Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

teren extravilan intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, detin un teren de 9.050 mp intr-o comuna.
Pana acum 2 ani era teren extravilan, iar dupa aceea a fost intravilan agricol ( unde era impozitul aprox 40 lei ) , iar acum este intravilan simplu unde este impozitul 1.200 lei .
Ce avantaje am ca este intravilan simplu si am impozitul ca in sat ? El fiind in camp
Pot construii fara a face PUZ-ul ?
Nu imi covine sa platesc atati bani pe impozit si eu sa nu pot construii.
Ori impozit mic si nu pot construii, ori impozit mare si pot construii.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 26.01.2014
cel mai probabil terenul a fost scos din circuitul agricol si a fost trecut in intravilan de catre primarie, asta scutindu-te pe tine de foarte multi bani (cheltuieli)
daca nu e construibil nu poti construi pe el
fa cerere pentru un certificat de urbanism si te lamuresti
ce sa construiesti pe camp? fara numar postal, fara strazi, fara utilitati?!?
stai sa vezi cand comuna va deveni oras... cat o sa sara impozitul... Posted Image

te obliga sa-l exploatezi...

Edited by apocalipsul, 19 February 2021 - 18:29.


#3
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
el la vreo 600m de ultima casa
se cauta in zona loturi

#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
este imens impozitul.

ai decizia de impunere? ce scrie acolo?

intravilan simplu nu exista: poate fi faneata, arabil,livada etc.

poate au vreo HCL prin care se impoziteaza suplimentar terenurile neingrijite

Edited by irina2014, 19 February 2021 - 18:39.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pronabil au facut altii demersurile, ca vor sa construiasca, sau sa  anda mai scump. Nr de casa e cea mai mica problema, daca primesge autorizatie de constructie, primeste si numar de casa, strada. Mai greu cu curentul, gaz, apa, asta depinde de zona si distanta pana la utilitati. Cum suntdestule sate fara gaz, apa, canalizare, nu bad de ce ar fi asta oproblema mai mare decat a altora.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017
Ce deschidere are? Zi mersi ca te-au scutit de multe cheltuieli. Lotizeaza si vinde daca are deschiderea buna.

#7
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Mai am vizavi de acest teren, și este intravilan agricol .
Am mai vb cu niște vecini care au mai aproape de sat, și tot intravilan agricol este la ei.
Imediat ma voi uita in decizia de impunere și voi revenii

#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
interesant, daca apare in decizie "agricol", nu arabil/pășune/fâneața/livada, e foarte posibil sa fie vorba de impozitarea suplimentara cu pana la 500% (!!) daca terenul agricol nu e lucrat cf categoriei de folosinta (arabil/etc)

dpdv fiscal, agricol e o incadrare folosita numai in contextul acestei impozitari suplimentare. Dar daca e asa, ar fi trebuit sa te anunte, e o intreaga procedura, hartii, semnatur etc

Edited by irina2014, 19 February 2021 - 19:35.


#9
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Sa vezi situatie hilara cu teren agricol in Municipiu resedinta de judet !
Zii merci si parceleaza-l, fa-i cadastru si arunca-l pe olx, vine foametea in curand, e bine sa vinzi cand e pretul sus !

Nu cumva ai niste vecini cu legaturi prin primarie ?

Edited by SSpantzer, 19 February 2021 - 20:29.


#10
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010

 irina2014, on 19 februarie 2021 - 18:35, said:

este imens impozitul.

ai decizia de impunere? ce scrie acolo?

intravilan simplu nu exista: poate fi faneata, arabil,livada etc.

poate au vreo HCL prin care se impoziteaza suplimentar terenurile neingrijite
apare : Teren Intravilan curti-constructii
Mai trebuie face puz-ul ?

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,456
  • Înscris: 06.02.2008
Unde nu mi-ar pica și mie o pleașcă din asta.
Am un teren extravilan foarte aproape de centura Focșaniului, un hectar, face metrul pătrat câțiva euro. Dacă ar intra în intravilan zona aia s-ar da metrul pătrat cu 50-60 de euro, aș trăi numai din dobândă :D

#12
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010

 caiuscorneliu, on 20 februarie 2021 - 01:21, said:

Unde nu mi-ar pica și mie o pleașcă din asta.
Am un teren extravilan foarte aproape de centura Focșaniului, un hectar, face metrul pătrat câțiva euro. Dacă ar intra în intravilan zona aia s-ar da metrul pătrat cu 50-60 de euro, aș trăi numai din dobândă Posted Image
sunt mici raw dobanzile

#13
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 03.01.2009
Poti construi pe el.
Daca doresti insa sa il dezmembrezi in mai mult de 2 loturi o sa ai nevoie de PUZ in vederea dezmembrarii.

Mai sunt zone in care se pot face dezmembrari succesive de cate 2 loturi si scapi astfel de PUZ. Un cadastrist din zona stie cu siguranta " obiceiul locului".
Conform legii daca dezmembrezi un teren in mai mult de 2 poturi iti vor solicita PUZ.


#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 soleavl, on 19 februarie 2021 - 22:13, said:

apare : Teren Intravilan curti-constructii

se explica, este cea mai scumpa categorie, nici nu am mentionat-o in posturile de mai sus pt ca, practic, nu are cum sa existe teren CC fara o constructie pe el!!!

ai completat vreo declaratie in care sa incadrezi asa? ai cadastru? de unde pana unde te-au incadrat ei la CC?

in mod normal il treceau din extra in intra pastrand categoria (de ex: faneata, daca e doar un teren "inierbat"). Devine CC dupa ce te apuci sa construiesti pe el, si se considera CC zona din jurul cladirii si anexelor. Diferenta pana la 9000 cat ai tu poate fi tot faneata, sau livada, daca ai plantat pomi fructiferi, ma rog, ai prins ideea. Incadrarile astea le face cadastristul, si sunt verificate si aprobate la biroul de cadastru judetean, apoi intabulate la Cartea Funciara

De ex, eu am CC vreo 1000mp, restul faneata.

nu am mai auzit asa ceva!! din extravilan direct in CC Posted Image)

Cam dubios. Mi se pare ca e, in cel mai bun caz, o greseala. Daca nu, un abuz

din ce stiu eu, iti trebuie un certificat de urbanism de informare, care se elibereaza pe baza unei lucrari cadastrale si a unei carti funciare de informare. Ar trebui sa te lamureasca la primarie (daca au birou de urbanism)

uite definitia terenurilor categoria CC:
\Terenurile ocupate cu construcții și curți (CC). Această categorie cuprinde terenurile cu diverse utilizări și destinații de exemplu: clădiri, curți, fabrici, uzine, silozuri, gări, hidrocentrale, cariere, exploatări miniere și petroliere, cabane, schituri, terenuri de sport, aerodromuri, diguri, taluzuri pietruite, terase, debușee, grădini botanice și zoologice, parcuri, cimitire, piețe, rampe de încărcare, fâșia de frontieră, locuri de depozitare, precum și alte terenuri care nu se încadrează în nici una din categoriile de folosință prevăzute în articolele anterioare.

Edited by irina2014, 20 February 2021 - 09:04.


#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 soleavl, on 19 februarie 2021 - 18:08, said:

Salut, detin un teren de 9.050 mp intr-o comuna.
Pana acum 2 ani era teren extravilan, iar dupa aceea a fost intravilan agricol ( unde era impozitul aprox 40 lei ) , iar acum este intravilan simplu unde este impozitul 1.200 lei .

Poate 120 de lei .

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu, impozitul pt CC e mare. La noi, de ex, e aproape 1200lei/ha. Si initiatorul are cca 1ha

#17
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 24.01.2016
E bine ca e intravilan. :)

Poti depune la primarie pentru CU macar de informare. Vezi exact ce e cu terenul si ce poti face.

Iti trebuie doar un plan de situatie, extras cf nu mai vechi de 30 zile, un plan de imcadrare in zona.

Daca vei vrea sa dezmembrezi un 3+ loturi, oricum va trebui sa faci PUZ. Sau poti dezmembra etapizat 2 cate 2. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate