Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Să nu iei niciodată atitudine ! Fii cetățean util

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Un heptalog al lașitatii cetățenesti moderne:
  • Să nu iei atitudine
  • Să nu te uiți nici măcar acuzator
  • Să nu te oprești
  • Să nu pui întrebări
  • Să nu dezbați subiectul
  • Să nu gandești prea mult
  • Să iți vezi de treaba ta

Un vecin face constant gălăgie - Lasă-l în pace. Politica este greșită - Taci din gură. Unii încurajează un mod greșit de viață - Nu te băga. Un șofer claxonează isteric - Nu-i atrage atenția. Altul distruge - Nu-l supăra.

Răul trebuie lăsat să meargă înainte. Nu interfera, îl poți deranja, gândește-te că are și el sentimente.
Vrei să faci o mica schimbare prin luarea de atitudine? Schimbarea poate fi contagioasă, poate declanșa o reacție în lanț și poate genera alte schimbări și mai mari.
Tu, în calitate de mic gândac, nu te temi că poți fi strivit ? Nu ai fost învățat de mic despre capul plecat pe care nu îl taie sabia ?

Corectitudinea politică modernă promovează acest mod de gândire de multi ani iar oamenii obedienți au devenit zeloți ai acestuia.
Omul de rând iși conservă statutul de mijloc prin neluarea de atitudine.
El ridică la rang de virtute impasibilitatea si lașitatea sa. Fără ele și-ar pierde locul social si consideră că ar putea ajunge într-un punct foarte rău din grafic.

Omul continuator al șerbiei si iobăgiei, lașul de serviciu*, continuă în masa acest tipar neproductiv. Amestecul de teamă, impasibilitate, duriμπulism si lașitate transformă societatea într-o mocirlă care se opune automat evoluției.

Este vremea să constientizăm aroma fetidă și să începem să îndreptăm mentalitatea și lucrurile.



*Lașul de serviciu poate lua atitudine doar când este în haită și este instigat/asmuțit de alții. Are capacitatea de forma mulțimi furioase.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Prietene, iti place sau urasti asta, omul este facut sa triasca in colectivitate si sa fie condus. Noua ne trbuie lideri. Ca nu suntem nici mai prosti, nici mai nebuni decat altii, dar permitem sa ni se aleaga liderii, in loc sa alegem noi. Din pacate, suntem facuti sa credem ca schimbarea trebuie sa vina de sus, cand de fapt, este exact invers: schimbarea incepe cu mine. Da, stiu ca e greu, stiu ca mai bine strig "sa ne dea, sa ne faca", cand de fapt, ar trebui sa strig " jos!". Si sa fiu hotarat, nu ca o alga pe care o poarta valul. Un om batran mi-a zis od ata ca cei mai de succes oameni, au un singur gand. Cei cu mai multe ganduri se cred destepti, da-s mediocri.
Deci, miscarea pe care trebuie sa o facem este stop prosti adusi in fata, sus patriotismul. Si asta iar pleaca de la noi. Eu incerc sa promovez dragostea de tara, cand pot si cum ma duce minte...si dupa stare. Doar ca ma simt singur. Ca un muschi nefolosit, dragostea de tara ni s-a atrofiat. Dar tot asemeni unui muschi, poate fi readusa la viata. Cu totii avem nevoie sa ne iubim tara. Ca de aici pleaca tot. Suntem singuri pe lume. Nu mai suntem 18 milioane, ci cate doi-trei...

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Vezi ca moneda are doua fete.. gen: instinct de conservare vs lasitate cetateneasca moderna

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Daca organele abilitate (stiu, suna a limbaj de lemn) si-ar face datoria, altfel i-ai aborda pe nemernici. Dar cand organul e compus din aceleasi lepadaturi, csf? Ncsf.
Intrebare: cati politisti ai mai vazut in ultima decada pe strada? In afara de aia care stau la panda DOAR cand sunt "actiuni" si dau amenzi? In schimb, cer salarii cat mai mari prin Piata Victoriei... Asa-i cand ajunge lupul cioban la oi.

Edited by ursamajor, 27 February 2021 - 12:00.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si solutia e sa nu mai fim lasi, sa ne batem cu vecinii galagiosi, prin trafic cu nesimtitii, prin piete la proteste alaturi de protestatarii de profesie care protesteaza doar de dragul de a protesta fara un scop bine tintit.

Hai, lasa gargara ca suntem satui de gargaragii. Spune-ne faptele si realizarile tale!

Edited by Friskey, 27 February 2021 - 12:06.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdanb1961, on 27 februarie 2021 - 11:50, said:

Vezi ca moneda are doua fete.. gen: instinct de conservare vs lasitate cetateneasca moderna

View Postursamajor, on 27 februarie 2021 - 11:57, said:

Stii ca ai dat-o mai departe, nu?

View PostFriskey, on 27 februarie 2021 - 12:06, said:

Lucrurile pe care le facem in trafic, prostiile mondene si alte astea, nu sunt altceva decat manifestarea unor energii reprimate. Ca daca am fi facut ce trebuia, cand trebuia, nu mai aveam nevoie sa ne aratam coltii facuti din plastic, in situatii inoportune.

Edited by YOUR_GOD, 27 February 2021 - 12:24.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si ce trebuia sa facem si cand trebuia?

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Si eu cand ziceam acum ceva ani de pus la punct cu toporul toate problemele de mai sus, mi se spunea ca sunt violent :lol:.

#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Stii ca ai dat-o mai departe, nu?".. care-i poanta/concluzia coane ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unu de la lucru fura hartie igienica si solutii de curatare. Posted Image Sa il dau in gat, sa il confrunt? Voi primi o medalie? Sau sa stau frumos in banca mea, sa nu imi fac mie probleme pe viitor?

3 vecini fumeaza ca nesimtitii in scara, cel putin jumatate din tigara, ca probabil le este lene sau frig sa iasa si sa fumeze afara. Din cand in cand le mai scapa mucurile pe jos, mai o flegma. Fumul vine in apartamente, normal. Poate sa fie usa termopan. Sa fiu cetateanul prietenos, amabil, intelegator sau sa fac ce ar trebui si sa se revina la normalitate? Sau sa nu-mi pun vecinii in cap, daca am de gand sa mai locuiesc acolo?

Astea ar fi maruntisuri. Mai sunt exemple cu duiumul. Din trafic, de exemplu, zilnic vad abateri mari.

Edited by MembruAnonim, 27 February 2021 - 12:32.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdanb1961, on 27 februarie 2021 - 12:23, said:

Concluzia Ioane, este ca tine de fiecare sa facem ce trebuie. Nu de conducatori. Ne lasam mobilizati de interese meschine, dar cand astia vand tara, ne exprimam punctul de vedere prin like-uri sau meme-uri.

Daca promit o bere la 33 din plastic, adun zece autobuze de protestatari. Pe drum, le predici de ce sunt ei acolo si ce drepturi au, ii scot afara si gata, arat tarii ca am sprijin.
Asa se face treaba. Pentru a schimba ceva, avem nevoie de strategie, de vizionari, dar si de curaj. Ca daca va intreb pe voi: sunteti gata ca de maine sa respectati legile cu sfintenie si sa iesiti in strada atunci cand cineva nu le respecta fatis si isi spune ca este liderul romanilor? Sunteti gata sa schimbati totul intr-o noapte, pentru ca cei care vin sa stie ca aia 4 ani nu sunt batuti in cuie?

Edited by YOUR_GOD, 27 February 2021 - 12:25.


#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ultima oara cand doi prieteni au pus la pamant pana la sosirea politiei un borfas care a rupt lantisoru' unei femei erau sa se aleaga cu dosare penale pentru retinere-bla-bla. De la victima nici macar un multumesc. Da! Fiti cetateni utili!

#13
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"E scris adanc.".. faza nasoala este ca toti avem o doza de ipocrizie..'"Nu de conducatori." pai pe aia cine i-a ales ? Ia arunca un ochi in Psihologia multimilor - Gustave le Bon sa vezi ce zice ala despre "sufletul" unei natiuni, "Curat murdar!" coane

Edited by danb1961, 27 February 2021 - 12:32.


#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2021 - 12:23, said:

Unu de la lucru fura hartie igienica si solutii de curatare. Posted Image Sa il dau in gat, sa il confrunt? Voi primi o medalie? Sau sa stau frumos in banca mea, sa nu imi fac mie probleme pe viitor.

,

Problema nu se pune la baza piramidei,ci la varful ei.Cand prin alegeri "democratice" iti pui soarta vietii in mainile unei paturi de populatie in care ai incredere ca lucreaza pentru tine.Pe cand vezi ca el isi face de cap si lucreaza numai pentru el.Asta devine vizibil in epoca moderna datorita internetului pana "labarii" prinsi cu ocaua mica reusesc sa te cenzureze.Dar chiar si asa reusesc multe adevaruri sa iasa la iveala.Vezi reportajele Recorder.

#15
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2021 - 12:23, said:

Unu de la lucru fura hartie igienica si solutii de curatare. Posted Image Sa il dau in gat, sa il confrunt? Voi primi o medalie? Sau sa stau frumos in banca mea, sa nu imi fac mie probleme pe viitor?

3 vecini fumeaza ca nesimtitii in scara, cel putin jumatate din tigara, ca probabil le este lene sau frig sa iasa si sa fumeze afara. Din cand in cand le mai scapa mucurile pe jos, mai o flegma. Fumul vine in apartamente, normal. Poate sa fie usa termopan. Sa fiu cetateanul prietenos, amabil, intelegator sau sa fac ce ar trebui si sa se revina la normalitate? Sau sa nu-mi pun vecinii in cap, daca am de gand sa mai locuiesc acolo?

Astea ar fi maruntisuri. Mai sunt exemple cu duiumul. Din trafic, de exemplu, zilnic vad abateri mari.
Sincer, mai bine ii lasi in pace. E naspa sa ai probleme dupaia.

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

View Postterratec, on 27 februarie 2021 - 11:35, said:

un minunat demers absolut inutil.

Quote

Este vremea să constientizăm aroma fetidă şi să începem să îndreptăm mentalitatea şi lucrurile.
recomand si pe acest topic ce am mai recomandat.
recititi clasicii, caragiale, eminescu, nicolae filimon... C. Tanase... si vedeti ce s-a schimbat intre timp de atunci.
dupa care revizuiti-va si ajustati-va asteptarile si sperantele!
este timpul sa nimic!.
progrersism, globalizare, pa. nothing helps!

Edited by apocalipsul, 27 February 2021 - 12:55.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postterratec, on 27 februarie 2021 - 11:35, said:

Corectitudinea politică modernă promovează acest mod de gândire de multi ani iar oamenii obedienţi au devenit zeloţi ai acestuia.
Omul de rând işi conservă statutul de mijloc prin neluarea de atitudine.
El ridică la rang de virtute impasibilitatea si laşitatea sa. Fără ele şi-ar pierde locul social si consideră că ar putea ajunge într-un punct foarte rău din grafic.
https://tardis.fandom.com/wiki/Gibbis

Quote

Gibbis was a native of Tivoli, a green planet whose residents took a strange delight in being subjugated.

Quote

Gibbis: All I want to do is go home and be conquered and oppressed. Is that too much to ask?

Edited by MarianG, 27 February 2021 - 13:02.


#18
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
După frustrarea inițiatorului aș zice că face parte din grupul lașilor. Dacă era curajos nu pierdea timpul cu smiorcăielile astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate