Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Laptop vs Desktop (2021)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#109
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaccip, on 06 februarie 2021 - 16:15, said:

Pai e o analogie. Analogia in sine nu exista in realitate ci doar in mintile noastre, e un concept abstract.
In realitate exista doar reprezentari ale conceptului, nu conceptul in sine.
Posted Image
Stiu, stiu...ai alaturat unei notiuni generale la care tii un brand. Ca sa iasa bine. Posted Image
Ca si cum as spune eu, de partea cealalta, ca daca compari desktopul cu laptopul e ca si cum ai compara clasa G de la Mercedes cu Kia Sportage (o masina foarte ok altminteri, dar pentru clasa ei). Posted Image

#110
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007
Comparatia cu masinile deja a fost facuta.
Laptopul e autoturismul, desktopul e buldozerul.

Pam-pam!!!~~~!~!~!
:)

Tu compari un laptop mai slab cu unul mai puternic, pentru ca in esenta ambele autoturisme fac acelasi lucru si pot ocupa acelasi loc de parcare.

Uite.. e un topic deschis, are un om o problema. Vrea sa-si conecteze desktopul prin wifi la router pentru ca probabil nu-l poate lega prin cablu.
Well. lapopul nu are necesitatea asta pentru ca-l poti muta.  Desktopul, mai greu. E practic un fel de mobila. Il vei pune intr-un loc si va sta acolo pana il arunci.

Si n-ai fost de acord cu comparatia mea. Dar te invit sa pui un printscreen de la processor usage, pun si eu si vedem daca nu cumva Uslan Bolt al tau merge la fel la fel de repede acum ca si Leonardo di Caprio al meu. Acum si in inca 99% din situatii.
E drept ca daca-i pui la intrecere, al tau va castiga, dar asta e doar o chestie ipotetica ce ar putea sa se intample sau sa nu. Si doar pe viteza. Dar, din pacate, realitatea unica si irepetabila e ca BraddPitt nu face curse de viteza. Restul sunt doar ipoteze, modele care incearca sa simuleze realitatea. Realitatea insa ramane ea insasi, asa cum este ea, unica si irepetabila.
:D

#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pot sa pun eu, ca intamplator chiar folosesc desktopul acum Posted Image

Attached File  Capture.JPG   159.64K   21 downloads

#112
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View Postparabellum, on 05 februarie 2021 - 13:08, said:

Stai un pic, tu compari aici cel mai 'puternic' jaftop pe care l-ai putut gasi, cu 'majoritatea' shitty-PCurilor?

Iti dai seama ca ar trebui sa compari cu cel mai tare PC pe care il poti gasi?

Sau macar cu un dual Xeon, fiecare cu 28 de core-uri, 512 Gbytes RAM macar, 2 3090 cuplate in SLI, si vreo 4 SSDuri in raid0?
Alte prostii la care nici nu merita raspuns.
Nu e niciun shitty PC, sunt componente de ultima generatie si la desktop. Un Intel 8core nou nu e shitty. Nu e jaftop, e un laptop foarte performant.

Exista teste la toate componentele, obiective, le poti gasi. Daca nu le crezi, atunci tu masori performanta doar in marime fizica, ca desktopul e mai mare deci ar fi mai rapid. Dar cand apare o placa video noua, toata lumea sare cu benchmarkuri pe topicul dedicat. Atunci brusc lumea crede testele si cifrele.

View Postro_explorer, on 05 februarie 2021 - 22:07, said:

Pentru ca eu lucrez cu din astea in campul muncii. Eu nu trebuie sa cred nimic, nu trebuie sa ma uit pe youtube si la benchmarkuri aiurea pe net ... le vad performanta si comportamentul live, in mainile mele.
Ai testat fix astea sa vezi? Nu conteaza mereu forma, cutia, pentru ca tehnologia evolueaza. Conteaza componentele din interior si implementarea. Atat timp cat sunt racite bine, cat se intelege ca e un nivel mai jos decat variantele de desktop egale, dar totodata depasind multe din componentele de duzina actuale, da, sunt la fel sau mai performante. Mai ales unele variante ca asta din video care e racit excelent si nu pune probleme de munca sustinuta oricat timp este necesar.

Altele care sunt ultrabook-uri si au racire deficitara, componente slabe, clar, dar acolo tot ce conteaza e portabilitatea si bateria. Dar e alta categorie de laptop.
Modelele vechi care erau mult mai slabe din toate punctele de vedere - performanta, racire, autonomie, eficienta, clar erau slabe si au creat impresia ca nu se poate.

View PostDeathRipple, on 06 februarie 2021 - 15:48, said:

laptopu' exista pentru un singur scop: mobilitate. daca iei laptop sa-l tii in casa pe masa e fail. ca putere de calcul nu se va compara niciodata cu un desktop, si nici nu e facut pentru asa ceva.
Uite ca nu e asa. Si marea de oameni care cumpara laptopuri, au businessurile sau totul bazat pe munca pe un singur laptop, cu munca la greu - de la editari foto la video si tot asa, arata ca realitatea e diferita decat parerea ta. Cunosc si eu, inclusiv YouTuberi sau alte persoane care editeaza la greu foto/video, totul pe un laptop. Si se fac bani frumosi. Nu e doar de distractie.

Si da, puterea de calcul se compara si depaseste multe si din desktopurile actuale. De asta au ales asa ceva. Din start pentru ca se compara, ai avantajul unui pachet complet + portabilitate. E un lucru concret, usor de verificat, explicat in anumite postari anterioare sau in alte articole de la publicatii/review-eri pe internetul asta larg.

La fel cum Macbook Air-ul cu M1 si arhitectura ARM "de telefon" face anumite lucruri mai rapid decat Mac Pro-ul cu Intel i9 la munca inclusiv cu fisiere 4K de editat. Greu de crezut, dar asa e.

--------------

Fiecare cumpara ce vrea. Nu inseamna ca are dreptate el, eu, altcineva. De asta exista teste obiective, pentru a lua o decizie calculata.
Ca a facut o alegere inteligenta sau bazata pe nevoi concrete sau poate e un impuls de a cumpara, ramane de vazut. Fiecare face ce vrea cu banii lui.

Dar sa nu se deschida ochii la variante, pareri noi doar din cauza unor conceptii din trecut, e nasol si pare sport national. Macar sa vezi, sa studiezi, sa cunosti lucruri noi.
Daca e ok pentru tine, bine, daca nu, nu. Dar asta era ideea topicului. Sa se vada unde s-a ajuns cu laptopurile fata de unde erau acum cativa ani, si fata de desktop.

Dar intre timp se gaseasc tot felul de comparatii idioate cu servere, ferme de servere, procesoare duale de servere, de unde o iesi clar ca un laptop e prost. Dar parca cineva isi face ferma de servere acasa sa editeze fotografii si sa se joace. Comparatia se face mere cu mere, iar cum laptopul are componente normale, nu server grade, un desktop de comparat ar fi unul high end normal. Nimic multi-CPU, server, nimic de 5 ori mai scump, ca aia nu e o comparatie corecta. Dar trebuie gandit si cu logica.

In orice caz. E suficient. :)

#113
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007

View Postro_explorer, on 06 februarie 2021 - 22:06, said:

Pot sa pun eu, ca intamplator chiar folosesc desktopul acum Posted Image

Attachment Capture.JPG
Neah, esti in esantionul autoselectat.
Ce dracu l-ai pus sa faca?
Tuamne, ce hardughie! Pune-i si o poza, n-am mai vazut asa ceva...
hahaha
De fapt au aia la mine la serviciu niste rackuri care... nu stiu exact ce fac, dar au 2 chillere afara cat o locomotiva.

#114
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaccip, on 06 februarie 2021 - 22:53, said:

Ce dracu l-ai pus sa faca?

Ma jucam niste Cyberpunk in timp ce pe monitorul secundar rula un stream si forumul.
Cand am vazut cererea ta de utilizare am zis ca sa pun un snapshot cu resursele ocupate in acel moment Posted Image
Asta e tot screen capture-ul (bucata cu resursele era doar un crop):

Attached File  Untitled.jpg   253.59K   18 downloads


View Postmaccip, on 06 februarie 2021 - 22:53, said:

Tuamne, ce hardughie! Pune-i si o poza, n-am mai vazut asa ceva...
hahaha
Am poze cu hardughia pe la jurnal ... asa arata acum (ca tot am pozat-o pentru topicul unde imi sustineam parerile pro open-case):
Attached File  1.jpeg   356K   18 downloads  Attached File  2.jpeg   961.77K   18 downloads

In spatiul liber din poza in mod normal sta laptopul secundar de la munca:
Attached File  lenovo.jpeg   169.95K   17 downloads

Iar sub birou, in dock, laptopul principal de la munca, cuplat la unul din monitoare in timpul saptamanii (tastatura de gaming se cupleaza simultan si la desktop si la laptopul dell asa ca imi este comod sa fac switch la o simpla apasare pe buton):
Attached File  dell.jpeg   152.66K   17 downloads


P.S.: am spus ca lucrez si pe si pe ... dupa cum este eficienta mai mare ... Posted Image

Edited by ro_explorer, 07 February 2021 - 00:02.


#115
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007
Rapandula aia de joc are nevoie de 8 procesoare?
Aiaiaia!
Bre, dar ti-ai taiat si masa sa-ti vezi calculatorul. Asa ceva...
Ti-e frica sa nu bubuie, sau ce?
hahahaha
Si nevasta-mea zice ca eu sunt addicted. La naiba!

Si.. tot thinkpadul mi se pare cel mai misto din alea. Sobru, impunator, masculin, cu personalitate. Cred ca si el se mira la fel ca mine de peisagistica din jurul lui.
:D

#116
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Masa nu am taiat-o ca sa vad computerul ci ca sa pot umbla la el. E o carcasa open air montata orizontal. Totul a fost premeditat

Cu resursele, cam astea sunt cerințele jocurilor moderne AAA. CPU are grija de AI și NPC-uri, placa grafica are treaba cu randarea.

#117
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Un Intel 8core nou nu e shitty. Nu e jaftop, e un laptop foarte performant.
Depinde de perspectiva. Pentru mine orice are mai putin de 12 core-uri e shitty.

Ceva decent are 2 x 28 de core-uri.

Idealul, imposibil de gasit intr-un laptop, dar perfect posibil in ceva mai serios, e 4 sau chiar 8 x 28.

Fata de asa ceva, modelul tau de laptop e extrem de shitty.

#118
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007
Exista laptopuri si mai performante de la Tefal care proceseaza imagini, filme si cam orice ii bagi inauntru. Eu am un Optigrill XL care poate procesa pe 3 streamuri simultan. Dar atentie, nu e pentru jucat pe el. E pentru omeni mari.
Chiar azi am facut pe el o procesare termica radiometrica si geometrica pentru imbunatatirea unor specimene de carne de vita. Vine cu software dedicat pentru diverse modele de prelucrare, dar mie imi place sa-l programez manual pentru controlul mai precis al parametrilor de procesare si optimizare radiometrica. E silentios, la fel, totul wireless, buteaza instant. Si e destul de portabil.
Ceea ce poate face Tefalul meu, hardughia ta cu 28 de x2 core nici macar nu poate simula.
In plus seamana cu un Thinkpad, nu cu o noptiera.

Edited by maccip, 07 February 2021 - 02:52.


#119
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.09.2008
@slai el zice ca e irelevant pretul laptopului.
Probabil la 300 lei a gasit placa de baza pt procesor intel de gen 2.
Sunt zeci de depozite in tara pline cu gunoaie aduse din afara si e posibil sa fi gasit o placa de baza functionala pt modelul lui de laptop.
Evident daca laptopul e model scump e logic sa nu gasesti placa tot la 300 lei ori sa nu gasesti deloc.

Edited by mariusixy, 07 February 2021 - 08:32.


#120
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007
Deci nu e bun laptopul ca nu se poate repara.
Daca totusi il repari, iara nu e bine ca-i gunoi.
Trebuia reparat cu ceva scump, de firma. hahaha

#121
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaccip, on 06 februarie 2021 - 21:24, said:

Comparatia cu masinile deja a fost facuta.
Laptopul e autoturismul, desktopul e buldozerul.

Pam-pam!!!~~~!~!~!
Posted Image

Tu compari un laptop mai slab cu unul mai puternic, pentru ca in esenta ambele autoturisme fac acelasi lucru si pot ocupa acelasi loc de parcare.

Uite.. e un topic deschis, are un om o problema. Vrea sa-si conecteze desktopul prin wifi la router pentru ca probabil nu-l poate lega prin cablu.
Well. lapopul nu are necesitatea asta pentru ca-l poti muta.  Desktopul, mai greu. E practic un fel de mobila. Il vei pune intr-un loc si va sta acolo pana il arunci.

Si n-ai fost de acord cu comparatia mea. Dar te invit sa pui un printscreen de la processor usage, pun si eu si vedem daca nu cumva Uslan Bolt al tau merge la fel la fel de repede acum ca si Leonardo di Caprio al meu. Acum si in inca 99% din situatii.
E drept ca daca-i pui la intrecere, al tau va castiga, dar asta e doar o chestie ipotetica ce ar putea sa se intample sau sa nu. Si doar pe viteza. Dar, din pacate, realitatea unica si irepetabila e ca BraddPitt nu face curse de viteza. Restul sunt doar ipoteze, modele care incearca sa simuleze realitatea. Realitatea insa ramane ea insasi, asa cum este ea, unica si irepetabila.
Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image
Eu doar am facut o comparatie in stilul tau, atat. :)
Si nu e vorba de intrecere, intrecerea o faci cu ro_explorer daca vrei. Eu cand mi-am facut sistemul asta m-am avut in vedere pe mine si nevoile mele....adica ce am nevoie, nu ceea ce as vrea sa am, fiindca una-i una, alta-i alta. Nu e vorba nici de rapiditate, fiindca, sa nu uitam si altceva esential, pe laptopuri hdd-urile au 5400 nu 7200 ca la desktopuri, iar daca vrei tu sa-ti spun un SSD de 1-2Tb....eheeii, alta viata, alte ipoteze, alte probleme, si oricum tot nu te poti compara cu desktopul la rapiditate in conditii identice de cpu/ram/hdd fiindca s-a mai spus de 1000 de ori, caldura, laptopul o sa inceapa sa gafaie la un moment dat. :)

#122
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 28.06.2005

View Postslai, on 06 februarie 2021 - 18:12, said:


zi si unde sunt asa ieftine. ca io am cautat pentru un legion, la 1000 lei, am gasit numai vanzatori dubiosi si fara proba. la 300 lei, cumpar maine 2 placi, sa am si de rezerva.
Un reparator de pe marginea drumului, care-și are sediul în același loc de vreo 20 de ani.
Poți cumpăra ce vrei, de unde vrei.
Nu-s aici să te opresc.

#123
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010
Ok, m-ati convins. Acum ii sun pe cei de la google si facebook sa-i conving si pe ei: o sa-si inlocuiasca tot ce au in ferma de servere cu laptopuri.
Puse unele langa altele, cam ca si cartile in biblioteca. O sa le mearga beton.

#124
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,341
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca in discutia asta ies HDDurile.
Eu nu mai am HDD inca din peroada in care aveam Thinkpad R50 care nici nu avea SATA. Am dat o palarie de bani pe un SSD PATA, erau cu mult mai scumpe si mai rare decat SATA.

Normal ca o sa gafaie daca-i pui HDD si placa gunoi a lui Marius,
Dar pentru Dezeu oameni buni, nu toti prelucram video, jucam jocuri si lucram chestii grele de la serviciu pe computerul personal.
Eu am calculatorul pentru scop personal, care inseamna conectare la internet in principal. Citesc, ascult o muzica, asta fac pe calculator. Il iau prin parc sa stau pe el cat timp sburda copiii pe-acolo.
Nu-l pun sa gafaie, n-am fetishuri de-astea.
Exista calculator de gamer, dar pentru nongamer calculatorul e inutil in opinia mea.
Si nu toti suntem gameri, mai sunt si alte hobbyuri in lumea asta.
Nu toti suntem yutuberi sau prelucram imagini.
Ce-mi plac mie reviewurile alea la tot felul de porcarii in care te plaseaza pe tine cumparator in tagma prelucratorilor de video. La dracu, n-am prelucrat video in viata mea si nici n-am de gand.
Cu exceptia unui filmulet pe care nu-l puteam trimite pe wazap ca era prea mare si a trebuit sa-l convertesc.

Eu de fapt nici nu ma uit la procesor sau la video cand iau un laptop. Pentru ca ma intereseaza total altceva. Ergonomia(trackpoint), rezistenta la soc, praf si picaturi de apa. Tastatura, bateria, conectivitatea(cartela SIM, blutut decent). Nu vreau sa se incinga nici tinut deschis in rucsac.
Vrea sa-l pot arunca deschis pe bancheta din spate fara sa-mi fie frica ca crapa.

Din pacate nu pot dezactiva placa video NVIDIA la al meu din Bios. La vechile modele intotdeauna mergeam pe videoul din procesor, video ala discret il dezactivam din BIOS inca de la inceput.
Apoi, inclusiv pe asta de-l am, l-am limitat la 95% procesorul sa nu intre in regim TURBO. Alimentatorul e doar de 65W, l-am schimbat pe ala original de 150W pentru ca era prea mare.
Cu asta de 65W imi da un warning la deschidere.

Pentru mine un laptop performant tre sa faca toate astea. Asta inseamna performanta in utilizare, nu viteza procesorului sau placa video dedicata.

As prefera un ecran de 500nits, dar nu am. Tot asa, sa-l pot folosi in soare puternic. Ala de la serviciu are 500 niti si se vede bine in soare, mi-ar placea sa fie si al meu asa.
As vrea un port USB palmat mai inspre inauntru, unde sa pun adaptoare fara sa iasa in afara. Tot asa, sa protejez mufa USB si sa nu fiu nevoit sa scot devivele cand bag laptopul in rucsac.
Cand te obisnuiesti cu genul asta de utilizare, nu te mai intorci inapoi.

Piata oricum s-a adaptat consumatorului comunitar. Vand petarde la Altex cu 1500 lei, dar procesoare de ultima generatie. Dar la prima deplasare in rucsac crapa. La sleep dau direct bsod.
Dar altfel sunt "performante" Au ryzen, giga de ram, tot ce vrea muschiul comunitar. Doar ca eu nu sunt genul asta de cumparator.
Eu le iau de pe OLX la preturi de sub 2000 lei,  in deplina concordanta cu nivelul meu de venit. Nu ma arunc la chestii scumpe, dar nici nu iau petarde. Anul trecut am cumparat 3 bucati,il caut si pe-al 4lea, dar n-am gasit inca ceva decent.
Pe specificatii par niste mizerii, cum ar spune consumatorul comnitar, dar genul asta de mizerii care functioneaza in orice conditii. Toti cunoscutii mei mai apropiati au trecut pe SH de la thinkpad. S-au luat dupa mine. Pentru ca sunt un fel de HugoBoss al laptopurilor. Le-am explicat cum trebuie sa arate un laptop, care trebuie sa fie tinuta, ce trebuie sa faca si mai ales ce trebuie sa nu faca.
Pentru ca iubesc laptpurile primul l-am luat cu 3 salarii de-ale mele de pe vremea aia. Aveam internet pe camp cand multi nu avea nici acasa, aveam SSD cand majoritatea nu stiau ce-i ala. Aveam stick cand majoritatea se uitau la el ca la un obiect de vrajitorie.

#125
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
dar de ce nu calculator la birou decent , de  2015 sa zicem  asa ocazional de jocuri vechi, si cu ce utilizezi tu?

Edited by karax, 07 February 2021 - 11:39.


#126
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

nu toti prelucram video, jucam jocuri si lucram chestii grele de la serviciu pe computerul personal.
Foarte adevarat. Unora le ajunge abacul sau chiar degetele.

Quote

dar pentru nongamer calculatorul e inutil in opinia mea
De fapt, calculatoarele se folosesc si pentru chestii serioase.
Uneori unul nu ajunge, e nevoie de un cluster de asemenea calculatoare, si calcule ce pot dura de la zile pana la saptamani.
Daca iti imaginezi ca pentru task-urile alea un laptop e suficient, te inseli.

Edited by parabellum, 07 February 2021 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate