Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Să nu iei niciodată atitudine ! Fii cetățean util

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#55
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
N-aș vrea sa provoc isterie cu ce voi spune dar relațiile de muncă din capitalism sunt de tip stăpân - slugă, chiar dacă aparent pare altfel, pentru că salariatul este pus inevitabil într-o formă de dependenta față de angajator neavând prea mult loc de întors.
Daca se vor introduce in viitor "certificatele de reputație" sau de bună purtare, cum există în China, omul va avea de-a face cu un fel de "Birou de Credit" în orice interacțiune cu statul sau cu companiile. La angajare omul de HR nu se va mai uita numai pe CV ci pe câte puncte ți-a dat un organism independent de certificare, referitor la buna purtare in raport cu sistemul.
Pașapoartele de vaccinare sunt abia inceputul în acest sens întrucât ele nu exprima doar statutul de vaccinare al persoanei ci și gradul de toleranță și adeziune a persoanei la "noua religie".
E un sistem de "bună purtare" aflat abia la inceput.

#56
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu e psihologie pana la urma? Lasitatea asta socilala, sa-i zic asa, e o chestiune de psihologie si e educabila.
Adica ce vreau sa spun este ca exista posibilitatea ca unii sa se fi straduit mult sa fim asa!

Eu cred ca avem o problema de identitate. Nationala!
S-a dus respectul, s-au dus valorile, patriotismul fara nationalism nu prea functioneaza... Ce mai avem?
Banii si teama... Putini bani si multa teama!
Nu, nu teama aia iminenta. Ca noi nu ne temem de nimic!
Teama latenta, mocnita, justificata, ascunsa in oasele naostre, nascuta din neincrederea in tot ceea ce ar trebui sa ne asigure sentimentul de siguranta: guvernare, justitie, armata, biserica...

Cum? Noi in armata avem incredere: 68,1% dintre romani declara ca au incredere in armata, zicea un sondaj din 2019!
Da, dar in posibilitatile ei cati au incredere? Daca maine am fi atacati, ar avea armata romana cu ce sa riposteze? Cu MIG-rile resapate si F16-le la mana a doua de la Portughezi? Cati dintre voi cred ca Romania ar face fata unei puteri straine? Ah, da NATO! Dar intrebarea era despre Armata Romana...!

Avem incredere si in biserica! 55,1% in 2019! Iertati-ma, asta inseamna neincredere! Iar ei sunt orbi daca nu vad asta! Si nu vad, altfel am fi avut incredere in ei...

Deci, cum sa fim altfel?
Iar voi, cei care sunteti altfel, sunteti din ce in ce mai putini si daca ceva nu se schimba veti fi ultimii!
Dar cine sa faca schimbarea, noi, lasii, nepasatorii? N-avem cum! Nu sim, nu ne intereseaza, nu verm...
Daca voi nu aduceti schimbarea, nimeni nu o va aduce!

Edited by Lexon, 15 March 2021 - 03:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate