Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Laptop vs Desktop (2021)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#127
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaccip, on 07 februarie 2021 - 11:10, said:

Pentru ca iubesc laptpurile primul l-am luat cu 3 salarii de-ale mele de pe vremea aia.
Asta e cel mai clar, mai ales in acest versus. Posted Image
Oricum, sper sa realizezi ca, poate intamplator sau nu, nu stai de vorba doar cu posesori de desktop pe viata aici, mai suntem unii care mai aveau si casa, si 386, si laptop cu sfarc (nipple mouse) in urma cu niste destul de multi ani. Posted Image

Edited by Jumong, 07 February 2021 - 12:12.


#128
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postparabellum, on 07 februarie 2021 - 12:10, said:

Foarte adevarat. Unora le ajunge abacul sau chiar degetele.
Nonsensuri, evident.
Gandire de kinder, pe o singura axa condimentata cu incercarea esuata de rationament abductiv coleric.
Daca nu-i ferma de servere, atunci e musai sa fie abac. Bravo tinere!
hahaha

View PostJumong, on 07 februarie 2021 - 12:11, said:

Asta e cel mai clar, mai ales in acest versus. Posted Image
Oricum, sper sa realizezi ca, poate intamplator sau nu, nu stai de vorba doar cu posesori de desktop pe viata aici, mai suntem unii care mai aveau si casa, si 386, si laptop cu sfarc (nipple mouse) in urma cu niste destul de multi ani. Posted Image
Desigur. Sunt bucati de tehnologie care au insemnat ceva la vremea lor, de aia nu le-as numi gunoaie. Eu inca mai am primul laptop care inca mai functioneaza, doar ca e pe la mama. I l-am dat ei cand am renuntat eu la el si acolo a ramas. Acum vreo 2 ani i-am dat drumul de curiozitate si am ramas surprins ca inca mai tinea bateria cateva minute.
256MB RAM+ un upgrade de 512MB, atat avea. Win2000 pe el. Meserie!
Stiu pe cineva care are un T42 care functioneaza si arata impecabil. Era prea scump cand am cumparat eu. Oricum si asta era stupid de scump la veniturile noastre si ale mele de atunci.
Dar eram la varsta la care a face prostii financiare era o necesitate intelectuala. Noroc ca am inceput repede sa castig mai bine, altfel plateam la el mult si bine.
Dar a fost cel mai indragit laptop pe care l-am avut. Am tras de el pana nu s-a mai putut.

Edited by maccip, 07 February 2021 - 12:28.


#129
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postparabellum, on 07 februarie 2021 - 12:10, said:

Uneori unul nu ajunge, e nevoie de un cluster de asemenea calculatoare, si calcule ce pot dura de la zile pana la saptamani.
Daca iti imaginezi ca pentru task-urile alea un laptop e suficient, te inseli.
Da mai omule, dar tu singur te bagi in lucruri neprevalente statistic.
Calculele alea in mod sigur nu le fac eu acasa, cel mult la serviciu unde e altceva. La serviciu de exemplu nu stau in pat, asadar, daca tot stau la birou, portabilitatea poate ca nu foloseste la nimic.
Ma rog, eu sunt juma de birou, juma de teren, asadar la o adica as putea sa folosesc si una si alta, dar din comoditate, prefer sa lucrez pe o singura statie.
Pe vremuri mai lucram si acasa, dar am renuntat.
La serviciu, de exemplu, colegii mei prelucreaza fotografii raw  din zborurile fotogrammetrice care au 3TB. Au solutii de stocare de viteze .. hmm, nu stiu exact, 500MB/s la transfer. Memoriile alea vin seara din avion si a doua zi trebuie sa fie goale. Camera de pe avion a costat 1Mil de $ si o vor schimba anul asta cred cu una mai performanta.
Au statii de lucru cu 2 monitoare, pe care fac stereomodelul, prelucreaza atat pe statii cat si pe servere, prelucrari inclusiv geometrice (eliminarea paralaxelor stereo). Chilerele de afara arata ca instalatia de aer conditionat de la sala palatului. Fibra optica intre statiile de lucru, tot felul de solutii tehnice personalizate, mentenanta asigurata inclusiv prin prezenta permanenta a unui reprezentant din partea vanzatorului.
Ma rog, paradoxal, eu lucrez cu fisiere de cativa MB de date provenite de la teren. Mi-au bagat inclusiv fibra de 6Gbps inca de acum 10 ani, desi nu am ce face cu ea. O zi de munca la teren de a mea full(12-14 ore), produce cativa zeci de kilo. Daca masor GPS, ma duc la zeci de mega, dar nu mai mult.

Dar nu vorbim despre asta. Eu nu as avea ce sa fac cu calculatoarele alea acasa. Sunt mai mari decat un calculator obisnuit, fac zgomot mult si au o multime de cabluri conectate iar monitoarele ocupa un birou de 3mp. Nu despre serverele de la google vorbim noi aici, vorbim despre laptop vs desktop din perspectiva de utilizator domestic. Faptul ca lucrezi tu la CERN si ai nevoie de 1Tbps e irelevant. e o pura intamplare, un outlier.

#130
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Calculatorul de birou poate sa fie cu oricate procesoare se vrea ceea ce pe diverse chestii nu

asa pe birou poate fi calculator cu 3 carduri video si 4 procesoare fizice si sa consume 1500 w

dar doar cand e vorba de gameri sau editari merge asa ceva.  zii ca nu vrei sa joci nimic sau sa editezi si gata

#131
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Eu nu as avea ce sa fac cu calculatoarele alea acasa.
Subiectul nu erai tu si nici macar gandirea ta de ne-kinder (bine, ne-kinder poate insemna multe, de la amoeba la Einstein).

Stai sa-ti aduc aminte cu ce incepe threadul:

Quote

Pana acum cativa ani era o diferenta mare intre un laptop si un desktop avand in vedere un buget asemanator.


#132
CornelMCL

CornelMCL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.02.2017
Ca idee.
Am un desktop si un laptop
- Fujitsu p710 cu I5-2400, 8 GB RAM, 256GB + 512GB SSD si ca placa video- RX-560-B 2GB VRAM - 256bit  (PC luat SH cu 250 de lei + placa video SH - 300 lei = 550 lei) luat acum 1 an
- Dell 5502 cu i5-1135G7, 8GB RAM, 512GB SSD m2, nVidia MX330 2GB VRAM (luat de nou cu 3700 de lei) + cooler pad

Diferenta este enorma la performanta. In taskuri obisnuite nu observ diferente dar cand incep si le fortez cu editare grafica si ceva jocuri mai lite, la laptop este dezastru total.
De exemplu in GTA V Online, pe laptop cu toate detaliile pe Normal, adica cele mai mici. nu scot peste 40 FPS, in general sta intre 20-35 FPS. Pe desktop, cu acelesi setari de detalii imi scoate in jur de 50 FPS iar cu rezolutia maxim si detaliile pe maxim scot lejer 40-50 FPS.

Facut curatare si schimbat pasta termoconductoare anual la ambele.

Deci un PC din 2010 cu placa video 2017 este mult peste un laptop generatie 2020. Ce este drept, laptopul nu este de gaming, este mai mult Business.

Laptopul este cam la acelasi nivel cu vechiul meu PC cu DualCore E8500, 4GB RAM, SSD 128GB si placa video Radeon HD8490 1GB VRAM 64 bit LowProfile.

#133
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Laptopurile de gaming care sunt destul de puternice sunt o investitie proasta, o risipa de bani. De ce?
Pentru ca sunt prea scumpe pentru performanta pe care o ofera fata de un desktop, sunt grele si galagioase.

Am luat un Legion 5 15ACH6H, 5 5600H, RTX 3060 6GB https://altex.ro/lap.../LAP82JU01AGRM/ de care am fost entruziasmat la inceput pe partea porturi, performante dar in timp minusurile au inceput sa ma deranjeze prea mult, are 3,4 Kg din care 1KG are incarcatorul, e foarte galagios iar baterie tine putin. L-am vandut in familie Posted Image

Pana la urma mi-am luat un Toshiba Tecra A50-J-130, i7-1165G7 (12M Cache, up to 4.70 GHz, with IPU), 16GB DDR4, 512GB SSD, Intel Iris Xe, Win 10 Pro https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/
De care sunt foarte multumit, usor (2KG cu tot cu incarcator), silentios, ecran de calitate, autonomie pe baterie buna si performante decente.

Pentru performante ridicate in aplicatii sau jocuri iti iei un dektop, pentru lucru un laptop business mi se pare ideal.

#134
CornelMCL

CornelMCL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.02.2017
Eu il folosesc mai mult pentru lucru, redactare documente si proiectare 2D/3D in Autocad si din cand in cand mai imi ocup timpul cu un ETS2 sau GTA Online.
Laptopul nu l-am luat special pentru Gaming. Am vrut ceva mai elegant si robust, aici nu am nimic de reprosat, a vazut cazaturi si torsionari si nu are absolut nimic. Dar sunt foarte dezamagit de performante. Placa video are cam acelasi scor ca cea de pe desktop, procesorul are scor de 4 ori mai mare fata de desktop, asta teoretic dar parctic nu se compara.

#135
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Sta sora pe laptop.
Nu are treaba cu gaming-ul ea. Deci pentru ce are nevoie, este okay.

#136
cristi341

cristi341

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.07.2023
Laptopul forjat in aplicatii gaming nu va rezista ca un desktop, deoarece va functional la temperaturi mult mai ridicate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate