Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Să nu iei niciodată atitudine ! Fii cetățean util

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postapocalipsul, on 27 februarie 2021 - 16:56, said:

nu de mine era vorba, nu eu tavaleam zmeii prin zapada Posted Image

Am inteles, tu participai doar constructiv la discutie cu scenarii din filme cu Bruzli.

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
io asa am inteles, ca era un editorial, nu smardoială...

Quote

Un heptalog al laşitatii cetăţenesti moderne:
ii poti spune ghid de supravietuire in societate. (si nu numai, ca si in padure stiu eu niste activisti cu atitudine care si-au luat-o in bot de la realitate la propriu... si si-o tot iau si tot se mira... )

eu zic ca am fost destul de 'constructiv" indemnandu-va sa faceti o incursiune in trecut (sec XIX) pentru a compara situatiile si a anticipa evolutia. (si involutia e tot evolutie)

Edited by apocalipsul, 27 February 2021 - 17:26.


#39
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Eu am impresia că tu cam delirezi, nu ca ești constructiv.
N ai indemnat deloc la acea incursiune, poate ai vrut, dar ai uitat. :)
Nu e nevoie de smardoiala, e suficientă luarea de atitudine in masă, in 99 % din cazuri nu se escaladează conflictul.
Ia, fii mai atent !

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postapocalipsul, on 27 februarie 2021 - 17:18, said:

io asa am inteles, ca era un editorial, nu smardoială...

Da, in Romania spiritu' civic nu-i la fel de dezvoltat precum la vecini, de exemplu. Eu cred ca-i tot o sechela a comunismului, unde trebuia sa-ti vezi de treaba ta si sa nu pui intrebari daca nu vrei s-o patesti si tu. Acuma, putem sa ne lamentam pe forum (desi toata lumea cunoaste situatia) sau putem sa luam atitudine. Iar astea cu "moldoveanu' erou ca-i da la vecin in cap cu toporu'!" sau "da' ce faci daca te bati cu 7?" nu sunt constructive. Poti sa fii sigur insa ca un cetatean plin de spirit civic o sa filmeze cum te umfla aia 7 ca sa posteze pe facebook. Sau ma rog, pentru politie sa-i identifice...

#41
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
cu ultima parte nu sunt de acord dar revin
mi se pare mai important... care este mitul fundamental al poporului roman? miorita!
stii ce inseamna mit fundamental, nu?
mai continui? ce ne invata el despre atitudine?
ok

Quote

Poti sa fii sigur insa ca un cetatean plin de spirit civic o sa filmeze cum te umfla aia 7 ca sa posteze pe facebook. Sau ma rog, pentru politie sa-i identifice...
1. nu sunt deloc sigur
2. cetateanul care "o sa" filmeze o va face pentru amuzament nu pentru politie
3. nu stiu altii dar eu am invatat ca bataia doare... si la bataie nu poti da undo, cum zice o vorba romaneasca... bataia si futaiul nu se mai intorc. in traducere, daca esti batut, ramai batut, absolut nimic nu mai poate sterge acest adevar.
4. aia cu capra vecinului n-are rost s-o mai aduc in diecutie ca face parte intrinsec din fiziologia poporului roman.

Quote

Nu prea inteleg ce vrei sa spui,
referitor la ce? ma mir, ca e destul de simplu... am ridicat prea mult nivelul discutiei?

Edited by apocalipsul, 27 February 2021 - 18:45.


#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu prea inteleg ce vrei sa spui, da ceva imi spune ca oricum nu pierd nimic :D

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postapocalipsul, on 27 februarie 2021 - 12:48, said:

Pesimist mic. Daca m-as pripi in a exprima opinii, as zice ca esti de-al lor.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postapocalipsul, on 27 februarie 2021 - 18:33, said:

referitor la ce? ma mir, ca e destul de simplu... am ridicat prea mult nivelul discutiei?

Nu te flata singur. N-am inteles pozitia ta vis-a-vis de subiect, "capra vecinului", " Miorita", "daca vin 7", "bataia doare"... plm...

#45
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cand faci munca politiei, punandu-ti propria viata in pericol, fara nicio recompensa, e normal sa dai din craci si sa te faci ca ploua

propria integritate psihica si fizica valoreaza mai mult decat un multumesc pe care se intampla sa nici nu-l primesti

been there, done that

#46
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Apocalipsule, n ai priceput nimic...
Nici care e subiectul discuției, nici despre spiritul civic, care e rostul lui etc...

Pe timpul generației boomer un figurant de ăsta, chit că avea 120 de kg, scăpa ușor dacă era doar dat afară pe ușă, era posibil să fie azvârlit pe geam sau bătut cu spirit de răspundere.

Ulterior, la mileniali, era doar pus la punct, eventual dat jos pe ușă cu ceva suturi in cur bonus.

De la generațiile astea, x, y, z  incoace, un bombardier îi bate pe toți 10 inși la rând pt ca ei nu se implică in problemele altora...

#47
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
evolutia unui popor este un proces continuu, de la o proto-geneza pana la implinirea unui destin sau o disparitie.
miorita este mitul razblinic fundamental al poporului roman si destinul lui.
fundamental inseamna ca e piatra de temelie, sta la baza filozofiei de invingator ce ne guverneaza ca popor. de acolo isi trage el vâna, seva, spiritul.ghidul de bune practici, etc
ce ne invata acest mit fundamental? pe scurt: vine unul sa te agreseze? > capul pe buturiga!... asta e atitudinea caracteristica si corecta!
lasi frumusel capul in jos pozitia ghiocelul, vorbesti putin cu o oaie, te lamentezi putin si astepti sa te junghie.
nu  fugi, nu abandonezi pozitia, nu protestezi, nu nimic... doar te resemnezi si mori!
asta e atitudinea care sta la baza filozofie poporului roman. nimic altceva nu este de facut in acest sens.
alte popoare au alte mituri fundamentale... mai pe vitejie, mai insufletitoare,
la noi atat s-a putut... csf? n-ai csf! nu ne-am nascut toti (ca popor vorbesc) vikingi sau samurai sau etc
intr-un fel suntem damnati sa traim acest mit. ca unora nu le convine? ADNul nu-i poti schimba!
mai la subiect de atat nu exista nimic. am fost prea subtil?
terratec poate confirma acest lucru, fiind pe domeniul lui de competenta.

Edited by apocalipsul, 27 February 2021 - 19:59.


#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postapocalipsul, on 27 februarie 2021 - 19:45, said:

miorita este mitul razblinic fundamental al poporului roman,

De fapt, nu este. Ca asa il considera niste profesori obositi, analisti literar si alte labe degeaba, nu da afirmatiei legitimitate. Prefer sa-i consider exemple mai degraba pe cei care au luptat chiar impotriva tuturor sanselor de izbanda, si n-au dat inapoi. Iar daca ne uitam ca-n ultimii 2000 de ani, perioada de dupa WW2 a fost cea mai lunga perioada de pace (exceptand revolutia) cred ca avem mai multe exemple decat miorite obosite. Dovada? Existam ca natie.

#49
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Din păcate toate țin de politica.

#50
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Doamne, să generalizezi pe urma unei așa zise opere literare....

Mă, românii nu au fost deloc mielușei când a fost vb de scandal si au avut si oameni care să ii conducă.
N au avut probleme nici să sară peste cal și să depășească limitele, stai liniștit.
Imi povestea bunicul din război si zicea " păi ce să le facem, dacă n aveam gloanțe sa i impuscam, le taiam gâtul cu cutitul" ...


#51
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
nu este pentru ca nu vrei tu sa recunosti, dreptul tau, parerea ta.
tu vii cu cateva exemple eu spun ce ne caracterizeaza ca popor, ca natie, nu ca indivizi, ca filozofie de grup
asa cum pe japonezi ii caracterizeaza alte chestii (onoare pana la sepucu, etc)
cum spuneam ADNul nu-l schimbi

Quote

Din păcate toate țin de politica.
cum tine atitudinea civica de politica?

Quote

" păi ce să le facem, dacă n aveam gloanțe sa i impuscam, le taiam gâtul cu cutitul" ...
cine a facut armata stie, din armata vii numai cu povesti de vitejie, nu cum ti-o luai prin toate gaurile din toate pozitiile... toti erau eroi

Quote

Mă, românii nu au fost deloc mielușei când a fost vb de scandal si au avut si oameni care să ii conducă.
nu stau acum sa dezgrop chiar toti toti mortii... dar fa-ti tu lectiile si spune cat a fost "tara asta ocupata" de diversi si cat a fost "libera" cu plata unor taxe.
si acum ca sa nu te obosesti tu prea tare... compara vitejia si faptele de arme/cuceririle poporului roman cu ce imperiu vrei tu. (nemti, franceji, spanioli, portugheji, japoneji, tatari, turci, huni, gepizi, romani, engleji, rusi, mai zic? sau.. mai usor... gaseste un popor cu care sa ne comparam.
vezi, iese pe plus?

Edited by apocalipsul, 27 February 2021 - 20:23.


#52
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostBloodRa, on 27 februarie 2021 - 12:57, said:

După frustrarea inițiatorului aș zice că face parte din grupul lașilor. Dacă era curajos nu pierdea timpul cu smiorcăielile astea.
Din păcate fără să vrea mi-a confirmat cele scrise. In loc să mă înfrunte și să îmi arate că mă înșel, a preferat să se ascundă în spatele poziției de moderator și să mă suspende o zi.
Până la urmă e greșeala mea, intru de pe mobil și această interfață nu vezi dacă cel cu care vorbești e moderator sau simplu user. Nu m-aș fi gândit niciodată că un moderator ar deschide un topic cu mari șanse de discuții în contradictoriu, cu posibile  multiple încălcării ale regulamentului.

Ne vedem peste o lună probabil.

#53
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Ai trolat, ai atacat uşor la persoană şi te-ai supărat când s-a luat atitudine.
Nu esti primul care încearcă să deturneze o discuţie incomodă tăvălindu-se cu burta-n sus. Dacă doreai să discuţi normal ai fi atacat subiectul, tu ai preferat să ataci interlocutorul.
Apreciez sinceritatea, dacă editorialul ar fi fost scris de un alt user ţi s-ar fi părut normal să-ţi continui numărul artistic. Mai apreciez că ai luat atitudine şi ai postat mesajul de la 16:41.

Propunerea ta este bună, va fi luată în seamă. :)

#54
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postterratec, on 27 februarie 2021 - 11:35, said:

Nu ai fost învăţat de mic despre capul plecat pe care nu îl taie sabia ?

Corectitudinea politică modernă promovează acest mod de gândire de multi ani iar oamenii obedienţi au devenit zeloţi ai acestuia.
Omul de rând işi conservă statutul de mijloc prin neluarea de atitudine.
El ridică la rang de virtute impasibilitatea si laşitatea sa. Fără ele şi-ar pierde locul social si consideră că ar putea ajunge într-un punct foarte rău din grafic.

Astea vin de la zicala aia paguboasa cu capul ce se pleaca, o mentalitate ramasa din comunism, pt.ca tovarasii scosesera din context exact ceea ce era mai important...

"Capul ce se pleacă paloşul nu-l taie,
Dar cu umilinţă lanţu-l înconvoaie!
Ce e oare traiul dacă e robit?
Sărbătoare-n care nimeni n-a zâmbit?
Viaţa şi robia nu pot sta-mpreună.
Nu e totodată pace şi furtună."


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate