Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Un an de presiune peste 65. Oneºti ?

* * - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#37
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postterratec, on 02 martie 2021 - 23:11, said:

Am observat un val de indignare faţă de criminal dar şi fata de Poliţia care ar fi trebuit sa salveze miraculos cele două vieţi.
Nu am vazut prea mulţi oameni care să îşi puna problema legată de societate şi de modul în care ea a lăsat ca indivizii să ajungă în această stare.
Asta cu societatea care este ea de vina ca nu mangaie destul pe crestet, ca nu pupa seara la culcare si ca nu trezeste bland dimineata, este un mod cam... colectivist de a pune problema.

Societatea este un mediu dur.
Este un mediu concurential, in care trebuie sa te zbati ca sa obtii.
Nimeni nu-ti pune gratis dinainte si sa te mai si roage sa servesti.
"It's a wild world out there" zice englezu'.

Mai jos postez doua poezii.

Una a poetului national român George Cosbuc si cealalta a poetului national maghiar Petöfi Sándor.

George Cosbuc:

Lupta vieţii

Copiii nu-nţeleg ce vor:
A plânge-i cuminţia lor.

Dar lucrul cel mai laş în lume
E un bărbat tânguitor.


Nimic nu-i mai de râs ca plânsul
În ochii unui luptător.

O luptă-i viaţa; deci te luptă
Cu dragoste de ea, cu dor.


Pe seama cui? Eşti un nemernic
Când n-ai un ţel hotărâtor.

Tu ai pe-ai tăi! De n-ai pe nimeni,
Te lupţi pe seama tuturor.


E tragedie nălţătoare
Când, biruiţi, oştenii mor,

Dar sunt eroi de epopee
Când braţul li-e biruitor.


Comediant e cel ce plânge,
Şi-i un neom, că-i dezertor.

Oricare-ar fi sfârşitul luptei,
Să stai luptând, căci eşti dator.


Trăiesc acei ce vreau să lupte;
Iar cei fricoşi se plâng şi mor.

De-i vezi murind, să-i laşi să moară,
Căci moartea e menirea lor.


..................................................

Petöfi Sándor:

De esti barbat, barbat fii!

De esti barbat, barbat fii,
Nu o paiata doar,
De soarta azvarlita
Ici-colo, iar si iar.


Potaie-i soarta, latra-n drum;
Intotdeauna, ea
Pe fuga-i pusa de-ndraznesti...
De-aceea nu te da!


De esti barbat, barbat fii,
Dar fara s-o fi spus,
Nu-i nici un Demostene
Ca fapta mai presus.


Cladeste, sau furtuna fii,
Si-apoi, nici un cuvant,
La fel furtunii, dupa ce
Muncit-a suierand.


De esti barbat, barbat fii,
Sa crezi, sa nazuiesti,
Si spune-o, chiar de-ndata
Cu sangele-ti platesti.


Sa-ti lepezi viata, mai curand,
Dacat al vietii crez;
Si duca-se si viata chiar,
De cinstea ti-o pastrezi.


De esti barbat, barbat fii,
Chiar de comori ti-ar da,
Nu scoate la vanzare
Neatarnarea ta.


Pe cel ce-si vinde cinstea
Alunga-l maniat.
Cuvantul tau sa fie:
"Sarac, dar neatarnat!"


De esti barbat, barbat fii,
Viteaz, si-atunci nicicand
Nu-i om si nu e soarta
Sa te doboare-n vant.


Sa fii gorun, ce piere
De vifor secerat,
Dar isi pastreaza sira
Spinarii, nenclinat!


................................................................

Mno, dara, bagati de seama si luati aminte...
Eu mai bine decat acestia doi, nu o pot spune.

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostHandicarpati, on 03 martie 2021 - 07:25, said:

In Ro e legal sa executi o locuinta daca aceea e singura locuinta a proprietarului? Adica daca ar ajunge in strada.

De ce n-ar fi ?
Dacă a băgat mânuța la bănuți... ce dacă e singura locuință ?

E vreo lege care spune că ai dreptul la o locuință ?

Oricum, dacă au noroc, s-au făcut de locuință pe ceva ani buni și el și babeta care făcea pe șpionu și-i spunea cum se mormonește poliția pe acolo.

#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmaccip, on 03 martie 2021 - 00:03, said:

1. Si eu sunt curios de ce tot tipa ala ca nu are hotarare judecatoreasca.
Oare chiar nu avea? Sunt curios, doar atat.

2. In rest, mosul e un criminal. Era chitit sa-i omoare pe aia, nu cred ca se putea negocia cu el.
Reuseste sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg, care e legatura intre 1 si 2 ???

Aaa, daca lua ostatic si-l ucidea pe judecator, sau executor, intelegeam.

Dar asa, ma tot strofoc si tot nu inteleg.

#40
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,265
  • Înscris: 06.01.2007
Nu reuseste.
Intelegerea asta-i ca orgasmul. Poate fi stimulat, insa tot din partea ta trebuie sa vina.

E o declaratie, urmata de o opinie, nu-i o teorema.
Am declarat ca sunt curios de chestia X.
Si apoi mi-am exprimat o opinie despre chestia Y, unde Y ≠ X.

Edited by maccip, 03 March 2021 - 09:08.


#41
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postterratec, on 02 martie 2021 - 23:11, said:



Cumva felul greşit de trai modern a permis deteriorarea unor categorii de oameni până la nivelul la care indivizii devin de necontrolat ?

Cumva tu iti doresti ca noi toti sa fim controlati ?
Poate ai dorit sa spui ca oamenii devin agresivi, antisociali, infractori . . .

Ce s-a intamplat in cazul acestei duble crime arata disperarea unor oameni in actul de justitie. Am inteles ca sotia criminalului a fost acuzata de furtul unor materiale. A demonstrat cumva justitia ca aceasta femeie e autorul furtului ? Avea ea prin contractul de munca sa raspunda pentru furt cu proprietatea ei ?
Bineinteles ca s-a comis un act de injustitie, iar nefericitii au ales sa se razbune prin crima dubla.

#42
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmaccip, on 03 martie 2021 - 09:05, said:

E o declaratie, urmata de o opinie, nu-i o teorema.
Am declarat ca sunt curios de chestia X.
Si apoi mi-am exprimat o opinie despre chestia Y, unde Y ≠ X.
Nu, ca nu te acuzam in nici un fel.
Doar ma legasem de ce ziceai tu, ca sa stabilim un punct de plecare in dilemele noastre.

View Postpacopaco1967, on 03 martie 2021 - 09:07, said:

Ce s-a intamplat in cazul acestei duble crime arata disperarea unor oameni in actul de justitie. Am inteles ca sotia criminalului a fost acuzata de furtul unor materiale. A demonstrat cumva justitia ca aceasta femeie e autorul furtului ? Avea ea prin contractul de munca sa raspunda pentru furt cu proprietatea ei ?
Bineinteles ca s-a comis un act de injustitie, iar nefericitii au ales sa se razbune prin crima dubla.
Lipsa in gestiune este neglijenta in serviciu, daca nu se poate stabili ca e furt.
Si da, in general joburile de gestionar aduc si obligativitatea unor garantii din partea gestionarului, pentru valoarea bunurilor din gestiune.

Eu as fi curios, ce-ai face matale daca ai fi un intreprinzator si, cu banii luati de la banca (imprumut) ai cumpara ceva marfuri si le-ai pune pe mana unui gestionar, iar la un inventar ai vedea ca-ti lipsesc din bunuri, iar gestionarul ti-ar zice "nu stiu sefu', da-le dreak, noi sa fim sanatosi...".

#43
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

View Postpacopaco1967, on 03 martie 2021 - 09:07, said:


Bineinteles ca s-a comis un act de injustitie, iar nefericitii au ales sa se razbune prin crima dubla.

Bineînţeles că aşa este!
Apropo, de unde reiese asta?

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postterratec, on 02 martie 2021 - 23:11, said:


Cum se poate ca un pensionar, un om care a fost integrat social(aproximativ) peste 60 de ani sa devină de necontrolat şi să comită asemenea fapte ?


Este un borfas ordinar,un recidivist,care timp de 60 de ani a avut o gramada de probleme cu legea.Un criminal.

#45
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postterratec, on 02 martie 2021 - 23:11, said:

Am observat un val de indignare faţă de criminal dar şi fata de Poliţia care ar fi trebuit sa salveze miraculos cele două vieţi.
Ai observat gresit, este vorba mai mult de o ingrijorare [legitima] raportat la sirul de esecuri ale autoritatilor (politie si altii)

Nu a pus nimeni problema vreunui miracol, pentru asta ar fi trebuit sa intervina popimea, nu Politia.
Asa ar fi privita acum o reusita in marja indeplinirii cu succes a unor atributii? Miracol???

#46
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View PostHunor_66, on 03 martie 2021 - 08:53, said:

terratec said:

Am observat un val de indignare faţă de criminal dar şi fata de Poliţia care ar fi trebuit sa salveze miraculos cele două vieţi.
Nu am vazut prea mulţi oameni care să îşi puna problema legată de societate şi de modul în care ea a lăsat ca indivizii să ajungă în această stare.
Asta cu societatea care este ea de vina ca nu mangaie destul pe crestet, ca nu pupa seara la culcare si ca nu trezeste bland dimineata, este un mod cam... colectivist de a pune problema.
Societatea este un mediu dur.

Poate ca textul bolduit a fost cam moale, cam blând. În loc de lăsat ar fi fost mai potrivit determinat.
Deraierea unor indivizi nu trebuie considerată un fapt extraordinar într-o societate din care câteva milioane au migrat către alte orizonturi.

Edited by terratec, 03 March 2021 - 10:36.


#47
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postterratec, on 03 martie 2021 - 10:31, said:

Poate ca textul bolduit a fost cam moale, cam blând. În loc de lăsat ar fi fost mai potrivit determinat.
Deraierea unor indivizi nu trebuie considerată un fapt extraordinar într-o societate din care câteva milioane au migrat către alte orizonturi.
De acord, nu este un fapt extraordinar.
Dar nici dpdv istoric NU este extraordinar.
Or trecut altii prin momente mult mai dure, prin razboaie mondiale, si-or vazut casa bombardata si familia ucisa, s-or trezit mutati peste noapte dintr-un stat in altul, s-or trezit in miez de noapte cu militarii in curte, fiind deportati la Canal, in Baragan, in Siberia.

Altii or venit sute de km pe jos catre casa la terminarea razboiului, dupa care or fost luati pe sus si trimisi in Siberia.
Alte persoane (femei, nu barbati) or fugit de urgie cu doi copii minori intr-o caruta si cativa saci cu alimente.
Cunosc istoria unor persoane a caror viata bate filmul.

Si totusi, oamenii astia n-or luat ostatici niste oameni nevinovati, pe care sa-i ucida fiindca or pierdut apartamentul la proces...
Parerea mea proprie si personala este ca da, societatea o gresit in cazul de fata.
O fost (este) prea moale, prea laxa.
Ca o plastilina calda si moale, de consistenta gelatinei.

De la prima silaba scoasa de la balcon dupa confirmarea faptului ca tinea ostatici, trebuia sa primeasca un glont in cap.
Unul singur, nu mai multe.
Mesajul trebuia sa fie clar precum cristalul, din partea societatii: "NU te apuci sa iei ostatici, fiindca te eliminam. Punct".
Punct ochit, punct lovit, sa fim intelesi.

#48
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Cunosc foarte bine problemele legate de ororile celor două razboaie mondiale. Ecourile lor se resimt şi acum.
Tragedia din Oneşti poate fi un semn că în societate există tensiuni acumulate de treizeci şi unu de ani. Oamenii s-au obişnuit prea mult să trateze efectul iar cauzele sunt ignorate.

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostHandicarpati, on 03 martie 2021 - 07:25, said:

In Ro e legal sa executi o locuinta daca aceea e singura locuinta a proprietarului? Adica daca ar ajunge in strada.
dar dacă ai avea o firmă și unul din ăsta ți-ar fura vreo două trei milioane este legal?îi dai și o primă de casă nouă

View PostTankx, on 03 martie 2021 - 08:13, said:

la luările de ostateci se poate întâmpla orice.
adică glonț în cap direct fără povești

problema este că acel apartament a fost luat de ani și a stat gol.în acea zi au venit 2 muncitori și taman atunci a apărut el acolo. cineva l-a chemat clar

nevasta la cine stătea cu un etaj mai sus în tot acest timp?

#50
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postterratec, on 03 martie 2021 - 12:23, said:

. Oamenii s-au obişnuit prea mult să trateze efectul iar cauzele sunt ignorate.
Exact . daca pedepsele ar fi pe masura faptelor , cu siguranta n-ar mai fi atatea crime si nici furturi . Gen omori - pedeapsa cu moartea , ai furat - ti se taie o mana . Pedepsele prea blande incurajeaza infractorii !

#51
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

View PostScurthea211, on 03 martie 2021 - 08:47, said:

Disperarea te arunca de pe bloc sau un fata trenului. Nu te face sa angajezi 2 oameni sa iti renoveze apartamentul pe care stii ca l-ai pierdut deja, ca mai apoi sa ii iei ostatici si sa ii omori. Probabil a planuit toata treaba, ca nu cred ca avea de gand sa fac apartamentul frumos pt executare si la sfarsit sa ii plateasca pe baieti pentru lucrare.

Mai mult decat crima pe mine ma ingrijoreaza cei care ii gasesc circumstante atenuante cu atata usurinta in situatia data.  Pare mai mult o justificare pentru ei. Ca de fapt ei nu au probleme. Si ei pot sa fie disperati si sa daca se intampla ceva, asta e..Disperarea si soarta.

In alta ordine de idei, cand ai 65 ani si poate mai ai maxim 10 ani buni , 800K ar putea sa iti ajunga sa traiesti pe o plaja undeva toata viata. Dar tu nu... ii spargi pe toti, si te agati cu dintii de un apartament in Onesti.

Muncitorii luati ostatici de Moroșan fuseserã trimiși acolo de firma care deținea apartamentul. Societatea câștigase locuința în instanțã - în contul unei daune provocatã de soția individului. Moroșan nu s-a împãcat niciodatã cu ideea cã a pierdut apartamentul.

Muncitorii erau legati cu mainile la spate cu coliere de plastic. Nu este clar cum criminalul a reusit sa intre in apartament, cum a reusit sa-i lege pe cei doi muncitori si de ce acestia nu au incercat sa scape.

Nu este clar nici daca apartamentul era proprietatea exclusiva a sotiei sau daca ambii erau coproprietari si daca nu cumva s-a pus sechestru si pe partea lui in mod abuziv.

Zice ca nu i s-a dat niciodata nici un act la mana care sa justifice sechestrul desi a cerut in mod repetat.

#52
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,265
  • Înscris: 06.01.2007

View PostHunor_66, on 03 martie 2021 - 09:20, said:

Nu, ca nu te acuzam in nici un fel.
Doar ma legasem de ce ziceai tu, ca sa stabilim un punct de plecare in dilemele noastre.
Treaba e ca traim in Romania si multe chestii nu se fac ca la carte.
Una dintre ele e ca judecatorii nu-si motiveaza hotararile in termenul legal, stau cu anii sa intocmeasca motivarile.
Si mosul alaposibil sa se fi simtit nedreptatit, din .. motive. O fi fost el nebun, nimic de zis, dar nici nebunii astia nu urla chiar degeaba, cu anii.

In Bucuresti exista tot asa, un nebun din asta, care zice el ca a fost nedreptatit de instanta. I-au luat casa, a ajuns nasol si sta pe langa instante si face scandal, proteste, bate tinigheaua pe la ferestrele judecatoriei sect 4., chestii de-astea.  Nevasta-mea (care lucreaza la JS4) zice ca are si el partea lui de dreptate, l-au facut executorii. Smecheria a fost ca nu l-au executat la timp pe diverse motive, pentru a se aduna penalizari, l-au dat aia in judecata, sau ceva de genul asta si si-a pierdut casa, de la o datorie minora.
E o practica obisnuita a executorilor, sa-si fraiereasca victimele cu niste costuri de executare umflate cu penalizari sau cu evaluare incorecta a apartamentelor.
Apoi acele apartamente ajung la vanzare pe la tot felul de securisti, generali, colonei, oameni din sistem.
Inclusiv apartamentul in care stau acum, a fost cumparat de catre proprietarul meu cu 60k euro in 2008 cand era minim dublu, probabil 150, in urma unei executari silite. Apoi mai stiu un smecher care a cumparat un apartament prin antiaeriana, de 2 camere, cu 6000 euro . 6000, nu 60000. In bum imobiliar, cand costau 100k. E clar ca s-au facut tot felul de smecherii, s-au executat silit babe pe moarte, pe cine stie ce datorie la vreun credit cu buletinul la un fier de calcat.

Pe mine nu ma intereseaza cazul crimei. E ceva ce se intampla rar, nu poti acuma sa judeci pe cazuri de-astea, iesite din comun. Dar, daca in spate a fost ceva manarie, ma intereseaza ca lumea in care traim sa fie una mai buna. Pana acum, din ce stiu eu, executorii astia sunt niste jigodii, niste hoti cu manusi albe. Au facut multe nedreptati.

Si poate odata cu cazul asta, iese la iveala si devine o tema de dezbatere si astfel de apecte.

Edited by maccip, 03 March 2021 - 14:56.


#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006
Nu cunosc motivul pentru care criminalul a fost evacuat din casă.

Nu cunosc motivul pentru care soţia lui era cu capul scos pe un geam de la un apartament superior. Ce făcea ea acolo ? Al cui e acel apartament, din moment ce aseară vedeam că a fost dusă împreună cu fiica ei la o reşedinţă din ceva sat ?

Aş vrea ca cineva să explice mai simplu, să înţeleagă toată lumea, de ce a fost omul evacuat în 2008 ?

Ce ştiu însă, e că acel om a sechestrat doi muncitori care aveau viaţa lor, au mers la muncă, şi s-au trezit morţi, vorba Ralucăi Turcan. De fapt, aş vrea să ştiu mai multe şi despre cei doi care au fost omorâţi.

Şi mai ştiu că acel om, din cauză că a sechestrat şi ameninţat cu cuţitul, trebuia împuşcat imediat ce se ivea o oportunitate, nu să se aştepte până ce el îi omoară pe cei doi.




View Postmaccip, on 03 martie 2021 - 14:54, said:

Treaba e ca traim in Romania si multe chestii nu se fac ca la carte.

Majoritatea lucrurilor sunt făcute de mântuială în România. Nu doar în politică ci în cam toate domeniile.

Azi am fost la cineva în locuinţa lui de la bloc, şi între timp venise cineva să citească curentul la contoarele de pe holul scării. La plecare, omul care citise contorul, lăsase uşiţa aia deschisă încât putea oricine băga mâna şi să se curenteze. Familia la care am fost are doi copii mici. De exemplu, ei puteau păţi asta ! Şi pe urmă se căutau vinovaţi !
Pe cel care a citit contoarele nu l-a interesat să închidă acea uşiţă deşi era treaba lui !

Deja mi-e scârbă de nepăsarea românească din aproape orice domeniu. Mi-e scârbă de oamenii care nu-şi asumă responsabilitatea faptelor şi vorbelor. Mi-e scârbă de cei care iau în derâdere pe cei care le cer să facă lucrurile cât mai aproape de perfecţiune. Mi-e scârbă de mentalitatea: "las' că merge şi aşa !"

Edited by lupini, 03 March 2021 - 15:18.


#54
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDDooGG, on 03 martie 2021 - 13:26, said:

Gen omori - pedeapsa cu moartea , ai furat - ti se taie o mana . Pedepsele prea blande incurajeaza infractorii !

Asta se poate numai într-o societate ce se apropie de perfecţiune: adică poate în Japonia. În România în niciun caz ! Aici, ar putea fi cineva prins, tăiată o mână, şi apoi după un an să se constate că nu aceluia trebuia să i se taie mâna, ci altuia.

La cât de lipsiţi de responsabilitate şi talent juridico-administrativ sunt majoritatea românilor, e mai bine că nu există astfel de pedepse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate