Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

SMS-uri din internet care chiar merg.

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#73
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
E super!. Nu am am avut pana acum nici un rateu spre 0721 si 0740 si pe deasupra e si mai ieftin pentru mine deoarece accesez yahoo.com sau libero.it direct de pe telefon, prin wap gprs,scriu mesajul (merge si cu +40740...)il trimit si constat ca toata distractia a fost doar... 3 centi (18k)!.Voi face teste si cu Omnitel Italia. Daca merge si in afara e si mai super (de la 15 centi la aproximativ 3 centi e o diferenta).Mersi

#74
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Merge si pe 0742 XXX XXX, mi-a dat cineva mesaj astazi!

Greets,
Speedo

#75
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Se poate sa fie restrictionat si clientul de mail, iata ca de exemplu, daca trimit de pe contul meu de e-mail prin Outlook express merge brici, daca trimit de pe server (linux) cu pine sau mail imi vine ca este rejected. Am bagat custom header X-mailer: cu tagul Outlook express si merge si cu pine. Deci el verifica si de pe ce tip de software vine mailul. se pare ca nu prea ii plac interfetele WEB. Daca va puteti baga in web-mailul vostru, puneti un header exact ca la Outlook express:

X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Mailer: Microsoft Outlook Express 5.00.2615.200
X-MimeOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V5.00.2615.200

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
In linux mergi cu SMTP-ul tau localhost sau cu acelasi smtp cu care dai si cu outlook ?

#77
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
merge si merge f. repede.
eu am folosit un smtp neserios, si romanesc pe deasupra si tot merge.
util. chiar uitasem de sms de pe calc.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Am deschis discutia cu smtp-ul deoarece e bine sa stiti ca majoritatea serverelor filtreaza si nu accepta smtp de la oricine...
De exemplu daca aveti ip de astral catv si dati mie sau oricui de pe xnet cu smtp pe localhost nu accepta email-ul... nu ajunge, vine numai daca provine de la smtp-uri mari... poate si aia la waterbyte fac la fel.

#79
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Vedeti ca xnet.ro a fost blocat la waterbyte deoarece ataseaza la email-uri chestii inutile gen faza aia cu antivirusul si consuma resurse aiurea.
Deci, nu mai merge de pe xnet dar merge de la altele.

Cum multi dadeau email in plain text (nu cum am spus eu sa faca...), chestia aia marea unmesaj normal de 100 caractere la 2-3 mesaje deci, depasea aiurea. daca trimeteati in html nu mai aparea aia si probabil era ok... asta e :(

#80
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
nu tb neaparat sa fie smtp "mare" dar tb sa aiba "atasat" un domeniu, subdomeniu. serverul din partea aia face o verificare, si daca nu gaseste, il refuza considerand ca este spam.

am explicat mai babeste :lol:

#81
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Sa lamurim pana la urma cum este treaba.

Am citit cu atentie pe site la Waterbyte si acolo scrie clar ce filtreaza ei si ce conditie trebuie indeplinita ca ei sa ia in seama mesajul.

Pe romaneste, mesajul trebuie trimis din aceeasi retea din care face parte si mail-ul dumneavoastra, haideti sa vedeti exemple:
- Daca aveti mail la FX si dati mesajul de pe o statie dintr-un LAN al RDS, acest mail va fi filtrat la WaterByte pentru ca domeniul pe care aveti adresa de mail nu este acelasi cu cel de pe care ati dat mail;
- Daca aveti mail la MyMail.ro si intrati cu Dial-Up Xnet, si acest mai va fi filtrat pentru ca din nou nu corespund domeniile cele 2;

In cazurile de mai sus se considera ca mailurile primite sunt Spam sau cu Fake ID.

Daca vreti sa va reuseasca transmiterea de SMS dati mail de pe contul de FX daca sunteti in reteaua FX, de pe contul de TotalNet din reteaua TotalNet, etc...

Cu alte cuvinte nu se accepta relaying la SMTP.

Greets,
Speedo

#82
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Speedo, sa stii ca de pe wap situatia e inca stabila, in sensul ca mesajul trimis din contul mymail (dar folosind reteaua Orange wap) a ajuns la destinatie doar dupa vre-o 20 minute!.Intradevar din contul Orange (folosind reteaua Orange wap) au ajuns fara probleme in cateva minute. Problema noua pe care am depistat-o acum este cu Yahoo!.Desi acum cateva saptamani mesajele se duceau din contul wap.yahoo folosind reteaua Orange wap iata ca acum ,desi Yahoo imi spune ca mesajul a fost trimis, de dincolo (de la waterbyte) primesc dupa cateva minute mesajul : ''Message, sent to sms cannot be delivered. Sender resticted''
Am mai incercat si cu un mesaj de pe un site wap care-ti permite doar sa trimiti mail (deci esti anonim) si nu a ajuns. De asemenea nu am primit confirmare de la sora mea de pe Omnitel ca a primit mesajele, desi am vazut reteaua pe lista!?. In concluzie mymail (din wap orange)inca mai e acceptat de Waterbyte.

Salutare!

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Yahoo si altii sunt blocati automat, nici nu va ganditi sa incercati. Ca sa nu mai apara incertitudini uitati exact email-ul primit de la administratorul gateway-ului:

---
Sorry, I had to close the access to the gateway from xnet.ro domain due to
significantly increased gateway load. Some email services like yahoo.com,
hotmail.com, xnet.ro, etc. usually add huge banner as a tail to the message
sent, and this banner takes sometimes even more than one SMS unit being sent
thru the gateway, wasting up to 1/3 of gateway's throughput. That was the
main reason why I have xnet.ro blocked. You can still access the gateway
using another email services. Sorry for inconvenience.

Take care,
Waterbyte
---

Yep... e clar  :cool:

#84
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003
Workaround: mesaj webmail trimis din reteaua
de la care va logati.

#85
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Andrei, eu vorbeam de transmitere din contul wap.yahoo folosind reteaua Orange nu Xnet!.Inainte mesajele se duceau acum...pauza.Probabil ca Xnetul a fost blocat mai demult.

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
wap.yahoo... deci yahoo e domeniul... e down.

Cind a cazut xnet stiu exact, si ora (16:15 min ora locala)... dupa ora aia se intorceau si am scris la ala si mi-a raspuns instant care era problema...

#87
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
E contul obisnuit de la Yahoo pe care il pot accesa atat de pe PC cat si  direct de pe telefon prin wap. Am pus inainte wap pentru a se vedea clar ca am folosit Orange wap. Pacat ca cei de la Waterbyte nu transmit mai rapid mesajele asa cum o faceau mai demult cei de la 1rstwap care acceptau sa transmiti free un nr. considerabil de mesaje saptamanal, care ajungeau in cateva secunde la destinatar!.

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Stiu de aia la 1rstwap ca acceptau multe si frumoase... se vede ce au patit ca au acceptat... au cam  falimentat  :cool:

#89
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Mi-am adus aminte de un TERIBIL faliment (cei care au folosit serviciile lor stiu de ce am scris cu litere mari...) care s-a produs inainte de 2000. E vorba de cei de www.mailsurf.com care erau extrem de seriosi si aveau dintre cele mai ciudate servicii...ca de exemplu trimiterea de scrisori postale de o pagina spre orice continent !!!. Eu scriam pe site, ei trimiteau mai departe la TNT (cu care erau in relatie, site-ul fiind plin de reclame TNT) iar TNT trimitea scrisoarea in exact o saptamana la destinatar!.Mai ca-mi venea sa plang cand am vazut intr-o zi site-ul inchis din lipsa de fonduri! Plus sms, faxuri, felicitari si toate cele...Acum m-am uitat din nou pe pagina lor in speranta ca va dau o veste buna dar din pacate acum pentru a trimite sms trebuie sa citesti tot timpul niste reclame pentru a aduna puncte cu credit. La fel si pentru variantele e-mail to sms si sms to e-mail. Singurul serviciu care mai functioneaza free e ...mailul

#90
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
faza de faza :-)
cautam si eu pe net un gateway de free sms si....
la adresa http://www.4sms.biz/...ay_coverage.php
scrie asa :)

Quote

No Coverage to Romania & Indonesia from any gateway.  

These destination are blocked. Should you need these routes, then please contact us


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate