Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Masina de tocat profesionala pentru acasa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am citit o gramada de topicuri despre masini de tocat dar toate se refera la produsele mass market .
Din pacate nu prea se gasesc informatii despre cele profesionale sau foarte bune , doar in forumurile straine . Desigur despre masini de tocat care nu se gasesc pe la noi si mai rar si prin UE , de genul KWS , Weston , PRO-CUT , LEM .
Am o masina de tocat Moulinex HV4 de 1000W , functioneaza foarte bine dar mie mi se pare cam ''jucarie'' , nu am folosit-o prea mult deoarece cumparam carne tocata de la macelarie .
Deoarece am ajuns la concluzia ca vom consuma mai multa carne tocata in preparate , imi doresc sa stiu si eu ce contine carnea tocata pe care o mananc si de aici nevoia de o masina de tocat serioasa .

Sa trecem de introducere , in piata din Romania se gasesc tot felul de marci despre care eu nu am auzit mare lucru : Hendi , Fimar , Maxima , Mateka , CMD , Sirman , FAMA si ar mai fi si altele .
Poate cineva imi poate recomanda o firma mai buna si daca se poate si cu argumente .
Exista tot felul de modele dpdv al constructiei , unele au cuva de fonta , unele de inox , unele din aluminiu , unele au melc din aluminiu altele din inox , unde ar fi necesar inoxul , la carcasa sau la melc ?
O alta discutie ar fi despre putere , am tot citit ca o masina performanta ar avea nevoie de minim 1200 W dar tot vad masini profesionale cu ''sute de kile'' pe ora cu motoare de 300 , 500 , 750 de W deci unde e adevarul ?

Am vazut pe ''Gastronomicus'' ca exista multi bucatari , MasterChefi si chiar proprietari de restaurante si as aprecia niste recomandari !
Sa nu uit bugetul estimat intre 1500 si 2000 lei .

#2
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Kitchen Aid. Dar poate se te duca peste 2000.
Insa nu prea vad de ce sa cheltuiesti atatia bani - eu as cumpara mai degraba o marca buna, pret undeva la 400-600 lei si o mai schimbi peste 4-5 ani. Intre timp o sa-ti mai treaca si cheful de carne tocata.
Vorbesc din experienta. Am cumparat si eu tot felul de masinarii scumpe iar acum zac prin camara.

Edited by jafo, 24 January 2021 - 04:48.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAlltrack, on 24 ianuarie 2021 - 01:58, said:

Deoarece am ajuns la concluzia ca vom consuma mai multa carne tocata in preparate , imi doresc sa stiu si eu ce contine carnea tocata pe care o mananc si de aici nevoia de o masina de tocat serioasa .
Știi că sunt multe măcelării care toacă carnea pe loc, în fața ta? Carne pe care o alegi tu.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postjafo, on 24 ianuarie 2021 - 04:43, said:

Kitchen Aid. Dar poate se te duca peste 2000.
Vorbesc din experienta. Am cumparat si eu tot felul de masinarii scumpe iar acum zac prin camara.
Am gasit , arata spectaculos si cu cateva piese e chiar 4999 lei . Dar are 300 W . Eu vreau un ''tanc'' .
Sunt de acord tot din experienta , am si eu o gramada de ''masinarii'' dar tot asa de fite , cu estetica spectaculoasa dar cam ''scartaie'' cand le pui la treaba . Si m-am saturat , cand mi-e lumea mai draga , apare ''colega de viata'' cu ''...stii avem o problema cu...x'' . Si atunci hai la garantii , hai la piese de schimb , hai la nervi , alergatura si cearta .
Iau o data un ''tanc'' si stau 10 - 20 de ani linistit si nu mai apare acel ''trebuia sa tai bucatile de carne mai mici'' sau ''ai bagat prea repede bucatile'' .

View PostDaculScoril0, on 24 ianuarie 2021 - 04:52, said:

Știi că sunt multe măcelării care toacă carnea pe loc, în fața ta? Carne pe care o alegi tu.
Ai si tu dreptate dar o stii pe aia cu ''sa ai lucrul tau'' . Eu prefer sa iau mai rar cateva kilograme de carne cand gasesc ceva bun si nu imi programez cand toc carnea .
Mai ales acum , cu masti pe fata nu prea agreez statul prin magazine .
Avem chef de un burger , o chiftea , un mic , o ''tocatura'' imi scot din congelator o portie de vita , de porc , de orice sau le mixez , cand dorim .
Ultima data am luat vreo 5 kilograme de antricot de vita pentru fripturi pe gratar . Carnea parea exceptionala , marmorata , etc. . ''Marmorarea'' s-a dovedit a fi multa pielita iar carnea a ajuns la tocat . Deci neplanificat . S-a transformat in niste burgeri exceptionali .
Din punctul meu personal de vedere in bucatarie piesele de rezistenta sunt cutitele si masina de tocat . De alte fonfleuri...tigai , oale , mixere se ocupa sotia dar in curand o sa fac ''ordine'' si pe acolo .

Edited by Alltrack, 24 January 2021 - 06:36.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ai un curaj iesit din comun. Eu n-as indrazni sa ma ating nici de ibricul de cafea din bucatarie, darmite de oalele sau tigaile consoartei. In plus, am cucinofobie sau cum s-o numi groaza de bucatareala.

#6
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Mmmh mai tanc decat KA nu prea stiu; nu ca n-ar fi, ca sint destule. Dar ajungi in linia Bizerba, Weston si tu nu vrei pentru restaurant

Eu acasa am un Kenwood PRO 1600, de vreo 5-6 ani cred. Fac pt. hamburgeri, sarmale si carnati. Sa zic de cca 8 ori pe an.
Am stricat-o o data cand mi-a scapat un os in ea si i s-a rupt un cuplaj de plastic dinauntru (aviz amatorilor!!!). Am avut dificultati sa gasesc service-ul autorizat, pana la urma am dat de unii MatDan de prin Bucuresti care mi-au reparat-o la un pret absolut rezonabil (m-am si mirat). Ajuns acolo, am vazut ca reparau si espresoare DeLonghi de care aveam si eu. Nu le fac reclama, doar am remarcat chestia asta.

Kenwood a cam disparut. Dar uite ca eu o mai am si merge - daca nu bagi oase in ea.

As zice asa:
1. Vezi ce cutite are, si ce calitate. Unele au cutite cu doua fete - ti s-a tocit una, intorci cutitul si continui.
2. Site: cu cat mai multe cu atat mai bine.
3. Putere: cum spuneai si tu, putere mai mare e mai bine. Nu neaparat ca toaca mai bine, ci ca piesele sint proiectate sa reziste la forta mai mare.
4. Last but not least, vezi cum se monteaza. Am patit o gramada cumparand "top of the line" si pe urma m-am trezit ca nu puteam s-o fixez pe masa - ba e prea groasa ba prea lunga (ca la femei).

Sa fiu sincer, pana la urma, la cate masinarii am cumparat, am ajuns la concluzia ca, daca gatesti pentru maxim 4-6 oameni, cel mai sfant e mana si cutitul. M-am saturat sa tot spal masini si site etc.

Cu mana e greu si nu poate oricine, dar daca reusesti, o sa dai de-azvarlita cu toate masinariile.

Vorbind, evident, de bucatarie. In alte domenii, putem aprofunda la "sexy lounge"...

Edited by jafo, 24 January 2021 - 07:13.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@danvlas Totul e negociabil Posted Image!
Cafea eu fac la espressor , ea mai rar . In principiu eu ma ocup mai mult de ''exterioare'' , gratar clasic , chestii la ceaun pe lemne si relativ nou gratar pe gaz .
Si la taiat ''carnuri'' si peste , tot eu sunt de serviciu .
Acum gratarul pe gaz e vedeta si cu...statul mult pe acasa , cam bag forja !
Am convins-o deja de avantajele fontei si inoxului la tigai si vreau sa ''trec in rezerva'' vasele cu teflon . E ''aproape convinsa'' Posted Image !

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la metro si acolo o sa vezi masini de tocat profesionale

#9
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Da, de la Metro eu am cumparat cateva masini, sa le zicem profesionale, care nu m-au lasat nici acum. Cred ca gama era Lancom, sau Lancome sau asa ceva.
Sau fucking Oriflamme cine mai stie denumirile alea frantuzesti

Si costa maxim jumatate din preturile de la Bilancia & co.
Don't worry about cat or sa te tina. Or sa te tina. Am din alea de 10 ani la restaurant si m-am saturat si eu si bucatarii de ele. Si merg.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@jafo ! Nu stiu cum functioneaza cei 300W . E drept ca daca are un motor brushless si pentru tocat un reductor totul e posibil dar... ! De unde as putea lua Weston din Romania sau UE ?
Eu m-am gandit pe moment la ceva de genul Hendi Profi Line 12 , 750 W , inox , e un mix intre un tanc si gasitul spatiului pe blatul din bucatarie .
Stiu ca e gama profesionala , stiu ca e firma olandeza dar nu stiu daca as gasi ceva mai bun in bugetul asta . Arata si binisor . Oricum s-a scumpit alaltaieri cu 200 de lei , probabil ca se deschide horeca .
Noi am decis sa renuntam cel putin o perioada la produse preparate si de aici va trebui sa diversificam meniul .
La cutite si la dispozitive de ascutit stam foarte bine . Multi barbati care nu se baga la bucatarie nu inteleg cat se chinuie sotiile sau prietenele cu cutite proaste sau neascutite .
Eu am ''alergie'' la cutite neascutite , mai bine ma injuri decat sa imi zici ca nu taie vreun cutit din casa .

View PostEMPP, on 24 ianuarie 2021 - 07:18, said:

mergi la metro si acolo o sa vezi masini de tocat profesionale
Nu am card Metro dar cred ca pot rezolva cumva . Poti sa imi dai niste modele pe care sa le studiez pe net inainte ?
Edit , am vazut 2 nume pe cataloage , Everest si Lancom ! Studiez .

Edited by Alltrack, 24 January 2021 - 07:43.


#11
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca o iei pentru bloc,considera initial locul unde va sta.Daca nu conteaza tot la cele de gastronomie ajungi,cauti doar sa nu fie pe trifazic.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Casa , loc am deja stabilit , am si trifazic dar nu cred ca e nevoie .

#13
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Depinde la ce nivel te urci cu tocatu.Daca ai animale si vrei sa toci eu as lua ce am zis mai sus,vreo Bizerba pe ce curent ai.Daca e doar un moft de moment,coboara din pretentii...

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,175
  • Înscris: 22.05.2003
Masinile profesionale au acumcorpul de Inox..

Nu sunt totusi mare tehnologie, adica un motor care angreneaza un ax, de obicei printr-o curea.

ex
https://www.olx.ro/o...la-IDdbed7.html

https://www.olx.ro/o...le-IDbCCxf.html

Turcii au ceal mai bun raport pret/calitate.

Cand dai de italienesti (facute in Italia) sau prin alte tari vestice, deja sare f tare pretul si nu merita.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018
lancom si everest sunt la metro.m-am uitat la ei pe site dar nu arata preturi

https://www.gastrowe...-carne-19000ec/  din ungaria

uite una mai ieftina si micuta

https://www.lancom.r...te-120-kgh-6167  din bucuresti

Edited by EMPP, 24 January 2021 - 08:20.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,801
  • Înscris: 12.01.2018

View PostAdm, on 24 ianuarie 2021 - 08:07, said:

Masinile profesionale au acumcorpul de Inox..

Nu sunt totusi mare tehnologie, adica un motor care angreneaza un ax, de obicei printr-o curea.

ex
https://www.olx.ro/o...la-IDdbed7.html

https://www.olx.ro/o...le-IDbCCxf.html

Turcii au ceal mai bun raport pret/calitate.

Cand dai de italienesti (facute in Italia) sau prin alte tari vestice, deja sare f tare pretul si nu merita.
olx-ul este mai scump ca magazinul de 2X

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu la asa ceva ma gandeam , nu voiam sa bag link-uri :

https://www.hendi.ro...-12-750-w-inox/

https://echipamente-...de-tocat-carne/

https://www.lancom.r...te-220-kgh-6168

Relativ mici , calitate profesionala si din punctul meu de vedere elegante ! Nu sunt adeptul sclipiciurilor si ''coloratelor'' .
Desi trebuie sa recunosc ca ala de la KitchenAid Heavy Duty rosu de 315 W m-a dat pe spate , sper sa nu il vada sotia si e pe la 2900 , oare la Metro cat o fi ???
Are cineva macar modelul de 300W cu dispozitivul de tocat ? Vad ca sunt 2 feluri de dispozitive , unul de plastic si unul de inox .
''TusestePosted Image , tremuraPosted Image '' la tocat carne mai serioasa ?

Edited by Alltrack, 24 January 2021 - 09:09.


#18
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Kitchen Aid e snobism, o sa dai banii aiurea pe ceva banal care o sa ti se strice usor pentru ca in interior angrenajul e din plastic si nu se mai poate repara.
Cauta ceva care are mecanismul de tocat, dar SI mecanismul de angrenare full metal. Sunt masini din astea facute in regim artizanal care nu au moarte la o treime din pretul Kitchen Aid

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate