Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Masina de tocat profesionala pentru acasa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu te sfatuiesc sa-ti iei o masina de tocat marca Bosch. Au produse de calitate foarte buna.  Nu vad rostul sa dai o caruta de bani pe o masina de tocat KA pentru a toca 2-3 kile de carne pe saptamana.

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Pai ar fi intr-adevr aberant sa iei un sistem ka doar pentru tocat. Add-on-ul la merita doar in situația in care deja ai mixerul și vrei sa ai ceva pentru tocat, care sa ocupe mai puțin loc dect o mașina standalone.

#39
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Intr-adevar la nemti sunt in toate topurile Bosch-urile MFW de 2000 si 2200 W precum si Kenwood MG 700 .

#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostRhandy, on 24 ianuarie 2021 - 11:12, said:

Parerea mea e cum au zis colegii, daca poti sa te duci la macelarie sa iti toace in fata ta, sau daca nu eu recomand una manuala.

Eu am 2 care sunt mai batrane ca mine si tot ce trebuie sa fac e sa le ascut cutitele. Si au tocat masinile alea o groaza de porci si vite si merg si acum foarte bine. Plus ca depozitarea nu e o problema fiind mai putin voluminoase. Pot fi tinute si intr-un sertar mai mare. Si fac si exercitii cu mainile, deci 2 in 1��
Cred ca am ramas cu ceva ''sechele''Posted Image din copilarie si am o anumita aversiune fata de cele manuale . Ai mei faceau ''tone'' de carnati si tot timpul eu eram ''de serviciu'' la masina de tocat .
Si acum imi aduc aminte cum era nevoie de minim o persoana sa tina masa din bucatarie si compresele cu gheata pe mana la sfarsit .
Deci la manuala spun pas si nu pentru ca imi e frica de munca sau de efort fizic .

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrichelieu, on 25 ianuarie 2021 - 07:53, said:

Dar tu ai studiat sa vezi cum e in realitate construit acel...”gearbox”? Studiaz și o sa descoperi ca de fapt e un mecanism diferențial, nicidecum un reductor.
hai sa nu ne contrazicem aiurea.
diferential ai intre roti la masina.
diapozitivul din robotul de bucatarie nu are rolul a compensa direnta dintre lungimile arcelor de cerc parcuse de roti.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Bine.....hai sa nu ne contrazicem aiurea :) Dar mai sapa si dincolo de cuvantul "Gearbox" si vei vedea ce e acolo de fapt.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
stiu foarte bine, ce e acolo.
e un mecanism care converteste turatia mare si cuplu mic, in turatie mica si cuplu mare.

#44
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 28.10.2006
Astea sunt din descrierea de pe site-ul KA:
Made entirely in metal
Sturdy, stable and durable
Original Planetary Movement
For rapid and homogeneous mixing
Direct transmission
Silent, reliable and durable
Rounded design
Easy to use and to clean
Unique fixation system
Easy to use and multi-purpose

Eu nu inteleg cum e cu transmisia directa cand motorul este orizontal si paletele mixerului sunt verticale.
SI accesoriile care se cupleaza direct la ax, in afara de masina de tocat, care e "pe direct", au ceva angrenaje care sa le faca sa se miste cu talent.
Scuzati-mi necunoasterea, intreb doar!

#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAlltrack, on 24 ianuarie 2021 - 06:28, said:

Avem chef de un burger , o chiftea , un mic , o ''tocatura'' imi scot din congelator o portie de vita , de porc , de orice sau le mixez , cand dorim .
nu că-s Gică contra, dar până dezgeți carnea, până asamblezi și dezasablezi mașinăria, o cureți, mai repede mergi și cumperi.
Cel puțin eu așa fac, am două măcelării la 5 minute de mers pe jos.

#46
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Hai sa revenim la subiect . ''Gearbox'' inseamna cutie de viteze si are rolul de reductor sau multiplicator .
Un robot de bucatarie are nevoie de turatii mari pentru mixer de exemplu , fara nevoie de forta si de turatie mica si putere mare la masina de tocat sau la aluaturi .
Principiul se poate vedea usor la bicicletele cu mai multe pinioane , pinion mic la viteza si pinion mare la forta .

#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAlltrack, on 24 ianuarie 2021 - 09:47, said:

. De KitchenAid am auzit azi .
Unele afirmatii se contrazic , unii spun ca ''Mmmh mai tanc decat KA nu prea stiu''
poate te ajută asta

Eu am avut un mixer Kitchenaid, l-am folosit în principal să fac cocă de pâine. E făcut ca un tanc, din metal și cu motor în colivie, nu jucărie.
L-am lăsat în Toronto când am plecat din Canada, că era pe 110V. Și acum îmi pare rău după el.

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

View Postarg, on 25 ianuarie 2021 - 15:54, said:

stiu foarte bine, ce e acolo.
e un mecanism care converteste turatia mare si cuplu mic, in turatie mica si cuplu mare.

Te-ai uitat in interiorul cutiutei sa vezi cum e de fapt?
Cutia aia face doua lucruri: transfera cuplul de la motor, catre mecanismul planetar si catre cupla de accesorii. Motorul este conectat direct la axul principal, fara alte cuplaje demultiplicatoare.

#49
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Merci pentru informatii ! E intr-adevar tanc si o minunatie a tehnicii , cred ca acum s-a lamurit toata lumea cu transmisia .
Eu am dat deja comanda , alegerea mea a fost Hendi Profi Line 12 750 W inox . Va urma si un KA Chopper 240 W .
Topicul poate continua , deja contine informatii interesante pentru toata lumea .

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

View Postviceroy56, on 25 ianuarie 2021 - 16:04, said:

Eu nu inteleg cum e cu transmisia directa cand motorul este orizontal si paletele mixerului sunt verticale.

Directa inseamna ca motorul este cuplat direct in transmisie. La altele motorul se afla situat in picior, iar transmisia se face cu curea.

View PostAlltrack, on 25 ianuarie 2021 - 16:40, said:

Merci pentru informatii ! E intr-adevar tanc si o minunatie a tehnicii , cred ca acum s-a lamurit toata lumea cu transmisia .
Eu am dat deja comanda , alegerea mea a fost Hendi Profi Line 12 750 W inox . Va urma si un KA Chopper 240 W .
Topicul poate continua , deja contine informatii interesante pentru toata lumea .

Sa le folosesti sanatos si vreme indelungata.

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am o masina de tocat Kenwood, cumparat in urma cu mai multi ani, e din metal, e mai robust decat Moulinexul pe care l-am avut inainte. Dar daca nu curat bine carnea de pielite, se blocheaza sita cu gauri mici.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrichelieu, on 25 ianuarie 2021 - 16:36, said:

....
la nici un planetar ka turatia motorului nu ajunge diect in tool din fata.
la toate se reduce mecanic turatia.
dale'n pisici ca m-am documentat destul.

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
ok Posted Image

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
asa am ajuns la kmix 760

Edited by arg, 25 January 2021 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate