic cu risc de accident.

#1793
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 valitudor, on 04 iunie 2022 - 09:31, said:


. Soferii care semnalizeaza stanga in sensul giratoroiu o fac cu un singur scop: pentru a le arata celorlalti participanti la trafic pe care iesire intentioneaza sa iasa:
- semnalizare dreapta: vor iesi din sens pe primul drum
fara semnalizare: pe al doilea
stanga: de la 3+

Arătatul pe ce ieșire vor sa iasă se face numai semnalizând dreapta. Acest indiciu este util numai și numai celor care așteaptă să intre în sens la acea iesire

Restul sunt doar semnalizări absurde fara noimă. Regula cu 3+ ieșire este si ea din burtă. Daca sensul are 17 ieșiti? Ce relevanță are că ieși pe a 3a sau pe a 16a ieșire? Acolo unde ieși, dai semnal dreapta. Nu sta cineva sa noteze pe unde ai intrat. Este irelevant. Important este pe.unde ieși


In mod normal avem
- ieși - semnal dreapta
- nu ieși - fara semnal

Cutuma a modificat semnalizarea
- nu ieși - samnal stânga
- ieși - fara semnal

Acest 'fara semnal' e problema
Din partea mea se poate să semnalizeze cu avarii și cu girofar daca le place sa tragă de manete sau sa apese.le.butoane, dar la ieșire să semnalizeze dreapta așa cum scrie la.lege.




 valitudor, on 04 iunie 2022 - 09:31, said:

Nu inteleg ce tot aveti impotriva unei semnalizari mai exacte a intentiilor celuilalt, mai ales ca obiceiul este foarte folosit in lume, nu e dupa cum va inchipuiti voi


Pentru că nu este mai exactă (exact nu are termen de comparație, btw), ci este greșită. Este echivalentul a semnaliza stânga când mergi pe un drum virajat

Eu sunt împotriva din doua motive:

1. sint o persoana rațională și mă ghidez după logică, nu după cutume inventate sau obiceiuri absurde locale

2. Semnalizarea stânga "strică" obligația legală, de regulă cine semnalizează stânga nu mai semnalizează și dreapta la ieșire, din cauza dificultăților de manevreare a volanului și manetei, deci cine va întâlni o astfel de mașină în sens nu va ști că are intenția să iasă din sens (nesemnalizand dreapta)

#1794
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
m

 Flat, on 04 iunie 2022 - 16:22, said:

Arătatul pe ce ieșire vor sa iasă se face numai semnalizând dreapta. Acest indiciu este util numai și numai celor care așteaptă să intre în sens la acea iesire

Restul sunt doar semnalizări absurde fara noimă. Regula cu 3+ ieșire este si ea din burtă. Daca sensul are 17 ieșiti? Ce relevanță are că ieși pe a 3a sau pe a 16a ieșire? Acolo unde ieși, dai semnal dreapta. Nu sta cineva sa noteze pe unde ai intrat. Este irelevant. Important este pe.unde ieși

LOL. Mai Flat, tu nu ai inteles nimic din ceea ce am spus. Iti mai explic o data, zic eu, simplu
Nu trebuie sa stie nimeni altcineva la ce intrare ai intrat si nu tine nimeni socoteala lor pentru tine.
Regula in multe tari este urmatoarea:
- daca iesi la urmatoarea iesire: semnalizezi dreapta
- daca iesi la a doua iesire (din locul in care te afli, nu de unde ai intrat Posted Image) : nu semnalizezi
- daca iesi la a 3(+)-a iesire (din locul in care te afli, nu de unde ai intrat): semnalizezi stanga
Tu poate ai intrat la a 117-a intrare din urma, nu conteaza. Conteaza doar ce faci la urmatoarele 1, 2 sau 3 iesiri si semnalizezi ca atare asa cum ti-am explicat mai sus.
Hai, renunta la mania asta de a contrazice si ai sa vezi ca are sens cum se procedeaza intr-o gramada de alte tari. La noi nu este asa, stim amandoi asta, este cum spui tu. Insa eu ma bucur ca anumiti instructori o iau inaintea legislatiei prost scrise.

@alin2pas, sunt total de acord cu tine. Cred ca mai peste tot esti vinovat de neacordare de prioritate, chiar si in tarile in care se semnalizeaza stanga sau care folosesc toate benzile pentru iesire. Poate mai putin in situatia descrisa de tine, cu marcajele care te obliga sa iesi din sens si tu nu o faci..

 Flat, on 04 iunie 2022 - 16:22, said:

Este echivalentul a semnaliza stânga când mergi pe un drum virajat
Din nou insisti cu aceasta prostie. Ti-am mai spus ca nu directia de deplasare se indica, ci numarul iesirii pe care intentionezi sa parasesti giratoriul.
Nu ai inteles de prima data sau doar te contrazici aiurea?

Edited by valitudor, 04 June 2022 - 20:24.


#1795
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Am mai aflat un lucru nou, deci semnalizarea nu indică schimbarea direcției de deplasare, ci numărul ieșirii!?!? Ok. Și cum faci, după tine, semnalizezi stânga, oprești semnal și apoi dreapta? Deci faci pom de Crăciun și dai de maneta aia in toate părțile? Ok

Reguli inventate de băștinași nu mă interesează. Auzi lege scrisă prost

Legea e scrisă foarte bine
Ieși din sens, dai semnal dreapta. Nu ieși, nu dai nici un semnal. Ai două stări posibile, ieși sau nu ieși, o semnalizare dreapta când vrei sa ieși, fara semnalizare daca nu ieși. Nimic neclar. Nimic prost.

Prost e cel care vede că ești în sens și nu semnalizezi și crede că poate să se bage. E lacuna de care pomenești, învățați prost de instructori sa urmărească semnalizare stânga a celorlalți..  deh, vina lor în caz de impact. Neacordare de prioritate.

#1796
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 valitudor, on 04 iunie 2022 - 20:21, said:


Regula in multe tari este urmatoarea:
- daca iesi la urmatoarea iesire: semnalizezi dreapta
- daca iesi la a doua iesire (din locul in care te afli, nu de unde ai intrat Posted Image) : nu semnalizezi
- daca iesi la a 3(+)-a iesire (din locul in care te afli, nu de unde ai intrat): semnalizezi stanga


Deci sa intelegem ca tu, cand mergi pe un drum prioritar si vrei sa iesi la dreapta semnalizezi doar daca iesi pe prima strada la dreapta, daca vrei sa iesi pe a doua nu mai semnalizezi, iar daca vrei sa iesi pe a treia sau mai departe semnalizezi stanga. Logic! Cum de noi, astia restul de soferi nu ne-am dat seama?!

 valitudor, on 04 iunie 2022 - 20:21, said:

Din nou insisti cu aceasta prostie. Ti-am mai spus ca nu directia de deplasare se indica, ci numarul iesirii pe care intentionezi sa parasesti giratoriul.
Nu ai inteles de prima data sau doar te contrazici aiurea?
Deci mai nou semnalizarea vehicului nu indica DIRECTIA de deplasare intentionata de sofer, ci numarul iesirii! Ce urmeaza, stopurile de frana care nu indica oprirea si trapta de viteza? Claxonul care ne informeaza ca urmeaza sa virezi la stanga?

De unde le scoti p-astea?

#1797
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Probabil o parte dintre adepţii cutumelor regionale au şi maşini special modificate codului rutier dorit de ei.
Unii dintre aceşti vehemenţi nu au lumini de poziţie şi nici de semnalizare. Trecerea din B2 peste sens B1, B2, B1 şi ieşire pe B2 se face cel mai des fără semnale luminoase.

Cred că mai sunt şi alte modificări neomologate care dau încredere şi putere de scandal.

#1798
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
https://www.clujust....afAC6r_pnom2dEY

#1799
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
pesemne s-au molipsit si clujenii de la bihoreni.

#1800
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 Flat, on 05 iunie 2022 - 05:41, said:

Am mai aflat un lucru nou, deci semnalizarea nu indică schimbarea direcției de deplasare, ci numărul ieșirii!?!? Ok. Și cum faci, după tine, semnalizezi stânga, oprești semnal și apoi dreapta? Deci faci pom de Crăciun și dai de maneta aia in toate părțile? Ok

Reguli inventate de băștinași nu mă interesează. Auzi lege scrisă prost

Legea e scrisă foarte bine
Ieși din sens, dai semnal dreapta. Nu ieși, nu dai nici un semnal. Ai două stări posibile, ieși sau nu ieși, o semnalizare dreapta când vrei sa ieși, fara semnalizare daca nu ieși. Nimic neclar. Nimic prost.

Prost e cel care vede că ești în sens și nu semnalizezi și crede că poate să se bage. E lacuna de care pomenești, învățați prost de instructori sa urmărească semnalizare stânga a celorlalți..  deh, vina lor în caz de impact. Neacordare de prioritate.

 MirceaDWC, on 06 iunie 2022 - 09:26, said:

Deci sa intelegem ca tu, cand mergi pe un drum prioritar si vrei sa iesi la dreapta semnalizezi doar daca iesi pe prima strada la dreapta, daca vrei sa iesi pe a doua nu mai semnalizezi, iar daca vrei sa iesi pe a treia sau mai departe semnalizezi stanga. Logic! Cum de noi, astia restul de soferi nu ne-am dat seama?!


Deci mai nou semnalizarea vehicului nu indica DIRECTIA de deplasare intentionata de sofer, ci numarul iesirii! Ce urmeaza, stopurile de frana care nu indica oprirea si trapta de viteza? Claxonul care ne informeaza ca urmeaza sa virezi la stanga?

De unde le scoti p-astea?

 terratec, on 06 iunie 2022 - 16:59, said:

Probabil o parte dintre adepţii cutumelor regionale au şi maşini special modificate codului rutier dorit de ei.
Unii dintre aceşti vehemenţi nu au lumini de poziţie şi nici de semnalizare. Trecerea din B2 peste sens B1, B2, B1 şi ieşire pe B2 se face cel mai des fără semnale luminoase.

Cred că mai sunt şi alte modificări neomologate care dau încredere şi putere de scandal.

Modul vostru de argumentare este absurd, axat pe flame. Imi luati vorbele, inventati alte situati stupide fara legatura cu spusele mele, dupa care va luptati cu ele de parca le-as fi produs eu, nu tot voi.

Eu am spus urmatoarele:
1. "obiceiul" (in unele locuri este chiar obligatie legala, nu e doar un obicei) de a semnaliza stanga intr-un sens giratoriu se intalneste in muuuulte tari, nu este un "obicei local romanesc". Daca ar fi sa ma hazardez, cred ca sunt mai multe tari in care se semnalizeaza stanga decat cele in care nu se semnalizeaza. Insa suntem de acord toti ca in Romania nu este o obligatie legala
2. inainte de a face Dumnezeu sensul giratoriu intr-un loc, acolo exista o intersectie in cruce. Obiceiul locului prevedea ca atunci cand virezi dreapta sa semnalizezi dreapta, cand faci stanga, stanga, iar cand mergi inainte sa nu semnalizezi. Dupa facerea sensului giratoriu, niste oameni (prosti, dupa cele gandite de voi) si-au spus sa pastreze acelasi mod de semnalizare. Este cat se poate de simplu si intuitiv. N-are legatura cu fantasmagoriile inchipuite de voi mai sus...
E bine de discutat care sistem e mai bun, dar de discutat intr-un mod inteligent, nu la modul absurd si incapatanat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate